17 години несподелена любов
Здравейте,
Мъж на 34 съм. През 2006г. се запознах с нея, да я наречем Мая. Мая тогава беше на 17 и се водеше гадже на мой близък приятел, да го наречем Наско. По- късно разбрах, че са били гаджета само на думи.
Учехме в една и съща езикова гимназия която за мен беше най скапаното училище на края на сивия град. Единственото красиво нещо в него беше Мая - загадъчна и мълчалива чужденка от бивша соц. страна. Тя не притежаваше супер тяло или лице на фотомодел, а по-скоро един мистериозен чар и красив ум. Малко по малко откривах общи неща между нас (например родена е само 3 дни след мен) и неусетно се влюбих в нея. Не мога да кажа, че беше първата ми любов, но беше по -различна с това, че не я желаех (главно) сексуално. Напротив, обичах я платонически и в тийнейджърските ми мечти ние с нея заедно щяхме да покорим света като Бони и Клайд или като Наполеон и Жозефина или като дует Ритон ако искате, защото с нея се разбирахме чудесно, разсъждавахме почти еднакво и бяхме с идентичен социален статус и интелектуални заложби. Имах чувството, че ако на света съществува жена, която може да ме разбере напълно, то това е именно тя и само с нея мога да бъда цял живот без да ми омръзне.

Изминаха две години до завършването ни, като през това време бяхме уж приятели, защото аз не се осмелявах да й призная чувствата си, но правех за нея всякакви услуги и жестове, а понякога открадвах танц или целувка. Стараех се да не попадам във френд зоната й, обаче за да й стана гадже нямах самочувствие главно поради бедност. След като завърших, започнах да следвам в университет, работех и междувременно вършех разни далавери. Горе долу по това време на един от нейните рождени дни й подарих огромен букет с любовно писмо, в което й разкрих всичко. Тя ми отговори много дипломатично, че в момента е във връзка с Иван и не може да ми отговори на чувствата, че понякога животът е такъв и не можем да осъществим нещата, които искаме. В този момент преустановихме контакт с Мая. Поисках да я забравя, но за част от мен това беше невъзможно. Срещнах друга, да я наречем Михаела, която беше пълната противоположност на Мая- красива, мила, секси, вярна, но тъпа като блондинките от вицовете. Малко след това далаверите станаха доста дебели и ме пратиха в затвора за две години. Следването във ВУЗ-а приключи предвид обстоятелствата. Михаела остана до мен въпреки всичко до излизането ми от затвора през 2013г. Някъде през 2015 разбрах, че Мая се е оженила за Иван. Това като че ли ме оправдаваше донякъде и на следващата година и ние с Михаела се оженихме и скоро след това ни се роди дете. Това беше повратната точка, когато личността на Михаела направи окончателен завой към мързел, безотговорност и и зависимост от роднините й, граничеща с патология. Вече гледахме в коренно различни посоки и не се разбирахме изобщо. В същото време Мая, която също имаше дете от Иван, беше все така активна, амбициозна и интелигентна, както я познавах. Градеше успешна кариера, докато жена ми започваше и завършваше деня си пред телевизора или клюкарейки с майка си. Съзнателно или не, започнах да правя сравнения между двете и винаги печелеше Мая. Осъзнах, че съм допуснал грешка и че всъщност Мая е била жената на живота ми. Мислех за нея като за светица. Събуждах се и заспивах до жена ми, мислейки за Мая и представяйки си нейното лице. Тя се превърна в мой талисман, икона и мечта. Когато бях сам, започвах да си представям, че Мая е с мен и презъздавах цели разговори между нас. Беше (и все още е) почти лудост. Когато тя публикува във ФБ снимка от Виена например, след известно време отивах и аз до Виена и публикувах моя снимка от същото място. Изпращах й цветя или малки подаръчета за рождения й ден, като се стараех да бъда дискретен заради мъжа й. И така, малко по малко любовта (все още несподелена) между нас, заживя нов живот. В опит да я трогна и очаровам, написах криминална новела, в която Мая беше главната героиня. Естествено, за да се получи сюжета, освен действителни събития, вложих и доза художествена измислица. Издадох книгата в неголям тираж и й подарих първия екземпляр по романтичен и изискан начин. Няколко седмици по-късно тя ме премахна от приятели във ФБ - и до днес не разбрах защо точно.
Минаха още две-три години, през които я сънувам и нощ и ден, и се моля на Бог ако не в този живот, то поне в следващия (небесния) да бъдем заедно. С Михаела оставам главно заради детето и от джентълменство. Връзката ни е съвсем формална и механична, даже и секса. Ходихме по психолози, свещеници и къде ли не, но тя си остава тъпа и твърдоглава, заинтересована само от някакви съвсем ежедневни неща.

Преди няколко месеца разбрах, че Мая и Иван са се разделили и са в процес на развод. Писах й, но тя въобще не ми отваря съобщението и все още не общува с мен. Затова мисля, че проблемът е бил в книгата. Бих искал да й се извиня за това, че по някакъв начин съм я засегнал. Знам къде живее, знам и офиса й, но мисля че не иска да ме вижда. А и не съм сигурен как точно да й поднеса извинението си, за да не влоша нещата още повече. Според мен тя не би допуснала да сме нещо повече от приятели, но за мен и това е вариант. Всеки миг, в който съм близо до нея сякаш е малък празник, сякаш не съм на този свят. Преди една година случайно погледите ни се срещнаха за две секунди в мола и имах чувството, че сърцето ми ще изхвръкне през палтото:).
Въпросите ми са адресирани повече към дамите от вас- освен че ще ме осъдите, моля помогнете ми да разбера първо, защо Мая се дистанцира от мен. И второ, моля дайте ми съвет или идея как да й се извиня и да оправя нещата. 14 февруари ми изглежда подходящ повод.

Ако сте стигнали до тук, благодаря ви. Постарах се да бъда максимално кратък.

Коментари

1.   Абе брат, каква Мая, какви книги, каква любов, какви 5 лв бе мой човек?
Момичето преди 17 години ти е казало в прав текст, че не иска да има нищо общо с теб. Без да те мотае, без нищо. Живее си живота, а ти живееш в илюзия. И аз бях като тебе, ама не 17 години. Как по-друг начин да ти каже, че не те иска?
Ти за нея си някъв чалнат тип, 17 години и пращаш писма, подаръци... е за кво? Тя дори не говори с тебе, за какво и даваш всичкото това? Приеми истината, че никога няма да си с нея и спри да я поставяш на някакъв пиедестал. Твойта мацка те е изчакала от затвора, ти по неква от преди 20 години бленуваш.

2.   С повтарящи се действия - така жените вярват на мъжете. И твърде много романтиката не е нещото, което би убедило една жена, че мъжа е стабилен, отговорен и наистина влюбен в нея.

Това да се видиш героиня в роман е нарушаване на личните граници, и е като следене на личния живот също. Ужасно нещо е.

Любовтта се проявява в дребните неща - като да се грижиш за човека от какво наистина той има нужда, а не да правиш помпозни неща за него, от които човека няма нужда.

Колко пъти, когато Мая беше болна отидохте да се грижите за нея?

Колко пъти изслушахте Мая, когато тя беше в отвратително настроение и просто беше тъжна?

Колко пъти изтърпяхте тя да ви обижда?

Колко пъти и простихте нещо ужасно, което тя е извършила?

Защото това е истинската любов, а не вашите мисли.

3.   14 февруари е ден на влюбените, които тогава празнуват споделената си любов. Ти може да я обичаш, но тя тебе не. По-добре не и досаждай. Ти даже не си влюбен, обсебен си. Това пък с мъжко-женското приятелство е тъпотия, начин отчаяните мъже да се докопат до обекта на желанието си.

4.   Някакъв дечко не пораснал въпреки годините си, мислещ че светът се върти около него и взел се толкова на сериозно, че чак сърцето му изкача и заради последното спира времето, пък на всичко отгоре някак трябва да ти влезем в положение и да измислим ние нещо заради твоите пропуснати уроци, които съвсем очевидно няма да вземеш нито на поправката, нито никога.

Съвет към ситуацията няма да дам, защото това значи да се направя на идиот, за да утеша друг идиот, а не мисля че ще ми отива на годините, нито че ще ти свърши работа.

Само ще ти пожелая, да попаднеш за година в наистина шибана и нерешима ситуация, в квото трябва да се справяш абсолютно сам, белкем се осъзнаеш и възмазееш или ептен се затриеш от глупост, поне да се избавиш от мъките.

6.   Мисля, че е крайно време да погледнеш реално на нещата и да махнеш този ореол от фантазии и илюзии, в които си се вкарал. Тази фиксация не е никак здравословна за теб. Не си намирай поводи да си мислиш, че ако еди какво си не си направил, в случая с книгата, нещата с тази жена щяха да се развият по друг начин. Събуди се и разбери, че след като за цели 17 г. не е откликнала на чувствата си, никога няма да стане. Като жена ти го казвам, че на жените не 17г., не 5г., не месеци, им трябват за да преценят дали даден мъж им допада. В природата на жената е заложено да прави тази преценка за много по- кратко време, протича на подсъзнателно равнище, още в първите няколко часа от даден контакт. Оттам насетне нещата се развиват сравнително бързо и естествено. Ако не е припламнало в началото, няма да гледа на теб по този начин никога. Съветвам те след като толкова време не си могъл да отработиш сам тази фиксация, да потърсиш психолог.

7.   При мен е същото, но се запознахме като студенти преди 28 години и съм от другата страна, жена съм.
Няма виновен и при нас, обстоятелствата не ни позволиха да бъдем заедно.
Не можахме да прекъснем контакт, чувахме се чат-пат, минаха пет години в абсолютна агония за мен и се омъжих за друг от отчаяние.
Тогава голямата ми, несподелена любов изчезна от хоризонта.
Минаха двайсетина години и понеже не съм го забравила, го потърсих. С молба да възобновим отношения, приятелски, но споделяйки му колко зле се чувствам на този етап от живота си.
Изпрати ми два реда в отговор колко е изненадан и ще ми пише като му се отдаде възможност.
Три седмици минаха.
Мисля, че вместо да ме отблъсне с тъпи извинения, ще си остана с чакането.
За теб също мисля, че си на моя хал и само ще страдаш.

8.   7 - Има една мисъл, която много харесвам "Не можеш да вървиш напред, с глава обърната назад. " Или казано по нашенски "Не било при изгрев, че при залез".
Жалко за мъжа ти, че е приел брак с жена, която иска друг и е с него само от отчаяние. Не е честно, страдайте си сами, такива като теб и автора, защо вкарвате и други в своите драми и филми?

9.   17 години несподелен мерак... Ако си мъж, то изглежда само по тяло, мъжка психика тук не забелязвам. Без да съм ти изчел целият роман, очеизвадно е да спреш да се занимаваш с тая жена за твое и нейно добро. Как не разбра, че не и пука, спри да досаждаш. Ако нямаш баща да ти удари един шамар да те освести, удари си сам... Аз също съм правил грешка на 20 да се занимавам с жена на която не и пука за мен.. година, две. Колкото и да си глупав, накрая разбираш. Ама 17! ...

10.   На мен това повече ми звучи като обсебване от Мая. Пробвал си да ходиш на психолог. Ти обожествяваш човек, който вероятно има много негативни черти. Прекалено много я задушаваш. В нейните очите ти си някакъв психопат, който постоянно я преследва. Радвала се е на компанията ти като приятел, но ти си прекалил. Няма смисъл да се надяваш още на връзка с нея и да си тровиш нервите. Нещо което не е писано няма как да стане. Накрая ще си изкараш някоя ограничителна заповед. Спри да я преследваш. Дори и да има нещо, което е много малко вероятно, няма как да ѝ залипсваш като се влачиш като малко кученце постоянно по нея.
Имаш вярна жена до себе си, която те обича. Изградил си стабилно семейство, не го пропилявай. Мечтата е недостижима, щом Мая не иска да има нищо общо с теб. Празнувай 14 февруари с Михаела и да не ти пука повече за Мая.
М 25

11.   Авторе,

Аз съм авторът на темата „Да споделим за несподелената любов“, пуснах я наскоро. Там можеш да прочетеш моята история. Малко е дълга, но съм сигурен, че някои споделени неща от собствения ми опит ще ти се сторят познати :-)
Винаги помни, че когато една жена в началото е казала „не“, това значи „не“. Слава Богу, жени много, други казват „да“, а трети сами ти предлагат. И ако тази жена по-късно се появи пак в живота ти, не си мисли, че имаш втори шанс. Не, нямаш. Аз, ако можех да се върна 25 години назад, още след първия отказ на въпросната персона от историята ми щях да избягам с 200, ама какво да правиш... млад, неопитен и глупав. Не изоставяй питомното, за да гониш дивото. Според мен във връзката ти с Михаела има какво да се подобри, не е като да няма. Мисля, че грешиш в оценката за жената до себе си. Това важи и за секса. Ако и двамата искате да промените нещо, направете го, струва си. И не е само детето. Тази жена те е изтърпяла толкова време, задавал ли си си въпроса дали Мая би те изтърпяла?
Ако пък си решил да тестваш чувствата на Мая към теб, недей за Свети Валентин, тъпо е. Свети Валентин го отпразнувайте с Михаела, измисли нещо подходящо, не само като подарък. След това прецени дали си струва да се срещаш с Мая. Според мен не си струва, принципът е „веднъж резерва, цял живот резерва“. Аз, на твое място, нямаше да имам желание да се срещам с Мая след толкова направени жестове и подаръци през годините. Затова те съветвам – плюй и отмини!

12.   Мая нямаше да иска да е с вас ако знаеше че бяхте женен и с дете. Вие сте страшно безотговорен и дори да бяхте с Мая пак нещо нямаше да ви е наред.
Вие питате ли се дали Мая ще иска да се грижи за детето ви?
Вие сте пълен егоист.
Вие искате секс с нея но не и да се грижите за нея.
За уважение пък изобщо!
Подаръци пък сте се скъсали.
По добре се оправете с Михаела.
Един за друг сте!