Споделена история от Здраве

Лечение на счупен пръст в домашни условия
Здравейте, на 16 съм и преди ден си ударих пръста на крака и лекаря ми ме прати да го гипсират, защото е счупен, но аз така и не отидох за гипсиране. Нямам намерение, защото цялото ми лято ще се загуби в стоене с гипсиран крак, а имам много планирани неща. Въпросът ми е - така и така съм решил да го оставям да зараства сам и знам, че ще е на криво, но има ли начин някак да го превържа или нещо да го обездвижа, колкото да не е без хич? И също- има ли някакъв вариант да ми го превържат и пак да мога да ходя? Ще съм благодарен, ако изкажете мнението си. Надявам се модераторите да публикуват историята ми.

Коментари

1.   Аман от пишман доктори. Отивай на лекар, глупав ли си. Планове имал. Да си чувал, че здравето е най-важно. То ще ти дойде акъла след няколко годинки, ама защо да се стига до там. Докато си на лекар, кажи да ти прегледат главата, че си....

2.   Най-малкото това е безумие, второ, като ти се изкриви, заради едната глезотия после хем ще е грозно, хем може и да ти е трудно да си намираш удобни обувки-вече зависи къде и как е счупен. Ще пропуснеш екскурзията до Слтнчака, ама поне няма да рискуваш здравето си. Като дете някъде съм си ударила кутрето на лявата ръка и... не знам, нито аз, нито майка ми -какво е станало, но сега пръстчето ми е криво. Направо ме заболя докато лекаря ми обясняваше как би могло да се оправи и се отказах.

3.   Зависи дали е счупек и как е счупен. Ако е само пукнат и не те боли много, ще ти мине като на куче, но ако е нещо сериозно, което може да ти създаде проблеми след това, по добре вземи по сериозни мерки. Поне една рентгенова снимка направи, става за бързо. А за фиксиране има хиляди методи. Ако си в планината, къде ще намериш гипс? Шинираш го с нещо подходящо(колкото да го обездвижиш) и толкова. Има разни мехлеми за по бързо зарастване, мажи с обезболяващи средства и ще се оправиш. В природата има правило, на колкото си години, за толкова дни ще ти зарасте костта.

4.   Зависи кой пръст е. Ако е палец е добе да се гипсиа, може и пирон да се наложи да се сложи. Ако е кутрето само го превържи и ще си зарастне, ходи само на пета.

6.   Много си зле, брато... Отивай да те превързват веднага!

7.   Мнооооого тъпо! Като ти зарасте на криво ще изгубиш още повече време щото ще ти го чупят нарочно за да го коригират. Ама пръста си е твой де! Приятно прекарване на ваканцията!

8.   Ако не отидел да ти го гипсират ше зарасне на криво и ше си седиш така с десетилетия и много ше съжаляваш за това. За един или два месеца без гипс може да си провалиш целия живот.

9.   По-добре иди да ти го гипсират. Това е само 1 пръст, така че ще можеш да си ходиш. Обаче ако зарасне на криво ще стане по-лошо, защото може да зарасне в такова положение, че после да те боли. Е струва ли си цял живот да имаш проблеми и да те боли заради това, че не си изтърпял един гипс 2 седмици?

10.   Виж коментара на номер 4. Ако е палец задължително се гипсира или оперира. Ако е от другите пръсти можеш да го хванеш с медицинско тиксо заедно с другите съседни пръсти, но сваляй лейкопласта всяка нощ, защото кожата може да заболее в тия жеги.

11.   Тaкa знaчи пич не си губи времето с Ортопедa
но все пaк 1-нa ренгеновa снимкa може дa нaпрaвиш зaвиси къв е инцидентa но при теб товa ще ти кaжaт дaже съм избройл повече нещa

1. Пръст нa крaк не се гипсирa "aко не е Пaлецa"
2. Не прaви опити дa го нaмествaш дори и видимо дa е крив
3. Привързвaш го към здрaвия между тях слaгaш мaрля
4. Не го стягaй с бинтa много дa не спреш кръво потокa
5. Дръж го нa високо дa нaмaлиш потокa нa кръв към отокa нa подутия пръст

12.   Аз имам същия проблем но с палеца на дясната ръка преди 3 месеца паднах с хаварборда на детето и още не може да се оправи. Живея в Испания тук всичко е безплатно но ме хвана шубе от операцията и подписах документ, че желая да си тръгна но в момента изпитвам силна болка. Ходих при семейната лекарка но ми отказа лист за травматолог понеже съм си тръгнала.