Съществува ли любовта
Здравейте,
Искам да Ви попитам съществува ли изобщо истинската, вярната, дълбоката, вечната, безусловната любов между мъж и жена? И усещали ли сте я от личен опит...?
Бъдете искрени моля. :)

Коментари

1.   Онзи ден на касата на Фантастико видях нещо, което ме кара да мисля че има такава. Една жена, видимо на 30 пазаруваше и стана някаква обърквация на касата, продавачката каза че ще извика друга касиерка, тя викна управителя и накрая жената не издържа и викна, че е напазарувала и трябва да хваща рейса, защото приятеля и е болен на легло, носи му лекарства, трябва да му сготви нещо топло, а тя седи и чака тези безхаберници да решат какво да правят.

И някак ми стана жал за жената че е в такава ситуация, вижда се че няма кой знае какви средства, гони рейсове, влачи на ръце, но пък тази жена има много повече отколкото всички останали. Има приятел който очевидно обича, има морал, има всичко нужно да е щастлива.
В същото време познавам много без посока, с хубави коли, със скъпи телефони, с готините маникюри, с парадирането че обикалят навсякъде, че имат възможности и същевременно нямащи нищо от това, което тази жена има.

2.   "между мъж и жена"

Ами ако не се усещаш, с това вече постави условие...
Добави и всичките условности на това да си мъж или жена, и съответните изисквания от другия пол. Хайде прочети малко и темите тук. Ако се налага, гълтай и хапчета, ходи по психотерапевти :). Съмнявам се някой тук да те лъже, май ти се опитваш да се самозалъгваш нещо...

3.   От личен опит - не съществува!

Ани

4.   Ами не, май всичко е биология

5.   Според мен не съществува. Това между повечето жени и мъже дори не е любов, а имитация на любов. То и затова толкова много връзки се разпадат защото никога не е имало любов. Да не говорим че повечето хора бъркат секса с любов, което са две различни неща според мен. Може да е имало някакво физическо привличане, харесване, страст в началото но това не е истинска любов и затова накрая повечето връзки завършват зле. Като гледам и какви критерии имат повечето хора(и от двата пола) при избор на половинка шанса да открият любов и то истинска, безусловна и дълбока е почти равен на нула. Въпреки това знам че има и такива двойки които остават заедно завинаги и запазват и имат много добри и хармонични отношения помежду си, но дори и при тях това не е истинска любов а по скоро имитация. Не случайно има един такъв израз - "Няма любов като Божията любов, само Божията любов е любов! ". В този ред на мисли всичко останало е имитация на любов. Успех в търсенето и дано я намерите!

6.   Да, разбира се, но си е до късмет да познаеш кои е човекът за теб, винаги личи.

7.   Съществува, но не е съвсем безусловна. Ако другия не отговаря, си тръгваш.

8.   Безусловна е много коварна дума, с коварно значение.
Безусловно обичам само децата си, но и на тях поставям някакви условиа- правила на поведение, дом. задължения, реципрочност...
За мъжа си мога да отида до ада и обратно, но не значи това, че не съм способна да "набия канчето" или се разделим ако започне да се държи като някои мишкари, за които чета тук- 20 г сме заедно, но има неща, които не трая и няма да допусна. Имам си условия--уважението и доверието пречупят ли, свършва и връзката.
Знам, че той би си дал и душата за мен, но също има условия със сигурност макар, че не сме говорили специално--ако не уважавам личността му, ако започна да се държа като "пеперудка" забравям за него.
Безусловна--без условия--без правила?
Та- какво за теб е безусловна любов?

9.   Здравей! Да, разбира се, че съществува! Моите баби и дядовци винаги са били пример за истинската любов. Аз самата вярвам в истинската любов (и познавам много такива хора даже са ми близки повечето), но аз вярвам, че аз ще намеря истинската любов. Поздрави и не се отчайвай като мен

10.   Не, не съществува.
Някой се опитват да имитират чувства, но бързо губят воля.

11.   Да, съществува.
Ж36

12.   Съществува за жените, и като цяло това е концепция за жените, за мъжете е кръвожадна борба, непрестанно доказване, постоянно състезание.

13.   Не съм сигурен, че тези случаи са нещо необичайно и може, и да съм ги споменавал.. Някога по време на тъмният социализъм си закупихме апартамент в нов блок. Два етажа под нас също живееше младо семейство. Жената дребничка, късо подстригана, слабичка и весела, леко "цапната" в изразните си средства. Чувах разни коментари, че е нимфоманка, но аз нещо не вярвам в такива определения или смятам, че са нещо изключително рядко срещани. Един ден съвсем случайно попадам заедно с нея в асансьора и изведнъж, тя натиска бутона "стоп" и със смях заявява "Ей сега те изнасилих", което искрено ме развесели, помислих го за някаква шега или закачка и не се отнесох сериозно към нейното заявление.. Не съм висок, но съм към 1, 82-1, 83 метра, а тя няма 1, 60, сигурно тежа два пъти колкото нея може би тогава съм бил към 88кг изявено атлетичен, спортен тип, бивш състезател по джудо, десантчик в казармата, а там съответно бойно две години самбо. Да, но тя плътно ме прегръща през кръста с една ръка, а с другата иска да ми свали ципа на джинсите. Тогава бях млад някъде към 31 години и искрено се изплаших, защото не знаех какво да правя, започнах, отчаяно да се опитвам да натисна някакъв етаж, само и само, асансьора да тръгне, тя ми пречи, блъска ме по далеч от таблото, смее се със закачлив смях, и аз не знам дали е истина или само нелепа шега, но страхът ми беше истински. От цялата тази нелепа за мен ситуация от асансьора се чува едно топуркане, а на мен от притеснение ми се струва направо гръмотевично. Как да е успях да натисна някакъв етаж, изскочих като тапа от шампанско с бумтящо сърце и треперещи крака. След това повече от половин година не смеех да ползувам асансьор, а когато се срещахме, тя дяволито се усмихваше и понякога прошепваше, " не ти се е разминало". Имаше и продължение, но години по-късно. Баща И имаше някаква малка дърводелска работилница, а съпругата ми искаше едни шкафчета с необичайни и нестандартни форми. Разбрахме се за всичко, бяхме доволни и една вечер те дойдоха да полеем шкафчетата. Мъжът и се напи, започна да дреме, а по едно време направо отиде в тях да си легне. Аз като добър домакин, отивам в кухнята за лед и разни дребни неща, леко се забавям и в този момент влиза съпругата ми, . Даже се сепнах от вида И, ако кажа, че беше бясна, значи да не кажа нищо. Със съскащ шепот ми задава въпроса "ти какви си ги вършил с нея", аз гледам глупаво /много ме бива/, но съм и изплашен. Докато съм бил в кухнята, съседката на пияна глава, предложила на жена ми да правим тройка, а съпругата ми се вбесила-тя е зодия лъв. Другите два по-ясни случаи бяха свързани с работното ми място. Единият случай беше с една колежка и предхожда онзи със съседката, който описах по -горе. С колежката много се разбирахме, заедно пиехме кафе, споделяхме си неща от семейният ни живот, заедно се прибирахме от работа и други такива, радвах ме се взаимно на компанията си. Една вечер след поредният ни купон, тя доста пияна, та тръгваме от института и тя ми заявява "искам те и ме води в новият си апартамент". Новият апартамент, още не беше обзаведен, не живеехме там, все още никой не ме познаваше, а съпругата ми още не я бяха виждали. Видя ми се не достойно да правя секс със симпатична и хубава колежка, която много харесвах, но в момента се беше "отрязала като талпа". Лошото на този отказ, беше, че тя ми се разсърди, та трябваше да мине време докато се възстановят отношенията ни в предишният си вид и вече да ги доразвием в интимна дълбочина. Както се казва, човек не може да избяга от съдбата си така, че това, което тогава не направихме, няколко месеца по-късно на един симпозиум в МДУ "Жолио Кюри " го направихме и така продължи почти три години. Третият път беше като на шега. Бяхме командировани за известен период от време в завода, в който се произвеждаха нашие разработки, да помогнем, защото имали огромна поръчка от СССР, а сами не могат да се справят, В цеха монтьорките бяха основно млади жени и момичета. В първите дни когато отивах да им обясня какво да правят, ходех забил поглед в земята и не смеех поглед на вдигна и да погледна в страни, все едно съм гол сред поне сто жени, които ме гледат. Чувах подмятания от типът "Ние мислехме, че инженери ще ни изпратят, а те монаси ни изпратели", а една доста на висок глас заяви цитирам точно : "Тази, високомерна перка ще е моя", и така стана. Мда-а-а живота е пълен с всякакви случки. Щом на мен- стеснителният, скромният, срамежливият и не красавец се случват такива неща, какво ли се случва на онези, креативните, атрактивните, красивите и т. н. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

14.   Съществува, разбира се. Тия дето сте писали, че не съществува е защото самите вие нямате половинки или сте супер нещастни. Гледайте си вашите проблеми, не вменявайте глупости.

15.   За някои съществува, за други-не. И не я кичете с разни прилагателни- или е любов или не е.

16.   Да! Има я

17.   Да, съществува. Идва ми да заплача. Благодарна съм, че изпитвам истинска любов!
Но едно ми направи впечатление, когато една психоложка говореше за любовта между мъж и жена, каза, че в партньорството любовта не е безусловна, така както от родител към дете. Това ме накара да се замисля. Споделям го, защото си използвал/а тази дума:безусловна. Взаимната подкрепа е например условие, без което партньорството е немислимо, колкото и силна да е любовта между двама души.
Страстта е едно от измененията на любовта. Докато гори огънят любовта е една, след това като хората остареят остава дълбоката признателност и уважение към партньора.

18.   Мисля, че безусловна не съществува, само към бебето от майката, и то ако го е искала истински. Това очакване прави хората нещастни. Вярност и дълбочина - да, съществува.

19.   Да, съществува!

Слава Богу, аз я имам в своето семейство - между мен и съпругата ми!

Познавам и няколко други такива семейства, в които има такава любов - но това не е бурната страстна любов, която виждаш по филмите! Истинската любов - не се свежда до плътските страсти!

Слава на Бога, аз самият срещнах своята половинка преди няколко години(но я търсих повече от 10 години! ), но и двамата положихме(и непрестанно полагаме) усилия любовта ни да се превърне в такава! И ДА СЕ ПОДДЪРЖА!

Аз смятам, че такава истинска и вечна любов може да има само между вярващи православни християни, защото в основата й трябва да бъде Господ Иисус Христос!

Но такава любов не може да бъде безусловна! За да има такава любов има много важни условия: първото от които е и двамата да се обичат и уважават, и да чувстват нещата по еднакъв начин!

Освен това, за да има такава любов, тя трябва да бъде не само физическо привличане, а да е поставена на твърда духовна основа! А духовната основа, а както вече казах, е вярата в Бога...!

20.   Вечната любов е Бог!
М/у мъж и жена не може да е вечна, но е възможно и трябва да е истинска.

21.   Съществува, но само в романтичните филми, но не и в раността. Всеки, търсещ тази любов, иска да я срещне и да я има до себе си и в живота си, но за жалост, когато не успява да я намери, точно тогава осъзнава, че точно тази любов е най-красива и че всъщност тя е само по сценарий, но не в истинския живот! Точно тогава още повече човек мечтае за нея, но уви, тя не се появява, а я гледа само там, по филмите и се пренася в този свят, в който иска да е-в света на истинската любов!

Ж., 22

22.   Ако ги нямаше поетите, много хора нямаше да знаят за любовта. Повечето хора, асоциират представата си за любов именно с това, което някой режисьор, артист, писател или певец е пресъздал като усещане в краткия отрязък на даденото произведение. Но това няма нищо общо с реалния живот, ние искаме мигът на опиянение, който имаме в началото ако може да продължи до безкрай. Но такъв филм няма в живота. Природата, чрез хормони, нагон и инстинкт за възпроизвеждане подтиква мъжете и жените да се привличат, което наричаме влюбване, химия, тръпка, страст, но това не е равно на любов. Може би близко до това понятие ще е ако двама души имат късмета да се срещнат на сходни нива на емоционална зрялост, ценностна система, ителектуалност, уважение един към друг и прилично физическо привличане... само че колко хора могат да се похвалят с такъв късмет. Всеки жадува за съпричастност, да се чувства оценен, да получи хубаво отношение, но даваме ли си сметка какъв ни е нашия собствен капацитет в това отношение и колко от собствените ни действията са продиктувани от его, което ние считаме за любов.

23.   Естествено, че съществува. Към мен една жена преди много време май изпитваше такива чувства- дълбоки, безкористни и истински и дори си беше втълпила, че животът й без мен няма смисъл. А аз всъщност съм най-обикновен гей и то на 100%. След време научи за тази моя наклонност от неномарлните ми и побъркани роднини и даже взеха че си паснаха по характер ( въпреки, че тя е светлинни години пред тях в интелектуален аспект и много ме озадачи обстоятелството, че ги е харесала, но така си е решила, така е направила, както се казва ) Аз лично все още търся любовта и силно се надявам да я открия, защото самотата е много тежко бреме и никой не заслужава да бъде сам както съм аз.

24.   Номер 21 съм, нека допълня нещо. Благодаря на 22 номер, че ме подсети. Истинскота любов я има и в Литературата, да, особено в стихотворенията, изобщо в произведенията! Благодаря и на горните коментирали, че ме подсетиха и за любовта между Бог и човекът, тя наистина е истинска, може би най-истинската!

Ж., 22

25.   Няма. Има пари. Когато свършат парите и любовта свършва.

26.   Номер 17 е най-близко до истината

Истинската любов съществува:
Аз познавам семейства, при които има(ше) истинска любов(някои вече не са между живите - Бог да ги прости! ). И в моето семейство се надявам, че любовта ни между нас със съпругата ми е такава.

Но, авторе, истинската любов между мъжът и жената в едно семейство не може да бъде безусловна!
Защото, за да я има - и двамата трябва да се обичат дълбоко и силно, и да възприемат любовта между тях по един и същ начин, и любовта им и за двамата трябва да бъде не даденост, а път, развитие, творчество... Тоест трябва и двамата постоянно да преоткриват любовта си, да я задълбочават и да я развиват.

27.   Не.

28.   Според мен е възможно да се случи, но крайно не-вероятно. Бих казал, че любов е да се разбираш добре и да ти е приятно да си в компанията на партньора ти дори когато станете на 90г. , да не е определящ секса, външния вид, парите или това партньора ти да те издържа и да дава стабилност. Според мен партньора ти трябва да е и твой най - добър приятел, да имате общи интереси и хобита, да имате за какво да си говорите, да се смеете. Да не ти е нужен никой друг човек освен партньора ти, че дори и приятели, защото той ти дава всичко от което имаш нужда. Това е любов и заради това е много трудно осъществима в днешно време.

Имам лична история за моите прабаба и прадядо. Родени са в едно село къща срещу къща, като тя е била 5 години по - голяма от него и от богато семейство, а той от бедно семейство. Когато той се ражда тя е на 5 и го държи в ръцете си. После с времето израстват заедно и в училище стават най - добри приятели макар и с възрастовата разлика. После стават гаджета, местят се в друг град и създават две дъщери, едната е моята баба. Той почина първи, 2 години по - късно и тя и двамата над 90г. не помня на по колко години точно бяха.

Та цялото си семейство, от което идвам и аз са го съградили заедно с много труд и без помощ от техните родители, та това е според мен истинска любов.

- М 25

29.   Корекция от 26

Исках да кажа, че коментар 19 е най-близко до истината, а не 17!

И на всички скептици казвам отново: ИСТИНСКА ЛЮБОВ ИМА, СЪЩЕСТВУВА!

Това, че вие не сте я срещнали, много често е поради неправилната ви нагласа!

Като някои тук писаха -"партньора" - докато мислите за бъдещият си съпруг/съпруга като за "партньора" - НЯМА ДА НАМЕРИТЕ ИСТИНСКАТА ЛЮБОВ!
Какъв партньор, какви 5 лева - танци ли ще играете?

Съпругът/съпругата не ви е партньор, а е вашата половинка, и вие заедно се съединявате, за да образувате едно цяло: семейството!
И в основат на което трябва да бъде Христос!

30.   Вечната любов съществува само от майката към децата си, но винаги има и изключения

31.   Истинска любов има, но като гледам малко хора я търсят. Масата ги интересуват парите и собственият им комфорт, нищо друго. Такива неща като чувства, привличане, привързаност, изобщо не ги интересуват. Мой познат например се ожени за момиче, само защото щяла да го представя добре пред обществото. Малко преди това прекрати връзка с доста симпатично и лъчезарно момиче, защото нямала висше образование и заради това не ставала. Сам ми е споделял, че като искал жени за забавления, имало къде да ги намери. Като гледам и жена му, това е класически брак по сметка. По-интересното е, че двамата доста настъпателно се опитваха да ме събират с тяхна позната, към която аз нямах никакво привличане. Още по-интересното е пък, че и тя изобщо не ме харесваше. Просто й бях удобен и изгоден. На тия хора им беше супер странно, че отказвам да се занимавам с тяхната позната. За тях подобни връзки са най-нормалното нещо на света.

32.   Не. Има само и единствено временно привличане.
Като си омръзнат почват да се мразят.