Споделена история от Здраве

С капки за нос от 3 години
Здравейте! Вече около 3 години носа ми се запушва по 2, че понякога и 3 пъти на ДЕН! В началото дори не помня кога почна вече, но предполагам си мислих че е просто настинка, но в последствие разбрах, че няма оправия.. Ползвал съм всякакви капки за нос от 2 до 40 лева без ефект. Ходил съм на УНГ, когото ме препрати към изследвания за алергии, но са прекалено скъпи за да си ги позволя а и не мисля, че е това след като съм бил и в планината и в Дания в страшно чист град, и в Германия като носът ми остава без промяна. Някакви съвети? Като да не повярваш все още имам обоняние и от край време съм се отказал и си копувам най-евтиният вариант ксилометазолин..

Коментари

1.   „Като да не повярваш все още имам обоняние и от край време съм се отказал и си копувам най-евтиният вариант ксилометазолин. “

Ами честито - ти си развил зависимост към активното вещество на капките - тук цената няма значение - Xylometazoline. Скъпита капки просто имат друга марка, впръскване, аромати, но е едно и също
Има много информация за тази зависимост в интернет, но и на самата листовка на медикамента.
Общо взето зависимостта е дори сходна с наркотичната и затова изрично се казва, че 2 седмици се ползват такива капки най-много. Отгоре на това се видоизменя и атрофира самата ностна лигавица.

„За съжаление кръвоносните съдове стават резистентни към лекарството след продължително приложение. Броят рецептори намалява и след спиране на лекарството може да настъпи хронично запушване. Освен това предозирането може да предизвика дегенеративни промени в носната лигавица, които представляват друг здравословен проблем. “

Зависимост се развива, защото лекарството действа като адреналин и се свързва със същите рецептори в мозъка. Зависимостта е силна колкото зависимостта от цигарите и другите наркотици!

Решението знаеш сам какво е - спираш от раз капките. Можеш да си купиш от DM дрогерия, Лили дрогерия или дори от аптеката капки с морска вода - има и помпички за промивка, защото ще ти е много трудно отначало изобщо да се откажеш от всякакви капки чисто психологически, но да - 3 седмици някъде ще имаш нещо като ремисия.

Вземи си отпуска от поне 2 седмици и отиди в някое село без аптека, за да не се изкушиш, защото ще ти е действително като вид ремисия, ще имаш огромен проблем с отказването от Ксилометазолина!
Имаш хронична хрема заради него, не заради алергия и глупости. Отиди обаче на МЛАД лекар, който е чел нови неща, не при някой дърт „знаменит“ лекар, който от 70-те години не е отварял учебник. Млад лекар УНГ веднага ще ти каже, че си зависим, ще ти каже какви са промените на лигавицата, но не може да ти спести волята да спреш сам с лекарството.
Темата е за „Наркотици и алкохол“ и съвсем сериозно го казвам това. През лигавицата на носа не случайно се приема кокайн - това е много бърз начин. Ти като си сложиш отново капките изпитваш почти мигновенно облекчение, защото реагираш като при адреналин - зависим си прост.

П.П. Много ще ти е трудно! Моят зет е също зависим от капките за нос и от години се бори с проблема, но на ден една опаковка си отива и има цяла аптека у дома. Подобри се като отиде да работи в чужбина и там беше скъпо в аптеката да купува тези капки спряха да му ги дават аптекарките в целия малък град и се пооправи, но като се прибере се зарежда задължително и пак същата работа. От теб зависи дали ще се освободиш или ще си зависим цял живот.

2.   Благодаря Ви!

3.   И аз ползвах повече от месец капки за нос, просто не можех и пет минути да издържа със запушен нос. Ядосвах се, защото знаех, че не е полезно. След месец и нещо реших, че е време да спра да ги ползвам. Когато отново ми се запуши носа пих чай, загрявах кърпи и си слагах на челото, правих си масаж на синусите, всичко това в рамките на 2 часа. Бях се побъркала, реших че няма да издържа и пак ще си сложа. Реших обаче да отида да изчистя банята и тогава да си сложа. Докато чистих ваната ( главата ми съответно беше постоянно надолу ) усетих как ми се отпуши носа от само себе си и от тогава не ми се е налагало пак да ползвам, а дори когато ми се наложи, надявам се, че няма да му изтърва края отново. Не знам дали помогна това, че главата ми гледаше половин час надолу и че докато чистих се загрях, но факт е, че банята ме спаси от запушения ми нос. :D

4.   Здравей, аз бях по същия начин, но се излекувах с хапчета РИНИТАЛ. Не са скъпи и ти обещавам, че ще ти помогнат. Пиеш по 1 хапче на час (максимум 12) няколко дни докато не усетиш, че си по добре. После започваш по едно сутрин, обед и вечер докато се излекуваш. Ще ти помогнат!

5.   Аз съм така от 5 години. Имам алергия към прах, която се влияе добре от лекарства, но запушването е налице. Няма спасение, не знам какво ще правя и аз. Издържала съм по 2 дни, при което запушването е толкова сериозно, че очите ми започват да текат, не мога да говоря и преглъщам като хората. Изразходвам по 2-3 флакона месечно и е ужасно вредно, знам, но просто не виждам изход.

7.   Към човека който е така от 5 години.. Пробвайте да отидете на лекар и да се консултирате с него за подобни хапчета като РИНИТАЛ, тъй като те са специално за борба с алергии на горни дихателни пътища, а защо не точно тях. Може да ви помогнат!

8.   Здравей веднага спри капките за нос. Аз година и половина слагах капки за нос поради постоянна хрема. Накрая се оказа че имам алергия започнах да взимам кларитин нещатата се оправиха, но година по късно започнаха постоянно стичащи се секрети в гърлото. 3 години страдам от това постоянно храча, задявам се, повръщам, не мога да и да спя, задушавм се, храна в нoса от постоянната кашлица. Ходих по доста лекари и всичко лъжи, лъжи целият ми живот рухна тотално. Започвам да мисля че, от тези капки за нос се подредих така а веднъж стане ли това няма управия умираш. Спри капките за нос веднага!

10.   Ксилометазолин са наистина проблемни капки, като дете и аз ги ползвах много като се разболеех след това няколко месеца си капех капки за нос от страх, че през нощта няма да мога да спя от запушен нос въпреки, че ми нямаше нищо. Един ден капките ми свършиха и нямаше други, а нашите се заинатиха да ми купят... лягам аз и уж всичко е наред и през нощта се събудих и не можех да дишам-буквално. Носа ми беше адски запушен, а през деня бях наред и баща ми тича до денонощната аптека за капки... проблема ми се оправи от самосебе си когато се стопли и спрях да си капя капки самичка. Следващата зима вече ми купуваха някакви други с морска сол... сега като съм сама като се разболея пак си взимам ксилометазолин, но ги ползвам три дена докато съм болна и спирам.
Имаше една смешна случка с един приятел той така да се каже взимаше друго вещество през носа, за настроение, а аз си капя капки за нос зад него(наистина бях болна този път) :D Всеки с маниите си, общо взето!

11.   Аз съм номер 5. Пила съм Ринитал без абсолютно никакъв положителен ефект за съжаление. Единственото, което имаше минимален ефект, беше някакъв спрей за 67 лв, който в момента в който го спреш, всичко става по-зле.

12.   Не знам защо някои мнения не се публикуват...
Писах преди няколко дена за лекарството "Зиртек D", че би се справило с проблема. Исках да помогна, защото щом успя да пребори Моята хрема, значи наистина е много ефикасно.

14.   Капките за нос не се ползват повече от една седмица.
Няма ли ефект - хвърляте ги.
Солена вода да се шмърка през носа и да се изплюва през устата. Колкото е солеността на морската вода. Отделно слагайте загрят предмет(като варено яйце, платнена торбичка с нагрят пясък или сол, или нещо подобно върху челото и синусите, като се завиват с някаква кърпа да не пари, но да се усеща топлината) всеки ден в определено време, например преди лягане - би трябвало да помогне.