С такава заплата мога ли да си позволя бебе?
Здравейте!
И двамата със съпруга ми имаме висше образование, работим по специалността си, но доходите ни не са от най - високите. Аз взимам чисти пари около 550, а той около 450лв.
Дали с тези пари можем да си позволим да имаме бебе?
Като изключим първоначалните еднократни разходи, говоря на месец?

Коментари

1.   Ако има желание, ще се намери и начин. И все пак според мен опредено ДА.

2.   ако двама родители имат желание да отглеждат дете, ще се справят и с минимална заплата :)

3.   Ами ние с жена ми имаме дори и по-малки доходи. На всичкото отгоре имаме и кредит. И честно казано, се оправяме без проблем, без да се лишаваме от нищо. Имаме си всичко. И никой друг не ни помага. Когато имаш дете, дори несъзнателно си правиш сметката и се справяш без проблеми и без да си понижаваш стандарта.

И ние си задавахме такива въпроси, преди да се роди дъщеря ни, но сега благодаря на Бог, че сме събрали смелост. Много много не го мисли, просто действай и не се притеснявай. Вярвай ми всичко ще се нареди перфектно.

Успех!

vova4ka

4.   Не сте казали какви разходи имате, плащате ли квартира? Колко пари ви остават на месец?

Иначе като цяло съм на мнение, че за бебета винаги има пари! Моите родители са ме отгледали в големи лишения (част от които са били през съзнателния ми живот и си ги спомням), но все пак са ме отгледали и съм благодарен за това.

5.   Точно заради такива хора които се двуомят сме в това положение на изчезваща нация, докато циганите се размножоават всеки ден. Абе хора какво се чудите имате пари, можете да си позволите дете че дори и две. Не бъдете егуисти. Всичко зависи от вас. Ако възпитате добре няма да е разглезено дете което иска мсичко и ще се справяте.

6.   А 300лв на месец чисто как ти се струват а? И пак успяваме.

7.   Аз съм безработна, самотна майка и баща й ми дава 100 лв на месец. Имам детски 35 лв и гледам една баба за 200 лв. Не е лесно, но се справям. ПОвечето от хората нямат такива доходи и въпреки твоа гледат децарта си с любов, внимание и отношение. Сама помисли.

8.   Ами попринцип можете, с едно дете би трябвало да се справите.

11.   Хората гледат деца и с по-малко пари от това. Вижда се от горните коментари. Децата нямат нужда от скъпи играчки и дрехи от правилно отношение, възпитание и много любов.

12.   Бебето отначало яде около 4 кутии адаптирано мляко месечно ако не можеш да кърмиш - по 30 лв. е "скъпото". Има нужда от кремче за подсичане, шампоанче и лосионче - също поносими суми. Памперси ползва около 5-6 дневно, направи си справка за цените. Това е. Колички и дрешки се доизползват по приятелски, ванички също... я не го мислете толкова

13.   Не е лесно
Един ден ще порасне и ще почне да иска много неща
Гадното е когато няма да можеш да го зарадваш
Ще се чувства предадено
И също не е добре когато много време отсъстваше ще се чувства предадено

14.   Първата година разходите за едно бебе са към 300лв на месец. 10-12 кутии адаптирано мляко на месец по 12лв всяка. 1, 5-2 пакета памперси по 25лв, 2 стеримар по 9 лв, пробиотик 25лв, кремче, сапунче, шампонче, преглед при педиатър-ако се наложи, бисквити закуска и накрая като дръпнеш чертата 300 кинта. После постепенно намаляш адаптираното мляко и се започва с пюретата и т. н. След 1г разходите значително намаляват. Но тогава пък се започва със сокчета, пюренца после десертчета, шоколадчета, снаксчета. Няма начин такъв е живота

15.   Надявам се с мъжа ти да се обичате и подкрепяте, и тогава каквито и да било доходи няма да ви изплашат.
Истината е, че и моите родители са отгледали не едно, а две деца със сходни доходи(че и на моменти и по-ниски) и всичко сме си имали. Вярно, майка ми е чичо Скуч, но все някой трябва да си прави сметката. Сестра ми също с такива доходи си отгледа детенцето. На бебчето не му трябват толкова дрешки, защото супер бързо расте. Не му трябват и много дрънкулки за игра-трябват му мама и тате да го обичат и гледат. Така че успех ви желая в това начинание и не го мисли толкова :)

16.   Хубав въпрос, на него трябва да ти отговорят всички уравляващи през последните 24 години.

17.   Номер 5 - Кажи ми, че си под 18 години, моля те?

18.   Моят баща и моята майка 10 години ме гледаха мен и брат ми с 320лв заплата на баща ми детските. според мен има много поценно от парите, което да дадеш на своето дете

19.   За мен честно казано не стигат! За това не искам да си броя стотинките за 1 банан и едва да свързваме двата края, да се молим за помощ ту на неговите, ту на моите родители. Ами квартира? Ами ток? Ами вода? С грубо 1000 лв за мен не стигат за един нормален живот. В България си е лукс да имаш дете. Такова е положението. С приятелят ми сме висшисти, но сме в друга страна, защото предлага по-добри възможности и защото искаме да имаме избор, както и нашите деца. Работим по специалностите си, добре ни се заплаща и сме ценени кадри и съвсем скоро ще се сдобием с рожбичка. Въпрос на гледна точка.

20.   Зависи от много неща няма как да ти кажа не си споменала почти нищо. Иначе мисля, че когато искате нещо (в този случай бебе) начин все ще намерите спокойно на на никого не му е лесно, но въпреки това не мога да кажа нищо лошо за държавата си. На нас ни казаха (тъй като аз сега съм бременна с близнаци и то), че до втората година ще има най-много грижи от там на после не, че ще е по-лесно, но ще отиват по-малко разходи дали е така не мога да кажа от личен опит. :))

Анна- Луиза

21.   То добре, ама мен точно такива родители с по 300 лв в джоба ме отказват да имам дете като ги видя как се влачат по улицата с евтини колички и опърпани дрехи. Тъжна гледка. На едно дете трябва да му осигуриш нещо а не да го родиш защото и другите имат деца и ти трябва... макар и с 300 лв, защото като платив сметките и храната сигурно ти остават максимум 50 - 60 лв за това дете.... а те не стигат !

22.   И аз съм на мнение, че за един приличен начин на живот са. необходими около хиляда лева. Защото, за да си достави човек най - необходимото, не може да си позволи редица неща. Кино, ресторант, концерт, редовно ваканции, спортен клуб, шофьорска книжка, ново яке-това днес в България. е лукс. Ами и сметките се множат -ток, вода, парно, телефони, интернет, кабелна. Ами пътните за автобуса.? Но какво, съвсем да не живеем ли? Родителите ми имат горе- долу като заплатите на авторите. Ами не живеем зле, но. не. си позволяваме разни работи, а майка ми и баща ми почти не харчат за себе си. Основно парите ги. даваме. за храна, сметки, транспорт. Но почти всички българи са така. Според мен и да чакате положението няма да се промени. Баща ми ходи за малко да работи на две места, но все тая..

23.   Положението е много тежко. Аз съм изчислил, при положение, че не плащам наем ми трябват 1100лв при скромно живеене да стигнат месечно за мъж, жена и едно дете. Ако имаш наем, стават 1400лв. Тук говорим за скромен живот, но без да се лишаваш от основните неща в живота като риба, сирене, кратка почивка, интернет и т. н. Говоря от опит! Съгласен съм, лукс е да имаш дете в България, съжалявам, че не се махнах преди няколко години! Та какво ни чака в близко бъдеще - безработица, обществена деградация, остаряване на нацията, циганизация...

24.   НЕ не можеш, не слушай хора минали между капките

25.   1000 лв? И си мислиш, че може да издържаш себе си и дете? Ще кажа сама една реплика на баща ми : " Виж ме мен - на 56 години съм, работя на 2 работи, да не съм забогатял? ". Разбира се, всяко начало е трудно, никой не иска да бъде милионер, а да има достатъчно пари за нормален живот. В България с 1000 лв парите няма да ви стигат само за тоалетна хартия. Потърсете по-добре платена работа. За жалост нашите умни деца ги оценяват извън граница. Успех!

26.   Хей! Здравейте! Не съм майка, а аз съм дете! Мама е бременна и е още в първите няколко дни/седмици. Моля ви кажете ми конкрекна сума за разходите за едно бебе! Знам, че за болницата, за изписването, за престоя на бебето в болницата се плаща! Оттам започват огромноти разходи! Тати е дърводелец, а мама е учителка. Сега трябва да изплащаме апартамент и това затруднява всичко! Не съм запозната, но знам, че трябват много пари. Досега четох в други сайтове по темета да бебче и срещнах "АМ". Какво е това? Моля да ми отговорите! Благодаря Предварително!