Отношения с монах
Здравейте, не знам защо първият път не ми публикуваха историята, затова започвам отново.

Искам да попитам опасно ли е една жена, благодетел на манастир да общува с монах от този манастир, и как се тълкува, ако жената и монахът поддържат близки отношения - в смисъл че си говорят често и то не само за ремонта в манастира, например, но и за лични неща. Може ли жената да търси опора в този монах? И макар че не говоря за физическа близост, ако все пак се появи желание за такава, редно ли е жената и монахът да прекратят всякакви взаимоотношения или е по-добре да действат според чувствата си?
Интересно ми е как хората гледат на такова нещо, а ако някой по-запознат с религията може да даде и по-компетентно мнение, ще съм много благодарна. Това не е истинска история, но ме вълнува като хипотетична ситуация. Благодаря за отговорите и се надявам този път да нямам проблем с публикуването!!

Коментари

1.   Ами гледай "Осъдени души" и "Птиците умират сами", като те вълнуват такива истории.

2.   В интерес на истината и аз съм си мислила за нещо подобно. Защо ги обричат тези хора на Бог и не им е позволено да правят секс, да имат семейства....? Не съм фанатичка на тема религия, но не се имам и за атеистка. Просто мисля, че религиите като цяло са просто един фалш или умна идея за манипулирането на една огромна маса от хора. Вярвам, че има някаква сила - била тя Бог, съдба или природа. Мразя тези, които парадират с Бог. Винаги съм си мислела, че щом тези хора вярват, че Бог е създал хората, то с причина е създал и половото делене, и чувствата, и секса. Защо тогава Бог би бил толкова... жесток, така да го кажа, че да създава нещо с цел, защото ако няма смисъл, не би го създал, а в същото време ще го забранява??? А и нали тези хора проповядват някакви идеали - справедливост, свобода, мир, любов. Не намирам логика в това да проповядваш едно от най-великите усещания-любовта, а да не си я изпитал. И по тази тема с религията се сещам още, че винаги съм се чудила защо дискриминира църквата жените. Да, да... знам какво пише в Библията за Адам, за Ева, за змията, за ябълката... Правя връзката. Но за мен това е противоречие. Но изхождайки от логиката, ако не е било любопитството на Ева, то е нямало да има и познание. Ако не е била жената, в частност сега става въпрос за Дева Мария, то не би било възможно да се роди Исус. Защо тогава една жена да не може да стане "папа"? След като по пътя на логиката жената е тази, която дава живот и грижи, за да съществува светът такъв какъвто е днес. Мисля, че религиите не трябва да съществуват- заради тях са умрели толкова много хора - заради едни интереси, а не заради принципи. Мисля, че религиите трябва да обединяват хората, а не да ги разделят... и аз не виждам светлинка в тази насока.

3.   Монаха и той е мъж, като всички други мъже.
И неговата ендокринна система произвежда мъжки хормони, от които идва и влечението за секс.
Черното расо, все още не прави човека монах.
Трябва голяма решителност и години, години упорита борба със самия себе си, докато в крайна сметка, зова на природата, сам не започне да отшумява.
Препоръчват им да ядат по-слаби храни, ( без месо, без олио) за да се отслаби либидото. Но докато е млад мъжа е трудно.
Нашите монаси са гола вода - съвременните, де.
Всички са някакви със съмнителни мотиви, дошли в манастир....
Много се и женят и отиват отново да живеят светски живот.
Така, че ако ти се жени - кажи му направо.

4.   Не е редно. Смятам, че съм вътре в нещата и ти казвам: не е редно. Всички ние, независимо на какво призвание сме се посветили, носим човешката си природа навсякъде със себе си. Може да е много духовен човек, но това не отменя факта, че е мъж и че в тялото му се случват всички неща, които са характерни за едно здраво, нормално мъжко тяло. В този случай жената е в ролята на провокатор. Под маската на лични разговори (които, вероятно ще зачестят, поради "проявеното разбиране"), неминуемо ще започнат да се случват и други неща. Не влизай в такива взаимоотношения, а по-добре ги прекрати още в самото начало, ако уважаваш този човек и неговия житейски избор. Грехота е. Твоята отговорност в Съдния ден ще бъде по-голяма и от неговата. Един ръкоположен, опитен и съвестен свещеник ще ти даде съвет, ако си в затруднено положение.

5.   ДО НОМЕР 4 (изввинете, че се обръщам с число) Какво мислите тогава за туризма в манастирите? Не безпокоят ли туристите нормалния живот в манастира и не разсейват ли туристките монасите? Според мен най-светите манастири, ако може да ги категоризирам така, са по-малките и затънтените, а не всеизвестните Рилски и Бачковски, където има много посетители и дори не мога да си представя как може човек да постигне уединение с Бога и спокойствие.

6.   Какво лошо има общуването. Но все пак ако в главата ти се появят мисли за обвързване - това е грях. Човекът се е отдал на Бог, а ти имаш пожелания към него а и да го прелъстиш и отклониш от пътя, просто не е за мислене. Има в житията примери за такива жени, които рано или късно биват изобличавани. Но ако чисто общуване на теми каквито и да са, няма проблем, не забравят, че свещениците имат и задължението да съветват и помоагат на хората при проблеми и интересуващи ги въпроси. Вътре в църквата съм и знам, че по принцип жените много досаждат на свещениците, така че те самите свещеници или монаси са свикнали с общуването, но зависи, има и серт хора сред духовенството. Но ако има плътски мисли това е грях.

7.   Номер 5,
Абсолютно сте права. В манастирите е някакъв хаос. Много често управата не е на мястото си и не държи всичко в желязна ръка.
Много често има послушници в младежка възраст, дошли да опитат манастирския живот.
Към всички се правят компромиси - приемат ги пушещи. Е, що за гротескна картина - след храна се събират на двора да пушат? !
Много често млади жени идват да помагат. Събират се на "по една цигара" с послушниците, леят се сладки приказки. Послушниците - не видели жена от няколко месеца, откачат.
Жените и те често дошли със своите си проблеми. Почва се едно прехвърчане на искри - не е за разказване.
А отчето скитори в търсене на някакви спонсори или на интервюта.
Прибира се с джипа по тъмни нощи. Главата му пълна с "велики проекти", а за дисциплината в манастира - кой ти гледа...
Пълна анархия, честно...

8.   От номер 4. Отговарям. Туризмът е неангажиращ, монасите са свикнали с постоянните тълпи туристи и дори и да премине някоя съблазнителна жена, те знаят, че само след няколко часа тя няма да е там. Поради тези причини те просто нямат време да я възприемат като сексуален обект, още повече, че тя не отива там да си говори с монасите, а в най-общия случай, разглежда обстановката, пали свещица и след час-два си отива, а и обикновено е с шумна група. Самостоятелни съблазнителни туристки, които често "имат нужда от съвет, защото са в трудна ситуация и им е тежко, имат нужда да споделят със сродна душа" не са често явление в манастирите :) Не се правете, че не разбирате какво имам предвид. Не търсете оправдания. Не слагайте такъв грях на душата си. Всички сме се влюбвали, уверявам Ви, прекрасно познавам този огън, а още повече и тръпката от влюбването в духовен човек. Принципно съм ЗА изживяването на тръпката. Но в този случай опира до много сериозни неща. Решението за обричане на Бога е изключително отговорно, то не се взема за ден-два, то е потребност на душата и интимно изживяване с Всемогъщия Създател. Горещо Ви съветвам - не се набърквайте в такива неща. И понеже никой не може да Ви спре, искам само да предупредя (не да заплашвам) - бъдете готова да носите последствията. Във всички аспекти.

9.   Авторке, сигурна ли сте, че това е хипотетично? Книгата ''Осъдени души'' е точно за вас. Внимавайте, защото може би се влюбвате. Много е тежка борбата с нечии здрави убеждения...

10.   Не, не е влюбване, засега няма нищо такова. Преди години ме впечатли погледа на един монах и още мисля за него, четох, че се е издигнал в ранг и ми е любопитно дали пази тази святост в очите си. Оттам започна интереса ми, а понеже посещавам манастири, интересни са ми религията, архитектурата на манастирите, животът на монасите, исках да знам дали е редно да общувам с монах въобще. Толкова неща бих го питала, а не знам дали е добре да започвам, щом само един поглед може да ми направи толкова силно впечатление, какво остава за един-два разговора. Не искам да преча на никой на избора му и на дейността му, нито да вредя на себе си с такива емоции. Затова питам за общуването между монасите и жените, дори не знам как да се обърна към такъв, неудобно ми е да го гледам в очите, да го питам дали манастирът има нужда от средства, какви теми мога да засягам... Благодаря ви за напътствията, ще се радвам на още мнения на тази тема!

11.   В такъв случай няма проблем, но облеклото е важно да не провокира(да не разсейва монаха). Като мъж бих препоръчал да не е светло, без разголени рамене и без дълбоко деколте, без разголен гръб, да не прилепва към тялото, обувки без високи токчета.