Петте крачки към другия
Връщайки се назад в мои отношения, четейки истории в сайта все повече разсъждавам върху думите "направи своите пет крачки към другия и го остави да направи своите пет към теб" (или да не ги направи). Аз също като доста хора тук във връзка винаги се стараех, старая, гледам да правя изненади (жена съм) и общо взето да бъда един приятен човек и да се държа с другия, независимо дали познат, приятел или любим както искам с мен да се държат. Да избухна е крайно рядко, но трябва някой много да ме е обидил, да ме предизвиква или да е била ситуация, в която, споделяйки с познати после, те дори не биха дали шанс на другия. Чувствителността ми в годините ми изигра предимно лоша шега, наред със силната ми влюбчивост и това, че не получавах верността, лоялността и честността на партньорите си (често го разбирах след много време). Щеше ми се да върна времето назад и да си кажа, че направих своите пет крачки в дадена връзка, приятелство или познанство. Ред е на другия и ако не ги направи, това е било. На тези от вас, които се колебаят в дадена ситуация дали отново те да оправят положението, те да направят всички десет крачки, ще ги посъветвам да изчакат. Аз не изчаках навремето, поддадох се на импулс, силна любов и желание да я покажа, не е довело до нищо добро. Когато се спрях да изчакам в повечето случаи другите не правеха своите крачки. Сега нещата се обърнаха и трябва да изчакат мен да дам своите пет крачки (приятелства, познанства), стигне ли се дотук давам шанс само на много добър човек и чиста душа без грам лукавство. А те са толкова малко.

Коментари

1.   От човек на близо 60г - щастливо женен

Авторке, виж сега, същността на нещата по този въпрос е следната:

Трябва да подхождаш към едни нови отношения не с чувства, а с разум и разсъждение!

Това означава: да имаш критерии, които смяташ за важни и необходими, за да се случат нещата - и ако човекът не отговаря на тях - прекратяваш овреме отношенията!

Давам ти прости примери:

1. Аз винаги съм искал да имам поне три деца.
Като бях на 40г. се запознах с една жена, първоначално се харесахме и си допаднахме, но на третата среща аз разбрах, че тя не иска да има деца... И естествено четвърта среща нямаше! - Разбираш ли ме?

2. Аз съм вярващ и въцърковен православен християнин и задължително условие при мен, за да се оженя беше - и жената да е такава! Значи имах, срещи и с неособено вярващи, но като им кажа нещо за Бога(да ги тествам) ги виждам, че са далеч от тези неща. И естествено ги оставих "на бира".

Ще кажеш - защо да не се опитам аз да ги въцърковя, ако всичко друго е ОК? Защото това е загубена кауза - да се мъчиш ти да променяш възрастен човек с утвърдени възгледи! Това е невъзможно! (Възможно е само, ако и другият човек го иска и положи усилия затова)Много хора се лъжат така и мислят, че ще променят другия - но това не работи!

Затова правилното и работещото е: да си избереш човек според критериите си, а този който не отговаря на тях - да го отхвърлиш!

А не да се вкарваш във филми като се хващаш с някой неподходящ човек за теб, и неотговарящ на критериите ти, само защото имаш чувства! И да се надяваш, че ще го промениш, така че да отговаря и да се впише в критериите ти - пълна илюзия е това!

Руснаците имат една много точна поговорка по този въпрос:

"С лице вода не пиеш" - смисълът е, че няма значение в брака красивото лице, красивата външност, а са важни други неща - душата на човека!

2.   Що за глупости!? Какви ти 5 крачки? Как може жена, предполагам вече на възраст да чете, вярва и пише подобни лапешки измишльотини? .
Ако съществуваха подобни "златни стандарти", светът отдавна да се е затрил!
От това се възползват точно най-големите тарикати, използвачи и хитреци а ти си вярвай в твоите 5, 10, 50крачки.