Споделена история от Здраве

Прекалявам ли с протеините
Здравейте, аз съм момиче на 17 години, висока съм 179, 68 - 72 (варира) килограма, изглеждам добре с нормално телосложение. Забелязвам, че напоследък се храня със страшно много храни с високо съдържание на белтъчини и започвам да се чудя дали не прекалявам. Например мога на едно ядене да ям по няколко яйца с мляко, сирене и кашкавал заедно. Имаме ферма и никога не съм пила друго мляко, освен домашно. Има дни, в които изпивам по 3-4 големи чаши прясно мляко, а все пак е с максимална масленост. Иначе пия редовно поне по една чаша. Ям месо абсолютно всеки ден, всякакво - телешко, пилешко, свинско, заешко, диво и така нататък. Понякога обичам да си напълня чашата с прясно мляко със сирене, което е малко странно. Лятото отслабнах с 16 килограма и косата и кожата ми много се увредиха, вече се оправиха и съм наред, не знам дали това не е начин организма ми да се стреми към възстановяване чрез толкова много протеини, тъй като аз не ям насила тези храни, а защото ми се ядат. Какво е вашето мнение, прекалявям ли с белтъчините? Какво може да ми стане от прекалено много протеини?

Коментари

1.   За спортуващи/трениращи мъже (предполагам, че и за жените е горе-долу толкова) дневната дажба е около 2. 2гр протеин на кг телесно тегло. Ако не спортуваш поне 3-4 пъти седмично, подобна дажба ще натовари организма ти излишно с протеини - те се разграждат по-бавно и за разграждането им е необходима повече енергия, отколкото примерно разграждането на въглехидратите. Можеш да сметнеш колко протеин приемаш като следиш през деня какво ядеш като грамаж (купи си везна) и каква част от изяденото е протеин (или на опаковката го пише, или има таблици със стойности из интернет). Моят съвет е просто да спортуваш редовно и да не се притесняваш за храната си, още повече, че е домашна и чиста :)

2.   За спортуващи/трениращи мъже (предполагам, че и за жените е горе-долу толкова) дневната дажба е около 2. 2гр протеин на кг телесно тегло. Ако не спортуваш поне 3-4 пъти седмично, подобна дажба ще натовари организма ти излишно с протеини - те се разграждат по-бавно и за разграждането им е необходима повече енергия, отколкото примерно разграждането на въглехидратите. Можеш да сметнеш колко протеин приемаш като следиш през деня какво ядеш като грамаж (купи си везна) и каква част от изяденото е протеин (или на опаковката го пише, или има таблици със стойности из интернет). Моят съвет е просто да спортуваш редовно и да не се притесняваш за храната си, още повече, че е домашна и чиста :)

3.   За спортуващи/трениращи мъже (предполагам, че и за жените е горе-долу толкова) дневната дажба е около 2. 2гр протеин на кг телесно тегло. Ако не спортуваш поне 3-4 пъти седмично, подобна дажба ще натовари организма ти излишно с протеини - те се разграждат по-бавно и за разграждането им е необходима повече енергия, отколкото примерно разграждането на въглехидратите. Можеш да сметнеш колко протеин приемаш като следиш през деня какво ядеш като грамаж (купи си везна) и каква част от изяденото е протеин (или на опаковката го пише, или има таблици със стойности из интернет). Моят съвет е просто да спортуваш редовно и да не се притесняваш за храната си, още повече, че е домашна и чиста :)