Споделена история от Здраве

Проблем с концентрацията и съня!
Здравейте,

Аз съм момиче на 14 години. Проблемът ми не е кой знае колко сериозен, но доста ми пречи.

Въобще не мога да се концентрирам. А уча чужд език за първа година. Когато и да седна да уча- все за нещо друго си мисля. Не мога и не мога. Мъча се да мисля само за немски, но не става. Случвало ми се е да изписвам 3 листа с една и съща дума, без дори да го съзнавам. И накрая какво– пак не я знам, просто защото го правя напълно механично. Не знам дали ви се е случвало, но е супер гадно. И на тестове- неща, които знам идеално, не ги пиша, защото се отнасям. Преди си мислех, че е временно, но вече ми писва. + Това не мога и да спя. Ако си легна в 9- заспивам в 11. И през цялото време сънувам пълни глупости, които ме тормозят. Будя се през ноща. И то не е точно спане. И аз не знам какво е, но ми се случва като си ходя по улицата и се сетя за нещо, да се чудя реално ли е било или съм го сънувала. Пробрах с хапчета. Не знам колко време пих "Валериана". От два месеца пия "Саменто". Никакъв ефект. Обмислям и на Йога да се запиша. Не знам вече.. Ако някой може да ми даде съвет, ще съм много благодарна.

Коментари

1.   Учи в библиотеката, там най-малко неща ще те разсейват. Запиши се на някакъв спорт ще спиш по-добре и ще имаш повече кислород в мозъка т.е. чисти физиологично ще се съсредоточаваш по-лесно. Като цяло изисиква усилие човек да се научи да се съсредоточава. Пробвай да учиш на по кратки интервали но по съсредоточено.

Успех.

2.   Ти явно си от Совичките като мен. Нещата, които помагат при Чучулигите (рано пеещите пилета), не помагат при нас. Ето как учех аз и после как се научих да регулирам и съня си.

Значи, открий точно по кое време на деня успяваш да се съсредоточиш най-добре. При мен например става предимно вечер. До обяд изобщо не ме търси. Вечер и дори нощем. Другото е, както е споменал номер 1, е да учиш по малко и начесто (с библиотеката обаче не съм съгласна - скуката само кара човек да се отплесва още повече). Сядаш да учиш за 15мин и като усетиш, че вече съвсем се разсейваш - пускаш си да гледаш или слушаш нещо за 15мин, после пак уроците, после пак релакс и така няколко пъти.

Спортът и активният начин на живот пък ще ти помогнат на съня, стига да не залитнеш в другата крайност, защото физическата преумора може да доведе до прекалена нервност и превъзбуденост, които също да пречат на съня. За последното най-много ми помогна едно упражнение, което учехме по психология и което е един вид медитация. Има няколко стъпки:

1. Лягаш по гръб и започваш съзнателно да отпискаш всичките си мускули, представяш си как натежават и се разливат, хлътват в матрака, мислиш си замо за това 1-2мин.
2. Започваш да си мислиш как се затоплят дланите и ходилата ти, как ги усещаш да парят, съсредоточаваш се върху това още 1-2мин.
3. Започваш да забавяш дишането си и го правиш за още 1-2мин.
4. Започваш да си мислиш как пулса ти става все по-бавен и по-бавен и го правиш още 1-2мин.
5. Започваш да си мислиш как коремът ти се затопля все повече и се съсредоточаваш в това за още 1-2мин.
6. Започваш да си мислиш как челото ти става все по-хладно, как някой поставя хладна ръка на него, как повява хладен вятър и те гали по челото. Мислиш за това още 1-2мин.

Отпуска страхотно, също може да се прави и в почивките, когато се учи, защото помага да се развие концентрацията да не мислиш за нищо друго, освен за изброените неща... А, сетих се и за една много полезна за мозъка и паметта смес: счукани орехи с мед - 50 на 50. Късмет и успех с езика.
Д.