Споделена история от Здраве

Зависимост от порнография !
Здравейте хора, искам да говоря за така наречения Porn addiction. Ще попитате: Какво е това!? WTF, don't speak bullshits man... Човече не съм чувал за такова нещо, сигурен ли си и т. н.
Защо говоря по този въпрос? Има много хора в този сайт, които споделят своята тъжна история за това как живота им не струва, нещастни са, липсва им емоционалност, страдат от депресия, тревожност и т. н.. Третират хората като обекти, не могат да се социализират или постват "леко странни" фантазии.
Да кажем, че и аз имах тези проблеми имам предвид - липса на емоционалност, трудна социализация, депресивност, общо чувство за отпадналост. Все още ги имам, но постепенно се подобрявам, защото спрях изкуствената стимулация получавана от един екран. Това е, защото открих един невероятен сайт (няма да му казвам името, мисля, че не е позволено в правилата тук). Ето за какво става въпрос: Много младежи гледат порно, започва се в началото на пубертета, при повечето това отминава, но при някои се задълбочава и те започват да търсят все по-голяма стимулация на мозъка, тоест перфектната сцена, на която да свършат, наблюдава се ескалация на количеството порно и жанровете, които се гледат, тук искам да отбележа, това което гледате не са истинските ви вкусове, това е нуждата на вашия мозък от допамин - хормон на щастието, след като мозъкът привикне с нормална еротика, тя спира да му носи удоволствие, псоле минава на порно, после hardcore и накрая стигаме до хората, които гледат разни анимации с октоподи, знам звучи малко смешно това с октоподите, но го вкарах нарочно за да разведри малко атмосферата и така нека продължим. Таа... мозъка започва да иска все по-силна стимулация и човек става обсебен от порното, защото бърка ШОКА със свойствените за нас хората потребности: любов, взаимност, общуване.
Темата е дълга и затова се опитвам максимално да я съкратя.
Представете си следното: Един пещерняк вижда една или две потенциални партньорки, през целия си живот и всичко с мозъка му е наред, сега си представете днешния свят от 90-те години насам, неограничен интернет достъп до всякакви на практика неизчерпаеми порнографски материали пълни с привлекателни жени, това е като химически душ от хормони идващи от стимулите, които бият върху нашия мозък, за първи път това се случва в еволюцията на човечеството и тепърва се откриват причините, за процеса, който описвам по - горе.
Няма много информация на Български за това и поради тази причина пиша този дълъг пост, надявам се да бъде прочетен от повече хора, идеята е да се спре порното завинаги, като начало се почва с уговорка, че ще успееш да го спреш за 90 дни, за да се усети ефекта, (по-трудно е отколкото изглежда) дори на 7 - ия ден човек усеща промяната - започва да изпитва желание да общува с други хора, много момичета, които не си намирал за привлекателни, вече виждаш секси черти у тях, самият ти ставаш по уверен и дори бих казал духовен и накрая искам само да кажа... Много хора описват своята история като уникална и изкарват себе си като жертва на обстоятелствата, всеки е имал проблеми едни по-малко, други повече, според мен важното е да се поеме отговорност, човек да избере да има някакъв смисъл, цел в живота (било то да напише книга, да си намери нова работа или да се социализира), да предпочете свободата за взимане на решения и да носи отговорността за тези решения, вместо да бъде жертва на външните условия, човека трябва да бъде ЧОВЕК!!!

Това накрая беше малко филмирано със завършека, обаче имам емоции и съм ентусиазиран!!!

Коментари

1.   Проблемът ти не е страшен, ако го сложиш в рамки и не позволяваш да бърка личният ти и социален живот...
Обикновено, всяка форма на зависимост означава чувство за празнота в друга област на живота ти. Някои "зависими" опитват да запълнят празнината с алкохол, наркотици, вещи, хазарт и други, ти - с порнографски материали.
Хората, които не се самоопределят за зависими, също имат някаква слабост, "отдушник", чрез който да изпуснат парата - някои пушат, други се напиват, трети четат комикси и гледат анимационни филми...
Написал си темата грамотно, предполагам че си интелигентен човек. Просто трябва да осъзнаеш какъв е твоят проблем-дефицит, който те кара да ставаш зависим към нещо. Може да е проблем в общуването, може да е проблем с родител или трудно детство и пр. Трябва да седнеш да напишеш на един лист твоите силни страни, твоите слабости и какви са плановете за близкото бъдеще, какви искаш от живота. Това ще ти помогне да опознаеш себе си и да видиш цялата картинка. Ако имаш финансова възможност, може да отидеш на психолог, с чиято помощ би могъл да съкратиш времето и да опознаеш себе си по-бързо.
Колкото до хормона на щастието ДОПАМИН - цели индустрии работят за стимулирането на този хормон у човека - хазарт (игри на щастието), фармация, алкохолна индустрия, реалити шоута и др. Светът е пренаселен и пренаситен, всичко е открито и изучено и ТИ с твоят "проблем" движиш икономиката напред, спомагаш за увеличение на БВП, създаваш работни места... Дори и този сайт го има, защото се знае, че там някъде точно ТИ имаш проблем и ще имаш потребност да го споделиш с някого.
Човече, опознай себе си и си помогни. Никой не може да ти помогне - спасението на давещият се е в самият давещ.
Успех!

3.   Здравей! Много ми хареса написаното от теб. Ще ти задам няколко въпроса.
Как мога да откажа мастурбаци, след като по цял ден уча и нямам време за запознанства с момичета.
Може ли да споделиш сайта, мисля, че няма проблем.

4.   И порното е като всяко друго нещо, трябва да се гледа с мярка. Точно както 1 чаша кафе на ден те тонизира, а 10 водят до сърцебиене, безсъние и т. н. така е и с порното. Едно филмче от време на време, изгледано с любимият човек, може да освежи връзката ви и да ви даде нови идеи, но 10 филма всеки ден биха били пагубни, защото в един момент започваш да се вълнуваш повече от случващото се на екрана от колкото от случващото се в спалнята ти. И няма как човекът до теб да не се почувства пренебрегнат. За това, аз съм ЗА гледането на порно, но без прекаляване. А авторът много точно е описал какво става когато човек премине границата. Започва да си живее в някаква виртуална порно вселена и напълно спира да се интересува от реалните жени/мъже (има и жени пристрастени към въпросните филми), но за сметка на това иска все нови и нови усещания, все нови и нови жанрове и колкото са по-необичайни, да не кажа извратени, толкова по-добре. Да не говорим, че това започва да изкривява и представата за нормалност в секса. И един такъв човек, дори и да успее да си намери партньор/ка ще очаква в леглото му да се случват същите неща като във филмите. А това е безумно! Колко жени, например, ще се съгласят да ги разхождат голи по улиците вързани на каишка и публично да ги унижават и накрая да правят секс с тях на сред площада? Защото и такива жанрове има. И нашият човек може да е любител точно на това. Или пък да реши, че иска да причини сериозно физическа болка на другия, до степен, че да го изпрати в болница. За това, хора, гледайте, но с мярка! Не позволявайте една фантазия да превземе целия ви живот, защото може да стане страшно! И най-малкото, което може да ви се случи е да загубите семейството и работата си. Защото в един момент се пристрастяващ до такава степен, че почваш да гледаш и в работно време и накрая някой колега или шефа ти те хваща и съответно следва уволнение. Да не говорим, че дори и да не те хванат, най-вероятно мислите ти само там, а не в работата. И това започва да ти се отразява. Хората все още гледат малко несериозно на проблема, но за мен пристрастяването към порното не се различава много от пристрастяването към хазарта или наркотиците. Говоря от опит, защото имах такъв познат. Беше ми колега и накрая го уволниха след като разбраха, че е ползвал служебни пари за да плаща за абонамент в различни порно сайтове, а иначе ги е отчитал като служебни разходи. Е, да ама накрая истината излезе наяве и той изхвърча с гръм и трясък. За мен този човек си беше пристрастен! Това да оставаш до сред нощ в офиса за да гледаш порно на служебния компютър, със сигурност не е нормално поведение. И за мен такъв човек има проблем и то сериозен! Така, че като усетите, че по-често мислите за поредния филм, който ще гледате, отколкото за любимия човек, колкото и да ви е трудно, изключете компютъра или телевизора и си наложете порно диета поне за няколко дни. Че с времето става все по-трудно да се откажеш. И точно като при човек опитваш да откаже цигарите си казваш "само още 1 път и после край! " ама следва още един път и още един и още един... а ти дори не си признаваш, че имаш проблем докато съпругът/съпругата ти не поиска развод или докато не те уволнят от работа. И може дори и тогава да не се усетиш. Така, че без да разбереш едно уж невинно занимание като разпускането вечер след тежък ден, може да се окаже пагубно и сериозно да обърка животът ти.

5.   Майсторе, за 7 дни просто няма как да усетиш промяна, особено, ако си говорим за хора с 10 години стаж, които са лъскали всеки ден по няколко пъти и ровят в нета постоянно за порно.
Аз го знам тоя сайт за който говориш. И аз четох там, ама повечето или си внушават или лъжат за да дадат кураж на другите.
Аз спрях порното и чикиите за 76 дни и почувствах разлика, но не голяма. Ама психолоците го обясняват. Не може да си гледал порно като мен 15 години и да си лъскал средно по 3 пъти на ден, че и повече и да очакваш да се изчистиш за 2 месеца.
Даже, ще цитирам един психолог от България :
По моите наблюдения: пристрастеният към порнографията и мастурбацията действително силно прилича на наркотично зависим.
Реалните жени за него стават нещо много потрудно достъпно и дори по-малко желано. По-трудно, защото мастурбацията дърби допамина и тестостерона му ниско, прави го плах и тревожен. А по-малко желано, защото след това се покачва пролактина, който блокира желанието. както и при дрогите, начинът за получаване на радост и удоволствие е чрез "затваряне на веригата на късо" - чрез директното стимулиране на оргамените мозъчни зони - източник на всяко удоволствие и радост от какъвто и да е вид и порядък. Покачването на тревожността, невротичността, страха водят до отдръпване от активно социално общуване. От свалки, но не само.
Въобще от активна социална дейност, от поставяне на високи цели и следването и постигането им. намаля силно и творческия устрем - творчество вложено в каквато и насок ада е - изкуство, наука или просто радостно общуване. Това се отнася до мъжете и практически не важи за жените, по чисто биохимични и оттам като следсвие психични причини. Пристрастеният към порното и мастурбацията си мисли колко много желае секса и жените, които гледа, но гореспоменатите психо-биологични процеси го карат в реалния живот да стои далеч от жените или да се фиксира в проститутките. Гледането на порно е буквално еквивалент на инжектиране на хероин - това епроучено. След 20-30 мин. гледане нивата на същите като при хероина невромедиатори се покачват драстично. Това в продължителен план обаче буквално "изстисква' мозъка - къде символично, къде не казано. а мастурбаторът се фиксира обсебено в една илюзорна реалност, която изкривява когницията му.
Докато гледа и мастурбира, той е в рая, чувства се супер силен и мъжествен, на седмото небе. тези преживявания са толкова силни, че помитат рационалните му аргументи. Макар че много пъти е преживявал 'дупката" след това, в минутите на мастурбацията си той е "горе", дрогиран е и дори чрез нея се измъква от тази постоянно причинявана от порочния му кръг 'дупка".
Колкото обаче повече го прави, толкова по-дълбока с времето става тази емоционална яма и по-дълго време продължава престоят в нея.
А тя е причинявана именно от тези минути илюзия. В реалния живот обаче той става все по-малко мъжествен и по-страхлив, по-отбягващ предизвикателствата и здравата конкуренция - и по отношение на жените, но и професионално и по принцип. Един ден дори установява, че толкова се е привързал към виртуалните си занимания, че тези, реалните жени всъщност вече не го привличат толкова. А и няма вече смелостта и отговорността да бъде с тях. Все повече губи достойнстовто си, мъжествеността си, решителността си.
Такава зависимост често се носи с дълги години и се задълбочава във все по-тежки психични последствия. Погледнато под друг ъгъл, в таков аповедение няма обмен на ин и ян, няма подхранваща женска нежност. А това изсушава. Има мъже в късните двадесет или дори в тридесетте, та и повече, които не са били с жена - именно поради тази си зависимост, която и химично и психически ги държи в едно емоционално робство. И никак не са малко тези мъже - аз като терапевт общувам с такива често. Те не са лоши, не са някакви марсианци - не заслужават стигмата и етикетиранията, които автоматично мнозина им лепват. Просто са в един много сериозен капан, с много здрави челюсти, от който могат да се измъкнат с много воля, решителност и... разбиране. Иотново воля и отново разбиране.
А това измъкване е толкова трудно, колкото спирането на хероина - ни повече ни по малко - без да преувеличавам! А тази зависимост наистина се разпространява много много бързо и в размери никога непреживявани от това човечество. Погледнато през една друга призма - сексът е необикновено добър начин за контрол над човека, основно мъжа. Той е този, който употребен правилно го възвисява и вдъхновява, прави силен и смел творец, но използван погрешно, принизява и првръща в слаб тревожен човечец.

Добрата новина е, че за 2-6 месеца при преодоляване на зависимостта невромозъчната пластичност възстановява нормалното случване на сексуалната функция, потентността се връща, тревожността се заменя от спокойствие, смелост, творчески подем, решителност в общуването и харизма!

Много зависи колко стаж имаш. Ако си лъскал 1-2 години може и да успееш за 1 месец, ама имаш ли стаж като на минен работник сигурно ти трябват 6 месец и отгоре.

И въпроса не е само да не гледаш порно, ами и да ограничиш чикиите. Примерно 1 на 3 месеца. Не бъркайте секса с чикиите. Секса е друго. Там има обмен на флуиди с жената, което е полезно. Стига да не се чегъртате по 10 пъти на ден като животни. Всичко с мярка. И само с твойта жена. Същия психолог казва, че ако правиш секс с проститутка също води до депресии и т н. Трябва да си със собствената си жена.

6.   ПМЗ е порно, мастурбация и зависимост Оказва се, че всички плюсове, които несъзнаваното на П. М. зависимия приема, че съществуват при гледането на порно, всъщност се отнасят до липсата на порно и мастурбация и живеенето на активен социален, професионален и любовен живот! Когато човек съумее да живее без порно и мастурбация, психичната му енергия нараства с пъти и пъти. На мястото на постоянния стрес и плашливост заживява творческо вдъхновение, смела решителност, спонтанна радост от живота и общуването, мощен чар, харизма и магнетизъм! Докато е бил зависим, такъв мъж е имал жени само във въображението си, а подсъзнанието му ги е приемало за реални (каква илюзия). Когато е свободен от П. М. З., човек осъзнава чара и привлекателността си, чувства и познава силата си и реално преживява себе си като желан от жените! Ако докато е бил роб на П. М. З. си е имал страх да застане пред публика и говори, сега това му носи наслаждение! Сексуалната потентност се завръща с нова сила, а преживяването на реалния секс с реална жена става радостна част от силно и красиво живяния живот! Свободният от зависимост мъж отключва творческия си потенциал, който влага в сферата, която желае - бизнес, изкуство, работа с хора, общуване, говорене, писане и т. н. Когнитивните възможности нарастват - паметта става услужлива и силна, фокусът мощен, интелектът прецизен и бърз, визията за света, живота и хората висока и цялостна, себепознанието става ежедневно разширяващ се процес!
Горната първа стъпка се практикува като самомотивиране във вътрешния диалог, тогава когато навикът на желанието тласка към гледане и мастурбация. В този навик и зависимо желание именно живеят описаните по-горе илюзорни вярвания. По-силен и директен начин за практика на тази първа стъпка е визуализацията, хипнотерапията, работата с транс. При такава работа вместо само рационално, промяната се осъществява в директен допир с несъзнаваното, като визуализациите са на метафоричния, приказен език на несъзнаваното ни.

7.   Авторе и аз съм така точно както ти описваш порно пристрастяването. Искам да ти кажа, че в момента се боря с това, защото от 11 годишен много често онанирам, а сега съм на почти 18 и старата приказка продължава, като видя момиче навън нямам никаква смелост да я заговоря или забивам и нищо не се сещам и т. н, често ми е отпаднало не ми се прави нищо и ми е тъпо, социалните ми умения също са критични и мисля че е крайно време да спра до тук с това нещо. Ще последвам съвета ти и ще си наложа да се дистанцирам от екранната еротика въпреки, че е навсякъде преди малко гледах някакъв клип за игри и преди да го цъкнеш има една картинка от клипа и този кадър беше точно с някаква излегнала се гола мацка която се е покрила с чаршаф. Е кажи ми как да се откаже човек като навсякъде в нета съвсем случайно може да се натъкнеш на възбуждащи елементи и се мъчиш ама не можеш да се въздържиш да не паузираш и да лъскаш след това...

8.   До автора,
няма такова нещо като "зависимост от порнография".

Прочети тази научна статия:
Self-reported addiction to pornography in a nationally representative sample: The roles of use habits, religiousness, and moral incongruence
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7044607/

Нейн автор е Joshua B. Grubbs - Associate Professor of Psychology
Може да прочетеш, повече информация на тази тема в неговия сайт:
https://www.joshuagrubbsphd.com/

А тука има някакъв "ционист" (еврейче) Gary Wilson, което опитва да докаже тезата на автора на тази тема:
https://www.youtube.com/watch?v=ZLtSoWrEplM - Gary Wilson - Pornography Addiction and Perceived Addiction