Как бихте постъпили (само за жени)
Ще бъда кратък. Започвате връзка с мъж, но в последствие разбирате, че страда от неизлечимо заболяване(множествена склероза). Ще зарежете ли този човек?
Първия вариянт - той ви казва за заболяването.
Втория - вие разбирате от друг човек.
Благодаря за вниманието.

Коментари

1.   Ако срещна такъв мъж, но не докосне сърцето ми няма да съм с него, естествено. Но, недай си Боже, ако е болен от тази болест, не бих го оставила. Не искам дори да го изричам, но аз не бих погледнала друг мъж, освен него, дори и след това, въпреки всичко.
Предпочитам да разбера от него, колкото се може по - рано. Това е най - правилното, да знаеш. Ако разбере от други хора само ще я нараниш.
Но до колкото аз знам тази болест се лекува?

2.   Не, не се лекува. Изходът е летален, в много случаи тежък. Може да продължи с години.
Ако не съм безкрайно влюбена, може би ще намеря извинение и ще си тръгна, но цял живот ще се чувствам предател и мръсница. Ако остана, ще знам, че трябва да се раздам на 100% не само психически, но и физически. Този избор е зловещ. Не прави това, за което смяташ, че не си готова и нямаш сили. Повече ще го заболи ако останеш и го подведеш, но в един момент осъзнаеш, че нямаш повече сили и желание да продължиш. Съчувствам ти и стискам палци някак си да вземеш решение. Ни същото важи и за него, за да е открит с теб, би трябвало да ти каже от какво страда /предполагам, че той знае/. Ако мълчи, за да не те изпусне, не му прави чест, макар че това е просто една човешка слабост. Това не е лесно нито за казване, нито за преживяване.

3.   предполагам, че пред авторката или нейна близка стои този проблем.
не мога да дам еднозначен отговор. зависи от колко време е връзката, доколко е сериозна, какви са отношенията ни, плановете за бъдещето (ако има общи планове).
и не бих искала да науча от други хора, така че вторият вариант със сигурност ще ме отблъсне, защото ще означава, че не гледа сериозно на мен и на връзката ни.
много малко детайли са посочени, за да се каже. а и разсъждения от сорта "ако бях на твое място" няма как да са на място, освен ако човекът наистина не е преживял същото. да се теоретизира е неуместно, всички можем да напишем високопарни слова.

4.   извинете, сега видях, че всъщност е писано от мъж. значи другата страна пита за това как да го поднесе.

5.   Аз не бих го зарязала, заради това! Абсолютно! Даже ще направя всичко възможно (стига връзката да е хубава и пълноценна) да се чувства още по-добре. Така и аз бих била по-щастлива. Но трябва да ми каже той! Ако го разбера от друг доверието се срива, а оттам...
Но пък хора всякакви, разбира се, че има и такива, които биха го зарязали. Само, че тогава той е на печалба (макар и да не го усеща), защото се е оттървал от подобен човек

Птичето

6.   Имам приятелско семейство, при което жената е болна от множествена склероза. Мъжът й знаеше за заболяването, когато се ожени за нея и вече 7-8 години са заедно при това щастливо женени - просто си личи, че чувствата между тях не са огаснали. Жената не е в лошо здравословно състояние, пие лекарства, излиза - винаги ми е неудобно да я питам как е със здравето, знам, че ходи на невролог и т. н., но засега поне изглежда добре, въпреки че сигурно се влошава с годините. Единственият недостатък на връзката им е, че си нямат детенце - тя ми е казвала, че заради болестта си няма да имат и не съм разпитвала повече.
Мисълта ми е, че има хора, на които това, че човекът до тях е болен не ги отблъсква до тях и водят нормален и спокоен семеен живот.
Иначе подкрепям горното изказване, че това какво някой би направил на чуждо място, не е уместно, защото от страни и сто тояги са малко са казали хората. Лесно е на думи да кажем нещо, трудно е в действителност да го направим.
Ана

7.   Мисля, че в случая мъжа трябва сам да си тръгне, щом знае, че има такова заболяване, защото иначе обрича жената до себе си на нещастие. Ако е свесна и го обича, няма да го остави. Ако все пак разумът надделее и го направи - ще я преследва чувството на вина. Мисля, че топката е в ръцете на болния. Аз съм жена и бих останала, но това ще е жертва и то голяма. Ако бях аз болната, бих предпочела да освободя човека от това бреме, колкото и да е трудно и за двамата.

9.   Много съжалявам, авторе, че страдаш от това заболяване. Съвсем наскоро загубих мой изключително близък роднина от тази болест. Знаеш ли, сега, след като години се борих срещу тази болест и се молех всеки божи ден близкият ми да доживее откриването на лечението и, мога да кажа, че не би ми пукало дали ще рабера конкретно от болния, или опт трети човек. И не, не бих го зарязала заради болестта му. Никога не бих го направила. Но не бих създала и семейство. Просто щях да съм до него и да се боря с него - нещо, което знам да правя, независимо от резултатите.

10.   Вероятно ще ми е гузно и няма да го изоставя. Просто ще изчакам той сам да вземе това решение и да се разделим по мирен начин като се надявам после да не ме гризе съвестта.

11.   Аз живея с човек болен от това заболяване. Мозъкът му е незасегнат от болестта, няма проблеми с паметта и т. н. Ако не ми беше казала сама, че е болна, нямаше и да разбера. Болна е от 20 години и е здрава като бик. От време на време получава кризи, по точно ми казва, че получава, защото аз нищо не съм забелязала.
Не, не бих зарязала човекът до себе си, ако ще да има рак, спин, сифилис, склероза и хепатит 5 в 1 -просто умея да обичам истински!
Предпочитам да го науча от него и да го каже ей така между другото, защото е много важно как ще се поднесе. Жената вероятно не е запозната със самото заболяване, може да и обясниш симптоми, както и друга по-важна информация, но не я плаши излишно.

13.   Авторе, съжалявам, че страдаш от това заболяване, но никой не си знае дните. Понакога здравите изпреварват болните, просто в тези неща няма ред и закономерност! Живеем в 21-ви век, с всеки ден излизат и се измислят нови лекарства и методи на лечение, не се отписвай, всичко е в ръцете на Господ!
Все пак мисля, че ако държиш на тази жена не трябва да я поставяш пред този избор, а ти да решиш нещата.
Желая ти мъдрост, кураж и мъжество!

14.   А ти би ли зарязал любимата само защото е болна от рак примерно?
Всеки е различен, авторе и тук правила няма. Лично аз ако съм неизлечимо болна едва ли бих казала на любимия си, но бих си тръгнала, за да съумее да е щастлив с друга жена, която няма да е неизлечимо болна. И сега ще ти кажа защо бих премълчала. Защото никога няма да съм сигурна дали не е останал с мен от съжаление. Знам, че едва ли ти помагам особено, но това е моята гледна точка.
А ако разбера, че мъжът ми е неизлечимо болен не бих го оставила никога, но предполагам той би си тръгнал от мен поради същите причини.
Маги

15.   Тя трябва да научи, нито много рано, нито много късно и то от теб. Какво ще направи, само тя си знае. Всеки трябва да има право на избор. Аз лично ако съм много влюбена ще остана, но ако науча в самото начало, без да съм те опознала ще реша че искаш да се хванеш за мен като удавник за сламка и това може да ме накара да се отдръпна. И все пак си длъжен да и кажеш.

16.   Ако жената е влюбена и знае, че това е мъжът за нея, не би го оставила, в никакъв случай.

Doriana

17.   Ако любовта е искрена и взаимна бих останала до самия край - "докато смъртта ни раздели".

18.   Благодаря за отговорите. Аз съм силен и живея с болеста.
Гледам оптимистично. Може да изкарам така и до 100 години, от нея трудно се умира зависи от болеста как те удря, за това е множествена склероза. Аз мисля да не се предавам и да създам здраво семейство и красиви деца.
Успех хора и се радвайте на живота.

19.   По добре кажи на жената още в началото, за да й спестиш по големия шок в последствие.

20.   Аз бих го оставила. Съжалявам ако не се вписвам в сладникавия хор на "благородните" /ама те са благородни само зад монитора/. Да, ще го зарежа и ще си търся щастието, особено ако съм млада. Не виждам защо трябва да си поробвам живота като ставам болногледач на човек, чието заболяване прогресира с години и с години, и става още по-зле. И когато той умре накрая, вече ще съм стара и съсипана - тогава кой ще ме погледне. Значи да се жертвам заради някой си, а после цял живот да си остана сама. Не, благодаря - здравословният егоизъм не е мръсно понятие и всяка жена би трябвало да го употребява редовно.

21.   Към №20 - философията ти не е лишена от здрав разум, такова нещо бихме могли да изкоментираме аз и ти насаме, но мисля, че изказването ти е много жестоко по отношение на автора!
Авторе, радвам се на оптимизма ти! Само така, това е начина да бориш проблемите!
Но на жената трябва да кажеш, просто така е честно.

22.   прочети това

http://www. spisanie8. bg/рубрики/здраве/1201-имах-множествена-склероза-оздравях. html

23.   И аз се радвам за теб авторе. Трябва само така - с оптимизъч напред.
Иначе номер 20 от една страна си права, но има ли чувства нещата се променят. А и не знаем какво може да ни поднесе животът - днеска един е богат, утре е беден, а бедният става богат. Днес сме напълно здрави, но може след 2 години тухла да ни падне на главата. Никой не е застрахован в този живот. Аз лично смятам, че трябва да подкрепяме хората със заболявания. Забелязала съм, че в България наистина имаме много слабо социална политика. Дори инвалиди - говоря примерно за хора, които не могат да ходят - трудно се назначават на работа, въпреки че това не ги прави по-малко добри счетоводители или архитекти.
От друга страна, аз мога да кажа, че предпочитам болен, но грижовен мъж, който да ме подкрепя, отколкото здраво пиянде или побойник или комарджия, който не ме има за нищо и не ми гледа децата (толкова примери има за мъже преждевременно състарили жените си от стрес и тревоги и изоставили децата си и то заради гадният им характер). Принципно е най-добре здрав, красив, умен, богат и добър, но като я няма тази комбинация какво да правим.
Ана

24.   Знам какво е да разбереш, че имаш тежко и неизлечимо заболяване. Имам сериозен приятел и първоначално си мислех да го оставя, за да не се мъчи покрай мен, но.. се замислих, че никой няма да ме иска с тази болест.. младо и красиво момиче съм, но кой би искал болен до себе си? Все още заболяванео ми е в начален стадий и единствено това ме крепи..

25.   номер 20, този, , някой си'' може да е бил човекът, в който си се влюбила, човекът, който те е обичал, човекът, с който сте преживели много, човекът, който те е подкрепял. и когато той има нужда от помощ, ти какво правиш? зарязваш го в най-тежкия момент. аз бих останала, но не от благородство, а от любов! ако не обичам тоя човек ще го зарежа, без да е болен от нищо, ако ще перфектен да е. ако няма чувства, се махам от него. но ако има... да, бих го подкрепила.

26.   Спокойно, брат! Животът е смъртоносна болест, предавана по полов път... Всички сме пътници и никой не знае кога ще си тръгне.
Мечтай все едно ще живееш вечно.
Живей все едно ще умреш днес..

27.   Има успешно излекувани от множествена склероза чрез лечебно гладуване.

28.   Aвторе, кaк се рaзвивaт нещaтa при теб?

29.   Не бих го оставила заради болестта, но и не бих стояла с него заради нея. Ако имам причина да се разделим, ще се разделим. Болестта не би го оправдала, ако например изневери...

30.   Връзкa кaто всякa другa, тоест aко товa е моят човек, кaкъв е проблемът.
Някой, който днес е здрaв, утре може дa получи инсулт примерно и кaкво, дa го зaменям зa по- здрaв ли?
Но предпочитaм дa ми се кaже истинaтa в очите, товa от елементaрно увaжение и зa дa не ми се отнемa възможносттa свободно дa изберa.
Другото е лъжa, кaто всякa другa.

31.   На 20 г., бих отговорила, че за нищо на света не бих изоставила човека, когото обичам заради болест. Сега, на 45 г. след всички борби и гадости, които през които съм преминала, не съм убедена /за което съжалявам/, но животът е борба. Не съм толкова сигурна, че ще имам сили за двама. А ако има деца, единия трябва да има сили. Получава се омагьосан кръг. Авторът е оптимист - браво за което - казва, че ще създаде семейство, деца... Но множествената склероза е и гено обусловена. Ако той е готов да рискува с тяхното здраве, дали и жената до него е сигурна в това? А другата опция - да остане бездетна - това също малко хора преглъщат. Не знам, много въпроси, на които можем да отговорим само ако ни дойде до главата /пази Боже! /- иначе си е просто упражнение по писане. Единствено съм сигурна, че трябва сам да каже на "половинката си"