Обичам 3-тия си братовчед.Опасно ли е да имам дете от него?
Здравейте, на 20г. съм.
От около година сме заедно с приятеля ми. Разбираме се прекрасно, обичам го много, той също ме обича и много уважава, чувствам се прекрасно с него. Притеснява ме това, обаче че сме 3-ти братовчеди. Имаме сериозни планове за бъдеще, той иска да се оженим, иска да имаме деца, но ме притеснява, че не всичко може да мине добре чувала съм, че когато има брак между роднини децата им се раждат с проблеми. Какъв е риска, някой ако знае моля да пише.

Има и нещо друго някой ако е преминал през нещо такова моля да ми даде съвет как е казал на родителите си. Неговите родители знаят и са съгласни с връзката ни. На майка ми само и намекнах, но нищо не ми каза, най- много ме притеснява баща ми, той е малко по-консервативен и незнам как ще приеме такава новина.
Моля, дайте ми съвет, през последните седмици само с това се тормозя..Благодаря.

Коментари

1-50 от 57

1.   От къде си?

2.   Не, според закона имаш право на брак с втори братовчед и по-далечни. ?нформирай се.

3.   Позаинтересувай се от законите на Република България. Не съм сигурен, но мисля, че трети братовчеди могат да сключат брак. Трудности след това не бива да има. Говори и с вашите. Някъде бях чел, че вероятността детето да увредено заради това е минимално, но все пак го има. А и да бъда честен аз не си зная третите братовчеди.

4.   До номер 1- от Стара Загора съм

5.   Какво по-точно е трети братовчеди? Аз си знам само вторите. Май не би трябвало да е проблему но според мен се посъветвай или с личния лекар или с гинеколога си.

6.   Моя позната се омъжи за първи братовчед на баща си, нямат проблем. Детето им, да е живо и здраво, е нормално, здраво момиченце. Родителите и бяха против брака, но накрая склониха.

8.   Така еми незнам каква е опастноста,но в миналото са се женили първи братовчеди (говоря за кралете и т.н) Аз пък не познавам 1-вите си братовчеди така,че спокойно :)

9.   Вие луди ли стеее!!?? Това е кръвосмешение...

10.   Това да се женят 3 ти братовчеди е според мен според закона, обаче тези връзки в коментарите са си крвосмешение чисто.

11.   Здравейте,
Искам да Ви споделя, че имам познати, които са трети братовчеди, но това не им попречи да създадат семейство и деца. Те са възрастни вече, но децата им са на моите години - 35, така че, не мисля че съществуват някакви сериозни генетически пречки за създаване на поколение поради такова родство.

12.   Чувала съм, че най близките роднини, който могат да сключват брак са четвърти братовчеди по съребрена линия. До тази линия в родословното дърво има достатачно генетично разнообразие, за да бъде минимална вероятността за генетични болести в поколението. Това е на теория в реалния живот е различно,теорията се потвърждава или опровергава.
Каквото и да решиш, желая ти здраве и успех.

15.   Здравей! Наистина те разбирам , защото в този момент и аз съм в същата ситуация. Чувствам се добре ,когато сме заедно забравям ,че сме някакви роднини.
По роднинска линия аз съм трета братовчедка на баща му...
Много ме е много страх от момента в който ще разберат всички останали ....
Ако си минала вече през този кошмарен момент ... моля те дай и на мен съвет.

16.   Ами какво да ти кажа, приятелите ни знаят и неговите родители, че сме заедно. Мен ме е страх да кажа на нашите незнам как ще реагират, понеже както казах са малко по строги от другите родители... Така че немога да кажа, че съм преминала през товаи незнам все още какво да правя :(((

17.   Това е кошмар. Аз мисля ,че трябва да се откажа. Въпреки ,че ми се иска поне един път в живота ми да мисля за себе си.... Но не мога ... страх ме е.

18.   О в никакъв случай ако го го обичаш не трябва да се отказваш! Все пак това е твоят живот. със сигурност ще реагират много лошо родителите, но аз се надявам, че всичко ще мине и накрая ни чака само щастие и любов. Трудно ще е докато свикнат с мисълта... Не трябва да се плашиш.. Знам че не съм точно аз човекът, който трябва да ти го каже, защото все още не съм преминала през това, но трябва да се борим за щастието ни! :)))

19.   Благодаря ти. Ако искаш може да продължим да споделяме , но на имейла. Тук имам чувството ,че всеки който го прочете знае ,че става въпрос за нас. Имейла ми е : e_vgenia@abv.bg

20.   Здравей! Изобщо не се тревожи трети братовчеди не е толкова близка роднинска връзка.Ще споделя моята история-аз пък обичам мой втори братовчед и не мога без него и мен много ме беше страх, но се престраших и казах на родителите си, отначало им беше странно,но нямат нищо против, дори сега се радват за нас. Чела съм много по този въпрос и да ти кажа опасността от това да се родят деца с увреждания при непознати без роднинска връзка е 3%, а при втори братовчеди е 3,1 %, а вие сте трети така че вече гените са толкова смесени,че все едно нямате роднинска връзка. Не се страхувай, бори се за щастието си, любовта побеждава всичко. Успех!

21.   здравейте, аз също имам връзка с 3тия си братовчед, беше ме страх да кажа на нашите, но бях спокойна и поговорих с майка си. Тя не реагира строго но и не ме подкрепи, просто ме остави на мира. Незнам как ще се развият събитията, но специално за родителите им дайте време в моменти на помощ те ще започнат да олегват и леко полеко да приемат ситуацията. Просто трябва да държите на своето за да бъдете чути. Успех от мен

22.   Законно може да сключите брак, не слушай другите! Замислете се, че щом е законно, значи не е ненормално или кръвосмешение, до 3-и братовчед вече толкова се е омесила кръвта, че не знам за какво кръвосмешение говорите. Успех ти желая и поеми живота си в твойте ръце!

23.   какво те интересуват васи те като го обичаш

24.   Здравейте.. искам и аз да споделя нещо с всички вас.. преди няколко дни разбрах,че бившото ми гадже ми е бил роднина а аз го обичам.. бих искала да ми дадете някакъв съвет ...

25.   24, ако ти е „бивше„ - какво значение има?

Иначе, ако не ти е баща, брат и пътви братовчед, проблеми нямаш. Ако ти е първи - пак нямаш - навсякъде на Запад може да се женят, като забременееш ти правят изследване на плода като на над 40-годишните и риск нямаш...
Ако ти е брат или баща - имаш голям проблем

При всички иначе роднини - втори, трети и т.н. братовчед, проблем няма - нито с женитба, нито медицински

28.   Mн. е гадно тъка аз също почвам да се влюбвам в моя 3 братовчед и ми е адски странно и тъпо

29.   Аз също съм влюбена в 3тият си братовчед и той в мен. Посъветвах се в друг форум и имаше едно мнение, че когато се целуваме слюнката стояла в организма ни 20 години и други глупостии.. още не сме се целували, но ме е страх. На 14 съм ако можете да ми кажете дали е вярно това много ще съм ви благодарна. По темата трети братовчеди имат право на брак ;рр

30.   29, ти на училище ходиш ли? Самата ти знаеш, че са глупости, защо питаш? За какво ти е образованието МИСЛИ МАЛКО С ТАЗИ ГЛАВА, търси в гугъл, чети тук написаното.
ТРЕТИЯТ ТИ БРАТОВЧЕД НИКАКЪВ НЕ ТИ Е!
Вероятността ти да имаш от него да кажем ненормални или болни деца е 7% или точно толкова, колкото ПРИ ВСЕКИ ДРУГ!
Само с баща, брат има проблем, с първи братовчед също, но само с към 8% по-голяма вероятност като при нормалните двойки или към 15%. Във всички западни страни жененето м-у ПЪРВИ братовчеди е позволено, защото не могат да забранят и над 40-годишните да имат деца, а при тях вероятността за проблеми е по-голяма.

Хората отдавна не си следят трети, втори братовчеди. Не ги знаят кои са, каму ли да си правят сами проблеми за някакви целувчици. Той практически не ти е роднина. Не слушай бабите, целувай се на воля!

31.   Една позната е омъжена за третия си братовчед - първото им дете се роди с увреждане /нещо от рода на хермафродизъм/, операции, скъпи лечения - няма особен ефект. Второто им дете е съвсем нормално. Най-добре е да се консултиране със специалист по генетика, знам че се правят подобни предварителни генетични изследвания за съвместимост, особено котаго партньорите са роднини.

32.   А, спокойно! Една приятелка майка й и баща й са втори братовчеди, а момичето си е идеално. =) Доста е странно, като кажеш, че сте братовчеди, но за трети мисля, че се преглъща.

33.   31, я стига!
стига сме плашили народа! Медицината е категорична - при ВСИЧКИ ДВОЙКИ има вероятност от 7% да се роди дете с малформации. Гаранция няма, но българите много обичаме да търсим вина и виновни, както и да разбираме от всичко.
Дори при първи братовчеди няма толкова голям шанс за проблеми, а третите братовчеди не са изобщо братовчеди!
Аз пък познавам поне 5 двойки с болни дечица, които не са трети братовчеди, сега да кажа - ей, женете се само за трети братовчеди, щото познавам небратовчеди и имат болни деца!
Всеки родител трябва да е наясно с риска да му се роди болно дете. Това е положението, не сме коли, които се пройзвеждат на конвейр, хора сме

34.   Имах съученичка, която е дете на трети братовчеди. Няма никакви проблеми, нейното дете също е без проблеми.

35.   Аз сега ходя с моя племеничка, аз и баща и сме 2-ри братовчеди аз дори не ги познавам едва когато тръгнах с нея разбрах че имаме роднинска вразка, аз много я обичам, тя също ме обича, но проблема идва от там че майка ми е много против не дава да съм с нея вече няколко пъти се опитва да ни раздели наскоро те имаха разговор в фейсбук, а преди това и по телефонна много неща си наговориха.... Прятелката ми все пак реши да ме остави колкото и трудно да и е, и на мен също, говори ме си по телефонна виждаме се от време на време, и сме много щасливи заедно аз вече дори не поглеждам друга искам да съм само с неярмайка ми се ми говори за това че може да имам деца с уврежданя, и ме е страх от това не знам какво да правя вече знам просто че я обечам и искам да съм с нея. Аз съм на 20-ет Години

36.   Искренно се радвам, че има толкова хора, които ходят -или са ходели - с роднини...
аз имах връзка с първи братовчед и с двама втори. преди години де, не сега! бях малка. първо ме изнасили единият мии втори братовчед. страх ме беше да кажа на баща си, на майка си... страхувах се да не разберат (типична реакция, но го рацбрах след години). после дойде първият ми братовчед. той не ме изнасили, но имаше там едно изнудване...
както и да е- чувствах се УЖАСНО! после реших, че няма смисъл да се измъчвам...
изобщо, изживала съм ги подобни епизоди. и не се гордея с това особено. но си личи, че има и други хора като мен...

Та на въпроса ти - по закон имаш право да се ожениш за трети бпатовчед, но при добър адвокат - и за втори. там се броят колко раждания има между вас, някакви такива системи се правят...
но не го прави! не е добре за децата ви. може да се родят здрави, хубави, умни, но шансът да имат проблеми е много по-голям.

Аз не се омъжих за някой братовчед. не съм го желаела, а и баща ми щеше да ме убие направо...
омъжих се за чужденец. детето ми с него и прекрасно!

Както и да било - във вразките между роднини винаги има елемента на кръвосмешението. не е много хубаво, да ти кажа...

37.   Ами... малко или много кръвосмешение е, но може да се преглътне. А колкото до децата - няма никакви опасности.

38.   Аз ходих 7 години с дъщеря и на 1-вата ми братовчедка. Така че да не ти пука - живота е кратък. Изживей го така както го разбираш :)

39.   Здравейте!Моята история не е много по-различна от на това момиче. Аз ходя с вторият си братовчед вече близо 8 години. Неговите родители знаят(естествено не са съгласни), моите родители....не знам те са ми най-големия проблем .Преди да започнем да живеем заедно им бях казала че сме гаджета от 2 години, след това имаше бурни скандали, след това не знам какво стана, някой им бил казал че съм с друго момче ...и какво ли още не, сега се чудя как отново да им кажа, понеже много ме е страх.

Много го обичам. Предложи ми брак на Коледа и аз приех. По закон той казва, че е възможно да сключим брак, аз каквото изчетох в Интернет нищо не можах да разбера. Естествено, че ме е страх за бъдещите ни деца, но въпреки това страшно силно го искам. Това според Вас възможно ли е да се случи, да се оженим и да имаме деца?

40.   Не! :)

41.   По рано имаше сборове и да напишеш че не си знаеш третите братовчеди в България - беше срам...

А сега, по цял свет се расеяхме българите....

42.   А има ли проблем да се оженя за втората братовчедка на майка ми? :) Много ме тормози идеята, че сме роднини ама...

43.   Едно време в селата и малките градове всички са си били втори-трети-четвърти братовчеди. Даже по-лошо - имали са обща кръв и по майчина, и по бащина линия в тези малки общества.
Така че корените на всички са приблизително са такива и както виждаш - живи сме.
Рискът от малформации е много малък, а и впоследствие гените се стабилизират, ако порасналото дете се ожени за човек с далечни гени, например чужденец.

44.   Майка ми и баща ми са трети братовчеди и нищо ми няма! ;д

45.   знам как се чустваш защото и аз имам гадже 3 братовчет.
и аз се чудя ако се оженим дали ще имаме нормални деца.

46.   oxx, в същата ситуация съм :( с втория ми братовчед се обичаме до лудост, но за жалост родителите ни са категорични че не трябва да сме заедно и опитват да ни разделят по всякакъв начин :(((

47.   Втори братовчеди е напълно законно да се оженят, но според мен рискът от малформации при поколението им е малко по-висок, отколкото при двойки без роднинска връзка. За по-далечни роднини едва ли има разлика във възможните малформации от двойка без роднинска връзка. Може би е хубаво да се направи един математически анализ и да се изчисли процентно риска, за да се направят преценка и съответни изводи.

48.   Липса на определен тип родствена връзка между младоженците

1. Кръвно родство по права линия от всички степени.

Родство по права линия означава произход на едно лице от друго лице. (Баща/дядо не може да се ожени за дъщеря/внучка и т. н. )

2. Кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително.

Родство по съребрена линия означава две лица да имат общ родоначалник. Родоството по съребрена линия възниква между братя и сестри и техните наследници. Степените на родство се определят според броя на връзките до родоначалника. Така например брат и сестра имат родство от втора степен (брат –> родител <– сестра) чичо и племенница имат родство по съребрена линия от трета степен ( чичо –> родител <– брат на чичото <– племенница)

В това отношение гражданския закон забранява браковете между роднини по съребрена линия до четвърта степен включително.

И двете забрани нямат особено практическо приложение, тъй като съвременния морал налага значително по-широки граници, в които подобни отношения биха били неприемливи (Така например втори братовчеди биха могли да сключат и граждански и църковен брак, тъй като са роднини от шеста степен по съребрена линия, но едва ли такъв брак би бил обществено приемлив. ) Все пак забраните осигуряват защита срещу бракове по сметка за преразпределяне на неоткрити наследства.

3. По двоеродие (сватовство) до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат.

Сватовство настъпва между роднините на единия съпруг и роднините на другия съпруг. Бащите на двама съпрузи например става роднини по сватовство от втора степен. Така е, защото всеки от бащите е роднина по права линия от първа степен с детето си и събирайки двете степени получаваме втора степен. Дядо на единия съпруг и баба на другия съпруг са роднини по сватовство от четвърта степен (две степени от дядото до внука му съпруг и аналогично две степени от бабата до внучката й съпруга). За тях няма пречка да сключат брак – забраната за роднини от четвърта степен по сватовство се отнася само за братя и сестри.

4. По св. Кръщение – първа степен и от втора степен следните: кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници.

Първа степен по св. Кръщение означава, че кръстник не може да се ожени за своя кръщелник. Хипотетично би било възможно кръстник да сключи брак със сина на своя кръщелник – забраната за брак при втора степен родство по кръщение е установена единствено за кръстниците и родителите на кръщелниците. Тази хипотеза, обаче е малко вероятна.

В гражданския ни закон има още една забрана, която не е налице в църковния канон. Тя се отнася до лица, между които осиновяването е създало отношение на роднини по права линия (осиновител и осиновен) или пък отношение на братя и сестри.

Православната църква не позволява брак в следните случаи: Кръвно родство по права линия от всички степени, кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително, по двоеродие (сватовство) до трета степен, и от четвърта само в случаите двама братя да вземат две сестри или брат и сестра да вземат брат и сестра. Не е разрешено и кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници (по своето кръщение първа и втора степен).

49.   Аз съм лекар и ще се опитам да обясня нещата простичко. Няма проблем да имате деца, точно обратното генетиката казва че такова поколение усвоява в по-голяма част полезните качества на своите родители и същевременно ги проявява в живота си. Така че ще се радвате на едни умни и здрави деца. Ако все пак влезете в трипроцентовата група медицината е достатъчно развита да предотврати раждането на увредено дете, а около 40 дни след аборта вие ще имате възможността да си направите друго дете.

50.   Първо започнах да пиша колко е неморално и ненормално това нещо и че се води кръвосмешение, но после се замислих за моите трети братовчеди, че са ми толкова далечни по родова линия, че направо не е истина. Всъщност не ми се струва толкова нередно. Айде първи е недопустимо, втори също, но трети ми се струва в рамките на нормалното, ако двамата души се искат. Трети мисля че са ми на баба ми по бащина линия, нейната сестра, която има две деца и техните деца са моите трети братовчеди, това си е доста далечно според мен и като цяло не виня подобен род връзка, но за първи и втори братовчеди определено съм склонен да съм против.

51.   И аз имам връзка с 2 братовчед на майка ми.. тежи ми като каже, че внуците и ще са и 3 братовчеди. Натякват ни че сме много близки и същевременно ни одумват.. някой с опит да даде съвет

53.   вие луди ли сте? до пети братовчеди църквата забранява женитбата! в Краен случай може да се женят четвърти братовчеди а съвсем в краен случай - и трети, ама това е трудон работа - трябав писмо до епископа на митрополията, добре аргументирано, да е някаква луда любов и пак могат да им откажат.
Също така се забранява сексуални отношения между кума и кума, както и по сватовство - девер и балдъза, двама братя да се женят за две сестри.
Забранено е също да се жениш за осиновен (а) син или дъщеря, както и за доведен (а) такава - осиновеният син е в очите на господа като твой собствен, а доведеният брат и полубрата пак са инцест (кръвосмешение), но от друга степен.
При благородниците е друго - там задължително трябав да се женят лейди за лорд, затова постоянно се женят втори и трети братовчеди - затова половината се болин от геронтофилия. Ей го Калигула, Нерон, пък и половината крале. В днешно време Чарлз на човек не мяза пък и с интелекта на маймуна.

54.   аз моит братовчеди започвам да губя връзак при третото колян с тях, но инак знам имената на всичките си предтечи шест поколения на назад - кой кога роден и от кого.

55.   Според мен всички трябва да сме братовчеди или братя и сестри, по-скоро всички ние, християните, които вярваме че сме от Адам и Ева.. е, ами те са само двама, а после човешкият род се разраства от тяхните деца. Тоест всички имат някаква връзка, стегнете се, хора, прочетете хубаво закона и това е. А на авторката-пожелавам ти много късмет, защото минавам през същото и съм доста объркана. Надявам се всичко да се развие добре, да си имате дечица и да си живеете щестливо, защото веднъж се живее! :)

56.   Здравейте,бих искала съвет обичам третия си братовчет но се притеснявам че е по голям от мене малко и дали няма да има някакъв проблем с децата ни след време кажете ако някой скоро е имал такъв случай

1-50 от 57