Споделена история от Здраве

Вреди ли злобата на човешкото здраве?
Здравейте. Когато ся ядосвам понякога или се озлобя към нещо и започва едно сърцебиене и ми е гадно след това и ме боли глава. Но когато не обръщам внимание и се смея или съм в добро настроение се чувствам много добре.

Пиша тази тема, защото всеки един от нас вероятно доста често е изправен пред стресови ситуации и напрежение.

Четох в някои родни сайтове за медицина, че недоспиването, напрежението и озлобяването водят до сърдечно-съдови и стомашни проблеми, както и глъвоболие и проблеми на нервната система. Наистина ли е така? Пише също, че по-голяма част от проблемите на сърцето са на нервна почва.

Когато отида да потренирам и се чувствам много добре, понякога в обкръжението ми има доста неприятни хора и ми се случва да ме боли глава после или да имам сърцебиене.

Интересно ми е дали и на вас ви се е случвало.

Коментари

1.   Вреди, и то много вреди. Злобата си е вид стрес за организма. Тя е като ревността, вреди на този, в чиято глава се завихря. Най пресен и много точен пример е случката с онова момче от Враца, което почина при лична свада. Имало е здравословен, вроден проблем още от малък, но 18 години не му се е отразил. След скарване(сбиване с по силни от него), сърцето му не издържало на стреса и момчето починало. И това е станало само от стреса, то толкова се е ядосало, че не може да победи противника си, че нервната му система не издържала и то рухнало на земята, покосено от сърцето. Затова не трябва да се ядосваме, като се знаем колко сме нервни, трябва да избягваме местата където може да ни ядосат, иначе ще навредим на себе си, а понякога досаждаме и на околните, с нашата сприхавост. Към автора: съвсем нормално е да те боли глава, след като си ядосан, или когато някой ти е противен. В такива моменти мен ме стяга в стомаха, сякаш съм глътнал топка. Давай го споко, живота е кратък, не си струва да се хаби за глупости!

2.   Да, разбира се, че вреди, както и всички останали негативни чувства и емоции.

3.   Е как да не ни се е случвало. Аз когато започна да се нервирам примерно на някой колега и вечерта не мога да заспя от прилошаване и сърцебиене. Завистта също е разрушителна. Двете понякога вървят заедно. За това трябва да се развиваме духовно и да не завиждаме или да злобеем.

4.   Да. Вреди и то много!
Лекар

5.   Автора

Благодаря ви, а получават ли се сериозни здравословни проблеми от това?

6.   5, да умира се.

7.   Естествено, че се получават здравословни проблеми. В основата на заболяванията са нашите мисли и то негативните, както и негативните емоции, които те предизвикват. Всичко това подлежи на контрол, но се иска първо да го схванеш и после да тренираш да ги елиминираш и да започнеш да мислиш и реагираш правилно на това, което ти се случва.

Без значение е какво ти се случва. Важна е твоята реакция на случващото се, защото ти имаш контрол върху реакцията си, а не върху нещата отвън.

8.   Обстановката с неприятни хора вреди. Аз все все още живея с такъв човек. Ако човек няма шанс да си иде остава му да търпи. Но аз не съм такава. С злобни хора няма да живея. Хора който искат да си жив само за да можеш да страдаш. Та и при роднините е така.

9.   Всичко написано е вярно, когато ми се случи нещо такова винаги гледам да се прибера и да се успокоя с нещо приятно за мен занимание, което да ме разтовари. Музиката е много добър вариант за разтоварване, а също може да действа и като терапия. Важно е да се грижим за себе си и да поддържаме психиката си. Винаги ми става тъжно и болно отвътре когато видя на улицата пиян човек, който тръгва да крещи и да критикува без причина. Това е опасно не само за него, но и за околните. Злобата е част от всичко негативно като гняв, тъга, омраза и много често се получава в резултат от липсата на комуникация между хората или неразбиране, изкривяване на истината. (според мен) Грижи се за себе си, защото никой друг не може да го направи вместо теб! Има начини за справяне с негативното, но се изисква огромно усилие и непрекъсната борба, в днешния свят да запазиш здравето си е сякаш голямо предизвикателство, защото никой често не обръща внимание на това. Всеки иска да успее, да учи и работи, но какво като завършиш като този човек от улицата, който е изпълнен с омраза и гняв, който е загубил себе си и вече няма какво друго да прави освен да критикува и да търси причина за всичко извън себе си? Още по-лошо, нервната му система е рухнала в резултат на гняв и омраза и не може да реагира на нищо нормално? Всичко е свързано и за всичко си има причина. Това е само пример, но от части мисля че обяснява какво може да доведе омразата. Другото което е, този човек дори няма да се опита да се поправи, защото всяка част от него е изпълнена с негативизъм, защо трябва да се грижи за себе си изобщо? Понякога не можем да пренебрегнем хората, които провокират това в нас, но трябва да се борим за да не "откачим" и да издържим по "някакъв" начин на напрежението. Винаги ще има негативно, но трябва да намерим позитивното дори и в себе си. На мен лично, често ми се случва да изпитвам омраза и гняв, което е нормално защото винаги около нас ще има дразнители и провокатори, дали на работа, училище, семейство. Лошото е че усещам здравето ми как се влошава. Затова се затварям сама изолирано от всички и всичко и правя нещо приятно, дори и разходка в парка също е добър вариант.