Споделена история от Здраве

Изгорено от ауспух на мотор
Здравейте. Пише ви момиче на 15... Преди 3дни на село решихме да се разходим до един военен път нагоре по едни улички с моторите. Бях аз с 3момчета и се возих на MZ. Стигнахме и аз просто си слязох, но кракът ми се допря до нагорещения аспух и ме изгори... Четох из нета и си направих компрес с яйца, на другия ден почнах да си правя превръзки с марля и бинт с някакво мазило за изгаряния. До колкото разбрах е изгаряне от 2ра степен. Изглеждаше много зле с водни мехури, които се пълнеха постоянно. А и изгореното място е доста голямо. Тази вечер реших, че трябва да го оставя да диша малко, но докато съм спала по-голямата част от кожичката се е обелила и сега адски много боли. Въпроса ми е как да спре болката и да зарастне възможно най-скоро, защото баща ми не трябва да го вижда.
Ще бъда благодарна на всеки с някакъв съвет!

Коментари

1.   Не си слагай яйца и други боклуци по раната, че ще я инфектираш!
За изгаряния Дефламола помага но не върши чудеса.

2.   Отиди в аптеката и попитай за някакво ефикасно лекарство.Много е важно кожата да не се маха ,за да зарасне по-лесно,а и да не се нараниш допълнително.Не знам кога ще те види баща ти,но се приготви за караниците,защото скоро няма да изчезне.
Горила съм се така,доста е гадно.

3.   Това с яйцата не е било никак удачно.
Трябва да го пазиш да не се инфектира.

4.   Много благодаря! :)

5.   Отиди до някоя аптека и попитай за някое мазило. Знай че изгорено от ауспух няма да се махне. Познавам едно момче, което миналата годшна се изгори. Имаше рана около 1-2 месеца, само че на него кожата му падна веднага. И какво като баща ти го види. Голяма работа. И аз съм се горила и какво. Кажи му че е станало по невнимание. Ще ти остане белег обаче. Аз имам също.

6.   Отиди на лекар. Изгаряне втора стенен е сериозно. Може да се инфектира. Няма значение какво ще каже баща ти. Важното е да си здрава!

7.   Отиди в аптеката и питай. Може би Пантенол ще помогне. Но не се самочекувай с яйца и прочие, може да се усложни. Отиди на лекар.

8.   Благодаря на всички!! А за баща ми, не искам да го вижда, защото попринцип не ми дава да се возя, въпреки че момчетата си имат книжки и карат доста внимателно, но никога не се знае, а и не искам да губя доверието му. Сега си се прибирам на Варна и имам някой от посочените мазила. Ако не помогнат ще отида на лекар. :)

9.   Втора степен си е направо опечено, не е просто изгорено!
И няма никакво значение, дали си се изгорила на ауспух, на печка или на чушкопек - еднкаво зле е.
На другия ден? ! При изгаряне се действа НЕЗАБАВНО! Раната се почиства, намазва се с дебел слой Дефламол (той има и регенериращи функции), след което се прави плътна, дишаща превръзка със стерилен бинт.
Това се повтаря все ден - почистване (с марличка), мазане с Дефламол, превръзка с бинт. Поне 2-3 седмици така.
Спира се, когато се видят явни признаци за оздравяване, възстановяване и регенерация, а това е чак когато изчезнат мехурите, обели се кожата (ако ще се обелва), а отдолу новата започне да прилича на нормална кожа, а не на живо кърваво месо.
Трябва много да се внимава за възпаления, и ако се установят наченки на такова (загнояване, пулсираща болка) - незабавно да се потърси лекар.
Белег ще остане със сигурност. Отстраняват ги с пластична операция (скъпичко), но засега нека си стои като обица на ухото... Мерките за безопасност не ги е измислил някой, за да се прави на интересен. А ти ако продължаваш по същия нехаен начин, нищо чудно някой ден да се събудиш бременна в 4-ия месец, без изобщо да си разбрала какво е станало...

10.   По-добре наистина отиди в аптеката и питай за твоя случай. Преди години мисля, че бях колкото теб вуйчо ми ме вози на един мотор и аз си изгорих крака на ауспуха. Обаче ме беше страх да кажа на нашите, защото щяха да започнат караниците. Това което си спомням е че първо беше станало червено и много болеше, след това се поду мехур пълен с течност. Аз спуках мехура и с нищо не съм се мазала. После не си спомням, но спря да ме боли. След това ми останха белег кафяв. Доста години минаха оттогава, но все още го имам този белег, доста избледнял, но го има. Доколкото знам, има някакви мазила които ако ги мажеше отначалото може да не ти остане и белег. Затова отиди в аптеката и попитай. Аз тогава имах късмет, че не се инфектира, а беше и лято ходех с къси панталони, но ти недей да рискуваш, а се мажи с нещо.

11.   Блгодаря за съветите... Казах на сестра ми. Ходих на лекар предписа ми мазила ии да си слагам марличка с дишащи лепенки. Изгореното мисля, че започва да се оправя :)

12.   Няма страшно и на мен ми се е случвало. Мажи го с дефламол, въпреки че най-вероятно ще остане белег, както при мен.