Споделена история от Здраве

Хранително разстройство
Здравейте! Първо искам да кажа, че се радвам, че съществува Spodeli. net и че всичко тук е анонимно, тъй като много се притеснявам да споделям проблемите си пред хора, които знаят името ми, а още по-малко пред такиви, които ме познават.
Преминавам към проблема. Мисля, че имам някакво хранително разстройство. До това заключение ме доведоха признаци като: преяждане(тъпча се дори да не съм гладна), притеснение за теглото и ужасното внушение, че съм дебела и често физическо пренатоварване, породено най-вероятно от притеснението и внушението за теглото. Не мисля, че е булимия, понеже го няма характерното повръщане, а по-скоро хиперфагия. Наистина не знам. Чувала съм, че тези разстройства са на психическа основа и това най-много ме стряска. Чувствам се ужасно. Имам нещо като зависимост към храната. Дори да се опитвам да не ям мисля само за нея и това не ми позволява да върша нищо. След като се натъпча започвам да плача и да се деприсирам. Чувала съм също, че това е емоционално хранене, но точно когато се чувствам най-разстроена не ми се случва да се тъпча. Имам емоционални проблеми и чести депресивни състояния, но не мисля, че е от тях. Мина ми и през ума, че съм се превърнала в жалък чревоугодник, но не е възможно да изядеш 400 грама шоколад наведнъж след като ти е прилошало просто от лакомия и то толкова често (400 грама са повече калории от нужния дневен прием). Наистина не знам какво да правя. Моля ви за съвет! Не издържам! Ще полудея! Към кого да се обърна. Не съм сигурна, че в града в който живея има диетолог. Да посетя ли училищтния психолог. Много се притеснявам да му споделя проблема си.
Пропуснах да кажа, че съм на 16, а съм чувала, че в тази възраст тийнейджърите най-често страдат от подобни разстройства, особенно момичетата.
Благодаря предварително за съветите!

Коментари

1.   Депресиите и всичко останало са свързани. Да, имаш проблем на психическа/емоционална основа. И аз съм минала през същото и психолога много ми помогна. Пробвай първо при училищния психолог, а оттам нататък той може да те пренасочи и другаде. Ще трябва да споделиш и на вашите. Вземи мерки сега, защото после става по-зле (от личен опит ти казвам). Успех!

2.   Абсолютно същото преживях наскоро. Постоянно ядеш, независимо дали си гладен или не.. Явно организма се настройва към времето. Няма смисъл да се притесняваш.

ssp

4.   Хах, яла много. Да ви имам проблемите.

5.   Номер 2 напротив има смисъл да се притеснява, защото това е сериозно. Поведението ти авторке е същото като при булимия, само че без юовръщане. Сериозно е защото това е психично заболяване най-вече и трудно може човек да се излекува от него, особено ако е в напреднал стадий. Това че си осъзнала, че имаш проблем е твой плюс, просто трябва да започнеш да помагаш на себе и да се справиш с проблема ти. Спри да поглъщаш толкова храна, започни режим на хранене. Сподели на родителите си, те ще ти помогнат, но не оставяй така нещата. Успех!

7.   Чети за здравословното хранене за са осъзнаем какво ядеш и до какво води. Особено гледайки. Ти започваш как се притесняваш, има други проблеми които те карат това да правиш навика да ядеш. Разгледай снимки на хора вманиачени в пл. операции. Виж те как не могат да спрат и все иска още и още и прецени кога са били по-хубави и дали имат реална преценка. Същото е с теб. Не разбрах за какво физ. претоварване става въпрос, но баланса в спорта също е важен. Уплътняване си времето с курсове, неща които ти харесват и се забелужиш, че ако се увлечен по нещо, ще мислиш по-малко за храна. Издатина в нета как да спреш да се притесняваш и да се контролират в този момент. Със сигурност ще намериш нещо за себе си.

8.   Медитация.

9.   Хапвай по малко но по често и пий повече вода, аз примерно докато се храня пия вода но при мен е защото така съм свикнала.

11.   Не мога да повярвам все едно това съм аз. Постоянно се чудя с какво да се натъпча, винаги искам да ям, просто не спирам, На ден ям по 6-7 пъти и незнаеш за какви порции става въпрос. Има случаи тежко ми е от преяждане ще повърна и пак искам да ям. Много съм чела това е пристрастяване.. изпитваме голямо удоволствие.. И тв да гледаш и навън да си.. все искаш да ядеш дори да си яко претъптан.. Всеки ден искам да спра, да си ям нормално... о тогава още повече ми се яде.. И междодругоро много се радвам, че не ми личи на 17 съм и тежа 49 кг 165 висока.... При това ядене трябваше да съм 80-90 кила.. Ти колко си?