Парите и чувствата
Бяхме млади и бедни като се взехме. Дипломирахме се в различни специалности, намерихме си що-годе нормално заплатена работа и си наехме сносен апартамент като за младо семейство.
Никога не съм ламтяла за повече.
Той обаче имаше да се доказва - пред неговата заможна, но стисната рода̀, дето никак не ми понасяше от самото начало. Не съм по чалъмите заради моята рода̀, която прекаляваше с тях и се бях дистанцирала, с голям зор.
С времето сменихме няколко апартамента, животът си вървеше, вървяхме заедно напред ръка в ръка.
Да, обаче не било писано да продължи вечно така.
Заможната му рода̀ дето само се перчеше и обикаляше света надлъж и нашир, загуби някакъв роднина и на главите ни се изсипа манната небесна. Наследство. Пари. И моят мъж веднага реагира. Къща, огромен двор, цветя, зеленчуци, овощна градина, басейн, има място и за баскетболно игрище на ливадата.
Не знам какви комплекси започна да избива, но всичко, всичко, всичко взе да отива по направление в къщата.
Моят дом - моята крепост. Зароби се. Само за това говори, само по това работи. Спряхме да излизаме извън къщата. Няма кафе, няма разходка, няма сладолед. Спряхме да ходим на почивка. Край.
Той все иска да се надува като пуяк с дома си, друга тема за разговор няма.
Разни уж приятели дето ни бяха забравили, взеха да звънят да се канят у нас.
Рода̀та му също.
Аз бях невидима.
Мен никой не ме питаше какво ми е.
Никога не съм искала басейн, къща с двор и овошки.
И досадни навлеци да ми се влачат на аванта.
Моят само се дуеше и изпитвах тих ужас от цялата ситуация.
С времето го разлюбих. Тръгнах си.
Затръшвайки вратата след себе си, поех дълбоко въздуха на свободата, влязох в най-народното барче, поръчах си едно чисто, силно, поплаках си.
Къде го чукаш, къде се пука.

Коментари

1.   Като не си искала, каза ли му?
В едно семейство решенията се вземат от двама.
Имаме къща с двор и градинка, но не живеем там, защото аз не искам. Отиваме отвреме навреме за уикенда.
Предпочитам апартамент - едва смогвам с малки деца да го поддържам, камо ли ежедневно огромна къща да чистя.

2.   А някой в народното барче не те ли опраши по народному накрая?
Измислена история от първата до последната буква!
Нещата в живота не са черно-бели...
Хубаво пишеш, но за един по-специфичен тип читатели... Социална проза ли, как се казва жанрът.

4.   За още по-голям драматизъм, трябваше да обвържеш повествованието и с началото на Европейското! Как, примерно, си седнала с бира в ръка пред някое от централните заведения в Берлин да гледаш и съпреживяваш мача на отркиването! Там, покрай емоциите от головете, си се запознала с едни много свестни германски младежи - Али и Махмуд и с тях вече си открила истинския дух на свободата и на неограниченото щастие! ;)

6.   А сега е обратното. Може не всички жени да са така, ама като нямаш лев и си невидим. Особено ако имам някои други лоши качества.

Наскоро чух следната история и то за човек, който съм виждал пряко. Чуждестранен мъж с българка от 15 години, човека работил с пари на клиенти(говорим милиони), и не само, че имаше пари, беше висок ами и тренираше много, обаче въпросната възлюбена зад гърба му правила мръсотии, защото била адвокатка и знаела законите. Иззе му колите, дала ги по разни заложни къщи, а ги обявила като откраднати. Източила му сумати сметки, и дори го осъди за клевети, които не е изричал и отгоре на всичко си имаше любовник, който доколкото ми казаха нямал никакви пари. Доколкото ми казаха е бил много съкрушен от всичко това, защото наистина я обичал, а тя... го ползвала за парите и му ги отне до някаква степен.

Така че всякакви хора има, когато стане въпрос за пари. И хората се изкривяват като въпросната жена.

7.   Това е за раздел Измислени истории или народно творчество :-)

9.   Ми ситуации много, като всичките са следствие от нечии глупости. Ако парите правеха нещата розови, то нямаше да има разводи сред богатите, изневери и тн, което всъщност е точно обратното.
Сега друг е въпроса, че хората искат от всичко по много, което е неосъществимо дори да можеш да си го позволиш.
Имам подобна история с познати, тя горе долу добре финансово, той с богата рода като при теб, няколко години кеф, щракане, обикаляне по чужбини, екскурзии, скъпи коли. Колкото повече време минаваше, толкова повече се обезличаваха заради това лесното да правят каквото искат, когато искат. Накрая пъшкаха отегчено на всичко и единственото което правеха беше да занимават своите познати със себе си, натрапвайки им мнението колко добре живеят, как били най-най, пък всички виждаха че са изключително нещастни. Защо са нещастни? Защото човек така е устроен, трябва да си създава трудности, да бяха от лесното за да поддържа адреналинови нива, от там да има психично здраве.
На мен най-хубавите ми спомени, най-желаните неща са тези, в които баба ни събираше в една малка къща, където нямаше кой знае колко, но тази жена, откровено бедна беше толкова силен човек, че всички и се възхищавахме. И някак искам пак този уют, който няма нищо общо с парите които някой има.

10.   Измислена история.

11.   Измишльотини на квадрат.

12.   Имаш моите искренни съболезнования. За съжаление, парите наистина променят някои хора.

13.   Не си струва толкова напъни на сивото вещество ако ще са измислици. Не ми е до глупости точно сега.
Моята рода̀ са по чалъмите, вечните критики на околните в сравнение с нашето велико благоденствие.
Неговата рода̀ пък се дуят, че имат, показност на квадрат, той определено заприлича на тях.
Аз исках далече от подобни влияния, но ми влязоха в къщата.
На мен пък ми е все тая да имам басейн. Стоеше си на двора.
Цялото това заробване е безсмислено.
Да си се беше оженил за къщата направо.
Никога не е зачитал желанието ми да живея в малко жилище. Задушаващо било. Както за мен е задушаващо да знам, че мога да обикалям двора на кон…не сме в Йелоустоун все пак :-)
Не мога да повярвам, че цялата тази история за гените е вярна - достоен син на рода̀та си. Аз пък мразя чалъми.
И при толкова очевадни различия, си тръгнах.
Дишам свободно и не ми пука за пари и имоти.
Понеже идват от неговата страна, трябваше да се кланям и козирувам. Не са познали.
Просто човекът се промени.
Искам си предишния мъж.

14.   До 13. Не е имало предишен, просто е бил респектиран към теб, но това е до време, свинщината е вечна. Имат и за това искат да им козируваш и са прави за себе си. Поредното доказателство, че кинтите са много сладки, ама не точно.
Винаги ще ти нагарча, винаги ще ти е тъпо, защото някакви хора нямат граница. Стария ми шеф Бог да го прости е живия пример че парите не са всичко. Страхотно задружно семейство, пича бачка много, инвестира всичко в нещо друго. 20 години след това беше адски богат, но нито децата искаха да го видят, нито голямата му любов, бившата му жена. Още търсете парите.

15.   Нищо не става ясно за духовните отношения между вас!
Защото всичко започва от духовното, материалното е второстепенното.

Плюс това, това което описваш не е проблем, който води до развод!
Даже за много жени ще бъде плюс, а не минус!
Това, че ти си си тръгнала - показва че не държиш на брака и на семейството си! Нищо не пишеш и за деца!

А и плановете, и насоките за най-важните житейски неща в живота се обсъждат ПРЕДИ ДА СЕ ОЖЕНИТЕ! И ако няма единомислие - ПРОСТО НЕ СЕ ЖЕНИТЕ! И който откъдето е... адиос!

16.   Както вече писах, с появата на парите лъсва истинската същност на човека до теб.
Моят се промени.
Преди бяхме равностойни партньори и се обичахме и уважавахме.
Никога не съм имала проблем с безпаричието в първите ни години заедно и с живеенето под наем.
Пуяците от рода̀та му ме дразнеха от самото начало, но нали не живеех с тях, не ми беше дерт.
Промяната в него не настъпи от днес за утре.
По-голямо да е, по-високо, по-дълбоко.
Никакъв плюс не беше за мен, дори напротив.
Изчаках да видя ще му мине ли първоначалното замайване или не, видях.
Децата сме ги възпитали в честност и трудолюбие, там проблем няма.
Но баща им взе да се изхвърля пред мен, все едно не му знаех и кътните зъби от преди и не го бях обикнала въпреки никаквия му статут едно време.
Взе да ми натяква, че без него, видиш ли, съм щяла да видя тоз лукс през крив макарон.
Моля? !
Дотам ли я докарахме? !
Стана същия пуяк като техните.
Да се надпреварват.
Гледам и не вярвам на очите си.
Не за това подписах едно време.
Не бях на мястото си в това имение.
Моята рода̀ удвои чалъмите да се състезава с нас.
А аз си виках, като в онзи скеч “Спрете пустата планета, да сляза. ”
Децата поеха по пътя си, опитах се да се адаптирам, но не е моето, толкова.