Споделена история от Здраве

Не мога да спя след като станах свидетел на катастрофа!
Преди около година, мой близък приятел беше блъснат от кола и буквално почина в ръцете ми. Това беше най-травмиращият момент в живота ми и до ден днешен всичко ми е пред очите. Чрез много подкрепа от близките, успях да превъзмогна мъката, а и плюс това наистина вярвам, че само тялото умира, а душата е вечна, дори понякога го усещам. Но страхът и травмата още са налице - не мога да спя нощем, дори на светната лампа, мога само денем. Това се отразява много зле на режима ми, на здравето ми като цяло. Просто постоянно си представям сценката, раната на главата му, която кървеше обилно, как беше паднал до тротоара и го държах. Не пожелавам на никого да става свидетел на такова нещо. Леля ми е психолог и ми помогна, но не може напълно. Някакви лекарства освен успокоителни да вземам, но всички хора ми казват, че се депресираш повече от тях и ставаш ходещо зомби. Не знам какво да правя. Не изпитвам тъга, изпитвам паника и тревога, защото поне веднъж на ден ми се разиграва отново картината в главата, а нощем направо не мога да дишам. Някакъв страх. Моля ви, дайте ми съвети да превъзмогна това. Искам нормален живот като на тийнейджърка. Момиче на 17 години съм само.

Коментари

1.   Помоли леля си да те насочи към опитен ПСИХОТЕРАПЕВТ. Ако си от София, мога да ти препоръчам някои.

Имаш нужда от сериозна психологическа подкрепа, която няма как да я получиш от леля си, не защото е лош професионалист, а защото ти е роднина.

Много добре разбирам през какво преминаваш и наистина се надявам да ме послушаш и да отидеш при добър терапевт.
От кой град си?

2.   Това чувство е ужасно и напълно те разбирам, същото стана с баба ми, почина в ръцете ми, както и със зайчето ми. И до ден днешен на моменти ги сънувам, но както каза отне ми година и всеки ден ги виждах. Трябвало е да ходиш след случая веднага да ти баят. Бабини глупости са, не вярвам в тях по принцип, но взеха че наистина ми помогнаха..

3.   Не ги слушай за ходещото зомби, антидепресантите са много подходящи при пост-травматичен стрес, пише си го на листовката.

5.   Целувай икона на някой светец по 7 пъти дневно.

6.   Пробвай всичко, което е според твоите разбирания и вярвания- леене на куршум, друг психолог, влизай в църква и се моли, може и да се подложиш на хипноза, да ти внушат, че вече си го преживяла и не изпитваш страх... Вариантите са много.

7.   Съжалявам за това,което ти се е случило,мило дете-мойте съболезнования.Знай,че ти си закриляна и обичана от твойте ангели .Наистина е доста травмиращо преживяване,това да видиш друг,как си си отива от този свят.Вероятно сега чувстваш голяма болка,скръб,тага и страх,да не ти се случи.Не се притеснявай,ще се оправиш изисква време.Приеми,че този скъп за теб приятел по-стечение на обстоятелставата си е отишъл и не чувствай вина за това.Живота е един цикъл , раждаш се и не знаеш
кога ще се върнеш там от където си дошъл . Вероятно този човек сега е на по-добро място и душата му почива в покой. Важно е да приемеш,че живота за теб продължава и нищо лошо,не би ти се случило,че ще имаш още много щастливи моменти в живота си . Преследвай мечтите си ,забавлявай се и говори за това,което ти е на душата така по-бързо ще се отървеш от мъката.Прости на себе си и на всичко,което те измъчва отвътре и се освободи от гнева,тъгата,страха и тревогата.
Знай,че няма случайни неща и си има точно време за всичко,понякога
когато сме най-щастливи идват и най-трудните моменти.Излез навън и се разходи сред природата с най-добрата си приятелка и говори с нея за всичко в теб.Напиши на хартия всичко което чувстваш и изпитваш и се освободи от него.
Препоръчвам ти книги на Луиз Хей и Дорийн Върчу,може да опиташ и рейки терапия.

8.   Потърсете някой, който умее, дa ти лее куршум.
Имaх стрaх, който се рaзви до фобия, зa кaтaстрофa стaвa думa, но aз бях в колaтa също.
Години не можех дa го преодолоея. Нaкрaя ми ля куршум еднa бaбa, излезе точно колa... смaчкaнa.
От тогaвa нямaм този стрaх, вярно, пaк съм ми се свивa когaто друг шофирa, но съм много по- спокойнa, a и нямaм вече кошмaри.