ЯМР - с контраст или без?
Здравейте!
От известно време насам имам неврологични симптоми (лека промяна в походката и мускулна слабост в краката), които карат лекарите да се съмняват за множествена склероза. Вече ми правиха изследване с магнитен резонанс по моя инициатива преди да тръгна на прегледи при невролог, защото исках да си спестя мотаенето и чакането. Беше на глава и шия, но без контраст, защото е по-скъпо и в образната диагностика казаха, че ще сложат контраст само, ако се наложи. Ами не се наложи, защото не видяха нищо притеснително. Изследването излезе нормално, без отклонения. Тогава отидох с резултата на неврологичен преглед, но докторът каза, че изследването трябва да се повтори задължително с контраст, защото аз съмнителните симптоми ги имам и в моя случай ЯМР-то без контраст не вършело никаква работа, все едно не съм го правила.
Моля за съвет, ако някой е минал по такъв път. Някак си ми е трудно да приема, че снимки с магнитен резонанс, направени с достатъчно добър апарат (в известна софийска болница и разчетен от опитни лекари), въпреки че не са с контрастно вещество, не могат да дадат никаква информация за правилна диагностика... Ще съм ви благодарна да споделите опит и да ми дадете съвет да се подлагам ли отново на това? Или да проверя първо при други специалисти дали симптомите ми не се дължат на друга причина? Вие какво бихте направили на мое място?

Коментари

1.   С контраст и то не само на шия, а на целия гръбначен стълб.

2.   С контраст разбира се се вижда много по-добре и е най-сигурно, но натоварва бъбреците и организма и само ако преценят, че се вижда нещо го слагат, за да не стане да го слагат излишно.
Ако няма друг начин да се диагностицираш трябва да говориш с лекарите пак да го повториш с контраст.

3.   Освен множествена склероза има още немалко заболявания с подобна симптоматика. При жените един от първите симптоми е замъгленото зрение на едното око или двойно виждане.
Потърси д-р Ксения Кметска. Тя е една от най-добрите в дуагностиката на MS. В "Св. Иван Рилски" - Имунологията- правят изскедвания и за други заболявания, засягащи мускулите и нервите, можеш да си пуснеш и панел от изследвания за тях.
Ако обаче преценят, че се налага ЯМР с контрастно вещество, то задължително се изследвай за алергии към такива контрастни вещества. Има случаи на хора у нас получили анафилактичен шок от тях и починали.