Мога ли да помогна на приятелката ми?
Преди някъде 5 години приятелката ми е била насилена и това много влияе на връзката ни в момента.
Разбрах го от неин роднина преди няколко месеца. Смятах, че го е преживяла и забравила, но отскоро живеем заедно и виждам, че случката продължава да я мъчи.
Тя е несигурна и плаха. Много рядко се съгласява да излизаме вечер. Не обича местата, където е пълно с хора, но се плаши и от тихите.
Табу е да мине през парк след свечеряване. Повечето мъже за нея са потенциална опасност.
Сексуалният ни живот: много зле. Консумираме връзката си веднъж на повече от седмица. Имам чувството, че я тормозя. Преди не беше голям проблем, но сега, когато живеем заедно...
Веднъж исках да я изненадам и я стреснах, а тя изпадна в шок.
Онова нещо я е осакатило. При изнасилването е била на 16 или 17 години, може би това е бил и първият и сексуален контакт. Не е имала други партньори.
Предложих и да потърсим психолог, но тя категорично отказва. Не иска да говори за това. Веднъж я попитах, а тя нищо не каза, не искам да я тормозя повече. Сякаш чувства срам. Няма как да знам, понеже не иска да сподели.
Мога ли да и помогна? Ако да - как?
Искам да преодолее тези неща, защото това пречи на отношенията ни, както и на нейните с други хора.

Коментари

1.   Нещa, които можеш дa и кaжеш:
Обичaм те, искaм дa могa дa ти покaжa свободно, колко много.
Със сърцето, рaзумa и тялото си.
Aко те плaши нaчинa, по който го изрaзявaм, покaжи ми кaк.
Готов съм/ съглaсен съм дa бъдa по- търпелив и aко трябвa по- сдържaн в любовтa ми към теб.
Искaм дa прaвим ЛЮБОВ, зa мен товa е още един нaчин дa те обичaм, кaкто aз могa, но можеш дa ми покaжеш, кaк ти искaш.
Aко нещо, кaквото и дa е те притеснявa, плaши или подтискa, когaто решиш, некa поговорим. aко ти ми кaжеш кaкво дa променя, ще го нaпрaвя, зaщото те обичaм и искaм дa си щaстливa!

Нещa, които НЕ бивa дa кaзвaш/питaш/ нaстоявaш:
Рaзкaжи ми зa изнaсилството! кой беше? !
Искaм секс/ дa се чукaме.... подобни думи, които може дa свърже с случкaтa.

Трябвa дa знaе, че е СВОБОДНA дa говори зa кaквото и когaто поискa, прaви секс, aко поискa....
И ти си, освен остaнaлото, приятел, доверен човек, нa който може дa вярвa.

2.   Проблемът е много деликатен. От една страна не е хубаво да си припомня онзи момент, но от друга страна трябва да я убедиш, че има сили да превъзмогне случилото се. С думи и действия й покажи, че искаш да й помогнеш и че в твое лице може да открие упора и сигурност.

3.   Можеш да помогнеш. Как? -с търпение, внимание и нежност.

4.   Предлагам да кастрират всеки изнасилвач и да го пратят в затвора до живот!!!

5.   Много е гадно положението ти младежо. Ако скоро наистина няма ефект от всичките ти опити да стабилизираш вашата връзка, не се измъчвай и ти. Колкото и да ти е гадно, потърси си друга, какво да се прави, когато нищо не помага.

6.   Номер 5 ти ме разби. Е как можа да го кажеш? ! Той трябва да е с нея и да го преживеят заедно, номер 1 БРАВО! Жена ли си? Това ако го е писал мъж му свалям не шапка, а се покланям пред него.
Бъди до нея и и кажи това, което номер 1 е написал/ла!