Смисълът на живота
Не изпитвам нужда да общувам, или изпитвам, но изключително рядко. Казвали са ми, че не е нормално, защото хората били социални същества. Чувствам се добре, когато съм сам - когато работя сам, защото иначе се разсейвам. Когато съм вкъщи стоя сам в стаята си, слушам любимата си музика, и сякаш всичко е наред, но всъщност нещата не вървят. За да постигна мечтата си има един път, и той минава през комуникации, а в тази област съм много слаб. Не съм имал връзка с жена (мъж на 30 съм), и сякаш не съжалявам особено за това. Общуването не върви, защото не зная как, или не го искам, или просто няма какво да си кажем. А приказките не променят нищо, а само действията. Както казах, нещата не вървят, и за да ги променя, трябва да говоря, да влизам в роли и да играя театър. Веднъж изляза ли от зоната си на комфорт, после я карам на автопилот, и каквото стане. Изпадам в нелепи ситуации. Отделно, не разбирам начина по който функционира обществото, например започването на връзка между мъж и жена. Мъжът трябва да е ловец, който да преследва плячката (жената), а последната не трябвало да е лесна, защото ловецът щял да изгуби интерес. Твърде архаично и усложнено, и човек мигом се губи в лабиринт нелогичност и лицемерие. Може да е много по-лесно - качваш се на влака, и намираш този или това, от което имаш нужда. Но не е, така е прието. Трябва да се променя, да живея известно време нечий друг живот, пък нещата може и да потръгнат. Не избираме родителите си, нито къде и кога да се родим. Не съм сигурен даже дали можем да избираме приятелите си, мечтите си. Знам само, че не желая да съм тук, а другите възможности съвсем не са по-добри. Може би няма смисъл да се терзая, защото животът и без това е кратък. Толкова кратък, че няма време да постигнеш нищо значимо. Вероятно няма да бъде и оценено точно на тази територия. Кой знае! Това, че си падам малко особняк може би ме спасява донякъде от гадостта. Нека се заблуждавам, че светът е гаден, и затова съм нещастен. По-добре е, отколкото да знам, че съм идиот, и сам съм си виновен.

Коментари

1.   Светът е театър, това всеки ще го потвърди. Егото царува, показността, тези леко животински приоми, където единия е ловецът, другият плячката - също са факт. Аз съм по-млад от теб и съм стигнал до тези твои изводи още на 15-16 годишна възраст. Обаче съм чел и доста литература относно "смисъла" на тоя живот.

Първо - това че не избираме родителите си и мястото на което се раждаме, не е вярно. Избираме всичко, просто не го помним след като се родим. Всичко, което сами сме си избрали, е с цел да се усъвършенстваме като души, раждайки се и умирайки живот след живот (в този и в други пак материални светове). Всяка душа си има собствен план на развитие и "между животите" всичко се избира съзнателно.

Второ - знам какво е да обичаш да си сам. Аз съм същия, в това няма нищо лошо. Ние сме интроверти, обичаме да гледаме света отстрани, да си правим изводите без да участваме директно в "битовите" и "социалните" сцени от живота. Нямаме нужда от тази показност и его, нито да се перчим като някакви типични мачовци колко сме велики. ОБАЧЕ... не можем и да сме щастливи ако сме винаги на 100% сами.
Всеки човек, независимо от това какъв тип е, е нужно да общува с поне още един, с който да се разбират и да се развиват в обща посока. Така че е нормално да не си 100% щастлив като си сам.

Трето - другите не могат да определят какво е нормално и какво не е. Има само малцинство и мнозинство - приема се, че мнозинството с общи черти е "нормалното". Обаче ако всички бяхме така, щеше да е адски скучно на Земята. Така че, радвай се, че си от малцинството. Да, че си сам на 30 години е резултат от начина ти на живот. Но в крайна сметка, самият ти не си пожелал да участваш в театъра на социалните отношения. В това няма лошо (защото си знаеш, че нямаше да ти е кеф ако участваше). Затова, търси такива затворени хора като теб! Намери поне още 2-3ма, гледай и от женски пол да има измежду тях.

За заключение - урокът в живота ти е точно това, да намериш щастие въпреки това колко си различен от масата хора. Ако мислиш че ти трябва жена в живота - търси я там, където такива като теб самия обичат да бъдат. 1000% има жени и за такива като тебе. Външно колко са красиви е друг въпрос - едва ли са като моделки, но поне ще те разберат и в тяхно лице можеш да намериш добър събеседник и приятел, за да не си сам.

Това е.

2.   Границите са свободни. Демокрация е и можеш да правиш каквото си искаш. Света е такъв какъвто си го направиш. Щастието или нещастието си е личен избор. Промяната започва от вътрешния ти свят навън към реалността. Ако сам не си помогнеш никой няма да го направи. Ти решаваш!

3.   "Може би няма смисъл да се терзая, защото животът и без това е кратък. Толкова кратък, че няма време да постигнеш нищо значимо".

Глупости!!!
Некa ти рaзкaжa мaлко зa чaст от знaчимите нещa, които постигнaх aз.
Детството ми - училище, тренировки, кръжоци, игри, приятели, мечти.
След зaвършвaне - минaх през няколко несполучливи връзки, но открих любовтa си - зaщото не спирaх дa търся, опитвaх, изживявaх, учех се от грешките си. И продължaвaх дa следвaм и другите си цели и мечти. Никогa не съм спирaлa дa мечтaя, дa си постaвям нови зaдaчи.
Омъжих се зa любовтa си. Вече бях нa прaгa нa пълнaтa реaлизaция в професионaлен плaн. Родих си две момчетa.

Към днешнa дaтa, моите постижения- невероятен съпруг, понякогa ми иде дa му извия врaтa, но товa трaе около 5 мин. просто съм по- емоционaлнa и след товa съм нa врaтa му.
Децaтa вече сa големи момчетa, ех, aко можех някой път дa ги зaвъртя със зaдниците нaгоре и дa ги ошaмaря... но пък точно товa, което понякогa ме изкaрвa извън кожa ги нaпрaви, кaквито сa- импулсивни, креaтивни, упорити, овни сa и двaмaтa, кaто тръгнaт с рогa нaпред, нямa кaкво дa ги спре... толковa съм гордa с тях.
Професионaлно- отдaвнa рaботя сaмо с покaзaлецa... и мaлко ми е скучно, знaм че и без моя покaзaлец се спрaвят добре, зaтовa сегa опитвaм ново предизвикaтелство.
Щaстливa съм- с съпругa си, с децaтa, с кучето, дето ми се хили всеки ден кaто се приберa, с котето, дето ме дебнa нa ъгълa нa тaвaнa, зa дa скочи нa рaмото ми, с новaтa приятелкa нa синa ми, дето го кaрa дa се черви и поти;), .... с възможносттa дa продължaвaм всеки ден дa се рaдвaм нa всичко товa.

Според мен щaстието е въпрос нa личен избор! Можеш дa се чувствaш нещaстен дори в нaй- незнaчителни ситуaции, примерно зaщото вaли, или слънцето грее прекaлено ярко.
A можеш дa бъдеш щaстлив изпрaвен пред сериозни зaтруднения, щaстлив, че имa някой, който зaвиси от теб и любовтa ти те води, дa дрaпaш нaпред и нaгоре, зa дa му измъкнеш еднa усмивкa....
Товa зa мен е нещо знaчително, голямо.
Aз избрaх дa бъдa щaстливa, зa мен е знaчително постижение, дa се събудя и дa се усмихнa нa моите си хорa, нa предстоящия ден и всичко, което предстои дa се случи.

Ти... не знaм зaщо предпочитaш, ... което си предпочел. Искaш друго, което не се покривa с изборa ти- време ти е дa си постaвиш ултимaтум! Нерешителносттa ти, ти е господaр! Кaкви велики/ знaчителни нещa искaш дa постигнеш? Нямa нaчин, дa нямa нaчин!
Въпрос нa избор!

4.   До голяма степен сам си си виновен, винаги има и доза късмет и шанс в решаващи ситуации... Започни да пробваш и все някой ден ще стане, социализирай се малко... Играта между мъжете и жените е откакто свят светува, само се променят правилата според времето и според модата за жалост... АКо го приемеш като игра, мисля че ще ти е по лесно, отколкото играенето на роли буквално..

5.   Инкарнация от средно ниво.

"Не избираме родителите си, нито къде и кога да се родим. " - Грешка.
"Знам само, че не желая да съм тук, а другите възможности съвсем не са по-добри. " - Но си тук. Ако не трябваше да си, щеше да си другаде. Разбери защо.

Имаш известен напредък с алиенацията, но това само при положение, че наистина го чувстваш така, а не бягаш от обществото, защото е "гадно". Това е малодушие.

И да, ти си идиот. Сам няма да го признаеш, поради останалото ти достойнство, затова аз ти го казвам. Идиот си, защото въпреки всичко написано, ти не вярваш в това, което правиш, а търсиш имагинерната промяна, "прекрасното общество", в което да се настаниш удобно.

Успех, приятел.

6.   Не си открил смисъл в живота си. Абе и аз съм така на моменти, всичко ми е едно такова сиво, фалшиво и лицемерно, и все пак има смисъл да продължаваш... Смени града - може да намериш твоте хора

7.   Според мен, смисълът на живота не е да го изживееш сам, свит в черупката на своите предубеждения. Както казваш, живота е кратък, затова го живей така, че да се чувстваш щастлив. Най-малкото пътувай по света - това ще допринесе много и за социалните и други контакти.

Di

8.   Здравей! Аз мисля, че не си особняк. И аз съм като теб през повечето време. Аз също обичам да прекарвам времето си сама и повечето хора си мислят, че съм асоциална. Просто се чувствам добре така - сама със себе си. И моите родители не могат да ме разберат. Постоянно ми повтаряха цял живот, че съм много дръпната. Дори направих опит да имигрирам, но след кратък престой в чужбина се върнах, защото не ми потръгна там. Всъщност урока, който научих е, че и там живота е същия като тук. Хората не са по-различни, имат същите проблеми и същите взаимоотношения, същите интриги и т. н. По въпроса с приятелката - не съжалявай. Още не е дошло правилното време, когато това ще се случи. Няма смисъл да се терзаеш, един ден тя ще се появи. Аз не съм имала много връзки, но по-добре с правилния човек, отколкото нещо друго и пак да се тормозиш. Успех от мен!

9.   Всичко е избор. Чувствам се като теб, не изпитвам нужда от общуване, всичко ми е толкова фалшиво. Обикновено като излизам от стаята си всеки ден си слагам маската и усмивката и се насилвам да общувам със семейството си, с приятелите, с непознатите. Насилвам се защото знам, че трябва да има комуникация, но не изпитвам желание постоянно да бръщолевя само и само да няма мълчаливи паузи, нито пък да споделям за проблемите или да се оплаквам, или да се хваля. Осъзнах, че съм по-щастлива като съм сама. Но не се затварям съвсем. Имам и сериозен приятел, живот, близки, приятели, задължения. Не може съвсем да се откъснем (макар да ми се иска). Но общуването много ме изморява, по скоро общуването с хора които не считам за приятни. Лицемерието, подмазвачеството, фалшът са ми много противни. Само като чуя '' Ooo мила, как си, колко добре изглеждаш'' (а съм недоспала и негримирана) и ми се повръща от тая захаросаност. От друга страна видя ли искрени хора, с искрени усмивки и веднага им се ''хвърлям'', с такива мога да говоря с часове и да не ми омръзне. Чувала съм за себе си, че съм лоша, че съм злобна, че мразя хората. Като цяло може би са прави, като видя неприятен човек и му давам да разбере, че за мен такива хора не са приятни и ги отбягвам.
Съжалявам, че окупирах темата, но разбирам автора и ми се искаше да споделя. Замисляла съм се дали не съм интровертна, но не мога да си отговоря. Понякога с подходящи хора се отпускам много, понякога само самотата може да ме спаси.
Успех авторе, давай шанс на хората около теб да се покажат, ти избираш тези с които да общуваш, но опитай да намериш баланс. Между самотата и хората. Контактите и връзките винаги са полезни.

Ж21

10.   Тази изповед все едно аз съм я писал. Аз съм в същото положение. Аз също не съм имал приятелка, но за разлика от теб много съжалявам за изгубеното време.