Как да го преодолея?
Здравейте! Пиша тук за да помоля някой да ми помогне, макар и тук в интернет. Не знам какво изпитвам, чувствам се объркана и то много. Преди 4 години харесах едно момче от училище с 1 година по-голям. Обаче нямах тази смелост, защото съм срамежлива и то доста, помислих, че ще го забравя, но не. Започнах да си фантазирам разни неща, че сме гаджета и т. н. и още повече се "влюбвах" в него. Дори започнах да го ревнувам от гаджетата му, той смени около 3 момичета, сега си има друга и пак го ревнувам. Един единствен път имах възможност да бъда в една компания с него, но не можах да разбера какъв човек е. И това беше. Махнах го от социалните мрежи преди 9 месеца. Но не спорам да мисля за него и да си фантазирам всякакви неща. Да кажа че следвам негови приятели и там разбрах, че ходи с друга сега. Какво да правя? Любов ли е това, какво е? Много дълго продължава и вече не се чувствам окей от това. Никога не съм имала приятел и е възможно от това да е, не знам. На 21 съм.

Коментари

1.   Имаш емоционални проблеми, това което описваш не е любов а обсебеност. Със сигурност факта че никога не си била във връзка играе някаква роля. Недей да се подвеждаш по разни романтични фантазии подобни на филми - връзките в истинския живот са напълно различни.

На първо време ти дори не познаваш този човек, всичко е единствено в твоето съзнание. Реалността няма нищо общо отвъд това че си свързала лика на въпросния със съвсем друга личност която е плод на фантазията ти.
Спри да приемаш тези мисли като потенциална реалност - никога няма да се случат, нито този човек е такъв какъвто си го представяш. Ако ти е трудно сама да ги осъзнаеш като илюзия, потърси помощ от терапевт.

Междувременно спри да следваш приятелите му и т. н. Колкото повече се опитваш да намираш информация за него, толкова повече подхранваш вътрешните си заблуди.

2.   Не, това не е любов, а обсесия. Най-добре е с психолог да работиш, но може да нямаш възможност. За това, съветът ми е да влезеш в реалността и да се занимаваш с реални хора.

3.   Не го следи в социалните мрежи, това само ти пречи да го преодолееш, просто си наложи мислено, че не съществува за теб и всеки път когато помислиш, гледай да се разсейваш с нещо друго. Ако трябва си насочи вниманието към някой друг, дори и да не ти харесва толкова. Не е само той на този свят.

5.   Когато водим скучен и еднобразен живот, не комуникираме много с хора, нищо не се случва в личен план, тогава се фиксираме върху определен човек, който ни допада като външен вид да кажем и почваме да си фантазираме.

6.   Жени, научете се да цените себе си. Не се хващайте с някой, който въобще не се интересува от вас, има друга/и, не се обсебвайте от мъже, с които нямате никакъв шанс. Някои неща човек трябва да си ги спестява сам.

7.   Обсебване. На мен ми се случи на 48г. Ад, който продължава вече 2г. Махах с ходжи, хомеопатия, различни психологически методи. Почти съм успяла. Почти. Един ден се надявам да съм свободна от този образ. Страшно мъчително нещо. Обърнах се към религията за помощ, защото вярвам, че е тъмна сила, която блокира живота ми, концентрирайки го в една безсмислена посока, вместо да съм свободна и полезна на себе си и другите.

8.   7 - Няма да се "оправиш" докато търсиш причината да си зле в някой друг, а не в самата себе си. Ти си си провалила живота сама, защото си се фокусирала върху "неправилния" човек, направила си го център на битието си и си дори и като виждаш, че отношенията с него не вървят нямаш воля и сила на характера до го изхвърлиш от съзнанието и живота си. Явно нещата не са се развили както си ги искала и си си въобразявала ти и не можеш да се примириш и да продължиш. Обсебването става когато емоциите вземат превес над разума, не от някакви тъмни сили и пр.

9.   Здравейте! Авторката съм. Благодаря на досега споделили мнение и много се радвам, че споделихте какво мислите. Опитвам се, но ми е изключително трудно, казвам си, че няма да станат нещата и че не е такъв какъвто си го фантазирам, но после си казвам ами ако станат и е точно такъв, пак влизам във кръговрата...

10.   Към 7. И при мен е обсебване, аз съм на 44, ад е. Просто не знам как да се отърва от това ужасно нещо психически. Намерих сили да прекъсна контакта, но мозъкът ми още не може да се отърве. Съвсем различен е случая ми от всички други контакти с мъже, които съм имала и мога да направя разликата. Все едно си имах работа с Дявола. Някаква кармична история е, явно имам да изплащам някакъв дълг, не е нормално просто да не мога да го преодолея, като сянка съм. Моля се на Господ да ми помогне да мина през това премеждие, това ми е единствената надежда.

11.   Здраяейте. Отново съм авторката. Има един сайт Quora ( на английски език е ), вчера го открих к се разрових из него. Като потърсих истории като моята. Има споделили момичета като моят проблем, май наистина съм обсебена от въпросното момче. Имам чувството, че няма да мога да го забравя и много се страхувам... Само за него мисля. ( Забравих да добавя, когато писах история, че когато бях на 14-15 години си харесах един чуждестранен певец и си фантазирах абсолютно същите неща и го забравих когато се появи това момче. Но сега смятам, че няма да мога да забравя.
Благодаря на всеки споделил мнение <3

12.   Аз мисля, че ти липсва някаква обич в семейството. Дали от баща ти, дали пък има проблеми между родителите ти. Така запълваш емоционална липса, на обич.