Изпитание
Има по-различни начини за справяне с мъжката диващтина и агресия, поне така го правят на някои места по света. Дълга, тежка и продължителна командировка, във възможно най-тежкият сезон. Всичко се случваше на територията на Съветският съюз, кратки дни, дълги нощи, температури понякога под минус 22 градуса. Градът сравнително голям, примерно два пъти колкото Пловдив, но забранен за чужденци. Какви проверки всеки от нас е минал може само да гадаем. Така, че едно от най-честите развлечения когато се прибереш премръзнал, беше посещението на заведението в хотела. Имахме специални две маси запазени за нас. Та там се запознахме с едни момичета, приблизително на нашите години. Казваха ни, че работят в някакъв институт, но в подробности не се впускаха. В сравнение с тях, ние бяхме като прошляци с нашето ежедневно облекло-пуловери, дънки, ботушки с по-дебели подметки, а те хубави поли, хубави мъхести пуловери, ботушки на високи и тънки токчета. Говорехме си с тях на най-различни теми, най-вече в областта на културата и музиката, литературата, както и на социалният ни статус. Тези срещи бяха много чести, понякога всяка вечер. Беше приятно, чувствахме някаква душевна топлота. Някъде след втората или третата седмица едното момиче предложи на ЕДИН, да И отиде на гости в идващият петък. Младият мъж силно се притесни, но беше любопитен. В петък, връщайки се в хотела, изкъпа се, смени си бельото, взе една бутилка "Поморие" от неприкосновеният запас, взе такси защото така и можаха да опознат града и отиде, в дома на момичето. Посрещането беше силно емоционално и топло, зарадва му се много. Беше се постара да има нещо за хапване, вкусно и калорично с голямо количество черен хайвер и водка. След като леко хапнаха, тя му предложи да си вземе топла вана, за да се отпусне, което го изненада, но беше приятно - свещи, ароматни соли, чисто нова четка за зъби. Когато излезе от ваната, тя беше почти на всякъде изгасила осветлението и светеха само настолните лампиони. Беше пуснала някаква приятно музика, може би Шопен, тя беше в нещо като прозрачна нощничка и малки бикини и още с влизането в хола му се хвърли на врата и го поведе към спалнята. Нямаше време за дълга увертюра.. Въпреки това момичето с горещ шепот непрекъснато повтаряше "Милый, не спеши". Обгръщаше го с нежните си ръце, само където той не се разплака от разнежване от тези топли и нежни прегръдки. не може да се каже, че изобщо са спали, но следващите дни бяха събота и неделя. Знаят някои жени как да приласкаят, някой мъж, който е далеч от Родина и се чувства самотен. Бяха незбавими дни и нощи всеки даваше най-доброто от себе си.

Коментари

1.   Това пак е от спомените на парашутиста. Не го прочетох след първите две-три изречения, не са ми интересни креватните му истории.

2.   Какво да каже човек, освен да въздиша и да завижда. Въпреки студът, поне пишещият добре си е поживял. Бил е късметлия

3.   Браво, Десантчик! А, така! Само че на мене не ми се ходи да мръзна в онази северна страна с дивашки нрави. Я измисли начин да направиш един пътникопоток насам от девушки! Ако трябва ше им плащам пътните, разноските за ядене. Спане, се ще намерим къде да спим!

4.   Авторе, имаш талант за писане!

Само не разбрах защо си сложил такова заглавие? Къде виждаш тук изпитание?

(Впрочем така като те чета - ми прилича на писано от десантчика)

5.   Ако трябва да съм откровен, хората, с които имахме връзка както по служебна линия, а също и на битово и социално нива бяха много приятелски настроени, винаги готови нещо да помогнат, да ни упътят. момичетата, по-точно младите жени, бяха облечени като правило по българският стайлинг. Като правило много внимателни и хубави, по-точно красиви. Тъй като беше зима, обличаха разкошни кожени палта. специално тези, с които бяхме по-близко познати, носеха едни палта от бяла кожа, като към върховете на космите плавно потъмняваха. Ако не греша бяха от сребърна лисица. Самите момичета или жени бяха стройни, високи над средният ръст някъде над 170 см, . Така го преценявах, защото аз не съм висок и съм към 182-183 см, а тя с ботушки на високи токчета беше съвсем малко по-ниска от мен, поне при блус така изглеждаше. Като правило носеха доста бижута с различни камъни. Много са мили и красиви, а в сравнение с тях ние бяхме като сиви мишки. Беше ни предоставен, чисто нов "Урал", с който да се движим из степите между Волга и Урал/планината/. Беше абсолютно нов, във фургонът има лаборатория, четири легла, има три варианта за отопление, бензинова печка, ел. агрегати, които се изнасяха на снега и осигуряваха ел. енергия, и печка на дърва, в специално отделение с плъзгащи се врати, където стояха по-грубите прибори и съоръжения. Та този "Урал" също беше 6х6, със спадащи и помпащи се гуми по време на движение в зависимост от терена. Вървеше през снежната степ и само се поклащаше, цялата измервателна апаратура беше здраво прикрепена, а за битовите пособия имаше специални приспособления за закрепване. По време на обедната почивка имаше дружески обеди, навън температурата минус 20-22 градуса, , а вътре уют., Обяда беше обикновено от българо -руски храни. От наша страна преобладаваха консерви от:свинско едро смляно, свинско ситно смляно, свинско собствен сос, /ама не от сегашните, а онези, които ги няма поне от 30 години, понякога отваряхме едни кутии със сирене на, които пишеше "Родопа", бяха с едно странно тегло към 0, 9 кг, от руска страна: огурци, водка/в количества/, някои от руските колеги бяха рибари или пък техни близки и носеха голями филета от есетровите риби и черен хайвер, ама количества, който хапвахме с ръжен хляб. Ние бяхме също заредени с коняци, защото имахме сертификат от тогавашният "Електроимпекс", че продуктите и алкохола са изнесени с представителни цели. Трябва да ви кажа, че руснаците са много сърдечни хора. Политически теми не се коментираха по разбираеми причини, иначе разговаряхме за: най-вече за жени, секс и още за пиене, литература, спорт, филми до безкрай, нормални разговори между мъже.. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко

6.   До №4. Както се казва, командировката беше тежка, но в замяна на това продължителна. Заглавието е, че бяха линийни изпитания на една комуникационна система 120 канална, разработена и произведена по изисквания на "Миннефтпром", които бяха много тежки. Конкурирахме се с Унгария, Чехия и ГДР. Съветската страна избра нашата, като възможности, технологии, сервиз. Като казва система това не е уникат, а в зависимост от конкретните условия за експлоатация тя може да бъде различна, това е цяла фамилия. Та за тези системи България получаваше 1милион тона нефт на свръх преференциални цени, над квотата договорена по СИВ. Ние получихме потупване по рамото пред строя, почти всички написаха публикации, за съответните устройства от системата, на които сме били отговорни конструктори. Бяха преведени и на руски и на полски. Получихме някаква държавна награда, от която нищо не разбрахме, но средни конструктори и чертожнички можаха да влезнат във ВМЕИ"Ленин" ФРЕ без конкурсни изпити, но само две момиченца станаха инженерки, останалите окапаха по трасето. Та затова е такова заглавието, беше изпитание и за нас.. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

7.   Съгласна съм с №№2 и 3, видял е нещо по-различно младият мъж. Преживял е нещо по-различно, но си е запазил манталитета на повечето български мъже. С, която жена се запознае, една от първите му постъпки е да спи с нея, а след това да споделя с други като него. Поне по неговите думи както се е само-описал е малко по -възпитан и културен
Ж