Малко известни български автори и творби, които са ви харесали!
Ако попитаме всеки българин, поне малко запознат с българската литература, "кои са най-добрите романи/разкази/стихосбирки", то несъмнено ще бъдат споменати заглавия като "Тютюн", "Крадецът на Праскови", "Железния Светилник", "Под игото" и няколко други.
Имената Иван Вазов, Димитър Талев, Димчо Дебелянов, Пейо Яворов, Атанас Далчев, Елин Пелин, Христо Смирненски и много други биват изкарвани на показ.
Но какво става с творбите след петдесетте години на миналия век?
Да, запознат съм със ситуацията, причинена от наложената от комунистическата идеология цензора, но несъмнено трябва да е имало и добри творби, макар и неизвестни. А какво е положението на родната литература след 1989-а година? Помня, че от един момент, просо бяхме залети от стотици книги, описващи, възхваляващи и отричащи българската организирана престъпност, но повечето от тях изглеждаха като не особено добър опит да се напише "Кръстникът", но в българския вариант.
Та нека тук споделим, ако случайно ни попадне наистина добра книга, без значение нейната тематика. Дадена стихосбирка, дори и да ни е харесало само едно стихотворение. Споделете всичко, което ви хареса, и е малко известно, било то детски приказки. Търси се всичко, от пиеси, през романи, та дори и хайку, стига да е от български автори.
Благодаря предварително на всички, включели се в темата.

Коментари

1.   Отиди в някоя средно голяма или голяма книжарница и ще те посъветват. И в Читанката има много добри препоръки и книги, но най-новите и по-съвременните (с литературна стойност) са в книжарниците, на „Славейков“ и така нататък
Като цяло обаче в момента е слаба европейската литература като цяло. От години чета само американски писатели в оригинал. Просто липсва въображение в стара Европа, липсва съвременен изказ.
Но класиците - френски, немски, руски, ТЯБВА да прочетеш. Програмата в училище е глупава, не се изучава най-важното и се отвращават хората от четенето, защото се научават само да заучават говови теми, не да четат и мислят хората. Мисленето като цяло в нашата образователна система не е на почит - важно е зубренето.
Наскоро почина Тери Пратчет. Сега съм си свалила всички негови книги и смятам да почета. Ей така, от обща култура, макар, че не чета иначе фентъзи. „1984“ и „Параграф 22“ например трябва човек да ги е чел, но и Достоевски, Хайне, Кафка, Пушкин, ТРЯБВА да е чел човек.

2.   От края на осемдесетте, ъндърграунд бг поезия - пробвай Димитър Воев или Васил Гюров... Радвам се, че още има хора, които се интересуват.

3.   На мен ми хареса "Сестри Палавееви" на Алек Попов.
Иначе от периода преди 89та година - според мен който си е имал талант и тогава е правил хубави книги, въпреки идеологическата натовареност на времената, все пак социализмът е продължил 45 години и в културно отношение в много по-продуктивен отколкото 26 години липса на всякаква цензора... Виж нещо на Богомил Райнов от онова време, на Павел Вежинов. Аз лично много ги харесвам и двамата.

4.   Страхотна тема, радвам се че попаднах на нея! Ще следя с интерес :)

5.   Напоследък много нашумя - и то заслужено, "Калуня-каля" на Георги Божинов. Романът за първи път излиза през 1988 г., минава напълно незабелязано тогава, но сега го преоткриваме. Темата е историческа, действието се развива по време на Априлското въстание, но на практика романът е философски. Препоръчвам го!

6.   Галин Никифоров е уникален простo. Но е фантастика по скоро.

7.   В ученическите си години бях впечатлена от романът "Снаха " от Георги Караславов. Наскоро си го изтеглих да го прочета отново , че все пак са минали 11 години и бегло си го спомням вече . Но все не ми остава време за сега. Но си заслужава да се прочете , ако не си

8.   Като дете четях много, ама наистина много, на ден съм прочитал по две книги. Обаче порастнах, дойде ерата на интернет и вече почти нищо не чета..тъжно...
Затова ще споделя какво ми е харесало тогава - като дете, щом съм го запомнил значи е оставило някаква следа в мен.

Любен Дилов - Звездните приключения на Нуми и Ники
Борис Априлов - Приключенията на Лиско
Валери Петров - Меко казано
Тези книжки още си ги пазя и живот и здраве, ще ги предам на детето си.

Имаше още една книга, свързана с химията - разказваше се за някакъв футуристичен град в който има химически завод. Главният герой обикаляше производствата и се учеше на разни химически формули етилен - пропилен и т.н., бях на 11 когато ми я подариха и много ми хареса, за съжаление при едно от преместванията ми се загуми. Някой ако си спомня коя е книгата моля да напише. Помня, че беше богато илюстрирана и голям формат - може би А4.

9.   Аз препоръчвам сборникът с разкази на димитър Шумналиев - "Шивачката на очи". Страхотни съвременни разкази, реалистични и с неочакван край. Също така преди време попаднах на едно невероятно българско фентъзи, авторката се казва Хедер Меспи (псевдоним), а книгата е "Демон, юда и магьосник". Аз я четох в читанката, другата я имам закупена.

10.   Благодаря на всички за споделеното мнение. Ще се постарая да намеря споменатите от вас заглавия. За не голяма жалост, не се намирам в родината си от пет години и набавянето на подобна литература е доста трудно.
Номер 1 - За жалост, повечето хора в моята възрастова граници (20-25 години) са на мнение, че Кафка е вид йофка. Нямаме и световно известен писател. Хората говорят за Вазов, но повечето от тях са прочели Под Игото и съм съгласен с проблемната програма. Учителите се опитват да подготвят учениците за матурите и всичко останало остава на заден план. А изпитната програма за университетите е направо ужасна. Само се постарай да вложиш своя мисъл в дадено есе, която не се вписва в общоприетите норми (написани от някой професор от всезнаещите СУ и БАН) и двойката ти е гарантирана. Колко жалко бе, че не наизустих предварително поднесените материали, а разчитах на собствените си мисли и умения, които за съжаление са деградирали доста от тогава насам.

11.   Иван Кондарев -четох преди години , препоръчвам Ви.
Автора е Емилиян Станев.

12.   Елин Рахнев - Канела и Дамян Дамянов - Молитва към жена ми.

13.   Рай-Радослав Гизгинджиев.

14.   Невероятно! Все повече и повече хора отговарят. Благодаря ви. Просто не мога да насмогна с всички тези книги.

15.   Аз много обичам да препрочитам книгите на Елена Огнянова"Ние, шопето"Жената на баща ми" и още няколко други са. Тя е фолклорист, обикаляла е из шопския край и описва мното увлекателни истории, наситени с мъдрост и човешка топлина. Аз лично съм ги чела на един дъх. То на вкус и цвят няма приятели както гласи поговорката, но пробвай... надявам се да ти хареса...

16.   До №1 - дали ще обичаш да четеш зависи от семейството ти и донякъде от самия теб, не от училището.

До автора: книгите на Юлка - страхотни тийнейджърски неща - " Тина и половина", " Графиня Батори", " Макс", приказките на Златко Енев - " Гората на призраците"

17.   Кале,Ревю, Нова Генерация.
НЕВЕРОЯТНИ ГРУПИ(ощр повече за времето си) С ИЗУМИТЕЛНИ ТЕКСТОВЕ!
Л. 30г.