Раздялата - има ли проблем душата ми?
ЖЕНИ, КАЖЕТЕ МИ!

Искам да адресирам въпроса си към читателите от женски пол, защото смятам, че те могат да ми дадат най-верен и изчерпателен отговор.

Аз съм един зрял, умерено симпатичен и образован мъж, но въпреки богатата си обща култура и житейски опит, цял живот не мога да намеря отговор на един съкровен и драматичен за мен момент. Не съм женкар, но не крия, че жените за мен бяха и си остават основен ориентир в смисъла на живота ми. Години наред се стараех да се харесвам на нежната половина на човешкия род. Заради тях постигнах много неща в житейския си път. Както се казва - борех се с променлив успех, белязан от победи и поражения.

Но в живота има един деликатен момент, който винаги за мен се оказва особено неприятен. Става дума за това, че освен умението да се спечели и задържи една жена, трябва също така да имаш сила за раздяла с нея. А точно това ми липсваше. Не умеех да се разделям - да се разделям хладнокръвно, мълчаливо, без признаци на страдание. За мен раздялите винаги бяха драматични и особено мъчителни, тежки и горчиви, с много дълъг период на изживяване. Често пъти в такива моменти ме обземаше такава мъка, че едва намирах сили да преживея от ден до следващия ден. Не знам дали на други мъже се е случвало това - но понякога в тези тежки дни имах чувството, че сърцето ми плаче. Не очите и устата, а именно - сърцето. Често пъти ми се искаше да приключа с живота, за да се избавя завинаги от мъката. Мразех живота, мразех и собствените си чувства.

Реших да ви споделя това, защото при последния разговор с бившата ми приятелка, тя ми заяви, че нямам достойнство, щом не мога да се разделя хладнокръвно с една жена. Естествено, това ме обиди, но и ме хвърли в голям смут. Чувствам се ужасно объркан и се питам дали наистина имам такъв проблем, дали мъжете трябва да умеят хладнокръвно да се разделят? Аз ли не съм като хората, или просто тя не ме е обичала и е имитирала любов? !? Има ли проблем душата ми?

Коментари

1.   Хладнокръвно можеш да се разделиш, когато не ти пука. Драматичните раздели се случват или когато обичаш някого, или когато ти е наранено егото и не можеш да приемеш, че другият си тръгва. Но насила никого не можеш да задържиш, а и не бива.

2.   Нямаш проблем или поне не с душата, ами с избора ти на момичета. Тази, последната не те е обичала, не я мисли. Намери си жена, която ще те обича и ще се грижи за теб, както и ти за нея! :)

3.   Знаеш ли, точно преди няколко дни сложих край на връзката - 5 години, първа любов, колко банално, а? И се разделихме с приятелски отношения - от една страна той е адски свястен тип, надявам се, че си намери човека до себе си, от другата все още не мога да си стъпя на краката - боли ме и в мен изгарят неща, които никога не съм казвала... понеже през всичкото това време никога не съм се осмелявала да го разкритикувам. И той ми избълва всичките ми кусури, а аз си замълчах за пореден път... понеже, ако не бях щяхме да се разделим с такива скандали, че ми е жална фантазията. И сега ще продължа да пазя тези неизречени неща в себе си, понякога ми се иска да крещя, да крещя и да си изкарам всичко...

Така, че там, където има чувства е трудно да се запази хладнокръвието, не случайно казват, че не може да мразиш нещо, което не си обичал. Ти си по-емоционален, така, че там ти е проблема. Възможна е хладнокръвната раздяла, но за това трябва и двамата да заложат на рационалното мислене или да няма чувства вече.

4.   В началото пишеш че си зрял, за съжаление в моите очи не си такъв.
Пишеш че жената била орбитата на твоята планета, че целиш да се харесваш на жените преди всичко и всичко друго надолу е в следствие на това.
Познавам много индивиди като теб, мислят че жените харесвали еди какви си мъже и като влезеш в клуб или дискотека, 90 % от мъжете са кажи речи копия един на друг, гелосани, с татуси, фитнес маняци, епилирани, с модни ризки и всичките са изчели списание Плейбой с някакви кошмарни съвети какво искали жените.
И така такива като теб, на където ги духне вятъра, на там отиват. После защо жените били мазохистки и си падали примерно по не до там красиви мъже.
И твоята ти е казала истината, само че ти си я разбрал погрешно. Казала ти е в прав текст, че си мекушав, че не си мъж и за да станеш такъв, не трябва да следваш тенденциите какво искали жените, а трябва да знаеш какво искаш ти. Когато някоя те отсвири ( случва се на всеки ), не трябва да я търсиш, , да и досаждаш и да и задаваш тъпи въпроси, а би следвало да имаш достойнство малко за самият теб.
Не е важно колко те боли, не е важно дали си изгубил почва под краката си, важно е да знаеш, че само ако минеш през най-отвратителните състояния сам, само тогава имаш някакъв шанс да станеш някога мъж.
Как изобщо можеш да търсиш човек, който ясно ти показва че не иска присъствието ти?
По-глупав си от колкото си мислиш и приеми че никога няма да станеш 100 % мъж. Но поне се опитай да се излагаш по-малко, ще ти бъде от полза.

М 32!

5.   До авторката на коментар №4

Благодаря ви за "сърдечния" коментар. По всичко си личи, че вие знаете повече за мен, отколкото аз за самия себе си. Интересно е да чуеш, че си глупав, незрял, без вкус, несимпатичен, тъп, инфантилен и прочие квалификации, които се долавят директно и индиректно във вашия текст. Много ми е любопитно дали бихте ми заявили всичко това при един директен разговор, или поне ако ме познавахте. Чудя се как у вас се е събрала толкова негативна представа за мъжете, че всички сме тъпи и банални самци, лишени от оригиналност, гелосани с татуси фитнес маниаци. Не отричам, че има такива мъже, нито осъждам тяхното поведение, но за себе си мога да призная, че не съм фитнес маниак, нито гелосан, най-малко пък и с татуси. Отдавна съм надживял суетата и предпочитам да се държа и да се нося като зрял и интелигентен мъж, а глупостите на модата не ми оказват видимо влияние. Винаги вместо да си губя времето със съмнителни занимания, съм предпочитал да работя върху своето нравствено и интелектуално усъвършенстване. В дискотеки не ходя - това вместо мен го правят моите студенти, сред които се ползвам с авторитет и уважение. Но от вашия коментар останах за вас със следните впечатления:
1. Вие мразите мъжете и не се ползвате с тяхното внимание.
2. Разсъждавате за мъжете твърде умозрително и банално, от което си личи, че общувате с тях от дистанция.
3. Афектирате се, когато някой си открие чувствата, защото вашите такива са наранени и егото ви е засегнато най-вероятно по природни причини.

4. Говорите за мъжете като за безлична тълпа и от това прозира, че сте самотна натура, поне вътрешно.

5. Имам основания да считам, че не сте красива и най-вероятно е така. От тук следва и вашата агресия към света и най-вече към мъжете. Мислите се за недооценена, че притежавате някакви несъмнени интелектуални качества, а тъпите мъже не ви разбират. Но какво да се прави: мъжете търсят хубави жени, а не многознайки.

Казвате за мен, че никога няма да бъда 100% мъж? ! А вие 100% жена ли сте? !? Помислете върху това! ..

6.   Авторе, авторе... Номер 4 е мъж! От което всички твои изводи се оказват грешни. :) Хайде, със здраве!

7.   От 4 пак до автора.
Мъж съм и пак ти повтарям, глупав си. Не го казвам да те обидя, казвам го, защото е хубаво когато един човек осъзнае че не е много умен, да бъде по-умерен в приказките, така си спестява униженията, а и някак си изглежда по интелигентен.
Ти тук в 2 поста изръси толкова глупости, че представям си в реала как изглеждаш.
Може някой ден да разбереш че ти го говоря за твое добро, иначе не би си хабил буквите просто ей така.
Приеми основното, че не е важно някоя жена какво иска, а ти какво искаш. А за да знаеш какво искаш ти, са нужни страшно много предпоставки и следствия, които трябва да намериш сам. И поработи върху самоконтрола ти, че и той е пълна скръб.
Успех.

8.   Tа по същество. Да прав си, за расъжденията си за раздялата. Така, както срещаш, задържаш една жена, идва момент на раздяла, не винаги, но понякога.... Именно тогава ти трябва да покажеш: своята гордост, чест, достойнство, и да продължиш живота си, с високо вдигната глава. Тогава знаеш че въпреки всичката нерадост, тъга, драма ако щеш, тогава, когато те стяга гърлото и не може да дишаш, не можеш да спиш, сънищата, тогава знаеш че си запазил честта си. Никога не трябва да се пада в краката на жена, никога, това е момент на слабост, но не е непреодолимо. Когато раздялата настъпи, трябва да си, като камък, ужасно трудно е, идва ти да викаш, но това го правиш за себе си, за никого другиго, правиш го да се съхраниш. А не да и се натрисаш да я търсиш. Каквото и да коства, трябва да не се обръщаш назад, никога. Изтриваш я, дори когато я срещнеш на улицата, подминаваш я, като пътен знак, ни дума, ни вопъл. Наказваш я с вечно мълчание. При тебе незнам, дали ти, или тя е сложила края, но още по-адско и зловещо е, когато именно ти сложиш края. Тогава ти гориш в своя собствен ад, но когато си разбрал че нямаш бъдеще с нея си длъжен да се разделиш. Никого не може да те разбере, ти сам трябва да минеш през този не лек и къс път, тунела е дълъг, но на края винаги има светлина. И оставяш времето за си свърши работата. Раздялата е лошо, мн лошо нещо, изпитание може би, незнам. Знам че миналото си е минало, и нека си остане там, зад гърба ти. Да изисква се много хладнокръвие, адски много, но не е невъзможно. Стискаш зъби и само напред.

9.   Авторе, от начина ти на изразяване определено си личи, че си образован и грамотен човек. Но интелектуалната интелигентност често няма нищо общо с емоционалната такава. Както, струва ми се, е в твоя случай.
Предполагам, че всеки човек е страдал от разбито сърце и е преживял моменти на унижение, които не иска да си спомня дори. Но с тези горчиви моменти се натрупва емоционален опит, от който би трябвало да излезем по-зрели и по-научени да сдържаме емоциите си. Ти се въртиш в омагьосан кръг на едно непрекъснато ухажване, себедоказване в очите на жените и болезнено страдание, когато те отхвърлят.
Да, съвсем нормално е да страдаш, когато любим човек къса с теб. Но не е естествено този любим човек да няма "лице", индивидуалност - както е в твоята изповед. При теб сякаш с всяка поява на ефектна фуста, се появява и любовта. Тази безкритичност, това неистиво желание да се харесаш на женския род, е отблъскващо. Отблъскваща е и неспособността да пуснеш някого да си отиде от живота ти. Добре е да потърсиш достатъчно надеждна опора в собствената си личност, така че да има какво да те държи изправен, когато от теб си тръгне някого, на когото държиш.
С прости думи - не показвай, че си наранен. Не се вкопчвай. Когато приемеш поражението твърдо, човекът срещу теб започва да се чувства несигурен и да се пита дали не губи много, като те напуска. Когато се тръшкаш и унижаваш, затвърждаваш убеждението, че раздялата е правилна. Никой не иска да бъде със слабо същество.