Споделена история от Здраве

Резус фактор
Здравейте! Преди време БЧК идваха в училище, за да взимат кръв. Аз исках да даря, но се оказа, че имам ниско кръвно и не мога. Преди това от пръста ми взеха кръв за определяне на кръвната група, но не и за резус фактора. Оказа се, че съм 0 (майка 0+, баща А+). Въпросът ми е възможно ли е резус факторът ми да е отрицателен, при положение, че на родителите ми е положителен. Притеснявам се, защото знам, че ако майката има отрицателен резус фактор, а бащата положителен, детето ще има увреждания.

Коментари

1.   Ти имаш положителен резус фактор със сигурност, но е странно, че не са ти казали от БЧК и странно, че заради ниско кръвно не можело да даваш кръв. Аз съм с ниско кръвно и съм дарявала

2.   Не, не е възможно дa си с отрицaтелен резус фaктор.
Дори и дa беше вече имa серуми, които се постaвят след първото рaждaне и преди второ зa дa предпaзят плодa.
При първa бременност опaсносттa е почти нулевa, но тогaвa мaйкaтa произвеждa aнтителa и зa вторa бременност е подготвенa дa отхвърли плодa, зaтовa се и постaвя серумът.

3.   Възможно е, но е по-малко вероятно.

4.   Аз съм с положителен резус фактор, а жена ми с отрицателен. Детето ни няма никакви проблеми вследствие на което. Като някой спомена, опасността е при втората бременност. На жена ми по време на бременността и веднага след раждането й биха някакъв медикамент, който да подтисне образуването на антитела у майката, т. е. да елиминира риска при следващата бременност.

5.   Здравейте не е по темата но искам да попитам. Наскоро ми взеха кръв за определяне на кръвната група и на талончето пише A(b) и нз коя група съм а, б или аб мерси ви много ако можете да ми отговорите

6.   Има вероятност да си резус отрицателен и още как. Майка ми и баща ми, брат ми и дори дядо ми и чичо ми по бащина линия са б , а аз си правих изледване и.... изненада- б-! После разбрах, че баба ми е била тази кръвна група и резус фактор. Но сме 21 век и не е вярно, че бебето ще се роди с увреждания. Медицината е напреднала достатъчно, не е като едно време, когато сменяха кръвта на бебетата..