Споделена история от Здраве

Лоши естетически зъби
На 21 съм, а вече не мога да си погледна усмивката от комплекси в огледалото. Имам лоши генетични зъби. От малка си мия зъбите редовно по два пъти. Дори винаги съм им отделяла такова внимание и страрание, като фикс идея са ми се превърнали. Чистя ги с конец за зъби, използвам добра паста за зъби, медицинска. Само вода за уста не използвам. И ето пак постоянно ми излизат нови и нови кариеси. Дори на предните зъби на горната челюс вече имам пломби. Имам две пломби, едната е малка и не е видима, а другата е голяма. Направиха ми я още в пети клас, наскоро я смених, защото беше оцветена и то с вяска смяна на пломбата, дупката става по голяма и видимо вече приличам на циганка, с това кръкче между първия и втория зъб. Отделно този самия зъб е много крив, другите ми зъби са прави и са добре подредени. Но този направо е щръкнал като стрелка на дясно. И не най-големия проблем това. На долната ми челюст, един от предните ми четири резци липсва, просто е изваден и така си ходя от 14 годишна без него. :D. И винаги съм се стремяла да не ми пука, като чели през пубертета най- малко ми пукаше, но вече се чувствам комплексирана, нали вече и аз се воду възрастен човек. И да това беше за капак, когато бях на 14, не стига че имам лоши генетични зъби. Тогава ми откриха киста на предните долни четири резци, причината беше леко счупване на предните първи резци. Видимо пулпата не беше засегната. И зъболекаря нищо не направиха, не ми умъртвиха зъбите, я явно е трябвало, но не са и виновен и той, защото дори зъбите ми да бяха умрътвени на момента, самия удар може отново да ми създане този проблем. Та така вървях си с 6-7 годишна киста в устата, нищо не подозираща за това. Докато сутринта при ставане, не започнах да усещам изтръпване на долната челюст и странно тръпнене във венците, като вид оток, но и в никакъв случай не беше болка. И така отидох на зъболекар, защото чувстовто не престана и си направих ренгено снимка. И тогава, проблема лъсна моментално, вече беше особено наболял, намаше какво да се направи, кистата беше до толкова голяма че челюста ми се беше започнала да се стопява. Още тогава с цял късмет, че не ми извадиха идвата предни зъба, успяха да спасят втория, но този нямаше какво да му спасят, видимо зъбите ми бяха невероятно бели и здрави отгоре, прекрастни, а самия корен беше целия гранясъл и изгнил. Видимо самите зъби бяха леко посивяли тези двата резци, но не до толкова че да им обърна внимание по рано. Нз просто нямаше какво да се направи. И така от тогава движа без зъб, сега напрво някои ще ме пита защо не си сложи мост на долната челюст. Е дам това е едното решение на тогаваршния проблем. Сега и да искам не мога, защото мястото се е стестнило и видимо се позатворило, вече е няколко милиметра, но все пак си личи и ме комплексира. Та тогава, се бях решила да си сложа мост, но трябваше да изчакам докато зарастне всичко и след месец бях вече на друго менение. Но и сега отново, ако трябва да реша ще реша същото. Просто това не е решение, защото, това което беше остнала от зъбите ми щеше да се скапе с коронките. Самите корени бяха скъсени, за да се премахне онова образувание на връхчетата им и отделно тези два предни зъба бяха лека разклатени от кистата. За това се беше наложило присаждане на кост в корените и челюста, за да могат да си възвърнат здравината и устойчивостта в корените. Отделно, ако бях соложила коронки и изпилила на тази възраст зъбите, буквално губа по всякъв начин зъбите си и след още нялкоко години примерно 10, какво напрво чене от пред. Други минус на моста е това, че ня мястото на липсващия зъб, коста атрофира след време, тоез намаляма, защото няма корен и след време под мостовата конструкция можеше да имам разтояние между изкуствния зъб и венеца, тоез видим щеше да личи че имам изкуствени зъби. Следващия минус е устоичивостта на тази констуркиция, тя все пак тежи и би тежала на корените на другите два, три съседни зъба, което би могло да ги разклати след време. Други начин може би беше импалнт, но в моя случай след такава операция, в която бях загубила кост от челюстта си нз дали беше възможен и отделно прекалено скъпо решение. И мунусът също така е че дори да беше възможен, импланта да беше отхвърлен от коста ми. И също така трябавше да ме подложи на още една операция. И сега се чувствам комплексирана като си отвора устата да говора с връстниците си, най вече с връстници или малди хора. Едва ли не просто, в момента когато говора, с някои се чувствам като циганка без зъби, или селянка, която не си е направила зъбите и ходи като педесетгодишна жена. И си преставям какво ли си мисялт хората като ме видят като перфоратор в устата, не вески се досеща че съм имала много сериозен проблем, първото дето би си помисилил някои е че съм някаква просточка, дето ходи без зъби. Нз дали би могло ако си сложа поне брекети на долната челюст и те компесират загубения зъб, и да подредът трите зъби. Но не съм и ходила на консултация при ортодонт. А друг проблем е цената на ортодонското лечение, което е наистина скъпо, и като цяло непосилно за родителите ми.

Коментари

2.   Момиче, зъбите не са най-големия ти проблем, те все пак могат да се поправят, избелят, сменят, протезират, но другият орган, помещаващ се около педя по-нагоре в главата, за жалост няма как да ти го имплантират.