Споделена история от Здраве

Липса на апетит
Здравейте! Аз съм момиче на 15 години. Като цяло си се храня доста добре, въпреки че съм ужасно слаба (ген). Но от около седмица забелязах, че изведнъж апетитът ми се изгуби. Обикновенно вечер ям доста, а от няколко дена изобщо не вечерям, защото изобщо не ми се яде и дори ми се гади. Чувствам се и изтощена, вече си лягам в 9, докато преди си стоях до 11-12 без проблем. Та случвало ли ви се е такова нещо и как сте се справили? Чудя се дали да отида на лекар скоро, защото малко се притеснявам..

Коментари

1.   Най-вероятно се разболяваш. Пий витамини и си вземи някакви имуностимуланти. Също много течности.
Ако това продължи още седмица-две иди на лекар. И не се притеснявай ;)

3.   Ако ти се приспива толкова рано, не е и редно да ядеш. Въпрос - В колко ставаш за училище ? Ако си от 7:00 ч. сутринта на училище, предполагам, че ставаш не по-късно от 6:00 ч.
Ако си лягаш и заспиваш веднага, то не би трябвало да заспиваш по-късно от 22:00 - 22:30. И помни, че да заспиш и да лежиш и да си чатиш на телефон, да четеш книга, да играеш на игра или да гледаш телевизия ... не са едни и същи неща.
Като правило - трябват ти 7 и половина до 8 часа сън, всеки ден, без изключения. Повечето хора, приемат ранното лягане, за пропуснато време.
Работата е, че можеш за известно време да изкараш и с по-малко сън. Аз съм имал цели седмици, където са ми се насабират по не повече от 3 часа сън на ден и то под формата на кратки дрямки и успявах да остана активен през деня. Но идва един момент, в който просто трябва да си починеш и да започнеш да спиш нормално. Иначе ще си отпаднала постоянно. И не, не става да караш с късно лягане две седмици, след това да спиш нормално една и да преповториш. Може би, в близкото бъдеще, медицината най-накрая ще се пребори с този проблем (сънят отнема 1/3 от живота ни), но дотогава ...

Лягай си рано. Ако не искаш да си лягаш рано, то поне ставай късно. Ако и това не е опция, намери време да спиш през деня. И под спане, разбирай не кратка дрямка в автобуса, ами буквално 2-3 часа сън. Защо мислиш, има правило за пазене на тишина от 14:00 ч. до 16:00 ч. ?

И внимавай с кафето и всякакви други стимуланти. Аз минах на кофеинови ампули. Имам приятели, които имат кашони с редбул и такива, които пият всякакви чайове, отвари и препарати от местния фитнес. - Всичко това, може да те държи будна и активна, но само ще ти навреди в дългосрочен план.

Ако игнорираш нуждите на тялото ще започнеш да се чувстваш все по-отпаднала и уморена. В един момент, тази умора става хронична и води до редица здравословни проблеми. Ти се оплакваш от липса на апетит, но имам много хора, които са само с 7-8 години по-големи от теб, които не могат да се наспят, уморени си, пият хапчета за глава и имат проблеми с теглото, кръвното и лошо храносмилане.

Грижи се за себе си и не прекалявай.

4.   Не ми се е. Ям като за двама.

5.   Супер си така само недей да почнеш да се тъпчеш. Апетитът ще си дойде, може да почнеш да спортуваш нещо, много добре ще се отрази.

6.   Аз съм така. Отвреме на време си изпадам в такива "депресиики" и не ям нищо защото не ми се яде. Обикновенно при мен трае около 5-6 дена но последния път беше цял месец. Цял месец не ядях почти нищо. На ден дали се е събирало и една четвърт от това което трябва да ям. Щях и да припадна в училището ми. Не бях закусвала и имахме физическо и се изморих адски много. Стана ми лошо отидох при сестрата тя ми каза веднага да звъня на наще да идват да ме забират и да ме водят при личната ми лекарка. После разбрах защо- кръвното ми е било много ниско 63 на 40 нещо такова не разбирам от такива работи :D. Но се оправих ето сега дори пак си се тъпча като прасе и ми няма нищо.

7.   Отиди на лекар.

8.   Номер едно това си е до ген. Аз например разбирам че ще се разболявам скоро по това че започвам да се тъпча много. Все едно организмът ми си набавя запаси за това че скоро ще съм болна :)

9.   Преходът от сезон в сезон. Направи си изследвания, кръвни, ама пълни, на всички вит.и минерали. Когато се храниш си въвеждай храната в cronometer.com,то изчислява всичко, поето от всяка храна, в съотношение с физическата ти активност и ще видиш кои врщества да си набавяш. Купи си и качествени мултивитамини, например тези - http://www.zoya.bg/Капсули-Мултивитамини-и-минерали.3381
И не се стресирай :)

10.   Номер 6, яж поврче захари, набавени от плодове и пий добавка вит. Д, сега, зимата го няма, а недостигът му води до химични промени в мозъка и съответно - депресия без причина. Също и капсаицинът от лютите чушки помага при депресии, без да се прекалява, но може след хранене. или по време, защото се засилва отделянето на солна киселина заради лютото и спомага за бързото храносмилане, но паренето от лютото кара мозъкът да изпраща сигнали, че има болка и съответно я тушира с доза допамин, който ни прави щастливи.

11.   Добре номер 10 ще нагъвам повече люти чушки :Д