Женят ли се арменките за българи?
Здравейте,

В България от години живеят много арменци, които са добре интегрирани в обществото. Знам, че по принцип когато опре до връзки, и особено до женене, арменците предпочитат да се женят помежду си, а може би това важи само за тези, живеещи в Армения, не знам... Познавам арменци, които са женени за българки, но не и арменки, женени за българи, може би семействата на жените не приемат толкова добре брак с човек от друга националност? Питам заради лични симпатии към представителката на арменската общност :) Благодаря на тези, които отговорят!

Коментари

51-63 от 63

68.   Да, такива сме ние арменците - успокой се! Само не разбрах защо се представяш за арменка, когато с всичко казано доказваш, че си българка! В арменския език няма такава дума "кулух" и изобщо много си прозрачна или прозрачен! Ние сме ви виновни за всичко, за тъпотията ви и прочее!

69.   №66/67, виждам какво добре си научила от българите - самоотричането и самомразенето. Така между другото най-добрите пропагандатори на това самомразене и самотричане са собствениците на едно предавание за ефира и появилите се от него и тези собственици са от българо-арменски произход. Според мен не трябва да гледаш толкова черно на нещата. Може да е трудно да съобразяваш с всички изисквания на общността, но арменските традиции са функионирали успешно столетия наред, така че не може с лека ръка да махнеш и да се отродиш от гняв. Ако продължиш с наблюденията си в тези толкова (за теб) сложни отношения ще откриеш мъдрост с която да осмислиш живота си. Съвременният глобален човек не спира да търси себе си и от това страда толкова много. Ти имаш късмет да видиш и тази страна на живота, която оцветява съществуването ти в контекста на самобитна култура и ти можеш да продължиш да я развиваш и подобряваш, без да се отричаш от нея.

70.   От 67 до 69. Благодаря за думите Ви и затова, че не ме сринахте със земята, въпреки, че вероятно заслужавам. Относно предаването съм съгласна и е жалко за българския народ, че се самоунижава толкова много. Трудно ми е да бъда в арменска среда. За мен там негативите са много повече от позитивите. Все пак има чудесни арменци и винаги би ми било приятно да общуваме.

73.   Здравейте! Много ми е странно как могат да се обсъждат подобни въпроси. Арменците са древен народ и са имали свои представители във Византия, както и много сирийци, евреи и други древни народи. На Балканите е било и все още е като врящ котел. И вероятно много от пишещите в този форум с българско самосъзнание имат предци арменци, без да са наясно с това. Останала съм с впечатление, че арменците ни уважават повече, отколкото ние самите се уважаваме. А също и че са много образовани и кадърни по отношение на занаятите и изкуствата. А, не забравяйте и че учителят на св. св. Кирил и Методий е арменец- патриарх Фотий Първи Константинополски... Случвало ми се е няколко пъти по работа да се заговоря с определени хора и да споделяме общи впечатления по научни, изкуствоведски и политически въпроси, като едва в края на разговора съм разбирал, че са арменци, или заради визитката, или заради първото име при запознанството. Имам приятели в Пловдив- българи, които веднъж, или два пъти ме поканиха в един арменски ресторант през лятото. Опитахме им десертите - уникални сладкари са. Вероятно са и уникални кулинари, като знам колко умели ювелири са. Спомням си, че веднъж когато посетих бижутер за поправка на един пръстен и други сребърни предмети, се случи така, че се заговорихме пак по темите, за които споменах. Човекът се представи и каза, че е арменец. Тогава аз казах нещо, което помня от една книга, която съм чела през детството си: "Назар замахва, храбър мъж! Хиляда падат наведнъж! " и после споделих, че помня и историята как от нищо и никакви муха и мед се получила война. От радост, съвсем неочаквано, човекът намали от цената на ремонта и ми каза: "Малко хора в България проявяват такъв интерес към знанието. Благодаря ти, че знаеш нещо и за моя народ! ". Има и други интересни случки с такива случайни срещи, от които съм си създала много добро мнение за арменците. Не знам, дали защото се занимавам с история, дали поради интересът ми към света въобще, но имам едно уважително отношение към по-древни народи- евреите и всички народи, които са обитавали територията, носеща името Левант. Също и коптите- едни от най-ранните християни и разбира се, арменците. Зная, че някога българите са били съседи на персите и арменците и че едни от най-неподправените и достоверни документи за историята на българите са арменски, арабски и персийски. И знаете ли, много ми се иска онова, което е било известно за характерът на българите тогава, да бъде валидно и днес- да бъдем справедлив народ. Такива са били средновековните българи. Дали пък не сме съгрешили много, за да имаме такива изпитания в историята? Или може би е трябвало да докажем на дело, онова, което сме споделяли в молитвите си към Бога? ! Знае ли човек? Други историци и културолози говорят, че между народите, обитавали зоните около Черно море има много близко родство. По линия на скити, траки и т. н. В това число са включени и арменците с техният митичен, или реален родоначалник: Армен. Други пък казват, че те били покръстени евреи- от истинските. Знае ли човек на кого да вярва? Дадох си сметка, че знаем твърде малко за народите, които са по-близки до нас географски и до голяма степен културно. А също и за самите нас. Какво значение има кой кого би взел за съпруг - съпруга и на кой какъв му бил бракът? Всички сме хора и следваме свой път. Зная, например, че арменците имат много смесени бракове с гърците. Допускам, че и с българите, ако някой си допадне с някого. Въпрос на избор и на лично пространство. Така че темата на форума ми е малко странна. А как попаднах на форума ли? Просто тези дни едно земетресение в Източна Турция по дата съвпадна с арменския геноцид- бяха разрушени джамия и държавно административно управление. Преди месец пък попаднах на арменски коняк на щандовете на един магазин в Русия. Казах си, че някой ден ще го опитам. А днес някой от колегите ми в стаята за отмора е оставил телевизорът на арменска програма и поне час един учител обясняваше спокойно задачи на учениците. Стори ми се, че това са някакви знаци. И реших да прочета малко повече неща за арменците. До преди малко гледах клипове с техни танци. Интересни са. Общо взето това е за сега. Надявам се, че всеки от вас да намери отговорите на въпросите, които си задава. И по - полека с кардиналните обобщения. По света живеят хора и хора- колкото хора толкова мнения, толкова и съдби. Приятен ден!

74.   От 67 до 68. Чиста арменка съм. Да, езика съм го забравила. Понякога малко разбирам когато говорят. Наскоро мислех да го възстановя, но факти, подобни на този разговор тук ме отказаха. И може да не произнасям правилно думата "кулух", но знаеш за какво говоря - помежду си, много тайно, арменците говорят с омраза и подигравка за българите (поне едно 80% от арменците го правят). И... мислейки ме за българка.... хм.... много негативно се изказа за мен. т. е. за българите. Защо така? Нали си добър с българите и.... благодарен на България арменец... Пролича си...

76.   Живях с арменец, живях в Арменя живях и тук с него! Вярно е за браковете мъжете си избират жената да е здрава да може да ражда МОМЧЕТА защото женското не е желано! Жената трябва да готви и домакинства да е девственна и да мълчи! Там жените не работят и се занимават само с клюки по цял ден! Мъжете кръшкат! Много! И НЕ, не приемат друговерци в клана си! Макар, че не знаех езика им усещах лицемерието и презрението им! Мързелив народ са като цяло гледат да се занимават с лека работа като златарство обущарство чесовникарство! И ДА мразят Българите и ни смятат за глупави и недоразвити! Обичат трапезите и показноста! Дават последните си пари да направят трапеза и да покажат колко са щедри макар да нямат пари за хляб утре! По-принцип е трудно съжителството с различни култури! Арменците са големи националисти и държат на всяка цена да се уважава и спазва тяхната традиция!

78.   Някакъв вид евреи са значи. Ако това което 76 казва е вярно, браво на Азербайджан и Турция, а пък ние сме ги спасявали. И баща ми винаги ги е мразил и все ми разказваше вицове за гърци, арменци и евреи.

79.   Една малка диасопра, живееща сред друг по-голям народ има два варианта за бъдещето си: или се асимилира или се задържа чрез шовинизъм. Ако арменците в България не бяха дори малко шовинисти (т. е. да обиждат българите тайно, да си мислят, че са нещо повече от тях и тн. ), днес щяха да са напълно асимилирани. А не е хубаво да изчезват народности. И крайният шовинизъм не е хубав, разбира се.

80.   Е, добре, де: дошъл някой от Армения преди, да кажем, 60 години. Оженил се за българка. Оттогава насетне само с българи се сродява поколението. И те накрая твърдят, че са арменци, не българи. Моля?!

82.   Разбрах, че сте арменка от поста ви. Моля да ми кажете как арменците наричат другите народи, другите хора. Тоест-различните от арменците. Благодаря предварително!

83.   Аз съм по баща българин и по майка арменец и еднакво държа на двете си националности, колкото и неразбиране да съм получил и от едната и от другата народност. Гордея се еднакво и с българските си и с арменските си корени, децата ги записах в арменското неделно училище, за да научат арменски, но при условие, че в къщи не се говори на този език, няма как да го научат. Когато решихме да се женим навремето с моята жена първо отидохме в най-близката православна църква и попитах дали аз с арменско кръщелно мога да направя църковен брак с българска с православно кръщелно. Отговора беше НЕ. Тогава си помислих "Аз не мога ли да ви тегля една майна" и отидохме в арменската църква. Отговора беше "Кога искате да се жените? " и за радост на майка ми се оженихме там където тя успя да натрие носа на арменската рода. Арменската рода я беше отхвърлила заради това, че навремето не се беше оженила за арменец или поне за българин, но по състоятелен. От арменците както и от българите съм видял и много добро и много лошо, но в себе си не мога да намеря примирение как може някой арменец роднина да търси начин да ти заграби имота нали сме една кръв и трябва да се държим един с друг. Останах приятно доволен от арменската общност, те приеха децата ми въпреки че са 1/4 арменска кръв. Аз ще се настоявам да продължат да ходят в арменското училище въпреки, че този език не им се отдава.

84.   "Е, добре, де: дошъл някой от Армения преди, да кажем, 60 години. Оженил се за българка."
Ха-ха-ха, №80 - вЕрваш ли си го това??? Моят род е тука от 11 века, а в археологическите музеи в БГ-то има римски надписи с имена на арменци - легионери, ветерани, тукашни жители преди да дофтасате...!!!
До №83 - познавам такива случаи и не ги адмирирам, макар и да съчувствам. Между другото ние - арменците не сме народност, нито етнос като вас - българите, ние сме нация!!! Ако си кръстен в ААПЦ - няма защо да афишираш колко процента: признали са те!!! И не раздухвай, за да не съжаляваш като "арменката" Кремена Халваджиян. Там в БГ-то все още се възраждат, асимилирайки цигани и турци... Копаят дъното, удрят гъзо о тавана!!! След сирийците ще дойдат и други, да видим тях как ще асимилирате, дебил №80?! па ка не се засрамиш поне!!! Нал сте ни спасили от геноцида, дето не го признавате, а едновременно цедиш мъдрости за асимилиране и шовинизъм. Кжой точно е шовинист, бе потур татарски?!

85.   Краткото заключение от целия този 6-годишен ферман, а и от повечето теми тук е, че според българите арменците не струват, турците не струват, евреите не струват, за цигани да не говорим. Българските мъже не струват, българските жени не струват, емигрантите също не струват, останали в България и те не струват, хората от селата не струват. Никой на света не струва.

51-63 от 63