Споделена история от Здраве

Имам депресия и социална тревожност
Здравейте, имам депресия и социална тревожност. Много съм притеснена, защото пия Золофт почти два месеца и половина и не чувствам никакъв ефект освен, че не изпадам в силно безпокойство, което придружава депресията (но причината да не получавам такива "кризи" е възможно да не е и от хапчетата)... Нямам възможност да посещавам психолог... Този АД беше моята силна надежда ;((( Какво ще правя сега... Много ви моля, утешете ме малко, кажете ми ще ми подейства ли наистина??? Направо се отчаях, много вярвах, че с тяхна помощ ще се почувствам мааалко по-весела или че ще усетя някакво облекчение на синптомите... Моля, ако някой е имал нужда от АД да ми каже да зная поне истината, има ли смисъл да ги пия, ще почувствам ли поне мъничко ефект :(

Коментари

1.   Така, да уточня че въпреки че имам известна опитност в твоите проблеми (депресия и тревожност), това е само едно мнение, и от теб зависи да си прецениш доколко е полезно, истинно и т.н.

Не виждам как хапчета и медикаменти биха ти помогнали - това е в главата ти и в начина, по който мислиш... дори и да има някакъв ефект от хапчетата, аз съм определено скептично настроен, че човек може да има пълноценен живот при такова положение - защото ако спреш приема на медикаменти е много вероятно призраците от миналото да те връхлетят изведнъж, и то по-силни от преди, защото те ще си останат там. Друг вариант е цял живот на хапчета като зомби...

Мога да ти препоръчам да се насочиш към психотерапевт, но за тази цел трябва да спреш всички хапчета (колкото и безвредни да ти се виждат - просто трябва да си в пълно осъзнаване на ситуацията си и с бистра глава). Потърси в нета, питай приятели и ще намериш специалисти, мисля че даже имаше и списък с практикуващите в национален мащаб (виж google примерно). Да уточня, че става въпрос за психотерапевт, НЕ за психиатър или психолог!

Всичко зависи от теб - да имаш нагласата и желанието да си щастлива (а много в твоето положение доста често - и подсъзнателно и съзнателно - просто нямат реално желание да се оправят и да живеят пълноценно), да не зависиш от странични неща като хапчетата, а на себе си (и на нещата, които научаваш на психотерапията примерно).

Някаква заетост - спорт, работа, танци е идеална опция да те откъсва от това състояние - дори и да има тревожност в някои ситуации, така ще имаш много по-малко време да мислиш за тях, и по този начин ще спреш да ги подхранваш. Дори и най-малкото - примерно да ходиш често на фитнес, или повечко до магазина си е плюс, стига да нямаш агарофобия естествено, но пък и сигурно щеше да си кажеш ако имаш. Спорта иначе е препоръчителен и най-вече заради това, че изгаря различните химични предпоставки в тялото за тревожни ситуации, така че това може да е удачен вариант вместо хапчетата;)

Уф, изгубих си мисълта, та освен да ти пожелая успех:) И още нещо - хората са изключително силни и гъвкави създания - може би след време няма да можеш да се познаеш, толкова ще са далечни тези сегашни моменти, че даже ще си изгубила чувството за тях... Пожелавам ти наистина да стане така, но и да запазиш уроците, които ще научиш през това време; и просто действай - решавай си проблемите, защото те сами няма да се решат:))

М20

2.   Благодаря М20, оценявам съвета и желанието за помощ

3.   Говори с лекар, но аз вземах 2 месеца Xetanor и ми помогна, бях изпаднала в тежка депресия. Доколокото знам препаратът не е силен, защото аз не исках да вземам нещо силно, и лекарят ми препоръча това, защото според него нямаше как да се измъкна сама. Ето тук можеш да прочетеш листовката:
http://www.medicine.bg/public/listovka/29125s.pdf
Успех!

4.   мерси, ще погледна листовката

5.   Аз не знам дали хапчетата са полезни за здравето. По-добре започни да се отпускаш,мисли позитивно,разхождай се сред природата и си събери мислите.Ходи и на йога. Живей с усмивка.Успех!