Споделена история от Здраве

Епилептичка съм от малка а вече съм на 13
Здравейте мили хора, Казвам се Валентина.
Моята история не е много дълга за разказване, но е много потресаваща.
Преди повече от 6 години- когато бях едва на 7 (2 клас) ми откриха епилепсия. До ден днешен имам заболяването, но аз редовно ходех на лекар и взимам "Депакин"и разни други лекарства. Честите припадъци не ми даваха спокойствие 6 години.
Сега, когато съм на 13 вече заболяването продължава и преди седмица - две отново припадам. Мислех, че всичко се е оправило- но не, същото нещо се повтаряло през последните 2 седмици.
Ходя на ЕЕГ изследване сега и това поне помага.
Какви други лекарства помагат освен "Депакин" Епилепсията ми е откакто съм била на 7 години но не отминава.

Коментари

1.   Хипократ е казал „Храната е нашето лекарство или нашата отрова“
Специално при епилепсията е разработена много строга диета, която не лекува, но ще спре припадаците. Жалко е, че явно си при възрастен/незаинтересован лекар, които не е в час с най-новите тенденции в лечението на епилепсията.
Ти задължително трябва да минеш на така наречената кето диета - кето начин на хранене. И то до живот!
Проблемът при епилепсията е, че става нещо като „късо“ съединение в мозъка. Тоест имаш проблем. Това е вид автоимунно заболяване и проблемът е с това как мозакът ти изобщо се храни с енергия.
Има изследвания в САЩ специално за деца-епилептици. Ако веднага се сложат на кето диета, заболяването се спира и то без медикаменти.
Кето диетата е нищо друго освен диета, в която няма въглехидрати - говорим за много ограничен прием на въглехидрати от под 30 гр. на ден. Това на практика е една порция зеленчуци, 1 плод. Тоест не се ядат сладки неща, картофи, ориз, всичко от пшеница, царевица и т. н., но не е толкова трудно да се поддържа такъв режим на хранене, защото пък се храниш обилно с мазнини - месо, яйца, млечни продукти, масло, зеленчуци зелени особено, зеле, салати, ....
Ако знаеш английски ето ти няколко линка
и те съветвам да питаш директно лекаря си за кето диета при епилепсия и ако не е чувал за нея, отивай в София, Токуда препоръчвам, защото там хората са специализирали на Запад и са в час
Oпитай кето диетата, поне 2 месеца се пробва и ще видиш, че ще намалеят припадаците, дори ще спрат. Няма какво да губиш

Напиши в Гугъл

ketogenic diet epilepsy

и излизат над 100 000 резултата.
Това на Запад е стандартната диета за епилептиците!

Напиши горното също в youtube, за да видиш на живо какво казват пациенти
Ако не си добре с английския, учи, за да можеш сама да четеш най-новото по темата и да се самообразоваш, защото епилепсия ти с медикаменти няма как да излекуваш, но със смяна на диетата, със смяна на начин на живот можеш поне да спреш напредването на болестта и да живееш нормелен живот, а лекарите у нас не знаят масово английски и не могат да четат най-новите научни изследвания в областта. Затова търси МЛАД лекар, под 40 г., които е свеж от университета, от университета и е специализирал на Запад - тоест е ходил на конференции и е чел!

П.П. За съжаление информацията на български за кето диетата е много оскъдна и противоречива. Пак сме назад с 10 г. от света, но има хора, които ядат 20 г. по този начин. Не става дума за диета, а за начин на живот и интересното е, че е проучена и разработена точно за епилептици. След 2 г. на диетата спират медикаментите дори.
Най-много здрави хора обаче живеят по този начин. Масово разпространена е тази диета сред хората, които бягат маратон, сред триатлонистите, сред културистите и сред професионалните бойци MMA. /Mixed Marshal Arts/
И пак казвам - това не е диета, а начин на хранене, при което не се броят калории или нещо такова, а не се ядат въглехидрати специално при епилептиците. Спортистите могат да си позволят 100 гр. въглехидрати дори и пак да са в състояние на кетоза, но при епилептици 20 гр. са препоръчителното, което на практика е 1 огромна купа зеленчуци да кажем половин ябълка
Сещаш се, че не можеш да ядеш картофи, хляб, печива и сладко, защото с 1 филия хляб си запълнила 20 гр. въглехидрати. Затова е стратегически важно да ядеш само зеленчуци и плодове като източник на въглехидрати, защото те са богати и на фибри, на витамини и минерали - важни са за тялото за разлика от „голите“ въглехидрати в хляба, ориза, картофите и най-вече сладкото.

2.   Коментатор 1 е абсолютно прав. Аз обаче ще те посъветвам да взимаш и билка бабини зъби, както и да си направиш пречистване на организма от паразити. Да, точно така, от паразити. Някое широкоспектърно лекарство трябва да намериш, което да обхваща масовите паразити - включително асакридоза, тения, метили и други. Успех :)

3.   Трябва да имаш режим - спане, хранене, движение. избягвай стреса, намаляй до минимум стоенето пред компа, тв-то. Пий си редовно лекарствата. Има най-различни видове лекарства. В Бг - най разпространени са - ДЕПАКИН, КАРБАМАЗЕПИН, КЛОНАРЕКС / РИВОТРИЛ / и техни производни. Но сама знаеш - лекуването на всяка епилепсия е строго индивидуално!!! , това че не нещо помага на теб, не означава, ч е ще помага и на други и обратно.
КОлкото до диетите и там е сложно - едни казват - яж месо, други --------- >>> месото е вредно, не яж сладко - като ти падне кръвната захар - си готова за пристъп. Луда работа е в нета
Все пак не прекалявай със сладки неща, плодове зеленчуци
Има хора, оправяли се след спазване на КЕТОННА ДИЕТА. Ноооооооооооооооооооо става в повечето случаи в болнично заведение / поне докато се види - какво е, що е /. В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ПРАВИ НЕЩО САМА!!! Само ще си навредиш.
Като бях дете - получаваш пристъп - сменят ти лекарствата. Ако не си доволна от лекаря си - има добри отзвузи от св. НАУм -София Александровска пак там / във Варна също. Номерът е да ти се улучи лекарството, което ти действа на теб.
Няма да се отчайваш - лечението е продължително, и иска да се стискат зъби
Нооооо много хора имат пълноценен живот - със семейства, деца и т. н.
Според стандартите - за излекуван се смята човек - не получавал припадъци 5 години и чисто ЕЕГ
На твоето ЕЕГ какво излиза - огнища???
пароксизмална активност???
Ако си от провинцията, може да кажеш на вашите да намерят невролог в София. Там имат повече случаи и респективно по- голям опит.

Ей ти една статия -

http://www. lekar. bg/2016/02/04/епилепсия/

Информативна е само, и пак се повтарям = НЕ ПРАВИ НИЩО НА СВОЯ ГЛАВА, без знанието на лекуващият те лекар. Колкото мозъци - толкова и видове епилепсия, респективно и толкова видове лечения

4.   Благодаря, Разбирам английски но аз съм богата на немски език. от 7 годишна уча немски и само немски. Обаче и английския ми върви, Не съм българка обаче наскоро научих и българския

По рождение съм германка обаче сега уча и българския.

Благодаря за съвета

5.   Хехее за лекаря ами не е под 40 години на 45 е. обаче той е специалист който предния път Откакто е на 38 ме лекува.
Познавам се с децата му които страдат също от епилепсия и са от моя клас. - 9 клас съм понеже взех 2 години за 1 а трябва да съм в 7ми принципно

Ще опитам кето диетата.
Въпреки епилепсията, аз помагам и на другите деца които са като мен с това заболяване.
Благодаря на номер 1 за съветите.
Знам че съм с германски черти но много четливо пиша на родния български.

Благодаря отново на номер 1

Поздрави - Валентина -13 г

6.   До Авторката от н. 1
Имаш късмет, аз съм също с втори майчин немски - напиши в Гугъл

ketogene diät bei epilepsie

Обаче, на немски резултатите са „само“ 15 000.
Езикът на науката в 21 век е английски. Свиквай. Най-новите изследвания, най-новите неща са на английски. Аз съм учила в Германия висше образование в традиционен университет и 60% от всичко беше на английски, 80% от литературата беше на английски.

Ако си германка по произход или имаш по някакъв начин осигуровки в Германия те съветвам да отидеш да се консултираш в тази клиника
Abteilung Epileptologie - Epilepsiezentrum
Klinik für Neurochirurgie, Universitätsklinikum Freiburg.
Тук тяхна статия за този вид хранене. И не е пробване - 2 г. минимум много строго, така до живот трябва да се храниш
https://www.uniklinik-freiburg.de/epilepsie/therapie/ketogene-diaet.html

Това не е диета, а начин на хранене. Почнеш ли нормалното хранене, пак се започва от начало! Тоест не става с 2 месеца пробване, а се прави 2 ГОДИНИ, за да видиш резултат.

По принция във всяка университетска клиника в Германия като им кажеш, че искаш да опиташ с кетогенна диета, веднага знаят какво е и ще ти направят плана. 2 г. е периодът, в който трябва да си много стриктна.
Има и проблеми с кето диетата в началото като обезводняване, защото като изразходиш глюкогенните резерви изхвърляш към 3-4 литра вода в началото, но това се стабилизира с пиене на солени бульони и Магнезии. 21 дни до 6 седмици трае адаптацията на тялото и МОЗЪКА най-вече към горене на мазнини - нови ензими, нови митохондрий се образуват. Ще се чувстваш гадно. При някои хора преминава гладко адаптацията, но ако сега ядеш много сладко, хляб, картофи и плодове, за теб адаптацията ще е по-тежка и ще почувстваш симптоми като при грип - отпадналост, главоболие, болки в мускулите, което трае към 3 дни и можеш да си помогнеш с магнезий 400 мг. дневно да пиеш всеки ден 1 чаша вода с 1 чаена лъжичка сол и лимонов сок за вкус - 1 седмица минимум, докато симптомите отшумят. Веднъш като си се адаптирала, няма да има вече такива симптоми.
Кава се процеса body hack - тоест модифицираш тялото си от въглехидратно горене към мазнини.
Можеш да искаш наблюдение от лекар, защото при теб ще се наложи да намалиш дозирането на медикаментите и да ги спреш малко по малко, но както казах - трае 2 г. при епилептиците изобщо да спрат медикаментите или да има изглед за това.
Ако имаш лекари в Германия е голямо предимство, а в България търси МЛАДИ лекари. Такива пак ще намериш в Токуда, университетските болници в София, Варна и Пловдив, но търси МНОГО МЛАДИ лекари, които имат желанието да четат допълнително, защото темата на Запад не е стара, но у нас са стари професорите в унитата и няма как нашите лекари да са в час, но информацията е тук, има мед. списания, а младите лекари четат и се образоват още.
Това е единственият ти шанс да се пробваш ако не да се излекуваш, то да се стабилизираш и да живееш нормелен живот.
С медикаменти няма да те лъжа - няма да се излекуваш.
С медикаменти няма излекуван епилептик, човек с друго автоимунно заболяване, с диабет. Медикаментите ви поддържат живи, това е, живи, за да купувате повече медикаменти...
Ти си малка и имаш шанс да спреш епилепсията на това ниво. Ако не промениш нещо, ще се развива заболяването... тоест ще става по-зле, не по-добре.

...и не, лекарство, което лекува епилепсия НЯМА, няма лекарство и за Диабет, и за Хашимото, и за 100% от автоимунните заболявания, защото просто не може с хапче да излекуваш процеси в тялото, предизвикани от 20% генетика и 80% начин на живот.
Освен това никой фармацефтичен концерн не е луд да вкарва милиарди в медикамент да те излекува. Тази индустрия иска да си хронично болен, да живееш дълго, за да можеш да купуваш 50 г. медикаментите им.
Така е не само при автоимунните заболявания, но дори при СПИН и другите подобни заболявания - един диабетик струва на държавата 10 к годишно
Ти струваш и повеч - това са лекари, изследвания, това са хапове. Истината е, че никой, дори лекарите нямат интерес да те излекуват, защото тогава стават излишни.
Само в уни клиниките, където се прави наука могат да ти помогнат, защото не са зависими от парите на касите, а правят наука ...
Така е навсякъде по света.
Дори в България по-скоро ще намериш лекар, готов да те следи и да ти помага, защото са по-малко зависими от плащанията на Касата - можеш ти да си платиш и да им станеш клиент и да определяш правилата, но и младите лекари се борят у нас за име, а ако успеят да те излекуват се надяват да си направят име...
Тоест търси АМБИЦИОЗЕН млад лекар, който има амбиции за кариера, за своя клиника!
Или в Германия, у нас уни клиниките.

7.   Към номер 3 Благодаря за съветите За компютъра седя най много по 1 2 часа на ден. понякога се заседявам- знам ако имам работа.
Повечето време уча излизам с приятели.

Както се спомена Александровската болница, там е бил брат ми, който е на 23 и той е бил болен като мен. Докторите му спасили живота. От неговите разкази знам че е имал и Хидроцефалия като и аз.
а Епилепсията я хванах заради силен стрес и 4 часа седене пред компютъра. Затова съм решила да поправя малко своя дневен режим.

Номер 3 към теб се обръщам Ти си супер.
Ще се оправя ще ходя редовно на лекари пия хапчетата си редовно вече повече от 5 години но за това време съм припадала 10 пъти и ще пия още.

Аз съм дебела по рождение и ниска на ръст. Но в класа съм най - добрата ученичка.

Ще поправя режима си и след години резултата ще е нов.

Поздрави :Авторката Валентина