Споделена история от Здраве

Моля ви наистина да ми помогнете - гинеколог
Здравейте аз съм на 12 години и все още не съм ходила при гинеколог... в тази статия ще ви помоля за няколко съвета и моля ви наистина ми помогнете а не ме опреквайте... Също искам да кажа че ми е дошло вече и май наистина трябва да отида...

-Има ли някой гинеколог във Велико Търново който да е по-прецизен (и... да дано сте ме разбрали какво искам да кажа)

-Не знам какво точно може да ми правят там(... да чела съм различни теми но пак не си е същото)... ако може да ми кажете какъв е точно прегледът...

-От известно време имам така нареченото "бяло течение" и може би сега ще ми кажете че наистина трябва да отида при гинеколог и това го знам но просто наистина ме е срам да се събличам гола... знам че гинекологът е виждал може би много като мен но това не ме оспокоява...

-Има ли начин да не се събличам гола... тоест има ли друг тип преглед който може да ми пъде проведен за да разбера дали всичко ми е наред

*искам да оточня защо искам да отивам при гинеколог:
-искам да разбера дали всичко ми е наред
-вече ми е дошло и наистина трябва да отида
-заради това "бяло течение"

Коментари

1.   Според мен не ти трябва гинеколог, защото става дума за най-нормално физиологично течение. Вагината е лигавица и тя непрекъснато трябва да бъде поддържана влажна в леко киселинна среда. Други лигавици са примерно устната, очната и така нататък. Ти си здрава и затова имаш физиологично течение. То трябва да е прозрачно, бяло до бледо мръсно бяло и с различна консистенция. Важното е да не те сърби, да не мирише неприятно (на риба примерно). Може да премине в кафяникаво течение преди да то дойде менструацията, но по принцип гинеколог нищо не може да направи за теб, защото просто нищо ти няма.
Препоръчвам ти да носиш памучно бельо и да го сменяш 2 пъти дневно и не носи ежедневни дамски превръзки, защото запарват и могат да доведат до алергии и гъбични инфекции.

2.   Течението е напълно нормално вагинално течение. 99% от жените имат такова течение а и ти няма как да си сигурна дали е "бяло течение" или вагинален секрет. Докато не започнеш полов живот, генекологът не е задължителен но след дова е препоръчително поне 2 пъти в годината да го посещаваш.

3.   Виж дали наистина е бяло течение, постоянно ли е илин няколко пъти в месеца, каква миризма има..
Няма страшно, аз за пръв път ходих на 23, и не съм ходила след това, но е хубаво да отидеш..
Не е страшно..

4.   Момичето може да има гъбички.
На девствено момиче нямам представа как се прави преглед на самата вагина, защото трябва да ти се вземе секрет за изследване. Иначе с ехограф ще ти прегледат вътрешните органи - яйчници, матка. Не е страшно, и аз така се страхувах като бях малка, но реално не е кой знае какво. Тези хора по цял ден гледат голи жени, някои от които изключително космати и неприятно миришещи, така че едва ли ще ти се впечатли, притеснението си е само твое.

5.   И според мен, ако нямаш някакви неприятни симптоми - парене, миризма, сърбеж, няма смисъл да ходиш засега на преглед. При мен също бялото течение се беше появило горе-долу по същото време, по което и цикъла ми дойде. Но това е само предположение.

По-сигурно е да си отидеш на гинеколог. Тъкмо ще се успокоиш, дали всичко е наред и няма да си мислиш глупости. Няма как да мине прегледа без да се съблечеш.

Може би ще се почувстваш по-комфортно, ако си запишеш час при жена-гинеколог. Събличаш се до кръста, посочват ти къде да седнеш и ще те прегледа внимателно. Не е проблем това, че си девствена. Жената си знае работата, най-вероятно ще вземе микробиологична проба за изследване, за да сте сигурни, че няма някаква инфекция. Усещането не е много приятно, но не е и да боли или да не нетърпимо - изтърпява се. Ще ти стане по-леко после, че си се престрашила, а и следващия път като имаш проблем, ще си по-уверена и спокойно и ще знаеш, как да реагираш.
Страха ти иначе от първия преглед е съвсем нормален. Уверявам те, че няма жена, дето да няма подобни притеснения. Общо взето, колкото по-рано се престрашиш и отидеш на лекар и го отметнеш това - толкова по-добре.
Майка ти дали не би могла да те заведе или да ти запише час при гинеколожка - ще ти е малко по-спокойно може би така. Като чакам пред лекаря, често виждам момичета на твоята възраст, дошли заедно с майките си - нормално е, няма нищо от което да се срамуваш или притесняваш. Напротив, ще си смъкнеш една грижа от главата и ще се успокоиш след посещението.

6.   Ти си малко момиче и не ти трябва гинеколог.
Винаги можеш да направиш консултация с жена - гинеколог, без да се събличаш и да ти правят преглед.
Просто една консултация. Твое право е да избереш жена, ред мъж.

7.   Благодаря ти за информацията но от една страна ми се иска да отида за да се оверя че всичко друго ми е на ред...
А и все пак някога трябва да отида при гинеколог
И искам да попитам вързомжо ли е да не ме преглеждат още от първия преглед...

8.   Аз определено ти препоръчвам да не ходиш на гинеколог... Нека не ти описвам на мен какво ми се бе случило. Ужасия. Знам, че е единственият начин да се осигуриш. Първо, наистина се събличаш гола, а и ти разглежда влагалището сякаш из основи. Та не е най-приятното нещо на света... Ала все пак е въпрос на гледна точка.

9.   Аз имам такова течение от 2 години и половина- сега ще стана на 14. Дойде ми преди 10месеца и то си продължава. Не знам от какво е и на нокого не съм казала, защото ме е срам. Просто си слагам там малко памук за да ми е комфортно и си живея живота. Мисълта ми е че виж- не съм умряла без да ходя при гинеколог. Най вероятно и ти няма!

13.   Благодаря ви за информацията но искам да ви попитам за вашето мнение и за още один въпрос...
С кого да отида при гинеколога ако реша с майка ми или с най-добрата ми приятелка

15.   Благодаря ви за информацията но искам да ви попитам за вашето мнение и за още один въпрос...
С кого да отида при гинеколога ако реша с майка ми или с най-добрата ми приятелка

19.   Въобще не е нужно да се събличаш гола.
Винаги ходя на АГ с рокля, много по-удобно е.

20.   Ти си малолетна и трябва да отидеш задължително с майка си.

21.   Момичета, как може да давате съвет да НЕ се ходи на гинеколог!? Това е неадекватно... Всяка жена трябва да посещава подобен доктор. Аз съм супер срамежлива и все пак съм преживявала прегледи и при жени, и при мъж. Даже при чъжът се чувствах по-спокойна, защото е по-голям професионалист!
Относно авторката- наистина може нищо да ти няма, но е хубаво да отидеш! Хем за в бъдеше ще си създадеш навик. Аз съм медицинско лице и ти казвам, че профилактиката е най-доброто нещо :)) от ниска здравна култура и страх от доктори, после хората се чудят как да се излекуват, а при един своевременен преглед всичко се лекува по-лесно

22.   Най-добре е да отидеш с майка си, защото не знам дали изобщо ще те пусната без възрастен придружител, с когото после да се говори и изясни дали имаш някакъв проблем или не.

23.   1. За Велико Търново не знам, защото никога не съм живяла там, но който и лекар да избереш просто гледай да ти е симпатичен като човек. А и да знаеш, колкото и да е странно, мъжете са по-мили и внимателни. Обаче повечето жени се срамуват да идат при мъж, а аз го предпочитам. Някак по-спокойни са и не те натоварват допълнително, защото не е забавно да се съблечеш и да се разкрачиш пред непознат. Добрият лекар се познава и по това, че първо ще си поговори с теб, а едва след това ще те "насади" на онзи проклет стол.
2. Щом си на 12, най-вероятно си девствена, така че няма да ти правят нищо особено. Най-много да те огледат да нямаш някоя инфекция, но през повечето време просто ще си говориш с лекаря.
3. Всяка жена има бяло течение. Проблемът е ако е много обилно, гъсто, жълтеникаво или мирише лошо. Това вече говори за инфекция. Обаче ако полупрозрачно бяло и не много обилно, няма от какво да се притесняваш, но ако искаш за твое спокойствие, иди на лекар. Все пак хубаво е всяко момиче да е наясно, че трябва да се грижи за здравето си и профилактиката е част от тази грижа. Обаче със сигурност лекарят ще те успокои, че ти няма нищо.
4. За съжаление няма как да те прегледат без да се съблечеш гола, е поне от кръста надолу. Все едно да се порежеш, да сложиш превръзка и да идеш на лекар да обработи раната. Е, няма как да стане без да махне превръзката, нали? Същото е и с гинеколога. Той просто с очите си трябва да види, дали всичко е наред или не. Да, неприятно е и точно за това ти казах, че добрия лекар първо ще си поговори с теб, ще се опита да те успокой, че няма нищо страшно и едва след това ще те накара да се съблечеш. Ако изпитваш чак такъв срам вземи майка си или някоя приятелка с опит, за кураж. А и гледай лекарят да ти е симпатичен. Ако това ще помогне иди при жена, въпреки, че както ти казах мъжете обикновено са по-търпеливи и обясняват повече. Казвам го от опит. На 30 години съм и съм ходила и при мъже и при жени и лично аз предпочитам мъжете, въпреки че вече ми е все едно стига да си разбира от работата. В крайна сметка, той е доктор и е виждал какво ли не. Едва ли ще се впечатли точно от мен или от теб. И само спокойно! Така както го описваш ти няма абсолютно нищо! Но един 10-минутен разговор с лекаря няма да ти навреди, най-много да научиш нещо полезно, защото можеш да му зададеш всякакъв въпрос свързан с женското здраве. Така, че ако искаш да питаш-питай. По-добре да ти го обясни специалист отколкото да вярваш на разни градски легенди.

24.   №23 Каза най-важното и същественото. Хубаво е, че има хора с повечко опит в живота, които да пишат тук. :)

Ро-ро