Споделена история от Здраве

Счупена ключица - операция или не
Здравейте,
Пише Ви едно 20-годишно момиче с фрактура на ключицата. Счупването е в средната третина (по средата). Има дислокация (разместване) от около 2см. За щастие, няма възпаление и стърчащи крайчета, мога да си движа ръката без изтръпване.

Посетих 3-ма ортопеда, всеки от които даде различно мнение - единствената обща хипотеза е, че ако НЕ се подложа на операция, няма да личи толкова след заздравяването. Последният ортопед, при когото бях, каза, че ако недай си Боже счупи ключица на едно място, няма да се оперира. Предупредена съм да внимавам с позицията на ръката, за да минимализирам разместването. Къпането е кошмар, последващото поставяне на бандажа - също. За факта, че трябва да съм обездвижена много време и да съм непълноценна - да не говорим.

Наясно съм, че ако се съглася на операция, най-малкото ще ми остане огромен белег и ще бъдат засегнати близките меки тъкани. Т. е., при всички положения бих била по-зле след операция, отколкото съм в момента. Има 2 варианта: единият е да ми поставят плака и след зарастването пак да ме оперират, за да я махнат, другият е да ми сложат титаниеви болтове, които да нося цял живот в мен. Дилемата е голяма и наистина не съм сигурна какво да правя. Страхувам се резултатите от консервативното лечение с бандаж-осморка да се окажат недобри. Моля за мнения по темата :)

Коментари

1.   Един приятел си беше счупил ключицата есента (2016). Беше с превръзка около месец и се оправи. Сега си движи ръката както преди и не му пречи, дори без операция.

2.   Била съм със счупена ключица преди около 10 години. Първоначално леко ме болеше и сякаш пречеше на дишането. Имаше леко изкривяване, но като че ли не толкова видимо или не ми е правило впечатление, включително и днес. Тогава един лекар каза, че е наложителна операцията и почти бяхме стигнали до нея. Тогава обаче /за съжаление с протекции/ ме прегледа друг лекар, който буквално забрани операцията. Обясни ни, на мен и родителите ми, че подобни операции са безсмислени и целят само да ти вземат парите. Реално ако не изпитваш дискомфорт и не е видимо и неприятно за теб разместването, съветвам те да не го правиш. Днес само аз си знам къде ми е кривината и никой не може да предположи. И днес ако ме питат, не бех се подложила на това да ми слагат пирони или каквото решат. Просто ако нямаш някакви медицински причини да направиш операцията, не го прави.

3.   Здравей! Имаш ли проблем с ключицата? Усеща ли се болка? И аз счупих с 2 см. отстояние са двете кости. Дали ще остане болка и за напред? Благодаря предварително!