Според вас ,колко видове любов съществуват !?
Отправям ви този така на пръв поглед, елементарен въпрос. Но до колко в действително е така!? Опитвам се да разбера, давайки си сметка, че човек е създаден да дава любов и топлина на околните. Дружелюбно и чувствително крехко създание е зародиша на нас хората. Много ще съм ви благодарна ако дискутираме, тази интересна за мен тема.

Коментари

1.   1. любов към гаджето :DDDDDDD
2. любов към родител, роднина
3. любов към приятел
4. любов към животно
5. любов към предмет
Violet

2.   Първата любов на всеки един човек е тази към мама и татко, защото те са тези, които се грижат за нас, ни отглеждат и ни правят хора. След време намираме и приятели, разбира се заобичваме се, ако сме се доказали, поммагали сме си в трудни моменти и винаги имаме протегната ръка. След време вече се влюбваш, намираш своята половина. Намираш човекът, когото си чакал/ас години и прекарвате жиота си заедно. Според мен това са основните и най-съществени видове любов, не като да си обичаш някой чифт оббувки или колата си.

3.   Всеки обича по свой собствен начин. Така че ще кажа, има около 6-7 милиарда вида любов, която не се изразява само с любовта към друго човешко създание, любовта може да бъде представена и като любов към цветята, слънцето, радостта от живота. Малко по- различен вид е тази към родината, дома, предмети... Въпреки че може да се сметне и за привързване, като цяло.

Има обаче нещо, което трябва да знаеш. Изречението ми "Всеки обича по свой начин" изобщо не означава, че ако някой те бие, обижда, унижава, наранява той те обича, дори да го твърди! Любовта не е думи, тя е действия. Това, че някой непрекъснато те целува и мачка НЕ означава, че те обича. Няма лошо да има и физически контакти, разбира се, но ако пък като се разболееш той си прави оглушки и замине на село на рожден ден на 6тия си братовчед например, тогава вече не те обича... Съжалявам, малко разтегнах локуми, може би трябва да се изясня в история, ще видим...

Алекс, 13 г.

4.   Стана ми смешно заглавието на темата, първо защото такова животно като "видове любов" не съществува. Любовта не е предмет, а чувство, което човек изпитва към дадени хора, към себе си, към своите вещи, предмети, неща, които цени и обича. Такова определение като "видове в любовта" не съществува. Просто любовта към всяко едно нещо е по-различна спрямо важността му и привързаността. Поне така мисля аз.

5.   Не знам годините и житейският ти опит, но не може да не знаеш колко разнообразни лица има любовта. Различно е да обичаш партньора си, родителите си, децата си, роднините си, приятелите си, домашните си любимци, хората, животните и света като цяло. Усещането е различно. Като видиш любим човек ти пърхат пеперуди в стомаха, треперят ти краката, изпълнен си с копнеж и страст. Като гушнеш любимото си дете си изпълнен с нежност и желание за закрила. Може би би умрял и за двамата и пак любовта не е еднаква. Няма нужда да бъде мерена коя е по- силна, просто е различна. А по принцип има толкова видове любов колкото хора и живи същества обитават планетата ни. ;)

Боби

6.   Имаше един стар виц, където се казваше, че любовта била една, само мъжете се сменяли през годините. Та и аз така- смятам, че е само една! Онази, която самият ти изпитваш. Няма значение кого обичаш -половината си, децата си, родителите си, домашния си любимец, приятелите си и каквото се сетиш, а защо не и целия свят. Щом обичаш, обичаш и позитивите от това са си изцяло за теб, а обектите на чувствата ти са само трети ползващи се лица, ако изобщо решат да се възползват. Много са ми смешни онези, на които им били откраднали любовта, които страдали от несподелена любов и тям подобни дивотии.

7.   За мен любовта е или истинска или изобщо не е любов. Споделена и несподелена, няма свързано с това дали е истинска или не. Може да е споделена истинска, или несподелена истинска /макар и едностранна/

Т. 21

8.   Хахаха, номер шест, накара ме да се усмихна с този стар виц, в който има голяма доза истина. :) Всъщност, доста истина има и във всичко, което казваш, но все пак има разлика между "открадната" и несподелена любов. Пиша и аз в кавички първата, защото никой не може да ти открадне нещо, ако е истинско и твое. А несподелената е точно това, обекта на чувствата ти не изпитва същото и остава само любовта ти към него, която не може да бъде изживяна, което не я прави фалшива, напротив. Май най- силна е точно несподелената любов. Това ме подсеща, че някои смятат, че любовта към някоя известна личност, към някоя звезда е тийнейджърско и временно явление, но не винаги е така. Тази любов може да трае до смъртта и да е по- силна дори от любовта към хората, които са близо до даденият човек. Не е илюзия и фалш, а това- напълно реална, но несподелена любов. От постовете се сетих и за любовта към предметите, та дори любовта към парите. И те не са за пренебрегване. ;)

Боби

9.   (ЛИЧНО МНЕНИЕ).

Любов: ако! Ако си оправиш леглото; ако изкараш 6-ца, ако, ако, ако.
Любов: защото! Обичам те, защото си толкова красива и глупава, че пусна на такъв олигофрен като мен, на което нормално момиче (с морални ценности) няма и да ме погледне. Благодаря ти.
И любов точка.
ОБИЧАМ ТЕ И ТОЧКА. Агапе любов. Въпреки всичко и всички. Независимо дали удовлетворяваш нуждите и желанията ми, независимо дали си добра в дадено нещо или не, независимо дали утре ще те блъсне кола и ще трябва да се грижа за теб до края на живота си, защото ще си в инвалидна количка (да не дава Господ).

Това мисля аз.
p0sveteniat

10.   Мисля, че любовта е само един вид и това е, когато се говори за романтични чувства към някого (любим). Този някой може да се променя, но любовта си е само един вид. Обичта е тази, която е различна. Обич към любимия, към семейството, децата. Двете понятия според мен са коренно различни. Като цяло любовта се изпитва в по-ранния стадий на една връзка. После вече преминава в обич.

11.   Любовта се изпитва, не може да се даде определение за нея, не знаеш какво е докато не я изпиташ. Дано скорко я изпиташ мила авторке, ако не си разбира се. Всичко най. Купидон.

12.   pOsveteniat, бих добавил към твоите и любов като знак на протест - те ли ще ми казват, че тя не е подходяща за мен? Аз пък ще бъда точно с нея. Характерно за този вид е, че силата му намалява винаги, когато отношенията на останалите с любимата/любимия се затоплят. Познавам няколко такива двойки и нито една от тях не оцеля. При това завършиха с грозни сценки, когато единият от двамата осъзна с кого се е събрал всъщност.

Затова любовта не е начин да покажеш колко си велик и независим от чуждото мнение - трябва да мислиш и в перспектива за момента, в който вече няма да имаш какво да доказваш на себе си и останалите. Няма място за егоизъм в нея!

14.   Като говорите за ако, защото, протест и точка ми идва на ума, че хората изпитваме предимно егоистична любов. Малко са тези, които не влагат егоизъм в любовта. Не умеем да даваме свобода, да не изискваме, да не налагаме, да не желаем да променим човека до себе си, да не го искаме 24 часа да е заедно с нас, да не ревнуваме... Все искаме нещо, когато обичаме. А би трябвало повече да даваме, без да чакаме нещо насреща. Би трябвало да обичаме въпреки, че нас не ни обичат по същият начин /и няма как/. Имаме още много път да изминем до чистата любов.

Боби

15.   Само 1 вид - ИСТИНСКА... другото е фалш, заблуда и илюзии.

16.   Точно в 10-ката, N 14, браво! Разочарованията да плод на нереализираните ни очаквания.

17.   Не знам за мен няма 6-7 милиарда вида както казаха по-нагоре. Има само един вид истинска любов това е няма спор. Ще се съглася напълно с №15. Все пак въпроса е колко вида любов има, а не колко неща можеш да обичаш (не се изразих правилно) едновременно. Това за роднините пак е истинска любов към приятелите (говоря истинските приятели) също към гаджето ти пак може (ако дружите сериозно) и така.

Метал 13г.