Споделена история от Здраве

Луд ли съм?
Здравейте!
Моля, модераторите да публикуват историята ми!
Аз съм мъж на 20. Още от малък имам "дефект" в поведението си. Като малък събирах всякакви ненужни неща и ги архивирах, даже си спомням, че като съм изял вафла или шоколад в училище, си носех опаковката вкъщи и си ги криех в шкафа, за да не ги изхвърли майка ми. Още откакто се помня, си създавам този дискомфорт. Като видя нещо ми се иска да го докосна, колкото и опасно да е то - печки, контакти и тн. Като вляза в стаята, трябва да докосна всичките ъгли на стените. Като седна на стол, трябва да докосна земята около стола. Като легна - ъглите на леглото. Изключвам и включвам лампата по 3, 5 или 15 пъти. В никакъв случай 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и тн. Точно три, пет или петнадесет пъти. Ако не направя тези неща, се чувствам много зле, сякаш ще се случи нещо с мен или с близък човек. Тази простотия ми бави живота. Често ми създава проблеми на работа, не мога да се съсредоточа върху дейността, а се занимавам с изявените желания - да докосвам, включвам-изключвам... По принцип нямам значими проблеми в живота си, всички хора около мен са здрави, на добро финансово състояние съм, уча, имам приятели, слава богу всичко е наред, само и единствено това ме мъчи от години насам. Скоро ми се случи да пътувам с кола (бях сам) и видях някакъв голям камък покрай пътя и трябваше да го докосна. Специално за това спрях и го докоснах... Също имам проблеми със симетрията. Всичко покрай мен трябва да е подредено перфектно, сортирано по цвят и големина.
Не знам какъв ми е проблема и към кого да се обърна. Веднъж се наканих да отида при личния лекар и тя да ме насочи, но след това го сметнах за ненужно и така си остана. Вече съм твърдо решен, че искам да се боря с тази простотия. Моля, не ме нападайте!

Коментари

1.   Здравей! Така както го описваш, най вероятно имаш обсесивно-компулсивно разстройство. Има доста информация за проблема ти в интернет. Потърси професионална помощ и ще ти помогнат да го преодолееш. Успех! :)

2.   Здравей! Така както го описваш, най вероятно имаш обсесивно-компулсивно разстройство. Има доста информация за проблема ти в интернет. Потърси професионална помощ и ще ти помогнат да го преодолееш. Успех! :)

3.   Най-вероятно е обсесивно-компулсивно разтройство. Може да го срещнеш и като ОКР.
Не е лесно за се живее с ОКР, но има хора, които са го преборили. Свържи се с психотерапевт задължително.

4.   Имаш ОКР-Обсесивно компулсивно разстройство.Обърни се към психиатър,не се плаши от това ,психиатърът е лекар,както другите.

6.   Според мен не си луд , просто се опитай да не мислиш как искаш да докосваш нещата , а мисли за значимите неща в живота си.Съветвам те да отидеш на психолог и той ще ти даде съвети как да се пребориш с това.

7.   Според мен не си луд, просто се опитай да не мислиш как искаш да докосваш нещата, а мисли за значимите неща в живота си. Съветвам те да отидеш на психолог и той ще ти даде съвети как да се пребориш с това.

8.   Мисля, че имаш обсесивно-компулсивно разстройство или казано накратко ОКР. Прочети в нета малко повече по темата. Лекува се и не, не си луд. На доста хора се случва.

10.   Аз съм момиче на 17 години. Преди време ми се случваха подобни неща и аз като теб си мислех, че нещо лошо ще ми се случи. Като цяло е доста странно като земем факта, че съм била някъде на 12 години. Аз мисля, че имаш някакви паранои и има нещо, което те притеснява и аз бях така, и много ме беше страх за семейството си и беше много неприятно. Постепенно без да се усетя това нещо премина и спрях да правя някакви налудничави неща и се почувствах по добре. Гледай да излизаш повече с приятели и да се разсеяваш иначе може да се обсебиш още повече. Успех!

12.   Мисля че имах Обсесивно-компулсивно разстройство или на Анг. OCD.

13.   Психолог. Това е като обсесивно разтройство!

15.   Не ги слушай всички как повтарят ОКР МОКР и там всякакви простотии! Аз ще ти кажа от личен опит. Когато бях на 13-16 постоянно правих абсолютно същите неща... Само, че не пипах камъни и числата ми бяха 3, 6, или 9. ВСИЧКО различно от тези три числа не се зачиташе и особено за крушката! Ако примерно згафя 9-тката с 10 включ-изключ още 2 пъти за да стане кратно на 3 ( 12/3=4) и така това нещо продължи доста време... Към 5, 6 години. Спомням си, че малко по малко започнах да премислям колко е безполезно и въпреки, че се чустваш адски дискомфортно(все едно някой тв боде с игла). Когато станах на 17 вече един вид ми омръзна, понеже го бях правил стотици хиляди пъти.... и малкл по малко спрях (като естествено осъзнавайки колко е безполезно и колко много време, и нерви коства). Един съвет - просто седни и спри, докато времето минава и се чувстваш дискомфортно, започни да се разсейваш с нещо. И най-важното - постоянно размишлявай над това, че ти е само в главата!!! Надявам се да съм ти помогнал, пък и не е толкова опасно нали?

16.   Номер 15, това е точно обсесивно компулсивно разтройство ОКР, преодолява се с помощта на психолог, сам е по-трудно да се справиш.

17.   Може да е обсесивно - компулсивно, може и да не е! Аз съм така вече 18 години! Пих лекарства, но уви, полза никаква! Всичко е в ума ти, приятелю, така че, ако това състояние ти се струва непоносимо, мъчително, от теб зависи да го премахнеш!

18.   Не си луд! Какво означава "луд"? ! Реалността е относителна, виж Никола Тесла или който и да било гений. Ами имаш ОКР, и какво? !

19.   За психиатър си, не ПСИХОЛОГ! Не се шегувам, но това е вид психично разстройство.

20.   Започнах да правя тези неща, които ти описваш на 8 г. възраст и живях с тези "ритуали почти 10 г. Чел съм, че се появяват при загуба на много близък/любим човек или при изживян невероятно голям шок. Обвинявах се, че съм загубил близките си, защото примерно не съм направил нещо 3 последователни пъти или не съм докоснал предмета 5 пъти и т. н. Също изпитвах изключителен ужас и страх от микроби и постоянно си миех ръцете, сменях дрехите и др. Бях се превърнал в перфекционист, също като тебе исках всичко да е симетрично, подредено и чисто. Не съм ходил на психолог сам се убеждавах, че нищо лошо няма да се случи и се опитвах да потискам натрапчивите мисли, които много ме изморяваха. В България има много хора с ОКР, но естествено не споделят, защото веднага "компетентното" общество ще им лепнат етикети и диагнози. Ще го превъзмогнеш! Успех!

22.   Офф аз съм номер 15 и ви казвам, че минава от самосебеси... Престанате да плашите човека!

24.   ОКР не се лекува. Това си е за цял живот. Никакви баячи, психари и т. н. не помагат на това нещо. Само най-много да те натъпчат с едно коктейлче, че ще ходиш като зомби наляво-надясно. Джиткай си така, малко е кофти, ама нищо страшно няма. За околните е странно, ако не знаят що е това ОКР. Не се коси, а давай смело напред. И да знаеш - не си луд.

25.   Само не ходи на психиатър, защото ще те натъпчат с антидепресанти и траен ефект няма да има. Мен така ме "лкуваха". Отиди не на психолог, не на психиатър, а на психотерапевт и то такъв, който използва хипнотерапия като метод на лечение. Аз така се излекувах.

26.   А не си ли опитвал да затвориш очи и да си представиш как докосваш предмета? Или просто да вдигнеш ръка и да направиш нужното движение 3 пъти (за по-бързо, а и нали 3 пъти също е вариант за теб), но без да докосваш лампата? При нужда докосни нещо, за да усетиш контакт и да придадеш повече убедителност на картината в главата си. Т.е. нужно ли е наистина да правиш тези неща или има начин да подлъжеш мозъка си, че ги правиш? И няма ли начин да препрограмираш мозъка си, та да си създадеш сурогати на тези предмети и действия, които да не ти създават толкова проблеми?

Понякога шантавите идеи са ефикасни, та реших да предложа това. Иначе всеки може да те насочи към така наречените специалисти, но ако идеята ми не става, пак можеш да отидеш при такива. Просто си мисля, че винаги има начин, който не е свързан с лекарства и така наречените специалисти, но малко хора биха го предложили. Е, все ми е тая дали ще кажат "Този не е наред" - ако идеята ми помогне, ще съм доволен пък дори да ме разнасят из Интернет като чудак. Последното може да се случи и само след като напиша едно изречение, но няма да има полза за никого.

27.   Здравей! Имаш ОКР! Аз също страдам или страдах от това, още не знам със сигурност, като съм нервна се появява по-често. Разбирам за какво говориш. Знай, че нищо лошо няма да се случи. Бъди силен. Успех!