Как мога да стана програмист?
Здравейте на 30г съм. Интересува ме колко бързо мога да стана айти? Някакви курсове или трябва да записвам висше за 4г? Предполагам има някакъв вариант за 6м. до 1г. Писна ми от мизерни доходи в тая страна само това ти дава напълно легален и добър доход. Дори най-ниската заплата ще е поне 2хил. лв. без стаж, което ме устройва! Да не говорим за напреднали програмисти със заплати по 6-7к. дори наркодилърите не правят по толкова!

Коментари

1.   Първо трябва да ти се отдава, не на всеки се отдава и не е лесно. Има академии като Софтуни и Телерик, може да учиш дистанционно от вкъщи, но са платени и да ходиш само на изпити. Аз преди няколко години се бях пробвал и един пълен курс (няколко модула само за един език) излизаше около 2 бона, но първия модул беше безплатен, за да решиш дали е за теб. По принцип може да си смъкваш стари лекции от архива и да не плащаш, но няма да имаш сертификат и няма да можеш да разчиташ на тях да ти намерят стаж. Не знам все пак дали този сертфикат ти помага при намиране на стаж, защото основно те гледат какви проекти имаш и какво можеш. Добре е да знаеш поне два-три езика, но на първо време може само един, а и като научиш първия, всеки следващ е доста по-лесен, защото до голяма степен нещата се припокриват.

По принцип си трябва здраво учене и трудно се комбинира с работа. Знам го от личен опит. Защото представи си, прибираш се от работа в 6 ч, хапваш набързо и изморен сядаш да учиш. Как ще възприемаш, трябва си сериозна мисъл и концентрация, които никак не се получават след тежък работен ден. Особено ако имаш и други ангажименти като семейство например, става доста сложно. Аз затова и се отказах. Просто комбинацията от работа, семейство и учене ме напрягаше доста. Отделно че колко време ще можеш да отделяш след цял работен ден? Все пак трябва и да си лягаш по някое време, за да се наспиш и да си в кондиция на другия ден на работа. Едва ли повече от 2 максимум на ден, на третия ще си изпушил тотално и ти гарантирам, че няма да издържиш дълго така. Това не е лека материя, която да си я учиш ей така между другото. Особено в по-напредналите етапи. Трябва си и решаване на доста задачи, някои от които не са леки. Често се случва някоя задача да се закучи и да ти отнеме часове, докато я решиш и си разбереш пропуските. Ще имаш задачи, които ще ти отнемат по два дни след работа и ще е доста тегаво и мудно да напредваш.

За да го научиш, трябва да се посветиш почти изцяло на това 1-2 г. Като завършиш курса, трябва да си направиш и няколко проекта, които да ги представяш по интервюта, за да те видят на какво ниво си. И това само за да стигнеш до ниво стажант. Мит е, че като стажант стартово ще почнеш на 2 к. В момента пазара е наводнен от новобранци и ще си късметлия ако въобще и на минимална заплата се уредиш. Някои са съгласни дори безплатно да работят в началото и пак не е лесно да си намерят стаж. Знам го от сина на една позната, който сега е последен курс и едвам успя да си намери стаж на минимална заплата след доста търсене и в крайна сметка намери, но с помощта на познати, които вече работеха в една фирма и го препоръчаха. Ако нямаше познати, можеше и изобщо да не си намери или поне да не е платен. Т. е. най-вероятно първите 6 мес. ще работиш безплатно или на мизерно заплащане. После може и да взимаш по 1000 и нещо и след още 6 месеца вече можем да говорим еветуално за 2 к. С по-малко от година стаж силно се съмнявам да получаваш 2 к.

Иначе след 5-10 г. можеш да стигнеш и до 6-8 к, ама ако станеш добър, а не всички са, дори и с повече стаж.

2.   Ако след шестмесечен курс някой ти даде стартови 2000 лв., пиши една тема във форума. Да ме опровергаеш, ако не друго.

3.   Да не мислиш, че е лесно? ! Може да изкараш курс, ама след курса няма да си програмист.

4.   Можеш да станеш програмист с учене. Звиси какво образование имаш до тук. Ако е техническо или нещо свързано с математика - ще ти е по-лесно. Ако нямаш никакво висше образование, или имаш някакво хуманитарно - ще ти е по-трудно, а може би и невъзможно - може би просто нямаш талант за това.
Не е трагедия - пак можеш да станеш IT, макар и да не си програмист.

За програмист - бих те посъветвал да избереш някой курс за сертификация. И Майкрософт и Оракъл имат такива съответно за. Net или Java. После търси някакви курсове за подготовка. Така хем ще научиш каквото ти трябва - хем ще имаш и какво да сложиш в CV-то си когато започнеш да търсиш работа.

Ако не успееш с програмирането - търси сертификация за DevOps - съответно - Майкрософт Азур или Амазон AWS.

Другия възможен път е Cisco сертификация за мрежови устройства.

Не жали пари - инвестицията ще ти се върне многократно.

Успех

5.   Заради ей такива като тебе пишман програмисти, чули че за 6 месеца с някво курсче ще станат програмисти и ще вадят по няколко хиляди, бранша се пренасити с посредствени хора и вече не се вадят толкова пари.
Програмист не се става за 6 месеца. А и 2000лв заплата начално без стаж? Това дори и в София не съм го чувал. Тази професия изисква 100% отдаденост, трябва по цел ден да седиш и да пишеш, да решаваш проблеми ако искаш реално да постигнеш нещо и да не си поредния средняк. Тук не трябва парите да са ти мотиватора, трябва да ти харесва самото нещо, защото иначе до месец-два тотално си прегрял. Ако търсиш бързото решение, по-добре се насочи към нещо друго.

6.   Имаш абсолютно сбъркана представа за нещата. Всички в IT сектора около мен бяха на курсове поне 2г, познавам и двама от техническия. И не си мисли, че е лесно! Не спиш, не излизаш... ако искаш да дръпнеш бързо разбира се. Ще има моменти, когато ще искаш да си изхвърлиш лаптопа през терасата. После се почва търсенето на работа, което е доста трудно, предвид колко народ вече иска да става "Айти". Моят приятел работи със C# и си търси работа половин година. Вече 1г работи на заплата от 2200лв, като скоро фирмата не планирала увеличение, като междувременно той не спира да кара допълнителни курсове. Плюс, че начинаещите трудно да ги оставят да работят хоум офис, когато още не знаят какво правят. На приятелят ми му поставиха условие да се премести в София, защото офисът на фирмата е там и се притесняват от проверки. Така разликата в заплатата му на новата работа си я дава за наема. Но той е с идеята след години да вдигне доходите. Не става за 6м-1г.

7.   Няма смисъл, изкуственият интелект скоро ще замени програмистите и ще останат без работа. А стартовата заплата е около 1000 лв, тези с 10 години опит взимат 4000 и то само най-добрите. Къде ги видя тези заплати по 6000? А ти докато се научиш то изкуственият интелект вече ще пише кода и програмисти няма да има. Дори да нямаше изкуствен интелект, ти докато се научиш да програмираш и започнеш работа ще минат поне 4 години. А щом си на 30, значи на 34 ще започнеш да кандидатстваш, никой няма да наеме толкова възрастен човек, всеки предпочита 20-годишни.

8.   Програмирай!

9.   Докато стигнеш 6-7 бона, ще минат години. До тогава програмирането у нас може вече да не е релевантно.

10.   Така не съм се смял отдавна в този сайт. 6 месеца курс и хоп почваш от 2 хиляди лева. Имам 20 години стаж с компютрите, средно информатика, висше информатика, една камара лични проекти и ми предлагат безплатни стажове по 6 месеца след които заплата от 800-1000лв за първата година, а ти си мислиш че за една година някой ще ти даде 3 бона заплата. Пълно е с програмисти стажанти и джуниър, фирмите влагат време и ресурси да Ви обучат и никой не иска да плаща за това, че трупате опит при него. Успех!

11.   Няма да станеш щом питаш.

12.   Мале, мале поредния който от нормална професия иска да стане програмист щото давали 6000 лева заплати.... дават ги но ако имаш едни 10 години стаж и си наистина добър и не разчиташ на CHAT GPT и Stack Overflow.... ако не си от тези които съм описал ще си в диапазона 1600-2000 лева за мноооого дълъг период от време и то след 2-3 години стаж... Теб ако те е влечало програмиарнето няма на 30 години да питаш "как да стана" щял си да станеш много отдавна... няма такива курсове по 5-6 месеца и да стане нещо от теб... хбуавите програми които те правят програмист като на Soft Uni са с продължителност по 2-3 години наистина ти дават основата за JUNIOR тоест имаш едни 2-3 години яко учене по 15-16 часа на ден и след това 2-3 години работа като Junior.... имай го това в предвид! Казвам ти го приятелски аз съм програмист от 2018 и съм на средно ниво. Прехода към Senior е адски труден изисква се много опит и умения.... отделни ти трябва да знаеш поне няколко технологии и езици не само един/една!

13.   Ако искаш нещо бързо и с по-малко учене, стани тираджия. Още втората година ще взимаш 5 к.

14.   Има академии, които обучават кадри безплатно, в момента се сещам за IT talents и Sirma Academy. Продължителността на курса е 4 месеца, но направо те смазват от информация, интензивност на обучението и изпити. Завършват около 30% от записалите се, а от тях само 15-20% се реализират и успяват да намерят стаж.
Трябва пълна отдаденост и определен начин на мислене, за да се занимаваш с тази професия. Сферата е такава, че непрекъснато излиза нещо ново и не можеш да си позволиш да спреш са учиш и да се развиваш. Не е като шпакловането например, научаваш го и 20 години го правиш по един и същи начин. Всяка седмица излизат нови библиотеки и технологии, с които трябва да си в крак, за да не изостанеш.
Трябва да имаш и логическо и аналитично мислене. Трябва да можеш да решаваш проблеми и трябва да си най-добрият в това, за да ти дадат шанс за стаж - пазарът е толкова наводнен от всички тези академии, че за една начална позиция се борят поне 500 човека. Точно поради тази причина и стартовото заплащане е много далече от 2000лв - ако работодателят хареса даден кандидат, а той го отреже, защото са му малко парите, винаги може да избере някой друг от тези 500, който би работил даже и безплатно, така че конците определено са в ръцете на работодателите и заплащането хич не е розово.

15.   Човече, идеята да питаш някого какъв да станеш и после да станеш такъв е дълбоко погрешна. Често пъти хората казват каквото им дойде на ума, колкото да кажат нещо. Не всяка професия пасва на всеки човек т. е. човек не може да стане всякакъв. Както една обувка не става на всеки крак и твоят крак не може да влезе във всяка обувка. Казвам го от личен опит, по-миналата година също се опитах да започна курс за уеб програмиране. Купих го от udemy, карах го 2-3 седмици, но не ми беше интересно. Накрая дори ми се стори мъчително досадно. Отказах се, но поне установих със сигурност, че не съм подходящ за програмист. В дествителност никога не ми беше минавало през ума да програмирам, но също се подлъгах по високото заплащане в сектора. С това намерение "кое е добре платено" не може да постигнеш успех.

16.   Авторе, слушай ме сега. Като човек отвътре ще ти го кажа. Тези другите дрънкат врели некипели. Слушай.

Минимум ти трябват ПОНЕ 100 години за да научиш основите на програмирането! След тия сто години трябва да преминеш през поне още 500 за да стигнеш до средно ниво. А за да стигнеш до ниво експерт ти трябват около 1500 години.

Значи трябват ти около 2100 години за да станеш завършен програмист. Но да кажем че ти не се целиш толкова нависоко а искаш да си си на средно ниво. Това са ти 600 години. За тия 600 години стартовото заплащане е 600000 бруто в нигерийската валута, не в лева, което означава че ще вземеш между 0, 50 и 0, 54 стотинки нето. Ако се покачиш по стълбицата с годините, заплатата ти отива към 0, 69 стотинки месечно. Има един бай Петър при нас, на 70 години човека си програмира и издържа цялото си семейство с заплатата си от 0, 69 стотинки на месец! Че даже и на Малдивите ходи на почивка!

Също един съвет като отиваш на интервюта: никога не говори за пари. Даже ако те питат за заплата им кажи че такава не ти трябва защото ти си станал програмист в името на доброто. Все пак е работа, не можеш да говориш за пари и заплати когато става дума за работа.

17.   Заеби много по-добре тираджия наистина и по-доходно даже! А как тогава токущо завършила пикла на 23г почва айти с 4к.? След като уж е невъзможно айде кажете де?

18.   Авторе, програмирането не е за всеки!

А и на 30г. няма да ти бъде лесно!

Но, опитай, ако имаш желание!

Виж Софтуни имаха някаква програма за безплатен курс, която после може да продължиш като платен курс, естествено ако сметнеш, че те вълнува и ти се отдава прогрсмирснето.

Напиши в Гугъла "Софтуни безплатен курс" - и се запиши, ако искаш!

19.   Има безплатни курсове начално ниво по академиите. Те са, за да видиш дали ти е интересно, дали можеш да мислиш по този начин. Започни от там. Както 99% от хората, вероятно ще установиш, че това не е за теб.
Изисква логическо мислене, много четене и постоянство. Не всеки става.
Освен това... много ми е съмнително на 30 да те вземат някъде на стаж. Реалността е, че вече си малко възрастен за начално ниво програмист.

20.   Здравей Авторе,

Предвид, че си отворил темата в подраздел "Любов и изневяра" мога да ти дам следните съвети! :D

1. Трябва да обичаш програмирането.

2. Трябва да си верен на един програмен език и да не му изневеряваш с други.

3. Редовното дебъгване е силно важно за стабилна връзка с даден език.

4. Трябва да правиш различие между мисленето на програмиста и мисленето на езика. Един програмист иска да си остави кода в най-много езици, а един език търси най-добрия програмист.

5. За да намериш хубаве програмен език си трябват и пари. Плащаш за IDE, за лаптоп, за лицензи - а бе не е за бедните. Казали са го хората:

"Хубав кон и хубав програмен език не са за сиромах човек. "

6. По време на дебъгването - пробвай различни синтаксиси, повечето програмисти знаят 1-2 синтаксиса и си ги повтарят, ама така дебъгването е скучно.

7. Избягвай езиците, които са били писани от много програмисти. Те обикновенно не стават за сериозни програмни връзки. Търси по-млади, по-хубави езици и се опитай да задълбаеш дългосрочно в тях.

Никой не харесва старите програмни езици. :)

А и ако си хванеш по-млад и по-хубав програмен език, хората ще кажат:

"Ее тоя е ебати програмиста - гледай на какви нови езици програмира. "

8. Някои програмисти тук споделят, че са пробвали двойки - двама програмиста заедно програмират на един език, или един програмист програмира на 2 езика.

Един език беше споменал тук, че е бил програмиран от 5 програмиста, но вече не прави така.

Важното е единият програмен език да не знае, че програмираш и на други езици.

9. В YouTube има един канал "Само за програмисти" - там ти обясняват тънкостите на това как да влезеш в дългосрочна връзка с един програмен език.

Щото много програмисти страдат от това, че програмират на един език за няколко месеца или 1-2 години, и после скъсват с него (или езикът ги зарязва) и минават на следващия.

Сложно нещо е програмирането! :)

Успех!

21.   Не можеш.

22.   С курс, осъществи го и виж дали те устройва като резултати в последствие.

23.   20 е написал коментар със забавни нотки, ама едва ли ще разбереш какво значат някои неща, щом хал-хабер си нямаш от програмиране.

Аз съм учил за това и програматорствам у фирма от години, та може би мнението ми ще има малко повече тежест. Мен ме взеха на стаж след университета и няколко месеца след това получих първия си договор. Няма да ти казвам колко ми беше заплатата тогава, само ще спомена, че беше доста далеч от 2000. Сега може и да е малко по-различно, предвид заплатите за старшините. :)

За тия няколко години съм бачкал по най-различни проекти. Забелязах една закономерност - всички кадърни програмисти обичаха работата си и никога не спираха да учат, дори и в извънработно време. Било то с лекции, хоби проектчета или посещение на семинари. Това не бива да те обезсърчава - дори и никога да не станеш добър, ако натрупаш някакъв опит в истинска фирма (поне 2-3 годинки), после ще си намериш сравнително добре платена работа. Но ще ти кажа, че в нашия бранш на никой не му е приятно да работи с хора, които не разбират достатъчно добре какво правят. Такива има бол и най-често излизат от академиите след 6 месеца учене. Така че ако никога не надскочиш знанията си от тоя момент, след време като искаш да израстваш в йерархията и да взимаш наистина големите кинти, ще ти бъде много трудно. Пък ако поначало не харесваш програмирането и си в играта само заради парите, тогава вече ще е мисия невъзможна.

На база на това хубаво си помисли и прецени колко време и усилие си готов да вложиш. Ако не си или не го намираш интересно поначало, те съветвам да потърсиш друга професия.

24.   Плочкаджията ми взима 250лв надник на ден, а не е кой знае колко велик.. какво програмиране какви пет лева...

25.   24 и ги взема на ръка без фактура и данъци нали? Чиста пара на черно?

26.   Думата програмист в секция "любов и изневяра" е новата най-често срещана връзка в сегашния свят.
От едната страна има някакъв льохман, който и идея си няма от програмиране, но е чувал, че дават добри заплати и става такъв по документи за да може някоя най-накрая да му се лепне, когато е станал вече на 35.
От другата страна има някаква мацка работеща неясно каква офис работа между 25 и 30г. Тя иска да се докосне до съкровището, но и идея си няма как да комуникира с истинските богаташи, затова тя се примирява с горния льохман, който е готов да дава последните си стотинки за да може да я откупи. Тя е наясно, че той е достатъчно смотан, че да си плаща за да не остане пак сам за неопределен период от време.
Общо взето един пошъл панаир на суетата, в който все повече и повече безмозъчни хора влизат.