Нормално ли е човек да ревнува
Здравейте. Искам да ви попитам според вас нормално ли е човек да ревнува? Някои хора си мислят, че е нормално, а други че не е. Аз имам мнение по този въпрос, но ми е интересно да чуя повече мнения.

Коментари

1.   Когато има любов и доверие не е нормално. Когато доверието е основателно нарушено си е направо естествено.

2.   Да, в умерено количество, на моменти може и повече, но да йе то избива на агресия. Който не ревнува е безразличен, а по-ужасно от безразличието няма

3.   Така, говорих с един психоаналитик по темата, защото преди не ревнувах и бях най-ларж човекът в една връзка, след изневяра стана ужасно. Човекът ми каза, че може да е обосновано и въпреки това трябва да има граници, има хора, които по принцип без повод са много ревниви. А има хора, които другият във връзката виждайки тази ревност ги кара още повече да ревнуват, което е кофти, защото ти примерно виждаш, че един човек е ревнив и се бъзикаш с него да го дразниш. Никога няма да забравя в един голям магазин на опашката мъж с жена в напреднала бременност. А отпред една к***, която можеше да си вземе пликче отдолу нормално, но тя започна да се гъзи да й се виждат прашките и буквално да се преструва, че не може. Тогава мъжът отива до нея и й дава пликчето и това, докато жена му до него клякаше да вземе пликче и наистина й беше трудно. Не знам ревнувала ли е, не е ли, но толкова грозно впечатление направи този мъж, че просто няма накъде

4.   Да, няма как, стига да не нещо прекалено.

5.   Да, напълно нормално е. По- нормално е отколкото партньора ти да прави неща, които не са присъщи за човек във връзка и да те кара да се чудиш дали проблема не е в теб и че си ненормален/на за това че ревнуваш. Хората обичат да го използват като щит, за да прекрачват границата на нормалното. Ревността не е признак на несигурност, а на териториализъм.

6.   Зависи. Ако имаш грозен партньор, чисто физиологично няма как да го ревнуваш, но ако въпросния има купища пари, респективно много обожателки заради това и ти самата си заради това с него, да, много вероятно е да го ревнуваш.

Ревността не е плод на обективна реална ситуация, а на субективно възприятние, спрямо което може да ти бъде развалена зоната на комфорт, спрямо желанията. Има хора, които ревнуват няколко човека, а не само един. Това пак си има обяснение. По самата ревност можеш да прецениш манталитета и желанията на даден човек.

Номер едно казва, че когато има любов и доверие, не било нормално.
Въпросният обаче едва ли се е запознал със статистиката, която гласи че 58 % от браковете се разпадат, а в 24% от тези които успяват да запазят брака си има поне трети намесен. Прибави част от семействата, които са асексуални и обобщавайки това стигаме до факта, че думите доверие и любов са също толкова оправдани, колкото думата ревност.

7.   Не е, при никакви обстоятелства.

8.   Ако имаш повод - да, нормално е да се подразниш. Ако обаче ревнуваш с повод и без повод (кой как и кого погледнал, пък как се усмихнал, кого лайкнал и какво ли не още), е просто комплексарско.

9.   Нормално ли е хората да ревнуват??? Определено да, ще е ненормално, ако не ревнуват. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

10.   Абсолютно нормално е. Ревността под каквато и да е форма е изказ са изикване на уважение. Ако другият не знае защо е с човека и чувства ревността като някакво притискане, то прав му път. То това е индикатор. Ревнувам и харесвам да ме ревнуват, защото така ми показват, че държат на мен и не съм им безразличен.

11.   Не! Не е нормално!
Две неща са опасни за здравето ни, признато и от Световната Здравна Организация това са РЕВНОСТТА И ВЛЮБВАНЕТО.
Тези две състояния се приемат, като много тежки психически разстройства. Те никога на никого не са донесли нещо полезно, прогресивно или добро.
Свекърва ми е беше много ревнива, но успя да схване с мозъкът си, че това я убива. Ревността към синът ѝ я докара до там, че изпадна в двете крайности на разстройството. Първо за да го запази спа с него. После пък изпадна в лудост, влюби се в него. Сега е добре. Осъзна, че той винаги си остава неин син и любовник, а на мен ми е само съпруг, любовник и баща на внуците ѝ.
Дойде един ден при мен и пита:
- Ама ти, как понасяш факта, че той спи и с мен?
- Ти си го създала, той си е твой! Аз съм само съпруга. Съзнанието ми говори, че ако ревнувам, ще го загубя, което не е катастрофално, но ще легна болна и това не е добре. Обичам го, но това не е причина за ревност. Освен това ти си от семейството. Един път ме изненада в нас, бях поканила наш приятел и нещо ме погна хормона, бях доста възбудена. В него момент се обади съпругът ми и аз му казах с кого съм и какво правим, споделих и че съм възбудена и ми се прави секс. Той просто ми каза:
- Нали не си сам, имаш компания. Възползвай се. Доколкото знам си симпатизирате. Така се хванах с нашият приятел и точно по време на чукането се появи свекърва ми. Избяга като ни видя, не направи скандал. После аз все едно нищо не е било, го изпратих и отидох да пия кафе с нея. Мълчеше като пукал. Чак след час ме попита:
- Той знае ли?
- Да, преди да го направим, говорих с него по телефона.
Късно вечерта съпругът ми каза, че го е питала и него. Доста време не можеше да проумее как го правим и не се ревнуваме. Но времето я убеди, че ревността е разрушител. А ние продължавахме да си живеем и да се обичаме. Веднъж ме пита тя:
- Вярно ли е, че можеш да го правиш и пред него?
- Кое?
- Ами да се... секс де.
- Да, той също, това ни харесва.
- Вярно? Как така?
Стана ми малко досадно и отвърнах:
- Виж, довечера, ще те поканя в нашето легло. Ще го направим пред теб. Ако искаш и ти можеш да го направиш с него пред мен.
Прие го като подигравка. Но аз казах на съпругът си и той я извлече от леглото ѝ посред нощ. Почна да я ебе пред мен, после се прехвърли на мен. след това три- четири дни не си говорихме. Но в събота на вечеря каза:
- Моето легло е доста по- голямо от вашето...
Не издържах и попитах:
- Искаш да ни поканиш на тройка при теб ли?
- Ами да, вече разбрах всичко.
Какво е разбрала не знам. Но вече години, е така. Няма проблеми, няма ревност. Дори не се свени да си кани и приятелят и го правят пред нас. Предложи ми да се сменим, но аз и казах, че нейният не ми допада. Не след дълго си намери друг, който се оказа доста симпа. Освен това ми харесва.
Ревността убива!

12.   Ревнувам само ако ми се даде повод иначе не.

13.   Да, това означава че наистина обичаш нещо или някого и те е страх да не го изгубиш. Предпазна мярка, с която не трябва да се прекалява, за да не стане обратен ефект.

14.   До 11
Какво за Бога е това, което си написал?

15.   да, ревнувам, ако я видя да се натиска с друг мъж, ревнувам я

16.   До n 14,
вижда се, че си доста невеж(а), след като ми задаваш такъв въпрос. Знам че в България все още има в излишък невежи хора, което се доказва от самото състояние на България.
Истината е такава. Върви там по сайтовете на СЗО и чети.
Аз на кратко ще опитам да ти обясня. Ревността и влюбването довеждат човек до инфалтилност. Такива хора са напълно разстроени, те губят от качествата си, стават невнимателни, не мислят за работата си, за учението си, за важните неща от които зависи живота му, което ги дистанцира ор останалите. Лошо раборят, стават неприятни за околните.

17.   Ревността е страх.
Страх, че не си обичан достатъчно.
Идва от комплекси за малоценност и няма общо с другия.

Но е масов митът - ако не ревнуваш, значи не обичаш.

Не! Ако не ревнуваш, значи си зрял и мъдър човек, който знае, че хората не са предмети и не се притежават.