Споделена история от Здраве

Проблеми след продължителна констипация
От известно време спазвам един хранителен режим за качване на мускулна маса, но проблемът е че се състои от предимно сухи храни и храносмилателната ми система не се справя добре. Доста често имам проблеми с изхождането по голяма нужда. Случва ми се да ходя по голяма нужда 1 път седмично и процеса е продължителен и болезнен. Днес се изходих са първи път от 6 дни и ми отне повече от 1 час мъки. Обикновено в такъв случай резултатът е доста голям, но днес беше повече от обикновено и изхождането ми беше съпроводено с доста болка, но нямаше кръв. Проблема сега ми е че след тази едночасова борба нещо се случи на задните ми части. Имам чувството че задника ми се е разтегнал и сега го чувствам недостатъчно стегнат. Притеснява ме да не се окаже някаква перманентна щета и да се окажа с разтегнат задник завинаги. Срам ме е да отида на лекар, за да не ме помисли за хомосексуалист. Дано да се окаже че се тревожа напразно.

Коментари

1.   А продължаваш ли с режима? Ако да, ще имаш проблеми не само с ануса ( ануса, а не "задника", макар че и той сигурно страда, след едночасово седене на тоалетната чиния), а и с дебелото черво, и с тънките черва, и със стомаха, и прочие. Помисли, заслужава ли си, заради мускулите, да си прецакаш здравето на млади години.

2.   Здравей!
Първо, преди всичко ще ти препоръчам да се изхождаш клекнал. Това е естествената поза при хората и само при клекнало положение ректумът е напълно освободен и изхождането става много по-лесно (виж http://squat.beinsa.info)

Изхождането, както и уринирането, макар да изглежда просто нещо, е всъщност сложен процес, който изисква синхронната работа на доста органи. Един от тях е ректумът, който има множество нервни окончания. Когато процесът на изхождане започне, изпражненията дразнят тези нервни окончания там и подават сигнал до мозъка, че процесът е започнал. Тогава мозъкът включва допълнителни контракции на ректума с цел да го изчисти напълно, същевременно засилвайки перисталтиката на дебелото черво.

Проблемът е, че тази зона е много чувствителна и нервните детектори там лесно се повреждат от разтягане или механично увреждане, което правят големите и твърди изпражнения. Говоря от личен опит, защото след дълъг период на запек с големи изпражнения престанах да усещам позив за дефекация, поради увредени нервни окончания. Оттогава не мога да се изхождам нормално.

3.   Момиче съм.. аз също имам проблем относно това.. просто трябва да пиеш повече вода и приемай храни съдържащи фибри, при мен също е доста болезнено и понякога има кръв, за да се избегне появата на хемороиди трябва да се спазва определен хранителен режим и всичко ще бъде наред, а пиенето на вода е най-важно!
Успех!

4.   Не допускай да се изхождаш с напъване, когато имаш твърди и големи изпражнения - това уврежда ректума и ще ти докара само проблеми! Прави си клизма, за да се размекнат и излязат лесно.

5.   Авторе, не казваш на колко си години, но щом си решил да качваш мускулна маса значи си млад човек. Защо бе пич, ти не ли се харесваш такъв какъвто си, а си решил да ставаш като гладиатор. Мускулна маса се прави с физически упражнения и със здравословна сурова храна. Тази диета е сигурно търговска реклама, даваш си парите, а си разбиваш здравето. Запомни, трябва да се храниш предимно със сурова храна, предимно с плодове и зеленчуци, които имат много фибри, млечни продукти като сирене и най-вече кисело млеко, сурови ядки, яйца, морски дарове, зърнени храни и т. н. Например моркови, целина, зеле, карфиол, домати, краставици и всички видове салати и пълнозърнест хляб. Натурални сокове ако можеш сам да си ги правиш. Запомни сурова натурална храна с мнооооооооого фибри. Ако ти кажа на колко съм години, няма да ми повярваш, но ходя по голяма нужда всеки ден, а понякога и по два пъти. Но аз не ям буклуци и храни без фибри. Изключение прави киселото млеко, яйцата и рибата, но аз компенсирам това със сурови ядки, плодове и зеленчуци.