Споделена история от Здраве

Не мога да спя!
Здравейте, аз съм момиче на 14 години и по неволя съм успяла да си изградя безкрайно най-лошия навик, а именно да съм активна вечерта и да спя сутрин.
От началото на лятната ваканция енда нощ реших да стоя до късно, и след тази нощ всеки други ден е бедствие (Защото всъщност го проспивам)
Когато си легна към 22:00-23:00 Може да сменя 700 пози, но пак няма да заспя. (В най-добрите случаи ми се случва да заспивам към 3:00 или 4:00) Което за момиче на моята възраст е много вредно и го съзнавам...
Ако някой от вас е преодолял този етап, моля, дайте ми съвети как да оправя режима си отново, вече става ужасно дразнещо... Опитвала съм всичко... броене на овце, физическо натоварване, Пиене на топло мляко, четене на някоя книга ( повече от 60 странници или пък 120 наведнъж) но нищо не ми помага!
Помощ!

Коментари

1.   Вместо да лягаш в 4 сутринта, изобщо не си лягай. Аз го правя, когато си изместя режима да лягам около 7 сутринта. Около до 9-10 съм доста еуфоричен, мисленето ми се променя. Потъвам си в свои неща, не винаги успявам да задържа разговор, отнема ми 2-3 секунди да осмисля какво са мми казали. След това вече те удря наистина умората. Вземи си дрямка, но НЕ ПОВЕЧЕ от 1 час, колкото да "презаредиш" за кратко. Изобщо няма да имаш сили да станеш, ако спиш около 2-3 часа, аз дори не се събуждам от алармата си. Изтрай до вечерта и си наред.

2.   Всичко е до нагласа. Аз мога да спя, мога и да не спя. Ще ти мине с времето и ще започнеш да контролираш кога ти се спи и кога не трябва да ти се спи. Когато бях на 13г си бях изместила режима като теб. Но сега (19г) мога да не спя два дни и съм активна (фитнес, училище, репетиции и излизане всяка вечер почти). Лягам, когато реша, и ставам, когато реша. Пожелавам ти го. Много е вредно, преди имах режим който спазвах. Организмът беше свикнал. Но сега не ми пука какво става - дали е вредно или не. Сега съм ваканция и средно лягам към 03:30. Ставам средно в 9ч. Давам пример - завчера легнах в 05:15, защото се стреснах колко е часа и че май е време :D ЗАСПАХ ВЪПРЕКИ ЧЕ НЕ МИ СЕ СПЕШЕ! (Казвам ти че се контролирам. ) Вчера легнах в 6:45 сутринта. И станах станах в 10ч.

Момиче

3.   Препоръчвам ти лекарства - амитриптилин антидепресант или хлорпротиксен антипсихотик. С ряцепта са, но могат да ти ги дадат и без. Други медикаменти, които са ефективни са кветапин акорд и олфрекс.