Споделена история от Здраве

След брекети
Здравейте, нося брекети от повече от две години. Зъбите ми са почти подредени и до шест месеца се очаква да ги махна.
Въпросът ми е следният: Какви ретенционни апарати бихте ми препоръчали, а най-много бих се радвала на коментари от хора минали или вървящи по този път?
Имам и още един въпрос, имам четири мъдреца, единият растеше на криво срещу другите зъби и се наложи оперативно вадене. Другите обаче растат нормално. Казват, че не са нужни и могат да се извадят, но проблемът е в това, че зъбите ми са много лекувани, което не е нормално за 17 годишно момиче. Така да се каже всеки зъб ми е ценен, още повече, че т. н. шести зъби са ми били пулпити. Излекувани са много добре, но все пак са лекувани.
Ще бъда много благодарна на всеки, който се отзове и даде своя съвет, без да ме критикува за решението ми.

Коментари

1.   Минала съм по пътя с брекетите и ще те посъветвам да поискаш да ти сложат статична дъгичка. Излиза по-скъпо обаче, но ако можеш да си позволиш - предпочети това. Попитай зъболекаря за повече информация, той/тя ще те насочи най-добре. На мен ми залепиха дъгичка на долния ред, но на горния предпочетох ретенция, която се слага и сваля. Аз подходих безотговорно и не я носих редовно, като зъбите ми съвсем леко се поразместиха. Почти незабележимо е, но ме е яд, защото знаеш какъв зор е да избуташ с брекетите и накрая искаш да запазиш резултата максимално. Та ако можеш да вложиш (предполагам родителите ти) още някой лев, не се колебай - поискай да ти лепнат дъгичка и да не го мислиш повече.
Това е от мен, дано други се включат също. Успех, малко остава, скоро ще имаш супер усмивка :D

2.   аз да те питам колко пари ти излезнаха брекетите и откъде си ?

зъби вадиха ли ти

3.   Минала съм по този път и нося пластмасови прозрачни ритейнъри нощем. Те се изливат по зъбите и така да се каже са тяхно копие. Много са удобни и нямам проблеми с тях. Колкото до другия ти проблем - според мен е удачно да ги вадиш едва ако почнат да те болят непоносимо или притискат другите зъби (пак е болезнено и опасно дори). Ако не ти създават проблеми, не виждам смисъл. :) Аз лично си стоя с моите мъдреци, горните са налице и не ми създават неприятности, долните се сещат да ме наболяват през няколко месеца, но пак си ги държа :D

4.   До номер 2, надявам се, че модераторите ще публикуват коментара, защото ще спомена града, но само така мога да ти бъда полезна. Сложиха ми ги в Сливен една дъга е 700 лева, после се доплаща около 150 на зъбна редица за смяна на фуги и после ще ми вземат 180 за единичен ретайнер или за двоен, фиксиран за нощ 320, който избера. Зъболекарката ми неслагала постоянни тъй като често се избивали от долните зъби като ударят отвътре на горните, така че там цена не знам. Общо всичко за една дъга излиза около 1000 лева, а за две до 2000 лева. За сравнение мога да ти кажа, че в града са две и другата ми искаше 1500 лева само за брекетите без другите плащания, с които може би щяха да достигнат 2000 за дъга.
Все пак смятам, че цената е приемлива ако се прави сравнение с големите градове където цените достигат от 3000 до 6000 лева.
От автора: Дано съм ти помогнала, на другите коментари благодаря и ще очаквам още коментари за съвети и от други минали по този път. :)