Зачеването от донор – нормално ли е?
Смятате ли за нормално жена да зачене от семенна течност на донор? Предизвиква ли във вас някакви смущения, повдига ли етични въпроси и верски противоречия? Познавате ли някоя, която така да е заченала? Имате ли наблюдения върху здравето на детето?
А как гледате, ако се използва сурогатна майка, в случай че проблемът е в жената? Същия казус ли е за вас или е по-малко притеснително и бихте го направили?

Коментари

1.   Здравей, абсолютно подкрепям използването на донорска сперма/яйцеклетка, както и сурогатна майка. За някои двойки и хора без партньори това е единственото решение. Имам позната с детенце от донорска сперма. Напълно нормално е всичко, много мила и внимателна, детето е щастливо. Тя се справя чудесно.
За жалост в българите има една нотка на съмнение и неприемане на такива ситуации, както и осиновяване. Болно ми е, признавам си.
Аз самата не знам дали ще мога да имам дечица и открито заявявам, че бих използвала всички методи, до които мога да се докосна. Нямам притеснения, но определено има моменти, когато се чувствам по-малко жена/човек, защото не всичко е цветя и рози и не съм забременяла от първия път.

2.   Смятам за нормално ако двойка или дори сам/а човек иска да си има детенце, което да си отгледа с много любов, но по здравословни причини не може, да прибегне до която и да е от двете опции.
По- скоро ако са ми близки, бих предложила преди да вземат решение да помислят за осиновяване.
Ако все пак решат да е някой от двата посочени от теб варианти, бих ги посъветвала да платят за един пълен генетичен анализ на лицето донор/сурогатна майка. Генетичен анализ, който да включва съществуващи, но и вероятни заболявания за в бъдеще, та даже и таланти "скрити" в гените.

3.   Нормално е когато не успява да си хване мъж! Няма друг вариант! Въпроса е защо не е могла да си намери мъж, това говори за нея и повдига съмнения особено ако е имала мъжко внимание и възможности?

4.   В България няма закон за сурогатно майчинство. Аза донор -Ако проблема е в мъжа, защо не???? Важно е да имаш детенце... или като във вица: "Жена, детето не е от тебе!!! ".

5.   Сурогатна майка е жена, която износва чужда оплодена яйцеклетка и тя е внесена изкуствено в нея. Друго е да се ползва донорска яйцеклетка, но е същото като донорска сперма.
Ако аз не можех да имам деца, но мъжът ми можеше, щях да се съглася да изберем донор за яйцеклетка и тя да бъде оплодена от мъжа ми, но щях аз да износя бебето. Бих ползвала сурогатна майка, ако имах медицински причини да износя детето.
Мисля, че е много егоистично, ако единият партньор не може да има деца, да лиши другия от генетични наследници и да настоява за изцяло осиновени деца.

6.   Неприятно е за мен лично. Не бих го направила като е напълно непознат човек и не знам изобщо какъв е, как изглежда.

8.   Не мисля, че това нещо влиза в работата на хората. Решила си, направила си го.

9.   От номер 5. Преди време в бг мама си търсеха доноро за яйцеклетки и се уговаряха. Вероятно все още се намират през търсачката.

10.   Против съм, ако става дума за необвързана жена, която просто търси начин да заобиколи дадени етапи от живота, както и за хомосексуални двойки! Тези методи са създадени, за да помогнат на двойки с репродуктивни проблеми и там няма нищо нередно!

11.   Ако не мога да имам деца, бих приела съдбата си. Замислих се, с тези донорства, осеменявания, осиновявания дали един ден порасналото дете няма вероятност да бъде в кръвосмешение без да знае? Малко като в сериялите?

12.   Тъй като в България това би било повод за клюки, просто няма да го споделям като информацив. Българите са големи клюкари и повече клюкарят и пушат и пият по кафенетата, отколкото да работят. Американците, които наричаме тъпи, работят на 200% повече от нас.

13.   Отглеждането на дете е ужасно трудно и огромна отговорност. Особено в първите му няколко години. Това със самотната майка, гледаща съвсем сама дете от ден 1-ви, без никаква чужда помощ...изобщо не си го представям как става.

14.   Нямам нищо против зачеването с донорска сперма, но в същото време смсятам, че сурогатното майчинство е може би най-неморалното нещо на света и трябва да се забрани, там където е разрешено и никога да не се говори по тази тема, там където не е.
Майка е тази, която те е носила 9 месеца и те родила с риск за живота си, а не някоя друга която е платила за утроба под наем и бебе, като стока в магазина.

15.   Номер 14, а каква майка е тази, която те е осиновила тогава? Или тази, ковто те е зарязала в дом? Значи едни, могат да ползват чужди яйцеклетки и да износват бебе, което няма генетична връзка с тях, а други, които поради различни медицински причини имст собствени яйцеклетки да не могат да се радват на дете от своите гени, защото например са претърпяли сърдечна операция.