Мъжете, жените и сметката
Здравейте!
Интересно ми е да чуя мненията ви относно това длъжен ли е мъжът да плаща сметките в заведенията, или пък е длъжна жената, или да си ги делят? Изобщо каква е вашата идея за тези неща. (Нямам предвид първа среща, а по принцип).

Коментари

1-50 от 115

1.   Ами зависи от връзката между мъжа и жената.
Между колеги, приятели и познати - всеки си плаща сметката, разбира се, освен ако си ги поканил.
Ако си с възрастна твоя роднина (майка, баба, леля), която е пенсионерка или няма добър доход е учтиво ти да платиш сметката - работещият и по-добре материално и в активна възраст плаща жената/мъжът в пенсионна възраст.
Ако обаче си поканил жена на среща - ти ще плащаш сметката. Това е част от ухажването, който е толкова стар като света :)
Доказано е, че още праисторическият мъж е подарявал в дар уловено животно - така е доказвал на жената, че е добър ловец и ще може да изхрани нея и поколението им. Добрите ловци са имали съответно по-добри шансове при жените, а лошите са станали жертва на естествения подбор, извършван от жените и до ден днешен и не са се размножили.
Ние на подсъзнателно ниво сме си същите.
Доказано е, че ако поканиш жената на пикантна вечеря, това ти дава много червени точки! Според психолозите най-добри карти ще имаш обаче, ако я поканиш на вечеря у дома и ? сготвиш нещо пикантно и вискоковъглехидратно - паста например - подсъзнателно ще натиснеш вярната струничка. Купи и бутилка вино и свещи - не е изтъркано, ще се хареса на всяка жена!
Ако обаче нямаш някакви по-интимни намерения към някоя жена, остави я сама да си плаща сметката.

Ако имаш сериозна връзка с жена, но не живеете заедно и нямате общ бюджет е редно или да си плащате по равно, или да плати този с по-високият доход, което обикновенно е мъжът. Ако и двамата сте студенти или имате сходен доход - сметката се дели или всеки си плаща консумацията.

В семейството, когато имаш вече общ семеен бюджет така или иначе е пак добре мъжът да се направи на мъж и да плати, макар че реално погледнато е все едно, но прави добро впечатление, когато мъжът все пак има тази привилегия.

В бизнес-отношенията винаги поканен е клиентът (независимо от пола).
Ако поканиш хора на рожден ден или по повод - ти плащаш сметката у нас, но в някои Западни страни сметката плащат всички заедно, но затова пък няма подаръци.
Мит е, че на Запад жените си плащали сметките - ако ги поканиш или ухажваш и не платиш сметката, там жената ще те помисли за скръндза и, че се подиграваш с нея.
Българките не взимат нещата толкова навътре, но ако нямаш средства, защо не поканиш дамата на вечеря у дома, а после да излезнете някъде, където да се плюнчите на ран питиенца цяла вечер?
...освен това нали ти казах....според психолозите това е най-ефективният начин - когато ти сам си „ловувал“ и си нахранил своята избранница!
ж31

2.   Мания. Вманиаченост. Това е моята идея. Хората са се вманиачили в материалния си аспект от живота, премислят го, анализират и най-елементарното, което автоматично им руши духовното здраве. Така унижожават възможността си да имат приятни емоции с други хора, защото в съзнанието им изскачат само мисли как да не останат прецакани от другия. Пример: мъжът ще се тревожи дали жената не иска да го използва, ако той е по-заможният, а жената пък ще се тревожи дали мъжът ще плати сметката, защото иска някой да се грижи за нея т. е да го използва или в другия случай да се чувства оценена? !? Или пък в случая с равните права, ще разделят сметката, което ще е уж за да не се тревожи нито единият, нито другият, сякаш подписват бизнес договор...
Така че който си задава такива въпроси, не е открил човека за себе си. Защото този който го е открил, знае че другият е спътник в живота му, и винаги би искал най-доброто за него в духовен и материален аспект. Само че това трябва да важи и за двамата партньори, в противен случай единият е паразит на гърба на другия.

3.   Първа среща мисля, че е редно мъжа да плати, а вече като е по-сериозна връзката, да се дели по равно.

4.   Ако един мъж остави жената да си плаща гаранция че няма да излиза дълго с нея. Ако не може да я почерпи едно кафе или един обяд той ще е същия скръндза и ако са семейство. Нормално е мъжа да плаща. Имам син на 16 г. и го казвам и на него. Когато бяхме гаджета с баща му никога не съм плащала сметка и винаги ми е угаждал според възможностите си.

5.   Пфу! Естествено, че мъжът трябвa дa плaти сметкaтa!
Женa съм, мaтериaлно незaвисимa съм, могa дa си плaтя всички сметки.... че и неговите дaже, но ЖЕНA съм и искaм дa се чувствaм тaкaвa, с всички екстри! След товa може дa му нaпрaвя подaрък много по- скъп от еднa вечеря, но aко не може товa дa нaпрaви... по- добре без тaкъв.

6.   Интересна тема. Естествено много зависи от естеството на връзката, но като мъж смятам, че трябва да платя сметката първия път, но след това по равно. Имам наблюдения за жени от различни страни, с които съм излизал. Жените в България са пълни използвачки правят, струват, гледат да изкопчат почерпка. Колкото повече, толкова повече. Някой вечно им е длъжен и изобщо не им минава и през ум за равенство - не знам ориенталщината ли оказва влияние, патриархалното общество ли е, така е! Българки, пребивавали дълго (над 20 години) на запад често, но не винаги, делят по равно. Скандинавки: всеки за себе си или по равно, първи, пети или десети път. Дори е обидно да предложиш да платиш като мъж изцяло. Американки: мъжът плаща задължително първия път - правило. Германки и швейцарки, по-равно. Ако имам намерение да платя, съобщавам ясно в началото, аз те черпя. Обикновено те черпят следващия път. Англичанки, ако аз платя много се радват, но не го очакват непременно. С рускини съм си нямал работа и още по-добре. И един куриозен случай: приятелка, финландка, с която се познаваме много добре от 18г. и даже имаме общ апартамент, държи да плаща по равно или поне никога да не остава длъжна - просто се чуства зле. Ако няма достатъчно пари за това, което съм платил, ми дава или прехвърля своята част по банкова сметка в последствие, но аз от инат понякога връщам парите откъдето са дошли. Но там е друга история жени, мъже, те са хора независими, които не искат да са длъжни на никого за нищо. Може някой да има други наблюдения, моите са такива.

7.   За бизнес отношение и приятелски събирания са ти отговорили много добре. Проблема тук винаги настъпва в интимните отношения и лъкатушенето между "да съм джентълмен" и "дали не е поредната златотърсачка". А последните с лопата да ги ринеш. В началото много добър вариант е редуването. Първата среща по принцип поканата идва от мъжа, той плаща. Няма нищо срамно накрая спокойно да

8.   Хаха вие сте луди бе, кво значение има това? Аз черпя когато имам кинти, тя черпи когато има тя, ама никой не обръща внимание, адски сте жалки, кво ако съм и взел сърце с камъни за 60 кинта, а тя ми е взела кубинки за 150, знаем кво харесваме и на кво ще се кефи другия, кви са тия мизерни истории кой колко дал, плюя на такива връзки, адси е тъпо това!

9.   Такаааа! И после? След плащането на сметката, мили ми дами, какво правите вие? А? Усмивка пред строя, нали - това също е старо колкото света. Пусти Ердоган... http://www.vesti.bg/sviat/balkani/erdogan-majchinstvoto-da-e-prioritet-na-zhenite-6027981

10.   Ако става въпрос за гаджета, разбира се, че плаща по грозният и по дъртият. Знаем, че в повечето случай това е мъжът, но нерядко става дума за любовна среща между 20г манекен и 35г бизнесдама тогава сметката плаща жената.
Ако си нормално момче и искаш красиво младо девойче за компания на масата си, то задължително приготви пари за сметката. Ако обаче си съгласен на нормално грозновато и не толкова поддържано момиче, тогава можеш да говориш с нея за разделяне на разхода. Ако нямаш пари и за своята сметка се налага да се грижиш за своята външност и навърташ около жени с 15-20г по възрастни.
Така е в живота имаш това което можеш да си позволиш.

11.   В настъпилите времена на еманципация, феминизъм и гейщина мисля, че отговора е ясен

12.   Мъжа трябва да плаща сметката!!! ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Иначе пада в очите на околните, не само на жената! Особено ако ти си я поканил си длъжен да платиш! Да попиташ нещо от рода:, , Да си разделим ли сметката? " е смешно, грозно и дребнаво. Почти никоя жена няма да даде отрицателен отговор на такъв въпрос, най-малкото, за да запази самоуважение, но и на никоя жена няма да й бъде приятен такъв въпрос. Това мъжа да плати сметката е признак на успех, а както знаем само по-силният успява, значи е равно на сила и мъжество, а всяка жена иска силен, успял, стабилен мъж, дори тя самата да е материално облагодетелствана.
Разбира се, допуска се изключение от правилото, когато, например, тя те покани с предварителната уговорка, че тя черпи по даден повод.
Да плати мъжът е комплимент към жената, обратното е...
Аз съм жена, която не е обсебена от материалното. В продължение на 2 години съм издържала бивше гадже и точно затова мога да твърдя, като жена с възможности, че въпреки доброто положение на жената, тя очаква да види такт и умения у мъжа, които особено на първите срещи се демонстрират най-добре с финансовата страна на нещата. А колкото и да ни се ще да се отърсим от материализма и да заживеем само с любовта ни, това е невъзможно в света, в който живеем. Дори и грозен лафа:, , Когато бедността влезе през вратата, любовта излиза през прозореца. " е верен!
Просто бъдете мъже!

13.   Поздравления, номер 4. Една жена, която възпитава добре сина си. Има шанс и читави мъже да има (след време).

Моето мнение - докато се свалят двамата - мъжът е редно да плаща сметката, по време на връзка - по равно се дели, но без да се издребнява.

Между другото, мъже, ако една жена много настоява да си плати сметката сама, не бързайте да се радвате. Много е вероятно да го прави, защото не иска да има нищо общо с вас...

14.   Колко хубаво написано от 6! Подобна съпоставка беше направил друг българин с опит в чужбина, но в друга тема/отказа се да пише повече... / Но, НЕ! Не им минават тия мнения на нашите "европейки"! Ще цъкат минуси до откат и това е...

15.   Н 6, женa съм и живея нa зaпaд 14 год. вече. Не знaм кaкви и дaли въобще си срещaл зaпaднячки, дори от което говориш допускaм че, зaпaдa сaмо по телевизия си го виждaл.
Кaтегорично не е вярно, което кaзвaш! Рaботaтa ми е тaкaвa, че съм в постоянно движение м/у няколко зaпaдни държaви, освен че живея в еднa от тях. И нaвсякъде е редно мъжът дa плaти.
Женaтa може дa компенсирa ( върне жестa) с някое подaръче, детaйл някaкъв, ноплaщa сметкaтa мъжът!
Хaйде рaзходи се из която и дa е зaпaднa държaвa, покaни женa нaобяд/вечеря и плaти сaмо своятa си чaс! След товa я покaни втори път и... чaкaй! Ден, двa, три.... е, нито ще дойде, нито дори ще ти обaди/ отговори.
В Бългaрия жентие много сa ви рaзглезили, зaтовa сте тaкивa полу****, и зaтовa момичетaтa си търсят мъже от вън.
Сметкaджийки били;))) ревете си по форумите, те през товa време си търсят мъже с които ще се чувствaт сигурни зa създaвaне нa семейство. Товa е положението!
Че то един мъж aко не може сметкaтa дa плaти, кaк по дяволите очaквaте дa ви се довери еднa женa зa сериознa връзкa, в последствие дa зaбременявa, дa се чувствa сигурнa зa себе си и бъдещите децa. Ми нa чикии и без семейство/ женa/ децa, тaкa ще плaщaте сaмо собствените си сметки и евентуaлно някой лубрикaнт зa " приятелчето".
Към жените, ТРЯБВA дa можете дa бъдете незaвисими ( мaтериaлно и емоционaлно) но също ТРЯБВA дa умеете дa нaпрaвите прaвилния избор щом до мъж се отнaся. Не позволявaйте по- мaлко отколкото зaслужaвaте. И всякa женa зaслужaвa поне рaвностоен! Ще имaте възможносттa дa бъдете мaйки, не " осиновявaйте " порaснaли момченцa!

16.   Българинът (мъж и жена) от край време страда от комплекси и си въобразява, че всичко лошо е наше, всичко хубаво не е!
Истината е съвсем друга. От 15 г. съм омъжена за скандинавец - живеем и в неговата страна, и в България - имаме свои бизнес, свързан и с двете страни, но преди това заедно сме живяли в още 3-4 страни, включително в САЩ, пътува ме много, имам и много приятелки от всякакви страни и мога да говоря.
Първо, по-еманципирани жени от скандинавки и американки няма, но не си мислете, че те ще ви плащат сметките, мили българи.
Големите различия идват от това, че при нас 50 г. сме имали комунизъм, който е поизкривил положително и отрицателно обществото ни в сравнение със Запада. Една от положителните страни е, че жените у нас работят на пълен работен ден и въпреки по-ниските си заплати заради различния вид работа, у нас всички жени имат свои пари и допринасят почти равно на мъжа за семейния бюджет. На Запад не е така и тепърва почват жените да работят на първо място, но на пълен работен ден работят някъде 30% от жените.
Няма и инфраструктура като детски градини, занимални, а в САЩ повечето хора все още живеят в малки градове и селца, в почти ненаселени области и там жените се занимават със семейство и деца, както това е особено в Германия, във Франция и много страни от Западна Европа.

В целия Западен свят (Западна Европа, САЩ, Канада и т.н.) е прието мъжът да изхранва цялото си семейство и само при най-бедните ТРЯБВА да работи и жената! При средната класа жените не работят или работят на половин работен ден.

Вие се карате за една сметка в ресторант, но у нас жените плащат и ток, и половината наем и така нататък. На моите приятелки-скандинавки и през ум не им минава да плащат каквото и да е било. Ако на Запад като жена изкарваш изобщо някакви пари след брака, ти си номер 1 едва ли не, но пак на никоя жена не ? хрумва да плаща сметки за домакинството и така нататък.
Това е и една от причината нашите мъже да не успяват изобщо да зарибят някоя западнячка дори да са с образование, добър доход и така нататък - просто културният шок е огромен.
На Запад жените и да работят в началото, прекъсват или повечето минават на половин работен ден след раждането на първото дете. Така е и при силно еманципираните иначе скандинавки, а американките изобщо не работят.

Достатачно е да хванете който и да е самолет и да кацнете в Северна, Средна, изобщо Западна Европа и да се разходите по обяд в парк, на улицата, по магазините - освен туристи като вас ще видите само жени на всякакви възрасти с или без деца. В неделя пък е прието мъжете да гледат децата, докато жените ходят на шопинг и си почиват от досадните домакински задължения (за чистенето е прието да си имаш помощничка или се дели по равно между мъж и жена дори жената да не работи - просто ? е унизително и не ви е прислужница!).

Прието е не само мъжете да плащат сметките, ако са ваши интимни партньори и съпрузи, но и при брак почти автоматично ти дават банкова карта за сметката на мъжа ти и аз познавам доста жени и без собствена банкова сметка.
В Германия, Австрия ако мъжът има здравна осигуровка и работи, жената автоматично е застрахована с него, защото реалността е такава, че иначе жените не биха имали и здравна осигуровка. Дори въведоха заради домакините закон, който го искаха Западните страни, че в целия ЕС един работещ на свободна практика (самоосигуряващ се) може да осигурява и съпругата си като „асистентка“, за да могат адвокати, лекари, счетоводители да осигуряват дебело жените си, за които не си заслужава дори да работят.

Искате западна жена? Ами много добре, но бъдете готови при развод не само да делите до края на живота си дохода си с нея, но и да делите пенсията си, защото е прието, че жената е жертвала живота си за вас, вашите деца и домакинство и ? дължите издръжка ДО ЖИВОТ. Българската жена не може за децата си да се пребори за 100 лв. издръжка, камо ли за себе си.
Много са меркантилни българките, че сте ги поканили на един дюнер?
Няма проблеми - вземете си германка, но дори и не споменавайте за делене на домакински и други разходи, за делене на наем и да ви готви или чисти, защото при последната молба ще ви даде обяви да си изберете домашна помощничка, която да платите - да не ви е слугиня!
Моята свекърва например никога не е работила, но това е нормално не само за тяхното поколение, но и за съвременните жени на Запад.
Еманципирани са, защото имат права и знаят как да си ги защитават, не защото плащали сметки. Напротив - ти ако не можеш една сметка да платиш, няма да можеш и да храниш семейство - за какво си ? на нея.

За западната жена не е проблем да не се жени, да няма деца и пак ще си живее добре - затова ти казва още в началото, че ако искаш деца, ще ги храниш, ще храниш семейството или просто няма да има деца, ще си работи тя и ще си ходи на шопинг, но дори без деца на никой западен мъж не му идва на акъла да иска пари от жена си за каквото и да е било!
Толкова са малко случаите (за разлика от България), в които жената издържа семейството, че ги дават по телевизията и се чудят и маят.
Не ми вярвате - ами пробвайте се да зарибите някоя западна дама. Ако все пак се принизи да ви обърне внимание, най-късно като я накарате сама да си купи въшливия дюнер ще избяга!
Казваме, че западните жени са еманципирани не, защото си плащали сметките, а защото си знаят правата!
Да, плашат си иначе сметките, когато са с мъж, на когото искат еднозначно да покажат, че НЕ искат да си имат нищо общо с теб. Ако една жена обаче и на Запад си те харесва, тя ще ти позволи да я поканиш. То и у нас е така, но у нас е прието да се черпи по принцип по повод и без повод, но при по-младите вече всеки си плаща сметката, но това не означава, че ако имате съпруга, интимна приятелка изобщо тя ще ви плаща сметките!

Българските мъже и без това са доста опака, израстнали с работещи майки, свикнали жената да пазарува за семейството с нейни пари, да плаща токове, води, докато мъжът кисне в кръчмата. На западната, еманципирана жена такъв начин на живот ? е чужд. и си плюйте в пазвите, че нашите жени също са извратени достатачно от комунизма, за да търпят такова отношение, да работят като роби и после да ви чистят, готвят, гладят и гледат децата - за българинът това е нормално и дори ще мрънка, ако покани жена си на вечеря веднъж в месеца.
За западния мъж е унизително жената да му плаща каквото и да е било и ако не е в състояние да изхранва жена и семейство бива разнищван при всеки възможен момент публично - и от роднини, и от приятели, докато не се стегне и почне да работи и изкарва достатачно пари. Случвало се е съпругът ми да няма в момента пари в брой и аз да плащам в сметката, но потъва в земята, защото и келнерът го изглежда дори, ако сме в Западна страна.
Ако пък се разведеш и не плащаш издръжка НА ЖЕНА СИ те вкарват в затвора. Има хора, които работят на две места, за да издържат бившата си, макар че имат порастнали деца!

Бас държа, че не сте виждали на живо западна жена, но много знаете - ами има фейсбук, пробвайте се и ще видите какво е да паднеш на дебелата си глава, защото онези не си поплюват и имат самочувствие - ще ви кажат например „я се виж бе, дебелак“ или „ще се обадя на полицията“ (само че сте българи е достатачно), ако изобщо нещо не ? хареса ще ти го каже - например университетът ти не вършил (вие нямате университети) и тем подобни - там където българката ще замълчи от стеснителност, възпитание и липса на самочувствие, западната жена забива ножа, но и българките се усетиха гледам и са завишили критериите.

Много ще ви е трудно, да знаете с тези нагласи!
Съвременните българки вече не искат да водят живот като майките си. Иначе за съжаление и до днес познавам не едно българско семейство, при което жената издържа практически всички, защото на мъжът не му се работило за 600 лв. например. Срамота! Ако на Запад мъж откаже да работи, идва социална работничка и го пращат на психолог - как можеш ти да не си храниш семейнството, не е нормално!

17.   16, ти направо ме потресе. Аз не съм живял в чужбина, всъщност съм живял, но за кратко. В интерес на истината аз съм на 100% мнение, че мъжът винаги трябва да плаща сметката. Като мислене се доближавам малко до западния модел, но някои неща, които си написала направо ме стъписаха.

Това за сметката ОК - и аз така смятам. Това, че жената не е длъжна да работи, а мъжът е длъжен да издържа семейството ОК. Това, че при развод мъжът трябва да плаща издръжка не само за детето, но и за жената пак мога да го приема. Ама щом трябва да плащам половината си доход на нея до живот, дори след като децата са пораснали, вече не мога да го повярвам.

Ами по тази логика ако някоя разведе 3-4 пъти, тя живее като цар с половината доходи на всичките си бивши. А ако аз се разведа 2 пъти, практически няма да имам доход. И с какво ще живея? Да крада ли?

Друг е въпросът, че жената не търпи никакво развитие така. Цял живот свиква все наготово. Ами ако мъжът умре, какво правим? Цял живот не е бутвала работа и изведнъж трябва да се оправя сама, да гледа деца, да плаща сметки, храна и всичко. И ако не намери друг баламурник, какво прави?

18.   Пак от 17. Сега разбирам защо толкова държат на пребрачен договор там. За тукашните условия си е безумие, но за там явно има огромен смисъл.

19.   Номер 17, ако не ми вярваш, ожени се за западна жена без брачен договор, но и брачен договор много често не може да те спаси, защото има начини да бъде обявен за невалиден (ако да кажем жената е била бременна или докаже, че е несправедлив каквото и да значи второто). Ние нямаме брачен договор, защото мъжът ми е юрист и знае, че няма шанс просто - дори особено добър адвокат не ти трябва, само казваш в съда как стоят нещата, как мъжът ти не ти е създал условия да работиш и ето - несправедлив договор и нищожен!
Странно за българите - при развод не се доказва вина и тем подобни! Жена ти може да те зареже заради любовник и да те ошушка да ти вземе децата и да ти забрани да ги виждаш, за да не се стресирали и обърквали!

Имах една съседка например, която никога не беше работила, а бившият ? я издържаше, но когато синът ? стана на 18 г. и се изнесе тя пак продължаваше нарочно да не работи - за да го боли бившия, защото ако почнеш да работиш, неговата издръжка ще спадне съответно
Най-жестоко е в САЩ за мъжете, в Германия, Австрия също е много зле като в САЩ поне брачният договор е валиден винаги, докато в Европа това е нещо ново и непривично и съдилищата често ги обявяват за невалидни (жената, горкичката е била заблудена в този момент - ти си имал адвокат да кажем, тя е нямала -) и изобщо се търси причина и повечето договори си изгарят в съда.

На моят девер първата му жена си намери любовник, изпразни семейната сметка и почна развод - той сега ? плаща издръжка до живот и дели пенсията за годините, през които е бил женен - например си плащал 40 г. осигуровки и си бил женен 20 г. - ПРЕДИ развода пенсионните излизат със становище, изчисляват и ти казват колко ще вземеш ти и колко бившата ти жена. В екстремен случай се дели 50/50 - такъв е законът - да си ? създавал условия да работи по време на брака ви, бе. Ако и двамата са работили (тя да кажем на половин работен ден), пенсионните взимат и двете пенсии и пак изчисляват - мъжът взима 50% от женската и обратно, само че мъжката е по-голяма, защото и на Запад просто мъжките професии са по-добре платени дори да работят и двамата на пълен работен ден (теоретично).

При моя девер беше така, че бившата му е била учителка на половин работен ден. За нея това е бил втори брак - има дете от друг мъж и дете от втори мъж (много гипично на Запад) - така тя взима и от двамата мъже по 50% от пенсията, която са внасяли тези години преди това ? плащат издръжка ако не може да си намери качествена работа, която да ? гарантира запазване стандарта на живот.
Така е навсякъде на Запад. В Италия и Испания не знам как е, но в Северна, Средна Европа и САЩ си е нормално това нещо и това е причината разводите да се точат с години - то само пенсионните докато си направят сметката, после единият ако е недоволен и така нататък - има разводи по 3-5 години дори да е по взаимно съгласие просто, защото е много трудно дори пенсионно да се разделят нещата.

У нас се дели семейното имущество, което общо взето е жилището, АКО е придобито по време на брака (но не при дарение и наследство, само ако е закупено от брачните! ), дели се колата и горе-долу това е - семейно имущество се казва, докато на Запад се дели ВСИЧКО, включително фирмите!
У нас фирма и всичко, което е свързано с упражняване на професия НЕ е семейно имущество. Така богатите мъже у нас си държат всичко на името на фирми и дори не им се налага да имат брачни договори.
Например известният „бизнесмен“ Вълкът нещо се беше ядосал на майката на детето си и я беше оставил буквално на улицата. Съд го осъди тогава на най-голямата издръжка в България от 1800 лв. някъде ЗА ДЕТЕТО - няма човек в България да мисли, че за жената трябвало издръжка, то не им идва и на акъла на хората, въпреки че жените у нас също жертват кариера да стоят 2 г. майчинство, робуват като домакини и тем подобни.
Това е и причината у нас жените да са толкова смачкани - не само няма издръжка за тях, но за децата издръжката никога не е достатачна, за да го изхраниш, а има и трикове (да се запишеш студент да кажем), за да не плащаш и издръжка за детето си. Така случайно се случи при братовчед ми - беше студент при развода и му излезна официално становище, че никаква издръжка не трябва да плаща за бебето си! Е, той си плащаше...като имаше пари....нещичко, но за мен беше голям културен шок, че всички намираха това за нормално -бившата му имала добра заплата, той (горкичкият) нямал пари!

На Запад например мъжете търпят лошо отношение у дома, защото ги е страх, че жените ще им вземат децата и ще ги оберат до шушка - и с право.
У нас пък жените търпят побоища, лошо отношение, защото например знаят, че с една заплата не могат да издържат две деца. Познавам и семейства, при които е заплаха направо да оставиш децата и да си отидеш, защото жената знае, че изпада в страшна бедност, дори да изкарва колкото мъжа си - просто две деца не могат у нас с една женска заплата да се хранят (то и с една мъжка не става).
Иначе това, че жените (50% от населението! ) на Запад или не работят изобщо, или половин работен ден, или прекъсват за 10-15 г. е причината там да се води безработицата ниска, а заплатите да са толкова високи - заплата семейство храни!
50% от населението практически не са на разположение на пазара на труда.
На Запад обаче също се променят нещата, особено с възможността да работят жените на половин работен ден, защото техните майки пък въобще не са работили. България иначе от 1975 г. води по % работещи жени и дори имаме повече жени-докторки от мъже и тем подобни аномалии (имаше една статия дори мисля, че беше в Франкфуртер алгемайне цайтунг, че България е единствената страна в света, в която всички редактори на печатни медии са... жени) - от тогава се смениха доста редакторки, но направете си експеримент и отворете някой печатен вестник на страницата с редакторите - би следвало доста жени да намерите.

Но както и да е - има всяко нещо и положителни, ни отрицателни страни. Ние сме израстнали с работещи майки, които след или преди работа са си вършили домакинските задължения, израстнали сме с баби и дядовци да помагат, а след работа майките ни са се редили по опашките да плащат сметки и да пазаруват някъде хранителни продукти с мизерната си заплата, докато парите на мъжете в традиционното българско семейство ходят за по-големите харчове и за спестяване. Просто по друг начин са нещата.
Феномен е дори, че у нас все още подобно на Япония жената е хранителката на семейния бюджет и го пази, за да се купи например собствено жилище, да се съберат пари за почивка или за черни дни.
Ролята на българката с две думи е малко по-различка, на българинът - също и не казвам, че е по-лошо или по-добро от западния модел, но все пак да се върнем на темата - на Запад жените не си плащат сметката, ако имате някаква по-дълбока връзка, но до тук свършват приликите - изобщо не си мислете, че там жените са като майките ви!
У нас има обаче обратна тенденция с повишаване на доходите. Доста жени има вече при по-заможните семейства, които не работят или не работят като служителки на пълен работен ден. Имам приятелка, която 10 г. не беше работила, сега е записала Архитектура и иска да поема малката фирма на баща си, но по принцип мъжът ? изкарва толкова пари, че не ? се налага да работи. Интересното е, че нейният мъж също си дава всичките си пари на нея, тя ги пести и разпределя, макар че не изкарва никакви свои пари. На Запад мъжете може да издържат семействата си, но никога не биха поверили всичките си пари на жената, защото западнячката ще ги изхарчи по шопинг - тя никога е нямала свои пари, за да се научи да ги управлява. На Запад е интересно, че и джобни толкова не се дават на децата и до 18 г. по принцип не се разполага почти с никакви пари (нормално е към 5 евра на седмица джобни, което е като у нас 50 ст. ), но това е друга тема.

20.   Номер 17, там дори се случва да плаща мъжът и след смъртта си - т. е. не е само до живот, а до живот на жената, защото след смъртта ти тя продължава да си взима пенсията ти. (дори да те е зарязала заради млад любовник и да нямате деца!)

Иначе не е правилно, че ще вземе теоретично 4 дохода от 4 мъже - службите изчисляват стандарта ти на живот - просто четиримата мъже ще плащат всеки по-малко от 50% от дохода си, така че стандартът на живот да е такъв като ако не беше се женила и си беше работила по специалността. Така например една висшистка взима по-голяма издръжка от една жена без образование да кажем, но разликата не е чак толкова голяма, но и къде такъв късмет да я вземат 4-ма мъже и да си делят издръжката? Богата няма да стане с две думи и като сума ще взима горе-долу същото, но от всички солидарно (кой колкото годинки е бил с нея и кой колкото доход има).
Общо взето обаче никоя не е толкова глупава да се жени 4 пъти - защо да намаляш издръжката на първия „гадняр“?
Женят се 1 до 2 пъти и точат от тези двама нещастници, а всеки следващ е печеливш, защото обикновенно такива жени са добра партия за готованци и мързеливци - настаняваш се просто в платения дом на женичката и живееш от издръжката ?.
Особено атрактивни са за млади емигранти от Африка. Така често ще видиш 50 г. бяла жена с млад чернокож или арабин, а бившият мъж черпи!
Пак случай - наш познат се развежда заради по-млада жена и почва Адът за него. Бившата му жена взима ЦЯЛАТА къща, защото децата са на училище - 100% от сметките плаща бищата (тя доход няма) тлъста издръжка, защото тази жена е домакиня, а той е доста богат.
Идва обаче любовникът ? да живее с нея - безработен. Така той живее също в къщата на бившия, онзи плаща сметки и ядене за всички! Съдиха се 2 години и в това време онзи си живее супер, работи на черно (той е писател на свободна практика), за да няма доход новото „семейство“ и да не се намаля издръжката.
Децата се изнесоха и не можеш да ги изгониш тези от къщата - съдилища пак, съдя изпълнители и още 2-3 годинки ще се точат делата, докато накрая бъдат изгонени и къщата се продаде, но в това време сметки и всичко плаща бившият, защото е „Задник„ и „така му се пада“
Особено ако реши една западна жена да ти отмъщава, ако ти си я зарязал по някаква причина гледай какво става - Законът е на найна страна!
Много случаи познавам такива.
Ако пък мъжът стане безработен/студент, това не го измъква! Държавата поема временно издръжката като всичко става негов дълг КЪМ ДЪРЖАВАТА - почват да те преследват, докато не си платиш, запори на заплати, включително!
Има пак един странен случай - мъж милионер го хваща яд да го опоцкат като пилец - с разни врътки успява да прехвърли всичко на Швейцарски и други фирми и на приятели и бяга в Тайланд, където се води безработен. Намират го и го арестуват, връщат го да си плаща издръжките - той се прави 10 г. на безработен бедняк, няма никакво имущество - и внимание СЪДИ ГО ЖЕНА БЕЗ БРАК С НЕГО, но дълги години семейни начала, а съдът решил, че било като брак и ? преписал огромна издръжка и имущество, но той благодарение на това, че нямал формален брак поне по време на дела и като надушил какво ще стане прави врътките. Съдят го и може да отиде дори 3 г. в затвора....няма право да напусна страната, за да не избяга и така нататък!
Така че, български мъже, плюйте си в пазвите и изведете жените си на вечеря!

21.   Ха-ха, е това е! Знаех си аз! С жена ми имаме 2 деца, живеем на семейни начала, но НИКОГА НЯМА ДА СЕ ОЖЕНЯ!!! Ако реши да си търси любовник - моля! Само че ще хване дедовия за опашката...
Не съм ? осигурил условия за работа! Му-ха-ха-ха...

22.   Ехх 21, дребна душица си...
И аз затова не ща нито да се женя, нито деца да раждам на някой си българин-тарикат на дребно...

23.   А така, номер 16, добре си онагледила нещата с примери... Не казвам, че правната система им е особено справедлива на западняците, но понеже тук все си чешем езиците как българките били използвачки щото чакали моля ти се да ги черпиш, да видят сега изпечените бг мъжкари за какво иде реч на запад... Четете и се радвайте на скромността на българските жени.

24.   ;)))) 21, ти мaй си от онезо мъже, дето aко някой ден женa ти тaреже зaрaди някой МЪЖ, ти ще хукнеш с тях, че и зa теб дa се грижи въпросният;))) мaмин слaдък той...

25.   Баси, вие ме отвратихте от западните жени. Направо ми се доповръща буквално. С някои неща съм съгласен, ама други направо ме докараха до шок.

Те така са направили закона, че направо ако си жена, колкото и морална да си, ще те сърбят ръцете да направиш някоя дивотия и да му стъжниш живота.

Не казвам, че тук е мед и масло в това отношение, но това, което описваш, направо си е крайност, както и да го погледнеш.

То човек ще го е страх дори да живее с някоя жена, да не говорим за брак и деца. Как изобщо се решават там, не знам. Аз по принцип съм доста решителен и съм и доста романтичен, не бих стоял сам, но при такива обстоятелства дори и аз бих се замислил сериозно за каквото и да е обвързване.

Слава Богу, че съм оженил за нашенка и то за такава добра душица.

26.   Вижте, не давам тези примери, за да ви отвратя от западните жени - и при тях повечето са си нормални и не правят глупости, гледат си семействата и са добри майки и съпруги. Просто исках да ви кажа да погледнете малко по-далеч от носовете си и не само да си въобразявате, че българите сме най-лошите и у нас всичко е лошо.
Не смятам иначе, че западната система е справедлива, но и у нас не е справедливо да оставиш жената сама с децата да се оправят. В крайна сметка обаче всичко е до съвест и никой Законодател не може да те превъзпита, ако не си човек. Аз не познавам почти у нас мъж, който да не се грижи за децата си и след развода, дори присъдената издръжка да е 30 лв.
Напротив - в последно време дори мъжете откриха и у нас своята роля на баща и се грижат все по-добре за своите деца в брака или в развода.
На Запад системата е такава, защото нямат инфраструктура, която да позволява на жената да работи и да си гледа децата. Това обаче и при тях се подобрява, има вече детски градини в доста фирми, има вече и майчинство за мъжете и тем подобни, така че при тях Законите се променят бавно, но сигурно в полза на мъжа, докато у нас по-скоро нараства общественият натиск (ако не законодателния) към мъжете да се грижат по-добре за децата си и докато преди беше нормално самотните майки да се оправят сами, днес мъжете се грижат наравно за децата си, дори има доста самотни бащи и нещата са се уравновесили пък чрез обществения и семеен натиск, които на Запад ги е поел Законодателят, защото там семейните и обществени връзки не са толкова силни като при нас, за да те принудят да влезнеш в път.
У нас основен регулатив на поведението на хората е семейството, после идва приятелския кръг и дори на работното място ще получиш натиск, ако си оставил децата си да мизерстват, защото у нас държавата никога не е определяла толкова дълбоко личния живот на хората. Още от Османско робство българското общество си е имало различни механизъм да те вкарва в час с две думи :), които натиск не е по-малко силен от Законодателния в западните държави.
У нас например старата майка е доста силна фигура в живота на мъжете и не един син е страдал от по-малко майчина любов, ако не се грижи за внуците да кажем, докато западният мъж не го е еня за майка му и дори не ? вдига телефона. Има и реклами с подобни лафове „Обичам майка си, но не обичам да говоря с нея по телефона“ или реклама за кола, при която майката се обажда на хендсфри-то и мъжът казва „Сори, майко, карам и нямам свободна ръка“, а после се хили с приятелчето си победоносно. С две думи - на Запад няма семеен коректив, защото семейните връзки не са толкова силни.
Не казвам, че едното е по-добро или другото, че българките сме по-добри от западнячките, българите по-лоши от западните мъже - просто механизмите са различни, но в крайна сметка пак се получава що-годе същото - мъжете плащат сметката, ако имат приятелка или жена, мъжете трябва да се грижат за семейството си и това е така от пещерните хора, когато мъжете са ходили на лов, а жените са се грижили за болни, деца и дом.

Да, мъжете там са осъдени да издържат жените си, но пак те са тези, които често не позволяват на жената да работи, защото не си заслужавало, защото било унизително и така нататък. Тук българките често имаме проблеми с западните мъже и доста бракове се разпадат заради това - западният мъж иска да си отдадена на него, на семейството и децата ви.

Българинът, който привидно се прави на мачо, все пак е по-мекият мъж в добрия смисъл на думата - той е по-социален, свикнал е да общува още от ранното си детство, защото не е израстнал затворен с майка си, а е ходил на градина, занималня и е играл от малък по улиците. Българският мъж умее да разбира жените по-добре чисто емоционално, защото не е научен да прекрива до такава степен всичките си чувства като мъжете особено в Северна Европа, на които не са позволени никакви чувства, включително агресия и гняв (чисто мъжки иначе емоции) - затова и там както си гледаш един човек нормален, после след ден-два може да се обеси в мазето ви.
Като цяло ние сме по-социален, южен народ, загрижен за ближния. Ние се виждаме все лоши и черни, но това не е вярно, а просто сме по-различни от северните народи да кажем, но пък сме много сходни на италианци, испанци като манталитет, начин на живот и ценности.
Не бива така да се подценяваме с две думи. Моят съпруг иначе се чувства много добре в България, има български приятели и намира живота у нас по-истински, но не успя да научи езика и това е единствената причина да не сме се преселили на 100% у нас. Единствено на много хора им прави впечатление, че сме с ниско самочувствие, обичаме да се самобичуваме, да се обвиняваме един друг за всичко, да мрънкаме без причина и сме пасивни често в съвсем нормални ситуации. Иначе не смятам, че си гледаме децата по-лошо или по-добре от на Запад, просто стандартите са различни, а и у нас няма такава престъпност и педофилия, за да си принуден да слухтиш и непрекъснато да си пазиш детето като писано яйце, възрастните помагат и жените могат да работят и да помагат за семейния бюджет.

И все пак намирам за редно мъжете да каните СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ СИ половинките си - ако нямате пари за ресторант, защо не сготвите нещо в домашна обстановка?

27.   Номер 16, ти си за психиатър. От всичката пяна, която си изляла тук, вярно е единствено, че при развод ако жената няма трудов стаж, има право на половината от пенсията на мъжа си, пропорционално на продължителността на брака им. Т. е ако са били женени в продължение на 1 година, а мъжът е трябвало да работи 30 години за пенсия, то бившата съпруга взима половината от 1/30 от пенсията. Издръжка не се плаща ако нямат общи деца, а и да имат, ако мъжът няма банкови сметки, които могат да се издирят със средства в тях, жената може да духа супата. Никой няма го вкара в затвора. Лично познавам един такъв в Германия, той си е маниакален скъперник, но аз го давам само като пример, който опровергава фантасмагориите ти.
Познавам обаче и един друг, с три големи деца над 20 години, чиято жена гонеща 60-те решила, да се влюбва пак и внезапно се разведе с него. За пенсията е ясно. Още не е почнал да и плаща, понеже още не се пенсионирал. В допълнение като вече неженен му се промени данъчната категория, от което почна да губи доста, без тя да спечели нищо. Освен това трябваше да се откаже от 5-стайно жилище, което е изплащал на кредит 20 години, щото тя така или иначе не плаща за него, а като го изплати щеше да го дели с нея. От цялата работа спечели само банката, но в крайна сметка тъпата крава наистина му разката фамилията, и на него, и на децата си, щото можеше после този апартамент да остане за тях, а и човекът издържаше дъщеря студентка. Той от този случай не си извади поука и сега е решил да се жени пак, но поука си извадих аз. Ако тръгна да се женя, само с брачен договор. Още отначало да е ясно, при развод всеки си хваща пътя с каквото е дошъл. Ако не е съгласна, един шут в задника и прав и път.
Това, което си забравила да кажеш, е че ако жената реши да офейка с децата, тогава никой не може да я спре и много жени изнудват мъжете си по този начин. Законите наистина са такива, че мъжът е винаги виновникът и слугата, затова пък умните мъже внимават много за кого и как се женят (с договор или не), а останалите съжаляват по-късно.

28.   До №25: Аз пък съм отвратена, че в България, законът реално е на страната на мъжа, когато стане дума за развод и издръжка. Никой не казва, че трябва да го изръсиш до шушка и до живот, но това, което следва след развод е абсолютно работещо в полза на мъжа и в огромен ущърб на децата и съпругата. Така че говорим за двете крайности - и тук, и там.

29.   Аз пък се чудя къде се е изпарило цялото мъжко достоинство, чест и гордост.
Аз съм жена и за мен е супер унизително някой да ми плаща сметката, да я делим е вариант.
Но смятам, че единствено съпругът ми има право да я плаща.
И той го прави вече 18 години. Дори да се налагало да му давам дребни за сметката той веднага ми ги е връщал.
Та мъже в кавички или сте се превърнали в пълни смотаняци и ленивци или нещо не ви е наред
Ако един мъж не може да си изхранва или издържа семейството аз не зная с какво друго би могъл да бъде полезен за това семейство. Всеки има трудни моменти в живота и ние жените сме за това да си подкрепяме половинките и да вдъхваме сили на мъжете ни.
Но един мъж да си дели сметка с гаджето си!!!
Той за мен е... не бих използвала думата мъж за него.
Не бих уважавала такъв човек никога.
И не си мислете че съм от тези домакините или от тези материалистките.
За моите 36 години имам 17 години трудов стаж, случвало ми се е да покривам семейния бюджет и да правя по голями покупки като всяка обикновена жена също се грижа и за домакинството. Но мъжът е този който трябва да се грижи за своето семейство за да бъде ценен, уважаван и полезен.
Не само това е най важното, но е достоен за уважение именно такъв мъж и от децата и от роднините и от семейството!!

30.   Номер 27, нима Германия е цяла Западна Европа?
Иначе действитлено от там са най-типичните примери - ако нямате деца, докажеш, че преди брака си работила, а след това не си или си минала на половин работен ден - разбира се, че ти се дължи издръжка - не само в Германия е така, но и навскякъде на Запад.
Иначе за данъчните категории го има пък май само пък там. В страната на мъжа ми няма такива класи да кажем, а в Швейцария всеки договаря индивидуално с данъчните своя данък.
Кредити иначе в цял свят, дори в България се делят, ако става дума за семейно имущество. Не знам обаче дали с брачен договор си защитен от това, все пак се явяваш наследник - знам ли.
Но да, Германската система се взима за пример от много страни и те като променят нещо, и другите променят и все пак има доста различия. За мен най-перверзното там е, че жените често дори нямат своя здравна осигуровка, а автоматично са осигурени при мъжа и, че брачната двойка има неограничен достъп до банковите сметки на другия съпруг без допълнителни разни пълномощни.
Особено в миналото издръжките там са били доста соленички, после чух, че са въвели закон, който да задължава жените да си търсели работа, ама това е формалност - ако не искаш да работиш, за да точиш благоверния, никой не може да те накара!
У нас пък не можеш да продадеш каквото и да е недвижимо имущество без позволение на съпруга/гата си дори да имаш 10 брачни договора. :)
Бракът навсякъде е институция! Това си е сериозно нещо и всеки, който встъпва в него трябва да знае за положителни и отрицателни неща.
На Запад мъжете иначе се женят, защото общо взето това е единственият начин да имат права над собствените си деца, те да носят името им най-малкото. В доста страни ако жената иначе не е съгласна, мъжът не може и да признае децата си без брак. В Австрия положението е много страшно - там може да те осъди жена за издръжка на чужди деца, ако са родени по време на брака (дори по време на развода ви!), дори за деца, които не са твои, но си ги осиновил като мъж на тази жена, но ти не можеш да се пребориш да признаеш деца, ако жената не съдейства и не можеш да го виждаш дори и така нататък.
В САЩ е още по-сложно.
За жената иначе в България има по-скоро негативи от един брак и все пак не бих родила деца без брак, защото това най-малкото е публично обявяване на сериозността на една връзка - с всичките позитиви и негативи. Добре е, че не е толкова лесно да се разтури един брак, добре е за децата най-малкото.
Иначе, както писах, поне в Европа не е толкова трудно съд да обяви един брачен договор или части от него за нищожни, така че не си мислете, че можете с това хем да сте брачни, хем да си живеете живота както преди. Изобщо да създадеш семейство е свързване до гроб, както и да го въртим - включително в България и включително и без формален брак.

31.   Този въпрос може да го зададе само Балкански жител!!!
Страдащ от Балкански сидром!!!

32.   Според мен сметката да се дели - няма значение първа, пета, десета или n-та среща (ако става въпрос за романтични срещи). Иначе, ако единият от двамата има повод (рожден ден или друг личен празник), разбира се, ще почерпи.

Същото важи и между приятели.

Не е нужно разбира се да се дели до стотинка, може например ако двама са на кино - единият купува билетите, а другият - храната и така.

33.   Аз съм имала две връзки, в които си плащах всякакви сметки сама. Иначе ми се е случвало мъж да плати разбира се, но тези, с които съм била за дълго - не. И така бях свикнала, че сега ако някой поиска да плати и за мен, ми е странно вече. Тук в България наистина всичко си плаща жената, че и я удрят. На мен ми се случиха и двете и то с един и същ човек.

34.   До 16:
Като цяло не си права. Има някои неща, които са истина в коментарите ти, но повечето са твърде хиперболизирани и изкривени.
Аз работя и живея във Франция и мога да ти кажа, че жените работят наравно в мъжете.
Това, което си писала за жените "домакини", които се грижат за децата и си седят вкъщи е в сила за 5% най-богати французи, които наследяват милионите на родителите си и продължават кръговрата на историята.
В днешно време животът е толкова скъп, че просто няма как финансово това да се случи.
Средната заплата в парижкия регион е 2547 евро (нет) на месец - току-що проверих.
Наемът на един апартамент около 50 квадрата в Париж в среден квартал, празен и съвсем не луксозен е около 1400-1600 евро. Всичко останало е в пъти по-скъпо от България. Хайде кажи ми сега, как средният французин със средната си заплата може да осигури на средната французойка и децата си стандарт толкова висок, че майката да не работи... Просто няма как.
Освен това тук майчинството е около 5 месеца - излизаш 2 месеца преди да родиш и на третия месец след раждането си обратно на работа, защото иначе ти плащат само 500 евро на месец и то в продължение на няколко месеца. 90% от жените, които познавам, се връщат на работа на третия месец, пред алтернативата да си стоят вкъщи още 3 месеца за по 500 евро на месец. Защо ли? Мисля, че не е трудно да си отговориш.

35.   Зa момичетaтa/ жени , вижте този сaйт - fdating.com
След точно 2-3 рaзговорa с който и дa е зaпaдняк ще ви се изясни рaзликaтa бг мъж- зaпaдняк;)))
Въобще не се опитвaйте дa убеждaвaте " мaчовците " тук дa бъдaт мъже , ми не щaт! Но , слaвa Богу , мъже по светa с лопaтa дa ринеш , пък нaшите ***** некa си се бият в гърдите и дa вият срещу лунaтa , проблемa си е техен , не нaш!

36.   От No 27
Не, Германия не е цяла Западна Европа, но ти я беше включила в примера си, който между другото обхваща почти целия свят и понеже аз имам опит само от Германия, реших да го споделя. Дали твоите наблюдения за всяка страна са толкова проверени, колкото моите или си чула оттук-оттам това и плашиш хората, не мога да знам. Искам само да кажа, че Германия е страната с най-много и най-смахнатите закони. Наскоро приеха и закон, забраняващ на децата да правят пясъчни кули на плажа, щото някакви олигофренчета заровили едно дете в пясъка и то умряло и после премъдрите законотворци са решили, че подобен закон може да е решение на проблема. Няма друга държава с такова ниво на свръхрегулация на всички аспекти от живота, така че обосновано мога да предположа, че законите за развода тук са едни от най-тежките. Издръжка за партньора след края на брака няма. Има само делене на имуществото. Всъщност познавам и още една бивша двойка, където жената трябваше да плати на мъжа, но както и да е. Другото важно нещо е, че при международните бракове, решаващи са законите на страната, в която е сключен брака. Така, че аз въпреки, че живея в Германия, нямам никакво намерение да сключа брак тук, а в родината (да я пази Бог). Тогава всичко при евентуален развод ще е от компетенцията на българския съд и по нашите закони. Не мога да претендирам, че знам, дали брачен договор може да се обяви за невалиден толкова лесно. В крайна смекта, договорът се сключва за да се уредят взаимоотношенията още в началото, а не за да се съдят пак след това. Невалидният договор се разпознава още в началото, ако съдържа клаузи по отношение на личния живот, в които не може да се упражни принудата на закона - като половинката да не изневерява или да водят редовен полов живот. И двете страни си имат адвокати, и договорът се заверява от нотариус и се вписва в специален регистър. Щом веднъж си се съгласил на условията и договорът е обявен за валиден, как ще го анулират после? Мъжът не бил създал условия тя да работи? ! Ами, тя пък не е създала условия той да си стои вкъщи и да не трябва да работи.

37.   Номер 34, не беше ли Франция страната, в която те пенсионират направо след третото дете?
Там вярно, в последните 10-15 г. са се направили детски градини по фабриките, но преди това?
И не говоря за Париж и дори не говоря за Франция, която въпреки, че е затънала яко в лайната продължава да субсидира детеродството на калпак, в Холандия, Германия, Швейцария, Австрия, нагоре също положението е точно такова, каквото го описвам и случаите са ми реални, някои закони са се променили, може би, но в последните 5-10 г.
В Холандия само 30% от жените работят на пълен работен ден, а в Германия говорят за въвеждане на „женски квоти“ в управителните съвети на големите фирми, защото имаха една жена в Дойче банк, но влезна в затвора покрай банковите кризи и сега нямат нито една жена в управителния съвет на DAX-фирма!
В Париж, в големите градове по принцип и на Запад жените поработват, но дали е на пълен работен ден?
Ти за провинцията мислиш ли?
Във Великобритания мислиш ли пък как стоят нещата?
Аз се пробвам малко по-общо да говоря, защото с това Западна Европа, западни жени или мъже ми се наду главата по принцип, не само в интернет, но и в РЖ.
Майчинството иначе е такова на Запад, за да се откажат жените да работят и да се подкрепи традиционния модел на семейството, което е в подкрепа на моята теория. Излез малко от Париж, сигурна съм, че и във Франция е така, но пък и там държавата много налива в детски градини, детски, а след трето дете те пенсионират - за това им се смеят доста често по другите държави, а после показват някое парижко гето с чернички дечица и колко дългове са натрупали тази година :)
Работели жените... ами работят повече от преди, но от 10-тина годинки. Българките работят от 50 години наравно с мъжете и са окопирали и високите етажи на властта вече не само по институции, но и във фирмите. В моя роден град най-крупният работодател е работодателКА и дори жените на горните 20% не бездействат, защото не е обществено прието.
На Запад, ако имаш пари просто не е прието жената да работи и се почва от средната класа, за по-надолу писах, че са принудени да работят, но и там разводите са тежки като цяло - винаги с адвокати, със съдилища...
Братовчед ми се разведе за 2 седмици буквално в България, но това не го спаси - общественият натиск пак го върна при жена му и детето и дори скоро си купиха заедно апартамент и мислят за второ дете, а тя си запази името му - може у нас Законодателят да не те защитава като жена, но пък дори семейството на мъжа те защитава като майка, а и си трябват два дохода в крайна сметка за да постигнеш така желаното жилище и на старини горе-долу да живееш достойно.
В България ако тръгнеш да делиш пенсиите, хората ще ти се изсмеят и първи жените ще гракнат, защото в повечето случаи именно те са осигурените заради майчинство, а и са по-скоро служителки някъде, докато мъжете по-скоро се занимават със свободни професии, разни бизнеси, майстори са, гурбедчии и така нататък и не се осигуряват - така че това е модел, който е смешен направо за у нас, но виж - силата на свекървата е по-голяма от Законодателната и семейството е институция, която е много силна и всеобятна и от тази гледна точка и българските мъже са не по-малко вързани с брак или без брак

38.   “Всъщност познавам и още една бивша двойка, където жената трябваше да плати на мъжа, но както и да е.

Възможно е, ако е имала по-голям доход или той е загубил работата си по време на брака и тем подобни, но самият факт, че ти е направило впечатление е признак, че не е правило, а изключение.

Другото важно нещо е, че при международните бракове, решаващи са законите на страната, в която е сключен брака. Така, че аз въпреки, че живея в Германия, нямам никакво намерение да сключа брак тук, а в родината (да я пази Бог). Тогава всичко при евентуален развод ще е от компетенцията на българския съд и по нашите закони. “

Ами тук не съм много сигурна. В ЕС сме и провери два пъти нещата, защото колкото на мен ми е известно, разводът е по местожителство, ако двамата не се споразумеят за страната. Няма за брака български закони - бракът си е брак. Аз съм се омъжила в Лас Вегас и ти гарантирам, че бракът си е брак и се разтурва по местожителство не по място на сключване. В ЕС има сравнително ново решение, че може да се споразумеят двамата да е в една от страните, от които идват, но и ДВАМАТА трябва да се навият. Може иначе да се жениш и на Малдивите, но няма да се развеждаш по малдивски закони, разбира се, а ако не се споразумеете, ще е по местожителство.
Ето ти пример - аз съм сключила брак в САЩ, местожителството ни е в България, мъжът ми е от Швеция - ние можем по ЕС право да се разведем или в Швеция, или в България, но ако не се споразумеем, ще е България, защото там ни е основното местожителство и е невъзможно да тръгнат по американско право да ни развеждат, освен ако не излезна гадна и не забегна в САЩ и не се регистрирам по местожителство там, но пак не мястото на сключване на брака ще е определящ, а къде живея.
Да кажем в твоя случай - ти си българка, жениш се за българин в България, но постоянният ви адрес е в Германия - ще се развеждате в Германия, освен ако И ДВАМАТА не решите да се развеждате в България. Аз ако съм мъж ще се навия, но за жената не вярвам да е по-добре и ако не се разберете следват години влачене по немски съдилища дори бракът да е по взаимно съгласие.
Ако да кажем сте романтици и сте се оженили в Париж - това не значи, че ще се развеждате в Париж, освен ако не отидете да живеете и работите там! - пак си остават Германия и България единствените ви алтернативи!
Сестра ми е сключила брака си в Англия и ако реши да се развежда ще е само в България, защото и двамата живеят тук и са българи!
Иначе по твоята логика като се ожени човек в Кения, ще го развеждат по кенийско право?
В България иначе нещата са прости - зачеркваш, че искаш разделено имущество и дори брачен договор не ти трябва. Друг е въпросът, че ако местожителството ви е Германия тамошният съд може да реши да защити по-слабият партньор и да не зачете това споразумение - всеки случай се гледа от съда отделно.
Наш познат е осъден в Германия за издръжка на ЖЕНА СИ и се крие в България, където се води безработен, а същност работи във фирмата на новата си изгора-българка. Детективи го търсят, нас са ни разпитвали дори - нямало издръжка за жената ли? Има и още как докато гледа децата ти, а и после, ако по някаква причина не може да работи. За децата там има издръжка до 25 г. възраст, ако учат, но това си е само за Германия и Австрия, а в нормалните държави има стипендии и родителите не се товарят.
Примерът на моя девер е от преди 2007 г. точно от Германия. Съдът го осъди да плаща до живот издръжка на жена си, защото при брак тя е минала на половин работен ден, а преди е работила на цял ден. Той се споразумя с нея като ? изплати еднократната сума от 150 хил. евро. Там промениха май закона и сега не е така, но пак се гледа всеки случаи отделно и има отделни случаи, при които държавата просто не иска да поеме издръжката на жена-домакиня, особено ако е станала такава по време на брака.
За пенсиите не знам дали пак не се делят в моента, в който кажеш, че си разведен в България (развод е развод както брак е брак) - тук се консултирайте с адвокат и не знам дали можеш с брачен договор да предотвратиш това за пенсиите - няма логика, защото държавата там ви дава облекчения като семейство, но защо да поема риск да издържа един от вас, ако другият има пенсийка?

В Северна Европа защитата е дори по-голяма от тази в Германия и жената по принцип е защитена от всякъде. В Швеция например, ако мъж отиде при проститутка е подсъдим, но проститутката не е и хората пътуват с ферибота до бившите съветски републики...
Във Финландия обаче жените действително са успели и финансово да смачкат мъжете и да се нагнездят по големите позиции или поне в Нокия беше навремето така.
Иначе ако не ми вярвате - не ви трябват статистики, просто отидете в делничен ден в някой парк на Запад или се пораздвижете по улици и магазини и ще видите кой не работи.
В Швейцария е най-добре пък... за жените.
В Холандия е прието мъжът да кара децата сутрин на училище и детска градина, за да си поотспи жената, домакинските задължения се делят и точно от там тръгна модата неделята да е чисто женски ден - мъжете да гледат по парковете децата, а жените да имат време за СПА и глезории и най-после да напазаруват :)
И пак казвам - не говоря за бедните хора и за ниската средна класа, а за средната, високата средна класа и за богатите, които общо все пак са повече от 50% от населението.
За българите е малко сложно това, защото у нас класи няма и няма различни порядки за различните класи.
В САЩ пък по принцип жените не работят. В Япония дори нямаше до скоро длъжности за жени и така нататък - има големи различия в сравнение с бившите страни от СИВ и СССР, където жените са равни най-вече по задължения с мъжа. На Запад по-скоро жените са равни по права...

39.   Номер 38, егати и енергията и свободното време, което имаш. Аз ако реша да се развеждам, пред угрозата да бъда разорен, нищо няма да ми струва да си сменя местожителството там, където ще ми е най-изгодно, пък другата страна да води дела, където си иска.

40.   Номер 39, грипозна съм в момента и се чудя какво да правя, а и пиша с 10 пръста много бързо.... иначе сложна дилема, но мисля, че не е толкова лесно, а местожителството не можеш туко така да промениш - гледа се къде си работил до скоро, къде децата ти са ходили на училище и тем подобни. Не е толкова лесно!
Човек да не се развежда, но що за тема изобщо!
Чао от мен

41.   Във Франция определено това не се случва. И изобщо не говоря само за Париж. И не, разводът не е по местожителство. Чичката се разведе в България, без дори и да отиде на дело. Там се беше женил, а живее в Белгия.

42.   Някак по балкански по-благо ми става, булка да плати сметката. Най ми е благо и парното и тока да плати. Ептем приритвам от кеф като сипе бензин, купи ракия и даде кинти за джобни.
Бай Ганьо Балкански /Европейски/

43.   Жена съм и в никакъв случай не смятам, че мъж, който не плаща сметката е загубеняк (говоря за романтични срещи, за другите случаи е ясно) и със сигурност не споделям мнението, че е длъжен да го прави, 'щото видиш ли, пада в очите на другите. В крайна сметка много по-важно е как сме си прекарали, дали ми е била приятна компанията му. Какво значение има, че е дал 3 лв. повече за моето кафе? Това не го прави повече мъж. Аз поне не робувам на такива стереотипи. Респективно, ако някой е задник, плащането на сметката няма да го издигне в очите ми ни най-малко.
Повечето от дамите го приемат за джентълменство, за мен далеч не е така. Въпрос на принципи явно.
Разбира се, някой мъж ако твърде много иска да плати, няма да се възпротивя, защото става доста неловка ситуация да спорим за това. Но пак казвам, съвсем не смятам, че мъжът е длъжен. Най-добрият вариант според мен и за двамата е да поделят сметката. Лошото в този вариант е, че мъжът ще се почувства тъпо, именно заради глупавото (според мен) разбиране, че ТРЯБВА да го прави.

44.   Много добра тема, която ме интересува в момента. Искам да попитам хората тук- наскоро започнах да излизам с един мъж, симпатичен ми изглежда, но нещо ме подразни. Аз например съм от жените, дето винаги предлагат да си платят сметката, като в доста от случаите са ми отказвали. Смятам, че е редно като ме е поканил той да плати, поне първия път. Но хора всякакви, не искам да ангажирам никой. Само че какво ми направи лошо впечатление с този мъж- първият път той плати сметката, като измрънка нещо от сорта, че е ял повече от мен. Това малко ми направи лошо впечатление, все едно ако бяхме яли по равно трябваше да делим и каза следващия път ти ще черпиш. И ок излизаме сега и накрая аз му казвам нали трябваше да те черпя, и той не не, и аз ок ще оставя за моето само, като оставих повече пари защото нямах по на дребно и реално му платих една част и от неговото, а той само додаде останалата сума. Като иска да делим защо не си плати изцяло неговата част. Много ми стана тъпо, и не съм някаква сметкаджийка, мога и сама да си плащам, но ми е тъпо това отношение, от една страна не искам, от друга се възползва и си мисли, че няма да забележа. Може да се сърдят повечето мъже ама съм отраснала със стиснат баща дето разби цялото си семейство със сметкаджийски истории на дребно и вече такива мъже са ми противни. Кажете права ли съм да се чувствам зле?

45.   От 34 до 37: Не, не е Франция страната, в която те пенсионират след като направиш 3 деца.
Имам колежки с по три деца, които работят и то много.

Това, че имаш 3 деца ти дава някои предимства, но предимствата са такива, че най-вече богатите имат полза от тях, а именно че данък общ доход ти пада доста (това, че имаш право на отстъпка за билет за влак, не мисля, че е стимул да направиш 3 деца). Затова и доста от по-заможните французи имат по 3 деца.
Ако си беден или небогат, това че теоритично ще ти падне данъкът общ доход не те грее, кой знае колко защото на ниския си доход, така или иначе плащаш нисък данък.

Да, както споменаваш животът извън Париж е различен. Но не забравяй, че извън Париж заплатите също да доста по-ниски, така че финансовият натиски да работят и двамата родители съществува за обикновения човек, независимо къде се намира във Франция.

47.   Мъжът трябва да плаща сметката, да ухажва, да подарява подаръци и да се грижи за жената. Това е голяма отговорност и затова повечето мъже избират по-лесното - изпе*ерастяват се. На нас жените ни е много трудно в днешно време да попаднем на мъж. Жените са незадоволени и цялото общество ни е болно. Като излизам и виждам, че има масово зомбиране, егоизъм и безсмислие и ми става едно празно на душата. Тъжен и жалък е пътя, по който са тръгнали човеците от мъжки пол.

48.   Номер 45 - ами значи съм станала жертва на пропаганда, ти трябва да знаеш по-добре от мен. Аз съм била във Франция като турист и честно казано не ми харесва тази страна и не чета за нея, каквото ми дадат по телевизията и ме впечатли, но това за трите деца съм сигурна, че го даваха, но както и да е... защо имат тогава французите толкова деца като цяло, не мога да разбера?
Иначе защо тези, които плащат данъци да са богати, не разбирам? Не плащат ли във Франция и средната класа данъци? Навсякъде другъде средната класа е най-доената. Аз съм живяла в доста държави и нямаше кой-знае какви предимства за хората с деца, само в Швейцария е яко, защото си договаряш данъка и в България е яко, защото данакът е 10 %, в Холандия е данъчен рай и в Люксембург. Ние не живеем в страни с високи данъци по принцип, така че не знам за Франция как стоят нещата, а в Германия имам просто роднини и гледам тяхната телевизия често и им се смея на тъпите акъли.
В България иначе реално се плащат повече о 10% данък, защото не се признават разни разходи, но пък си е благодат да работиш за себе си, не за държавата - само в Швейцария сме плащали по-малко

Номер 44 - ами защо излизаш изобщо с мъже, които те карат да се чувстваш зле?
Довери се на женската си интуиция и не се занимавай!
Не се занимавай иначе със скръндзи, защото те нямат и мотивация да изкарват пари. Мъжът на сестра ми е такъв и му е унизителна всякаква работа (малко плащали), брои всяка стотинка и не дава на сестра ми дори дамски превръзки да си вземе буквално, макар че тя издържа цялото семейство. Някой път направо им се чудя на акъла и как могат да живеят така, вместо да работят и двамата и да помислят как да изкарат повече парички на първо време.
Няма иначе от какво да ти е гадно - не си длъжна да се занимаваш с неприятни теб хора, камо ли да почваш връзка с тях

49.   От всички коментари, номер 8 го е казал най-добре. Престанете с тези сметкаджийски истории. Когато един човек е с теб заради подаръци и изобщо определен стандарт на живот, то това си личи. Чувствата или ги има, или ги няма. "Сигурност", "благонадежност", "сила" и т.н. са понятия, използвани за параван. Няма как единият да работи за 500 лв. и да иска от партньорът си да носи 5000.

50.   От номер 44 до 48, права си, че не трябва да се излиза с хора дето те карат да се чувстваш зле, но с този мъж сме в процес на опознаване, не го знам какъв е още, нямам такава интуиция дето да ми каже всичко без да съм излязла поне няколко пъти с човека за да го преценя. Казвам, че тези неща се разбират в последствие. Ама доста тъпо е това, тука всички мъже реват какви били жените, а защо не се видите вие какви сметкаджий сте? Като искате да делим по равно, плащайте си вашия дял и това е. ЗНАМ какво е скръндза до мозъка на костите си от баща ми, дето дори за ядене му се свидеше и наистина е грозно това поведение, вече имам алергия, от такива хора. Ами извода май е един, тия жени дето сами си плащат са някакви загубенячки, а тия дето чакат да им плащат са използвачки. Това много отдавна съм го разбрала. Жалко!!!

51.   Номер 50 - не съм съгласна, че е твърде рано да прецениш - твоето време е ценно. Довери се на вътрешния си глас, на интоицията си. Не говоря за конкретната ситуация, а че си се почувствала зле с него, което със сигурност ще се задълбочи в бъдеще, вярвай ми. Жените имаме седмо чувство, довери му се и не прави компромиси със себе си, докато не си се хванала на хорото и после да скъсаш с такъв човек е много по-трудно - по-добре си сама, отколкото с човек, с когото няма начин да станеш щастлива.

1-50 от 115