Споделена история от Здраве

Червено-зелен далтонизъм?
Здравейте! Аз съм момче на 20 години, имам книжка за категория B от 2 години, нямам никакви проблеми с очите на пътя, през деня и през нощта (различавам си цветовете). Но фактът, че не различавам някои от числата в тестовете за далтонисти ме притеснява. На медицинското преди да взема книжка лекаря ми показа няколко числа и не ме поправи за нито едно от тях, виждам и най-ситните символи на таблото. Та въпросите, които ме тревожат са: с право ли се притеснявам от това и сериозно ли е? Всички категории ли мога да карам, ако поискам? Трябва ли да спра да карам кола? Опасен ли съм за движението по някакъв начин? Защото не чувствам, че застрашавам другите участници в движението заради тази моя форма на далтонизъм.

Коментари

1.   Напразно се тревожиш. Нали за това светофара има 3 лампи, а не само една, която да си мени цвета. Така и далтонист може да разбере дали свети зелено или червено.

2.   " Но фактът, че не различавам някои от числата в тестовете за далтонисти ме притеснява. На медицинското преди да взема книжка лекаря ми показа няколко числа и не ме поправи за нито едно от тях, " - кое е истина, уж не ги познаваш, а доктора ти подписал медицинското? Щом искаш да си сигурен като водач, отиди в транспортна болница, там си имат уред с който ще ти проверят цветоусещането. Важно е отлично да различаваш червено и зелено. Щом те вълнуват подобни въпроси, нещо не е наред. Провери се при специалист!

3.   Аз различавам червено и зелено, но като са в тези тестове за далтонисти не различавам числото, а виждам само смесени цветове. Иначе си виждам нормално не е като да виждам света в черно бяло.