Може ли да обичаш повече от един
Представете си, че обществото и закона не гледаха с лошо око на многоженството и беше нещо напълно нормално, както се смята за нормално сега да имаш само един партньор. Бихте ли могли да имате повече от един партньор едновременно и да ги обичате всички? И ако да, това и за двата пола ли би важало според вас?

Коментари

1.   Можеш да обичаш повече и от сто едновременно. Важното е нито един от тях дори и да не подозира за съществуването на останалите 99.

2.   Жена съм. Не мога. Или обичам единия (като за партньор), или другия. На ниво акъл може да се двоумя с кой да бъда, но в сърцето ми е само един със сигурност. ;-)

3.   Мда. Много хора въртят няколко. Това не е любов, а похот. Обичат само себе си.

4.   Да, може. Без да коментирам доколко е прието и дали би трябвало да е прието, казвам, че се случва. Обичам мъж и жена по еднакъв начин, като нито единият не е просто увлечение. Познаваме се много години, обичам ги и ми пука за тях и ще продължавам да обичам тези хора дори и ако престанем да имаме любовни отношения. Знаят един за друг и имат сходни на моите виждания, което много помага.

5.   В арабските държави, мъжете имат по няколко жени - сигурно ги обичат всичките.
У нас - също, но не е толкова официално.

6.   ""Може ли да обичаш повече от един""". Е, не е точно обич, нещо по различно е, даже не е страст, а някакво друго трудно обяснимо желание. Като ученик бях пъпчив и невидим за момичетата. Криех се на последният чин и гледах да не им се мяркам пред прекрасните очички. На съседната редица чинове седеше едно момиче Натали, с което горе-долу можех да си говоря. Другото момиче беше съседчето, с което съм израснал заедно от детските си години. Живота ми скучен и сив, училище, джудо, учене, четене на книги и така ден след ден. За пръв път ме целуна чешко момиче на морето преди казармата. Служба тежка, физическа и емоционално-натоварваща и така две години. Вече по-късно пробвах едновременно с две момиче, от къде се взе такава смелост у мен и до момента остава загадка-ами провал, не е за мен. Няма как да си с едното момиче, и да гледаш другото до вас. Вече значително по-късно, някъде към 29 -30години, вече беше по-друго. И тук не става въпрос за шведска тройка, а за паралелни връзки. Имам обичаща ме съпруга, която и аз обичам безкрайно, ревнива е, но това е от чувство за гордост. Увлякох по една колежка от института, в който бях научен сътрудник, срещахме се на различни места, най-вече у тях когато съпругът И е в чужбина и защото това не ми е достатъчно като емоции, ами съвсем случайно започнах връзка с колежка от завода, в който се внедряваха нашите разработки. Тъй като производството на завода е в областта на електрониката, голямата част от колектива е от жени, като преобладават младите. Това разкъсване на три посоки е силно, физически и емоционално натоварващо, имаш чувство, че в теб са се напъхали трима различни човека, все едно се разпадаш. Да играеш три роли едновременно и то така, че да не заподозре съпругата ми е изтощаващо. Вечно бързаш, не се храниш, трудно се съсредоточаващ в службата, отслабваш, вътрешно напрегнат. Стараеш се външно нищо да се променя като навик, облекло, държане, лексика, жестове, терминология и начин на говорене. Да ама не си отвътре същият, не е лесно-вярвайте ми, но е силно увличащо и пристрастяващо. Някакъв микс от емоции, радост, тръпка, вълнение, нетърпение, биене силно на сърцето, желание, силно пристрастяващо е нещо като опиат. През цялото време знаеш, че над сърцето ти има власт само една жена и това съпругата ти. Това не е безкрайно и никога човек не знае -това са едни луди десет години, на приливи и отливи. И винаги екзистенциалният въпрос-защо? Какъв скот съм бил. Не знам как е при другите мъже. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

7.   Н 5, е, в Непал жените имат по няколко мъже :)

8.   Арабски мъж да обича жените си е малко като виц. Но и по принцип мъже и жени с много партньори не са кой знае колко привързани към тях.

9.   Не, не може.

10.   Може бе, в днешно време можете да бъдете каквото си искате. В двама, трима, може и даже всичките да си направите едно семейство.

11.   6, така и не разбрах това какво общо имаше с темата.

12.   Това е привилегия само на мъжете. За жените е мисия невъзможна.
Те във всеки ЕДИН МОМЕНТ могат да обичат само един човек.

Биология - какво да правиш. Мъжете искаме едно нещо от ВСИЧКИ жени (да, секс), жените - всичко от ЕДИН мъж.

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

13.   Не. Аз си имам сериозна, дългогодишна, стойностна приятелка. Ние сме по-разкрепостени и от време на време се забавляваме и с други нейни/мои приятелки. Никога обаче не съм изпитвал чувства към тях. За мен те са просто една играчка, с която ще си поиграя и ще оставя. Колкото да ми мине мерака. Говоря лично за себе си естествено, другите не ме интересуват.

14.   Любовта е съкровено чувство. Тя принадлежи само на един. Никога не може да бъде разкъсана и разделена. Ако е така тогава не обичаш истински. Влюбвал съм се само веднъж в живота си. Тази любов беше голяма и никоя друга не можеше да се вмъкне вътре.
М 25

15.   Номер 12, не е привилегия на мъжете!
Мъжете не обичат, а търсят жена/, и, която/които са им удобни, угодни, изпълняват им сексуалните прищевки.

16.   Аз имам двама партньора.
И да, обичам ги и двамата.
Странно и за мен, но факт.

17.   Определено, ДА. Бих имала повече от един партньор. А дали бих ги обичала всичките... ами зависи за каква любов става дума. Има различни видове любов. Начина по който разбираме и определяме любовта в нашата култура и общество не означава че това е единствения и "правилен" начин на любов. Ето, има места където полигамията и полиандрията са си в реда на нещата. Е, надали обичат всичките си жени/мъже като сродни души. Най-вероятно не. Тяхната любов е по-скоро привързаност. Има един вид върховна любов, която просто няма как да усетиш с който и да е, дори да ти харесва и да се разбирате. Тя е необяснимо чувство. Който е обичал така, знае какво имам предвид. Но такава любов е рядък феномен. Още по-рядък феномен е партньора да те обича по същия начин.
Та ако имам няколко, няма как всички да ги обичам по този начин. По-скоро нито един няма да обичам по този начин. По-скоро любовта ми ще бъде приятелско-сексуална.

18.   5- Официално - до 4 жени с брачен договор. Всъщност далеч не всички имат толкова, защото трябва да ги издържат тях и децата от тях. На всяка от жените се полага отделна къща. Подаръците и вниманието трябва да са еднакви за всички. Там не се подаряват цветя и шоколади, а злато и бижута.

19.   Забелязвали ли сте, че всеки път, когато сте се влюбвали е било различно, всеки човек ви носи различно чувство. И в тази връзка, да, за мен е възможно да обичаш повече от един човек силно.

20.   Има примери в тази посока. В природата, при животните на стаден принцип и в мюсюлманския свят. Водещ е мъжкия индивид. Идеята е най- добрия да предаде гените си, а при мюсюлманите многоженството също води до увеличаване на броя. За любов и чувства може да се поспори, друго е същественото.

21.   Ако си се влюбила във втория, не обичаш първия. Това показва моя опит.

22.   Може. Все пак хората сме различни и можеш да обичаш един заради определени качества, а друг заради други...

23.   Ами да, един ти е законния, а другите просто са незаконни съпрузи/съпруги

24.   Полигамията е естествена за природата ни, затова и други култури напълно я приемат. Нашата култура също върви в тази посока, но още не е стигнала до пълно приемане. Вярвам, че в бъдеще ще стане. Всяка ревност е вид собственическо чувство на егото, свързано и с гордостта, а никой не иска да е нечия собственост, нали. Когато имаш повече интимни партньори се предпазваш от прекомерната привързаност, от която става зависимост и силна болка при загуба, а в живота винаги единия си тръгва по рано от другия.

25.   Няма такова нещо. Няма нормална жена, която би делила мъжа си с друга жена. Практиката го показва.

26.   А кой определя "нормалността" на една жена? Кое е критерият? Напротив - практиката показва че има и такива жени. Просто някой хора не са ги срещали, а и не е нужно тези жени да парадират със своите принципи на живот.

28.   Може. По различен начин, но може

29.   26. Аз за мен определям нормалността на една жена.
Критерият е ясен и е константа.
Практиката показва всевъзможни неща, като все по-често си мисля, че повечето скоро ще са съпоставими с приматите по акъл и празноглавие. Практиката се показва с числата на статистиката, която гласи че 75% от разводите и малко повече на връзките, се разпада по-желание на жената. Същата тази жена, която навремето е сменяла средно 2ма партньора преди да се омъжи, а сега е сменяла средно 11, говорим за сериозни връзки, не за това кой къде ви го е набил докато сте пияни в дискотеката.
И точно там някъде се появява гениалната мисъл в главите ви, че няма никакъв проблем да обичате двама едновременно. Да бе така е, нали около това се въртят 99% от темите. Уж обичате този дето ви глези, дава всичко за вас, затваря си очите като ви види че сте мързеливи, обръща си главата, когато правите някаква страшна тъпотия, само за да не ви загуби. Тази обич към него е за пред хората, за пред роднините, за пред родата, да се знае колко сте щастливи.
И вие сте толкова щастливи, че всяка свободна минута, дори когато заспивате, мислите за оня другия, дето е бил мъж, ама вас не ви устройва, щото е поставял граници, не ви е ходил по гайдата и като сте решили да си чупите главите, той просто е вдигнал ръце.
И тия мъже поне не са много, се окаже че един такъв е в главите на много жени до края на дните ви. А пък тия чехльовци у вас, цял живот ви хранят и поят и накрая хване та разбере, че са били просто парадния номер в цирка, нищо повече. Пък на всичко отгоре всички трябва са се съобразяват с отвратително еманципирания характер, това че страдате по някой, че чак трябва да ви търпят и истериите и глупостите.

30.   до #29. А как стоят нещата при мъжете? Повечето мъже са склонни да обичат една жена? Или при мъжа е по-различно - обича една жена, но не пречи да потърси секса в още 11? За да смени една жена 11 партньора днес, то същото увеличение трябва да има и при мъжете.... Или вината е само в жената?
Да, разводите са по желание на жените, но не е ли причината в мъжете? А може би тези "чехлювци" най-често се оказват и "мухльвци" след някоя година след брака? Ето тогава се появяват и тези мисли при жените.