Споделена история от Здраве

Бременна и оперирана от апандисит
Здравейте!
На 21 години съм и съм бременнта в 17г. с. (първа бременност ми е).
Оперираха ме по спешност от апандисит когато бях в 9г. с.
Питах много лекари дали ще мога да родя нормално след тази операция, но всички казаха, че когато дойде време да раждам акушер-гинекологът щял да прецени. Шансът да родя чрез секцио бил много голям. Питах и моята гинеколожка, която ми следи бременността и отговорът беше същият.
Общо взето накрая всички с усмивка ми казаха: "какво си се притеснила толкова, със секциото нищо няма да усетиш".
Да, наистина по време на операцията нищо няма да усетя, но след това знам колко по-трудно е възстановяването, отколкото като родиш нормално.

Има ли жени с подобен на моя случай, които са родили нормално?
И още един въпрос: Къде бихте ми препоръчали да родя в Пловдив, но да НЕ е частна клиника (не мога да си го позволя)?

Коментари

1.   Първо честито. Според мен си в добри ръце. Довери се на лекарите - това им е работата. Не съм чувала за случай точно като твоя, но много жени раждат със секцио. Сестра ми роди преди 18 месеца със секцио, защото детето не се беше обърнало и се възстанови бързо. Единственото, което ми е направило впечатление е, че след такова раждане жените нямат кърма, но не знам дали е вярно - просто не познавам жена със секцио, която после да кърми дълго, но и това не е проблем в днешно време. И аз, и мъжа ми сме на 100% гладани с изкуствена храна поради болести при майките и нямаме никакви проблеми нито с алергии, нито с интелигентност - мъжът ми е дори над средното интелигентен и неговата теория е, че просто с изкуственото мляко е поемал нужните хранителни вещества. Знам ли, но това са неща, които не зависят от теб, затова не бива да се тормозиш. Препоръчвам ти винаги да си избереш МБАЛ болница - тоест болница за многопрофилно лечение, защото в тази болница има и педиатрия, има и реанимация и в спешен случай просто реагират за минутки. Винаги университетските болници са по-добри - там има много персонал заради студентите по медицина, млади лекари с добро отношение и знаещи най-новите неща в медицината. В Пловдив университетската болница е Св. Георги. Питай твоите лекари, но като цяло в Пловдив болниците са добри и то точно държавните, а частните не са. Имам приятелка, която избяга при вас от частна болница както си е по пижама и бременна - хвана си маршрутката и после от ужас заради лошо отношение изобщо не си следи бременността, а като дошли болките пеш си отишла до нашата местна болница (и тя е към ПУ) и си родила без никакви проблеми безплатно. Тоест не си мисли, че частните болници са кой-знае какво. Малко по-луксозно, но много хора са и разочаровани и понякога хигиената не е добра

2.   Ами докторите ще ти кажат как е най-добре. Много жени раждат секцио. Нормалното раждане също е много трудно. А за болница Хирургиите.

3.   Леля ми ноември месец роди със секцио. Възтанови се за ок. 5 дена. Където са те рязали е нормално да боли, но повярвай ми, роди със секцио - по-добре е. Особено ако плодът е по-едър. Майка ми родила по-голямата ми сестра нормално и един месец едва сядала.

4.   Най-добрата ми приятелка роди първото си дете нормално. Имаше шевове, едва ходеше. Второто след три години роди планирано секцио и каза, че няма база за сравнение. С операцията нищо не усетила. Каза: Усещаш, че ти барникат нещо, ама няма болка, няма нищо. После я болеше само на мястото на разреза, докато зарасна. Но постоянно казваше, че нормалното раждане е било ад откъм болки.

5.   Най-добре в Хирургиите без да избираш екип!