Заслужава ли си да умееш немски език?
Започвам 11 клас съм и умея езика на ниво B1-B2 и се надявам по време на учебната година, както и в 12 клас да достигна до C1

От една страна се случиха много промени на запад предимно от политическа гледна точка. Специално за Германия крайно дясната партия Afd( Alternative für Deutschland) е водеща между останалите, което според мен не е много хубава новина.

От друга страна престъпността не само в Германия, но и във всяка немско говоряща страна е значително висока, спрямо 2015 година заради Меркел. Става въпрос главно за по-големите и развити градове, където човек има предимно повече възможности за реализиране и интегриране, но сякаш не си заслужава, тъй като всеки трети там или е от близкия изток или от африка. Споменават, че има райони където дори не се говори немски, камо ли да има чистокръвен германец.

Заслужава ли си? Какво смятате?

Коментари

1.   Първо умей българския и след това мисли за чужди езици.

Като цяло обаче немският е най-безперспективният език от популярните. В самата Германия за изцяло поамериканчени и просто няма предимство да го владееш.

2.   Заслужава си, разбира се. Там можеш да постигнеш неща, за които в милата родина не можеш и да мечтаеш. Но трябва наистина да го искаш. И да не спираш пред трудностите. Там ще имаш възможността да бъдеш оценяван, според уменията и способностите си, а не според това кой е бил дядо ти или баща ти. Просто няма таван. Всичко зависи от тебе.

3.   Немски език ми е бил нужен в някои моменти за малко време, но винаги от полза. Живея в друга страна, но и по работа и за удоволствие съм била в немскоговорящи страни, винаги е полезно.
В Швейцария също един от говоримите езиците е немски, в Люксембург и Австрия работят немскоговорящи, пък някои от тях си живеят в Германия за по-евтино. Пътуват с влак или кола. А аз дори пеша съм ходила между Австрия и Германия--4 км от града, в който бях тогава.
Та ДА, има полза от езика, има полза от всякакъв допълнителен език.

4.   На първо място мисля, без да се обиждаш, че не владееш на В1 дори български език. Езикът не се "умее", той се "владее". На второ място, въпросната партия е СРЕЩУ продължаващото пълнене на Германия със сволоч от близо и далеч, както и против безропотния немски слугинаж спрямо американския империализъм. Темата за мен лично е една префинена провокация, но в Германия спокойно може да се разбира човек на турски в днешно време. Иди в Дортмунд на мач на Борусия и пробвай да купиш билет от някой, който НЕ говори на турски. Германия отдавна не е това, което беше, и повече никога няма да бъде.

5.   Разбира се, че си струва, всеки език е полезен. Колкото повече хора го говорят, толкова по-добре, така че продължавай смело.

6.   4 Е аъде сега без легенди, в Германия се говори немски и без немски в някое гето ще се оправиш, но за какво ли. Институции, лекар, а де сега масово навсякъде езика се ползва, защото един турчин, друг арабите езика за комуникация е немски. Английски не се толерира особено в ежедневния живот.

7.   Да, струва си. Учих го няколко години в училище и все още го владея отлично. Вършил ми е работа по време на екскурзии и състезания. Но като цяло, не е толкова говорен език.

8.   Нито Германия, нито Швейцария или Австрия са приритали за теб, където с теб, там и без теб. Щом си толкова негативно настроен срещу тези страни и езика, по-добре да не се занимаваш.