Нормално ли е това тяхно поведение? Аз ли греша някъде?
Здравейте, моля възможно най-бързо да беде побликувана тази история. Имам наистина нужда от помощ. Както знаете учебната година започна и онзи ден ми върнаха входното по биология. От както казах на нашите за оценката си до днес ми крещят всеки ден как може да имам толкова слаба оценка. Аз лично не смятам, че 5 на входно (+, че аз съм 9 клас и в8 учих само анг. ) тоест аз получава "много добър 5" на нещо учено преди две години. От сряда досега (петък) седя в къщи и плача сама сутринта... , защото родителите ми са се съюзили против мен, а не мога да кажа на приятелите ми. Казах на баба, но знам, че ако тя говори с тях ще стане по-лошо. Всяка сутрин все едно и също аз седя мълча те двамата се надвикват да ми обясняват как не струвам и ще си проваля живота с толкова слаби оценки. Помогнетеми наистина не мога повече. Нз какво да правя... но според мен не е нормално да ми викат за 5 и да се чудят, защо ме е страх да им казвам колко имам и защо крия понякога оценки от тях. Не е нормално според мен докато плача аз да мисля все как искам да отида на сигурно при баба ми... за разлика от всички нормални деца които се молят за мама и плачат за нея... нормално ли е всичко това... нормално ли е да реагират така... Аз ли греша ако знаете къде кажете ми.

Коментари

1.   здравей,
родителите ти НЕ са нормални. Естествено, че оценката е страхотна и ти много добре го знаеш! Не се тревожи и не взимай присърце толкова техните думи. От описаното не мога да преценя на какво се дължи това тяхно грешно поведение, но едно е сигурно - то много ти вреди, особено ако им се връзваш.
решението е едно - не им обръщай внимание или потърси помощ (социални служби или баба ти).
Поздрави!

2.   Е какво да ти кажем? Хлопа им дъската на вашите. Това е.

3.   мисля, че 5 си е супер оценка. все пак над 5 е 6. не е като 3 или 4. не знам родителите ти що са такива бележкари. да не говорим, че оценяването в нашите училища и университети доста често е под голям въпрос... но това е друга тема. важно е какво знаеш и да не си тъпа или проста. а реакцията на родителите ти е мега малоумна. не трябва да се притесняваш за оценката си.
бих казала, че някои родители се нуждаят от превъзпитание.

4.   Тази история не е за отдел любов и изневяра... и първо се научи да пишеш. Относно "проблема" ти, може би родителите ти имат високи очаквания към теб. И как така са се "съюзили" срещу теб? Те просто ти мислят доброто и искат да имаш отличен успех. А и това, че си учила материала преди 2 години не е оправдание... Ако си имала желание за отлични оценки можеше да си припомня материала отвреме навреме също така сте правили и преговор предполагам, но явно ти просто толкова си можеш. Не хейтвам, но родителите ти са в пълното си право да ти се карат точно, защото си имала толкова много време, за да си припомниш нещата. ;)

5.   Разбира се, че не е нормално. За съжаление същестуват хора-перфекционисти... и твоите родители са едни от тях. Предполагам имат представа за твоето бъдеще като лекар или някоя професия свързана с биологията. За съжаление дори и да им кажеш, колко глупаво звучат родителите ти в момента, те изобщо няма да те чуят, именно заради техния перфекционизъм, който едва ли не ги заслепява. Нямам никакъв друг добър съвет освен този... научи се да ги игнорираш в тези моменти, остави ги да си викат. Плюс това, доколкото разбрах учиш в езикова гимназия. Ти си влязла там за да учиш ЕЗИК, а не биология. Освен това почти никоя г-жа не взема входното на сериозно, особено след като си 9-ти клас... тя го е дала, за да разбере горе-долу кой на кое ниво е по биология. За г-жата е по-важен материала, който ще вземете през тази учебна година. И имам един въпрос... само за входното по биология ли ти крещят или и за другите предмети?

6.   Спри да ревеш, спри да им обръщаш внимание! Порасни, учи и един ден ще се изнесеш.

7.   Те са в грешка, родителите така и не проумяха, че е по-важно детето им да е добре психически и да не му се карат и натоварват, оценките са по-малко важни от здравето. Не си виновна за нищо, 5 е супер оценка за входно.

8.   Нищо лично, но какви са тези побъркани родители? Те какви оценки искат да имаш - 9, 10, 11, 12, 13..? Запознай ги с факта, че оценките са до 6, а ти имаш 5 за бога и то на входно ниво.. дооооста амбициозни са явно ама това не е оценка на матурата или нещо такова, че да е толкова важна. Какво си мислят, че ще постигнат с караници? Най-много да ти сринат самочувствието и да ти внушат, че наистина няма да успееш, докато ти всъщност имаш потенциала. Не знам какво повече да ти кажа.. опитай се по някакъв начин да ги убедиш, че оценките ти са хубави, че до 12 клас има много време и ще се стараеш до колкото можеш, а те могат само да те подкрепят за твоите решения. Може и да ги накараш в 7 вечерта да си пуснат новините, вместо да викат и да чуят за нещастията по света и у нас и да се замислят правилно ли е държанието им относно една 5ица, защото най-важно е здравето, а щом човек е здрав и има желанието да постигне нещо и има уменията-няма невъзможни неща.

9.   Не им обръщаи внимание, те да не са били отличници, живота си е твой и оценките също, да идат те да изкарат по-хубави...

10.   Естествено не грешиш. Те явно са откачалки. Повярвай жевотът не е някакви оценки в училище. Той изисква много и различни качества.

11.   Зa съжaление родителите ти не сa нaред. 5 не е слaбa оценкa. Имa много по-вaжни нещa в животa от оценките, товa не ознaчaвa че човек трябвa дa е нехaен и дa не си учи уроците, но е добре дa знaе, че много от необходимите нещa в животa не се учaт в училище. Не им обръщaй внимaние. Гледaй дa изкaрвaш добри оценки зa себе си, не зa тях.