Споделена история от Здраве

Биполярно афективно разстройство
Здравейте! На 24 г. съм, миналата година ми поставиха диагнозата БАР – смесен епизод. От една година не се чувствах добре – усещах, че потъвам все повече и повече. Злоупотребявах с алкохол – мислех, че този път ще е различно и душата ми ще се излекува. Пия ламиктал една сутрин по 50 мг и една вечер пак 50 мг, а вечер две таблетки тритико хр от 150 мг – две таблетки вечер. На моменти се чудя как е възможно да се случи на мен. Представям си, че умирам, че слагам край на мъката, на всичко. Непрестанна болка вътре в мен. Тъга и сивота буквално. Отивам и рязко в другата крайност. Според близкия човек съм много конфликтна, крайна, агресивна, имам нереалистични представи за света, огромен негативизъм. Неща, които не забелязвах преди, не вярвах дори, че съм конфликтна. Казваше ми да ида на психиатър – предполагам, че го казва, за да ме нарани, за да с чувствам като луда. Но описах всичко, което усещам. Имам и голям проблем с паметта. Много трудно помня вече. За да си спомня нещо, започнах да връщам лентата назад, да си спомня всяка моя стъпка и така да евентуално да си спомня. Когато съм в крайност – обиждам, блъскам, крещя, чупя. Веднъж чух глас – мъжки, който сякаш шепнеше в ухото ми и чух: „стига, стига, млъкни“. Помислих, че приятелят ми говори на кучето, когато го питах каза, че няма такова нещо. СЛед два месеца чух пак мъжки глас да се смее, но в главата ми. Вероятно ви се струва много странно, странно е и за мен. И се чудя защо точно мъжки глас??? Преди няколко дни си посегнах – издрах се. Изпитвах смесени емоции, след това се самонараних – не усетих никаква болка и продължих. Това го помня ясно. Хубавото е, че вече усещам, че влизам в маниен епизод, но само толкова. Започва ето така: изведнъж всичко, което виждам става много ярко, много цветно, имам нужда да се движа, да правя няколко неща, имам много голямо самочувствие. Водя спорове с часове без да се изтощавам, може да спя само няколко часа и знаете ли, през деня върша всички неща без капка усещане за умора. Скоро обаче се случи следното – отидох на работа и не знаех какво се случва. Знаех, че съм стигнала там, но не знаех как. Не можех да си спомня нищо. Всички хора около мен ми бяха странни, а това са си моите колегите. Всичко отново беше много цветно – усещах, че изживявам нещо нереално. Не знаех, нямах усет, че съм част от света, сякаш наблюдавах извън себе си. Другото нещо, което е постоянно – мозъкът ми никога не почива. Постоянно има мисли, които не мога да контролирам и са за лоши неща или се виждам като някаква много способна личност, че на мен се случват грандиозни неща. Сънувам постоянно. Будя се много често и въпреки това – наистина не изпитвам нужда от сън. Приятелят ми е много толерантен към мен, подкрепя ме за всичко, той е моята упора. Ако не беше той аз нямаше да потърся лекарска помощ. Кой знае къде бих била сега. Спаси живота ми. Боря се. Всеки ден е борба. Всеки ден се разкъсвам – как може да е истина, истина ли е? Но като започнах да пия лекарствата усетих леко подобрение и към момента психиатъра не иска да ги спирам.
Това е малка част от моята историята...
И Има ли нещо като група за взаимопомощ, имам нужда да контактувам с хора, които знаят какво е?

Коментари

1.   С една дума казано, нарушение в метаболизма на мозъка. Някои хора имат диабет и цял живот са на инсулин. Други като тебе трябва да взимат лекарства, за да влязат невромедиаторите в мозъка в баланс.

2.   Продължи да ходиш на психиатър и си пий редовно хапчетата, в никакъв случай не ги спирай! Имам сестра, по-голяма от мен, тя е на 23год. със същият проблем. При нея се появи преди 3 години и от тогава не е спряла да си пие хапчетата (нейните са два вида, единия вид даже ги няма в България и ги поръчваме)
Знам какъв ужас е, много ме болеше да я виждам в такова състояние, но хапчетата наистина й помогнаха и психиатърката й каза, че трябва да ги пие няколко години, за да предотврати появата му отново, защото по едно време беше ги спряла и отново се върна в онова състояние..
Това е от мен, пожелавам ти успех, можеш да се справиш с това. Просто бъди упорита и не се отказвай!

3.   От край време се интересувам от Б. А. Р и съм изчел много за него.. исках да срещна човек който лично го изживява и да говоря с него.. да го опозная.. понеже съм любопитен и имам ужасно много въпроси относно това "заболяване" ако мога така да го нарека а и предполагам аз самия имам нещо подобно на Б. А. Р.. И ако има някакъв начин да комуникираме с голямо удоволствие и ентусиазъм ще помогна с каквото мога понеже и моята психика е слаба - имам опит а и знам доста неща които могат да са ти от полза.

Ако още не си проверила от любопитство в интернет нека те просветля с малко инфо за биполярното разстройство - на кратко основното което знам.

-предполага се че е генетично (мутация) и се предава по наследство или просто някои хора са по предразположени към развитието му.
Появява се през късната пубертета..
Както вече знаеш представлява редуване на депресивни и маниакални епизоди които с времето зачестяват.. притежателите са предразположени към прекомерна употреба на алкохол - цигари понякога и наркотици а това само влошава симптомите. Антидепресантите и другите лекарства буквално притъпяват чувствата ти но не те лекуват дори могат да предизвикат мания.
Самата мания е нещо много ползотворно..
"Някои научни изследвания посочват примери за висока корелация между това психично отклонение и творческото съзидание таланта дори гениалността на отделни индивиди. " - Обаче от друга страна пък много от страдащите от Б. А. Р са предразположени също и към самоубийство. И не малко от опитите са сполучливи. Не се поддавай.
Болестта може да бъде овладяна. Намери си хоби което да консумира твоята креативност по време на мания.. свързано с изкуство или музика на пример..

Предлагам Имейл: nick_993@abv. bg оставам анонимен* (Моля админите да не трият имейлът от коментара - благодаря предварително) Ако имаш въпроси и ти се комуникира - пиши - с радост ще помогна и ще те изслушам.. :)