Споделена история от Здраве

Брат ми е шизофреник. Помощ!
Здравейте!
Аз съм на 16 г. и имам огромен проблем. Брат ми има шизофрения. Той е на 21 г. и може би от 2012 г. започна да я развива.
Мисля, че този проблем се корени от баща ми който е алкохолик и според мен и той има тази болест просто го прикрива с алкохола. Пет години преди аз да се родя майка ми и брат ми са живели при него, а той е пускал пиратки в леглото му, стресирал го е постоянно.
Също може би и аз имам вина, защото майка ни обръщаше внимание на мен, водеше ме навсякъде, а той оставаше сам вкъщи. Водеше го единствено по болници, защото има и 75% увредено зрение и още от куп неща е страдал.
За сметка на това аз съм здрава като камък, никога нищо не ми е имало. Дори и ръка не съм си чупила - съдба. :(

Нека премина към съществената част.
В днешен план живея в постоянен стрес и уплах. Майка ми работи в Испания и ние живеем с баба ни.
Брат ми си пие редовно хапчетата, но пие и много кафета, което е много лошо. Постоянно е на фази - от добър и можещ всичко се превръща в чудовище. Крещи и обижда!
Може би знаете колко е типично за шизофрениците постоянно да говорят за руската мафия или за извънземни, че са искали да го отвлекат или пък, че някой от семейството ни сме пратеници да го убием и всякакви такива неща.
Притеснявам се за мама и за баба, защото ни е нападал и ме е страх да не стане някое убийство. Страх ме е да се прибера вкъщи като знам какво може да е станало.
По цяла нощ не спи, удря се и говори с неговите внушения, а аз също не спя като го слушам и сърцето ми бие учестено.
Отслабнах много и мисля, че от този стрес ще получа рак. Не ме е страх да умра, дали ще е от рак или брат ми ще ме убие - няма значение, по - скоро ме е страх да не направи нещо на
най - близките ми хора.
Обичам го много, но не може да се живее с такъв човек. Знаете ли преди няколко дни в съседния град някакъв шизофреник наръгал съседа си с нож и бил наредил осем ножа съответно за осем човека точно като по криминалните филми.

Дайте ми някакви съвети, каквито Вие прецените. Имам нужда от помощ.

Коментари

1.   Явно хапчетата не му действат в достатъчна степен. Вървете с баба ти и говорете с личния му лекар, обяснете какво е положението и го помолете да го извика на преглед уж и да му даде направление за психиатър. После намерете начин да се срещнете и с психиатъра предварително и да опишете ситуацията, за да предпише адекватни лекарства. Би трябвало да е под наблюдение и да го лекуват. За кафето му внушете, че е отровно за него. В колибка.ком има едно старо филмче за Аюрведа. Виж и него. Също така потърсете и опитен хомеопат.

2.   Авторката: Забравих също да кажа, че се беше обаждал на полицията и беше казал, че има заспала клетка срещу президента Плевнелиев.
Цяла София беше на крака, идваха власти на реда да го търсят, обикаляха къщата, но се потвърди, че е болен.

Благодаря за съвета. А до хапчетата - те бяха сменяни многократно, при психолози ходи също, но той не ги слуша и си внушава, че искат да му навредят и много трудно да го накараш да отиде.

3.   Моя баща е шизофреник. Преди 7 години се отключи болестта му. Беше ад! Агресивен и неадекватен. Един ден излезе за работа и 3 дена не се прибра. Обявиха го за издирване, намериха го в една гора. Премръзнал и гладен, говорил за камерата на лордовете как искали да го отвлекат и т.н....
Вкараха го в лудницата, упоиха го, защото беше неконтролеруем и 42 дни беше там. Сега си пие лекарствата редовно, спокоен е и си е същия както преди. Ходи на работа, шофира. Всичко е 6.
Заведете брат ти на психиатър, ако се налага дори да го приемат за лечение. Много е опасно това състояние. Той не е наясно, че може да ви нарани. Заведете го докато не е станало късно.

4.   Слаби са му лекарствата. Чувала съм, че електрошоковата терапия помага при такива крайни случаи.

5.   Шансът лекарствата да му помогнат е минимален (казвам го опит с такъв роднина). Това е очевидно, предвид, че и в момента взема лекарства, както казваш. Не си губи времето и парите с психиатри, те са шарлатани. Ще изписват все по-силни и по-скъпи лекарства, а той ще става все по-зле, ще искат все по-често да го "лекуват" в психиатрия и след всяко лечение все по-малко ще прилича на човек и ще създава все повече проблеми, докато не те убедят, че трябва да постъпи в дом за психично болни до живот.

Това, което те съветвам да направиш е да му измислиш някакъв отдушник на параноите или каквото са там, да има на кого да разправя налудничавите си страхове, докато му мине епизода. Другото е да му измислиш някаква балансирана изолация от света, така че да не е опасен за околните и за себе си, впоследствие. Нещо подобно на наркокомуните. Измисли му някаква занимание, примерно на село, в някоя ферма, да не може на практика да излиза от нея без придружител, да не може да вилнее извън нея и т. н. Вече, в рамките на тази среда, може бавно и внимателно да се пробва някакво лечение, може по случайност пък да се оправи, както някой горе е дал пример с баща си. Но не разчитай на това, такива случаи са единични, докато останалите резултати от психиатрично лечение не са приятна гледка.

6.   Здравей, аз имам подобен проблем, само че при мен е дори по - лошо. Освен че брат ми има шизофрения , той е и епилептик. Което значи че той във всеки един момент може да получи припадък и да си глътне езика и за почине, това се случва на доста от епилептиците. Съответно аз съм в постоянен стрес, освен че ме е страй да стоя с него, Защото е много променлив, както е добър и мил изведнъж откача и се променя и почва да крещи да се хвърля на бой.. преди 2 месеца се нахвърли ма баща ми и лежа 1 месец в психиатрията.. другото нещо е че той както е добре и изведнъж получава епилептични припадъци. Просто не знач вече какво да правя . Аз също съм в постоянен стрес , не знам как може да се измъкне от тази дупка . Моля помогнете ако имате някакви съвети.

7.   Здравей, аз също имам брат, който е шизофреник вече 7 години с диагнозата. Беше на 20 като му я поставиха,но аз мисля,че от 18 год взе да се развива болестта. Ад е,на моменти е супер, на моменти ми се къса сърцето като го виждам как изглежда и как се измъчва с халюцинации, отслабва, ходи като луд накъдето му видат очите, ек така без причина..... Психиатърът му е една голяма овца, която не я интересува дали ще се оправи, дават му инжекция на 3 месеца, която вече не действа...... незнам в нашия случай кое ще го подобри. Баща ми е алкохолик откакто се помним. Сега той се грижи за него, аз съм в чужбина от 5 години..... Хора,моля ви, споделяйте какво помага на вашите близки.....

8.   Говорите за активната и пасивните фази на шизофренията. При борбата с тази болест за съжаление от 10 години един от родителите ми страда от нея и е мъка, но виждам моменти на подобрения последните 2 години и половина. Не всички психиатри са шарлатани, но голяма част може би просто не си харесват професията. Не всички лекарства действат еднакво на всички. В момента чета за нов метод, който помага, когато не е в активна фаза. Нарича се rTMS в България се прилага от скоро, но от информацията до тук нямам много относно шизофренията. Друго, което може би е добре да се опита при него. Хапчетата създават отвратително чувство на обреченост. Съветвам ви да се обърнете към лекуващия психиатър или някой добър и да го разпитате за терапията с ( КСЕПЛИОН (инжекция на 1 месец) и последваща ТРИВИКТА на 3 месеца (скъпи са доста, но има вариант и да минат по каса, много трудно). При майка ми имаше доста добра ремисия близо 2 години без да влиза, което е много добро постижение. Опасните периоди са Април-Май, и Септември-Октомври основно. Силни магнитни бури също влиаят, не само на психично болните, доста нови изследвания има за тях спрямо шизофрениите и би полярните разтройства. Най важното е да се приеме човекът, че това е състояние, а не присъда ( само с подкрепа). В България официално диагностицираните с тази коварна болест са близо 40 000 ( та това е един малък град, работна сила, която се инвалидизира заради отношението относно на хората към болестта. Трябва да се научите да разпознавате ранните симптоми, Накъсване на съня е първото. При първия симптом трябва да се търси помощ ( регулярни прегледи на 3 месеца работа с психолог) и да се влиза задължително (поне на дневен стационар ако се влоши и малко). Състоянията които описвате са вече, като се "изпуснат" 2-3 седмици след първите симптоми. Съжалявам за не особено позитивния коментар, но още няма панацея за тази болест. Брат Ви е с млад организъм има шанс с правилна медикаментозна терапия и добър психотерапевт да разреди епизодите до минимум.