Пенсии
Здравейте! Получавам 145 лв. пенсия и по новото увеличение съм получила 5 лв. Искам да попитам защо е така като съм се пенсионирала на 55 години през 1998 и имам 37 години стаж. Нали увеличението трябваше да бъде 9, 8 %

Коментари

1.   Мисля, че трябва да се обърнете към компетентните органи.

Това е информацията, която намерих за Вас
„• минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще се увеличи от 145 лв. на
150 лв. от 1 април 2013 г. ;“
„Отпуснати към 31. 12. 2009 г. -9. 8%, Отпуснати през 2010 г-8, 8%, Отпуснати през 2011 г. -5, 7%, Отпуснати през 2012 г. -2, 2%“

Вие просто сте взимали минималната пенсия и сега взимате новата минимална пенсия. Не знам дали е станала грешка, но на вашо място бих ходила да се разправям, защото мисля, че просто са ви сложили в един кюп със социалните пенсии. Знам ли - опитайте, няма какво да губите.

Съветвам Ви и да потърсите еднократната помощ от 57 лв. други някакви помощи.

2.   Тъпо е, но е такъв законът, изчеслението за личният Ви коефицент се определя от осигурителният ви доход.
1. Индивидуалният коефициент се изчислява от дохода на лицето, върху който са внесени осигурителни вноски за периода от три последователни години от последните 15 години осигурителен стаж до 1 януари 1997 г. по избор на лицето и от дохода за периода след тази дата до пенсионирането му.

2. За изчисляване на индивидуалния коефициент се определят:

съотношението между средномесечния осигурителен доход на лицето за периода до 31 декември 1996 г. и средномесечната работна заплата за страната за същия период, обявена от Националния статистически институт;
съотношението между средномесечния осигурителен доход на лицето за периода след 31 декември 1996 г. и средномесечния осигурителен доход за страната за същия период.

3. Индивидуалният коефициент се определя, като всяко от съотношенията се умножава съответно по броя на месеците, за които то е установено, и сборът на получените произведения се разделя на общия брой на месеците, включени в двата периода.

4. Когато лицата не са работили след 1 януари 1997 г., индивидуалният коефициент е равен на първото съотношение, а когато базисният период е изцяло след тази дата, индивидуалният коефициент е равен на само на второто съотношението.

Хората, които се пенсионирали 1998 година имат стаж с доста нисък осигурителен доход след 1 януари 1997 г. по този начин изчисленията на пенсията ви пада под минималната и затова получавате минимална пенсия.
Увеличението е с 5лв, защото сте на минимална пенсия, а тя е увеличена с 5лв.
Всъщност нищо не ви пречи да идете да ровите в НОИ за ново преизчисление на пенсията, но само ще ви размотават и вероятността да строшите нерви и да не постигнете нищо е голяма, по добре се наредете в социалните, там може да вземете нещичко.