Споделена история от Здраве

Проблем с яденето на ядки
Здравейте! Аз съм момиче на 16. От около 3 седмици започнах да ходя на фитнес и да се храня здравословно. Засега ми се отразява много добре и съм доволна. Треньора ми каза, че мога да ям ядки, но сурови. И понеже обичам бадеми, пък и знам, че са полезни и засищат, реших да си купя. Но започна да ме боли корема, да изпитвам една тежест, да ми се повръща. И така 3-4 часа. Реших, че може би е било нещо моментно и тези дни пак реших да си взема. Пак същата работа само че този път и повърнах. Не мога да разбера на какво се дължи това. Реших да рискувам и да си купя и слънчоглед, който беше обаче печен. Исках да видя дали и с други ядки ще стане същото. Всичко се повтори. Боля ме корема 3-4 часа и ми мина. Повече едва ли ще се осмеля да си купя ядки. Може би, защото ядките по-трудно се храносмилат? И преде съм яла и сякаш се е усещал пак лек дискомфорт, но чак като сега не. Между другото има и още нещо. Когато ям плодове на гладно, също ме боли корема. Но когато съм яла нещо друго преди това, не. Като цяло нямам други оплаквания. По принцип не ме боли нито корема, нито стомаха. Но нямам идея защо се получава така като ям ядки. Възможно ли е организма ми да не ги понася или е така, защото сега се храня по-леко и здравословно? Според вас има ли някакъв проблем?

Коментари

1.   Накисвай ги във вода за 24 часа и после ги яж. Стават много вкусни, освен това така се маха и съставката им, която обикновено е причина за дразнене на стомаха. Има много статии, виж например тук:
http://www.zdravei.org/nuts-and-seeds/

Браво за тренировките :)

2.   В суровите ядки се въдят най различни плесени, които ги отравят. То за това ядките се печат и осоляват. Пробвай печени и ще видиш че нищо няма да ти има.

3.   Вероятно си яла бадеми и слънчоглед от старата реколта, новата обикновено се прибира края на лятото. Ядките лесно гранясват, като от това се получават токсични вещества. Добре е ядките да са минали през лека термична обработка, за да се унищожат бактерии, вируси и други твари. Лятото има предостатъчно друга прясна сезонна храна, ядките са по-подходящи за есенно-зимния сезон.

4.   Възможно е да имаш алергия, възможно е ядките да са били развалени, възможно е да си яла нещо друго, много неща са възможно..
Отиди на лекар и кажи, какво ти се е случило.

5.   Горкото дете, толкова млада си, а вече имаш "проблеми" с яденето на ядки. Първо искам да те поздравя, че си решила да се храниш здравословно и да ходиш на фитнес. Всеки преди мен се е опитал да ти даде съвет, малко или много, според тяхните разбирания. Сега и аз ще ти дам моя съвет от личен опит. Нали си чувала поговорката:"Не питай старило, а питай патило". И аз като теб обичам да ям всякакви ядки;бадеми, орехи, тиквини семки, слънчогледови семки, фъстъци, макадамия, кашу, бразилски орех и за каквото още се сетиш. Аз ям ядки защото съм почти вегетарианец. Знаеш, че в ядките има много протеин и още много други полезни вещества. Твоя треньор е прав като те е посъветвал да ядеш ядките сурови, защото всяка печена или готвена храна е полумъртва, защото много от витамините и ензимите са унищожени. Сега тук идва развръзката;ядките трябва да са от най-новата реколта, например от тази идващата есен. Както № 1 беше казала накисвай ги не за 24 часа, а за 48 часа. Така правя аз, след което ги обелвам, измивам ги добре и ги ям, но не повече от 30, 35 бадема. Разрежи наполувина 2, 3 бадема и виж какъв е цвета вътре, ако е жълтеникав не ги яж, това означава, че олиото в бадема е започнало да гранясва (да се разваля). Това е правило за всички други ядки. На пресните ядки месото вътре трябва да е бяло. Това е мой принцип. Аз купувам орехи в черупките винаги от последната реколта-никога по-стари. Тази есен през октомври пак ще си взема една торба за да ме изкарат до октомври 2017. Сега ще ти разкажа за моите патила, когато и аз като теб си имах проблеми със стомаха. Аз много обичах да ям фъстъци и винаги след това имах болки в дясната долна страна на стомаха и това продължаваше 3, 4, дори понякога 5 часа. И аз като теб понякога повръщах, толкова гадно се чувствах и затова спрях да ги ям. Но след дълго време така ми се преядоха фъстъци, че реших пак да си хапна, макар и след това да ме боли стомаха. Изядох цяла шепа само фъстъци около 100-120 грама. След което почувствах, че ми се яде нещо сладко. Отворих хладилника и видях, че имам пресен суров АНАНАС (не от консерва) и изядох една четвърт от него. Започнах да чакам болката да се появи пак. Изминаха 2, 3, 4, 5 часа, а никаква болка не се появи. Тогава ми светна нещо в главата. АНАНАСА ИМА НАЙ-СИЛНИТЕ ЕНЗИМИ. Тези ензими смелиха фъстъците в стомаха ми. За себе си направих най-голямото откритие. От тогава каквито и ядки да ям, винаги след това ям суров АНАНАС. Болки в стомаха вече нямам. Ям си каквото ми се яде, но АНАНАСА винаги ми е за десерт след това. СЛАВА БОГУ, най-после рахатлък.
Малката, не казваш къде живееш, но където и да си пресни ядки винаги можеш да намериш. Трябва да си сигурна, че са от новата реколта. Дали можеш да си купуваш АНАНАС не зная, но поне можеш да си купуваш ГРЕЙПФРУТ. Грейпфрута няма толкова силни ензими като АНАНАСА, но и той помага донякъде за краносмилането. Обърни внимание на това което ти казах и ще видиш, че повече проблеми със стомаха няма да имаш. И никога не преяждай. Успех ти желая и пиши как се чувстваш след това.

7.   Суровите бадеми съдържад цианид, това може да доведе до отравяне и последствия от него, затова бадемите се пекат и тогава цианида се разгражда.

9.   Това се получава само, ако се прекали с тях. Сурови са най-послезни. Номер 7, дозата прави отровата. От 2-3 бадема няма как да стане. Е, освен ако не е алергия, но който няма алергия е много полезно да се ядат бадеми и други сурови ядки.

10.   може да иман непоносимост към бадемите, пробвай с лешници, треньора ти би трябвало да знае, че те ще те заситят за по-дълго и може да не си непоносима към тях.

11.   №7 донякъде е прав, че ядките съдържат отровни вещества които им служат да се предпазват в природата. При покълване тези вещества изчезват и затова покълналите ядки и семена са много полезни, ензимите в тях се активират. При печене едва ли отровните вещества изчезват, но със сигурност полезни ензими загиват. Затова ядките се накисват за една нощ и тогава се консумират. Ако някой има чувствителен стомах, може да си прави мляко от ядки, ползва се блендер(нутрибулет), но от накиснати семена или ядки.

12.   11, ако беше толкова отровно, всеки щеше да има проблем с ядките. Според мен просто трябва да се намали количеството. Е, ако става същото с няколко или с един бадем, вече явно е някаква индивидуална непоносимост...

13.   Хора толкова ли не се сещате, че не е редно да ядете сурови ядки, сушени плодове, особено ако идват от дестинации като Индия, Китай, Пакистан, Турция и други подобни дестинации, откъдето идват 90 процента от тези неща на пазарът? Кой ще ви спазва хигиената там, кой ще ви спазва норми за пестициди? Сигурно циганите чупят ядките на земята с камък и ги събират и слагат в кофата, а сушените плодове ги сушат по земята. Как ще ядете неща от там които не са минали поне през термична обработка? Аз в България не смея салата в ресторант да си поръчам защото има не малка вероятност въобще да не е мита, и затова поръчвам само храна минала през термична обработка, вие сте тръгнали да ядете сурови неща от Мала Азия.

14.   99% от бадемите в България са внос от САЩ. Проверете произхода на опаковките и ще се убедите. А както се знае, в САЩ почти всичко е ГМО, особено евтиното за износ. Така че внимавай с бадемите - не по много и измити. Най-добре био (български) и то пак по малко.

15.   Виж коментар №2 в тази тема http://spodeli.net/5/story-147789.html
Там един човек пише как се е справил със същия проблем.